Dojenje in gosta hrana pri 10-ih mesecih
Zivjo Karmen:
ti kar tukaj pisem, ker bo mogoce tvoj odgovor pomagal se kateri drugi mamici.
Imam prijateljico, ki ima 10-mesecno hcerko. Hcerka izredno lepo napreduje (je nekje na 95 percentili za tezo) in mamica jo veselo doji. Problem, ce to sploh je, pa nastane pri uvajanju goste hrane. Hrano sta zaceli uvajati po 6-ih mesecih, vendar je deklica noce in noce jesti. Seveda je prijateljica ne sili, in jo pac doji. Malo pa jo ze zaradi tega sedaj skrbi, saj ima deklica nenazadnje ze 10 mesecev. Ker vem, da si nam ti ze velikokrat svetovala, da je dojenje dovolj za 75% prehrambenih potreb otroka v prvem letu starosti, sem seveda prijateljici to tudi povedala. Ampak ona pravi, da je njena hcerka pravzaprav 95% sigurno in samo dojena: ce poje recimo en rizev vafelj, ali dve zlicki jabolka ali dve zlicki cesa drugega, je to vse kar poje v celem dnevu. Raje se kar doji. Prijateljica pa poskusa se naprej z razlicno hrano razlicnih tekstur, ampak seveda brez siljenja.
Ko opazujem njeno hcerko, ki je lepo okroglolicna in zdrava, seveda pravim prijateljici da naj ne skrbi, in da je pac vsak otrok drugacen in da se bo tudi njeni hcerki odprlo glede hrane. Vendar ona le malo skrbi.
Zato sem se za mnenje in nasvet odlocila vprasati tudi tebe.
Hvala za pomoc ze vnaprej.
Meli
Mateja pozdravljena.
Kljub temu, da nekateri otroci že izražajo večino znakov, da so pripravljeni na gosto hrano – jo lahko zavračajo. Vsi otroci niso pripravljeni na začetek z gosto hrano ob enaki starosti kot drugi. Prav otroci, ki so nagnjeni k alergijam ali intoleranci na kakšno živilo, kategorično zavračajo gosto hrano ali določene vrste hrane še daleč proti prvemu rojstnemu dnevu ali celo čez. To lahko razumemo tudi kot nekakšen nagonski, naraven zaščitni mehanizem. Če ima dojenček, starejši od devet mesecev in ki se samo doji, dobro krvno sliko, raste in se razvija normalno – potem je verjetno tudi vse v redu. Kljub temu naj mati hčerkici seveda ponuja gosto hrano tako kot do sedaj – vsak dan in naj ji še naprej ponuja različne vrste hrane.
Nekateri dojenčki zavračajo gosto hrano zato, ker nočejo, da jih starši pitamo. Resnično! Mamica naj ponudi deklici različne vrste hrane na krožniku ali pladnju, posadi naj jo za mizo in pusti, da si sama nosi v usta in eksperimentira.
Mamica pravi, da deklica poje en rižev vafelj, dve žlički jabolka ali podobno, je to že kar spodbuden začetek. Obstaja pa še ena možnost – ker mamice ne poznam, lahko presojam bolj na pamet in na počez, toda s tem nikakor ne zmanjšujem njenega problema: morda mamica misli, koliko naj bi moral pojesti otrok in ker otrok poje manj, kot si ona predstavlja je to problem. Kaj konkretno mislim s tem? Poskusi spodbuditi prijateljico, da si en teden vestno zapiše živila in količine, ki jih je deklica zaužila. Včasih imamo starši občutek, da bi otrok moral pojesti 10 žličk, njemu pa zadostuje pet žličk. In potem čez dva dni mislimo, da je pojedel samo tri. Tao bo imela dejanski in realen pregled nad količino zaužite hrane.
Pa še ena možnost je: dojeni otroci so navajeni, da se hranijo preko dneva večkrat in po malem. Zato pri uvajanju goste hrane ne pojedo celega obroka (kot bi želeli mi starši) ampak na vsake dve uri nekaj žličk. Pravimo, da večina otrok, mlajših od dveh let, dobesedno živi bolj od malic in ne celih kosil, večerij, itd… Starši smo nadvse zadovoljni, kadar naš malček zadovoljno pomlati kosilo, ki smo ga pripravili zanj. Toda žal ni vedno tako. Morda je naš otrok prav pred kosilom našel čokoladni kolaček, ki ga je njegov starejši bratec pustil na tleh otroške sobe in ga pojedel, ko smo ravno prali brokoli za zdravo kosilo. Ko je čas kosila, pa naš otrok seveda ni več lačen.
