Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje polovični delovni čas

polovični delovni čas

Pozdravljeni!

Najprej lep pozdrav in zahvala vsem, ki vzdržujete in delujete v tem forumu. Že v času nosečnosti in porodniškega dopusta sva z možem našla precej koristnih informacij

Sem mamica 13 mesečne punčke. Odkar sem v službi opažam, da je punčka zelo negotova, veliko joka, ne pusti, da se oddaljim korak od nje. Drugače je zelo samostojna, vesela in ves čas porodniškega dopusta ni nikoli zahtevala mami 100% samo zase cel dan, saj je bila mamica večino časa sproščena in ob njej.

Na delovnem mestu, ki je zelo stresno, ostajam včasih tudi po 9 ur, zato sem začela razmišljati o polovičnem delovnem času.

Zanima me, ali se lahko za to obliko odločiš tudi po 2 mesecih dela.
Kolikor vem po zakonu delodajalec mora omogočiti polovični delovni čas (skrajšani – 5 ur??)do 3 leta otrokove starosti, če mati to želi. Kako je z delovnim mestom -ali delodajalec lahko materi zamenja delovno mesto, ali to povsem odvisno od delodajalca, ali zakon tudi zagotavlja isto (tudi enako plačano) delovno mesto? Delam v večjem podjetju, kjer so reorganizacije na dnevnem redu.

Kako je z odmorom za dojenje? Ima že katera izkušnjo, da je delodajalec privolil v to? Kateri delodajalec, če ni skrivnost? Sem namreč zaposlena v domačem kraju, vendar zaradi velikih teženj po zmanjševanju števila zaposlenih zaenkrat nisem razmišljala o tej možnosti.

Ker je to moj prvi otrok, sem šele zdaj v resnici dojela kakšen stres, je taka sprememba za otroka. Rada bi otroku omogočila srečno otroštvo ob zadovoljni materi. To je vendar najve, kar lahko otrokom damo.

Če imate kakšen dober vir informacij s tega področja, se toplo priporočam…

V našo kadrovsko službo moram namreč priti dobro oborožena z informacijami, kaj mi zakon omogoča. Le v tem primeru lahko računam na vsaj 50% uspeh.

Hvala za pomoč in lep dan

Nada

Draga Nada,
skrajšani delovnik nima kaj dosti skupnega z mojim delom pri LLLI, da ne bo kdo pomota razumel, da se vse svetovalke za dojenje odločamo za skrajšani delovnik. Kljub vsemu vam bom napisala informacije, ki jih želite, saj vam z veseljem pomagam pri tem.

Pojav, ki ga opažate imenujemo »ločitvena stiska« in je zelo značilna za otroke v starosti okoli enega leta. Kar opisujete je otrokova reakcija na pomanjkanje materine pozornosti (nikakor ne kritizram, da ne bo pomote – tukaj gre za primanjkljaj tistega dela pozornosti zaradi vaše odsotnosti, ker ste v službi). Mamica, ki se vrne v službo in še posebej če je delo zelo stresno, ima manj časa ob prihodu domov in ima kar premalo ur za vsa opravila, ki nas še čakajo. (Prav danes pri meni doma perilo čaka na obešanje že od sedmih zjutraj, pa nekako ne pridem do njega.) Tako mamice hitimo, mislimo na tristo stvari, ki jih je potrebno še postoriti in edini način, kako nas otrok lahko zaustavi in ima samo zase je – dojenje. Sčasoma, ko bo malce zrasla, bo spoznala, da se mamica vedno vrne in ta ločitvena stiska ne bo več tako zelo hudo izražena. Kar pomagaj je edino povečana količina pozornosti (ja, vem – težko je), vključite jo v domača opravila, naj vam pomaga pri kuhanju, pomivanju posode, obešanju perila, itd.

Seveda lahko začnete delati s skrajšanim delovnikom kadarkoli, tudi po že zaključenem porodniškem dopustu. Do otrokovega tretjega leta starosti država krije razliko do polnega delovnika za plačilo pokojninskih dajatev in delovno dobo, tudi zdravstveno zavarovanje je polno.

Kako je z delovnim mestom? To je zelo odvisno od vašega delodajalca, vaših kolektivnih pogodb in oblike dela, ki ga izvajate. Frizerka, ki je poleg šefice edina zaposlena v frizerskem salonu ima verjetno precej manj možnosti, da bo s pobudo o skrajšanem delovniku uspela, kot mamica, ki dela v veliki delovni organizaciji in lahko del njenega dela tako prevzamejo drugi. Po zakonu o starševskih prejemkih sicer MORA vsak delodajalec omogočiti materi, da do otrokovega tretjega leta da dela s skrajšanim delovnikom. A v praksi je slišati veliko žalostnih zgodb, kjer matere pravice, ki jim sicer polno pravno pripada niso mogle izkoristiti.
Delovnik je lahko skrajšan na 7,6,5 ali 4 ure. Polovični delovnik se smatra kot polovica ur, ki ste jih opravljali prej, ko ste bili polno zaposleni. Če ste sedaj delali 40 ur tedensko, je polovični delovnik torej 20 ur tedensko. Najmanj lahko delate 4 ure/dan oz. 20 ur na teden, za to razliko vam polno krije stroške država po zakonu o starševskih prejemkih. Plačilo je sorazmerno številu opravljenih ur. Ni nujno, da bo plača polovična, ker ob pol manjšem bruto dohodku ponavadi pademo v nižji davčni razred, tako da razlika 50%.
Poznam kar nekaj mamic, ki koristijo zakonsko eno uro za dojenje. večina se je dogovorila z delodajalcem, da jo koristijo pred ali po delovniku, tako da so na delovnem mestu namesto 8 ur prisotne le 7 ur. Pri uri za dojenje se je zataknilo pri razlagi zakona. ker v zakonu ni specificirano, kdo je plačnik te ure (delodajalec ali država) in se zakon o delovnih razmerjih (kjer je plačilo te ure določeno) sklicuje na zakon o družinskih prejemkih (kjer pa ta ura sploh ni omenjena) in je tako nastala t.i. zakonska luknja. Zadevo smo mnoge matere že prijavile na Ministrstvu za delo, družino…, pravega odgovora in rešitve problema še ni. Nekatere matere koristijo torej to uro popolnoma od dobre volje svojega delodajalca, večina pa jih je žal dobilo to možnost zavrnjeno.
O skrajšanem delovniku in uri za dojenje smo se pogovarjali na forumu Starši staršem. Na naslednjih povezavah boste našli več informacij:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close