Matere, ki dojimo svoje otroke vemo, da naši otroci živijo po drugačnih življenjskih ritmih kakor odrasli. Dojeni otroci se ponavadi dojijo pogosto in nimajo postavljenih točnih urnikov. Tudi ko dojeni otroci začnejo z uživanjem goste hrane, je njihova lakota porazdeljena preko celega dneva in ne skoncentrirana prav ob določenih urah, ob času obrokov. Tudi količina hrane, ki jo zaužijejo otroci, je na začetku zelo majhna. Zato majhni otroci potrebujejo več obrokov z manjšo količino hrane. Majhni otroci neverjetno hitro pokurijo energijo in jo tudi ponovno hitro napolnijo. Prav zato so malice zelo pomemben del prehranjevanja majhnih otrok. Večina prehrambenih strokovnjakov se bo strinjala z dejstvom, da je bolj zdravo jesti manjše količine hrane v več obrokih, porazdeljenih preko celega dneva, kakor da imamo samo tri glavne a težke obroke dnevno.
Ko otroci spet malce zrastejo in postanejo mobilni, se tako veliko plazijo ali že hodijo in raziskujejo svet okoli sebe, da včasih enostavno nimajo časa za hranjenje. Takrat je najbolje, da v kuhinji ali jedilnici določimo stalno mesto, kjer pripravimo posodo s hrano. Ko bo otrok pritekel mimo, si bo po želji s hrano in pijačo kar sam postregel. Kljub zgoraj napisanemu pa je vseeno dobro, da poskušamo našemu otroku dopovedati, da je dobro, da se med uživanjem hrane ustavi, usede in v miru poje. Če drugače ne zaradi tega, ker tako jemo bolj počasi in hrano lažje prebavljamo. In tudi zato, ker je tekanje naokoli s polnimi usti lahko nevarno, da se otroku hrana ne zaleti.
Pozdravljeni!
Mene pa zanima zakaj naša šestmesecna punčka zavrača gosto hrano. Po malem smo ji začeli dodajati pri petih mesecih in je pridno jedla, sedaj pa goste hrano sploh noče več use spluva vn in se obrača stran. In ko je lačna ji zopet poskušamo dati gosto hrano pa nič samo joka. Potem ji damo mleko ,tega seveda pridno poje in zaspi.
hvala za odgovor
L.P.
Pozdravljeni!
Imate 6m deklico, ki je en mesec z zanimanjem sprejemala GH, zdaj pa ne več, vse odkloni. Predvidevam, da ste prebrali gornji odgovor LLLKarmen, ki pravi, da vsi otroci niso pripravljeni v istem času. Pogost pojav pa je tudi, da otrok, ki je že lepo jedel, neha jesti ali GH zelo omeji.
Razlogi so številni:
– zobenje npr., neprijeten občutek, bolečina v ustih
– poskok v rasti oz. razvoju, večja sprememba v otrokovem vsakdanjiku, zaradi katere se ritem podre, otrok nima časa za hrano, pozornost usmerja v druge aktivnost, npr. kobacanje ipd.
– bolezen, ki jo je otrok prebolel ali jo preboleva, občutki bolečin in strah, večja potreba po sesanju za umiritev in tolažbo, otroku preprečuje, da bi se sprostil in užival v novih izzivih novih živil, potrebuje korak nazaj, v varno mrežo
– enako se lahko dogaja, če se kuha kakšna bolezen, pa se telo že bori, čeprav simptomov navzven ne opazimo
Priporočamo vztrajno ponujanje, ne po urniku, ampak tedaj, ko je otrok razpoložen. Ni treba kuhati kosila, to postane zelo stresno, če otrok potem niti ne poskusi, slaba volja nas staršev pa se lahko prenaša na otroka, ki dobi odpor do GH.Navajamo z zgledom, jemo v pričo otroka in čakamo, da ga bo zanimalo. Ponudimo sadeže, ki bodo hitro na voljo. Ponudimo kar iz roke, morda med igro, na tleh, naročju, v parku, kjerkoli. Možno je tudi, da otrok odklanja tog obred hranjenja v stolčku, to ga lahko učimo, ko bo malo večji in bo razumel, zakaj hočemo, da je notri.
Mleko zadostuje, pri 6m zagotovo.
Ne ustrašite se tega seznama, prosim. Ne mislim, da morate vse prebrati. Hočem le poudariti, kako različni so otrco in da se od 6.-12. meseca mnogih zatika oz. ne gre tako, kot bi mi starši radi ali kot piše v knjižicah o uvajanju GH. Zelo veliko otrok v tem času z GH bolj eksperimentira.
Dojenček zavrača gosto hrano:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4607081 (6m, začeli bi, pa ne gre)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981713 (7m, zelo majhne količine)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979001 (7m, ne gre)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=127&t=127 (7m)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=383&t=383 (7,5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981913,1981960#msg-1981960 (8m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979890 (9m, poje zelo malo)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1136&t=1136 (10m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981008,1981021#msg-1981021 (10m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978614,1978614#msg-1978614 (10m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980834,1980841#msg-1980841 (10m, dojenje na 2h)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982299 (11m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982299,1982347#msg-1982347 (11m, gre v vrtec)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980403 (enoletnik polno dojen, bolezen)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4668049 (enoletnik, bolezen)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4165418 (12m)