kako povečati količino mleka??
Pozdravljena Karmen..
evo spet imam problem in se obračam na vas..mleka je več in lepo “šprica”, problem je pa količina..tamalčku mleko nabrizgam in mu dam po flaški, saj tako vidim koliko mi poje, ker mu dodajam aptamil..
ob vsakem obroku mu nabrizkam največ 60 ml, moj tamalček pa rabi najmanj 90ml..kako naj pripravim moji dijki do tega, da bosta več mleka dali?:))
Karmen hvala za odgovor
Diana pozdravljena!
Vesela sem, da ste se obrnili tudi na Analino, saj je pomoč mame-mamam. izkušnje iz prve roke ena najbolj dragocenih (seveda dokler niso kakšne zajčje tačke posredi).
Nabrizgate 60 ml mleka za vsak obrok in nato dodate še 30 ml po steklenički. Torej odlično napredujete, saj dobi tako že več vašega mleka. Škoda kajne, da dojke nimajo meric, da bi se lahko starši prepričali, koliko mleka dobi dojenček? Kako vemo,da dojenček dobi dovolj mleka?
– pet do sedem polulanih pleničk dnevno
– dve do pet pokakanih pleničk dnevno, po šestem tednu lahko bolj poredko a v veliki količini naenkrat
– dojenček napreduje pri teži NAJMANJ 110-115g tedensko. Težo računamo od najnižje teže po porodu.
– dojenček se doji zelo pogosto, aktivno in pravilno sesa (8-12x dnevno ali celo večkrat)
– dojenček je zdrav, lepo napreduje, raste in se motorično razvija, koža je gladka, nežna
Kako boste pripravili dojki, da bosta proizvedli več mleka? Hm, tole se pa ne da odgovoriti v enem samem stavku. Ali ste prebrali že moje prejšnje odgovore in povezave na podobno temo in na vaše vprašanje spodaj? Prosim, preberite še enkrat, saj je sploh v članku »Relaktacija in stimulacija zalog materinega mleka« postopek zelo natančno opisan. Svetujem vam tudi, da preberete članek »kako se tvori materino mleko«.
Kako mamica torej lahko poveča mlečno zalogo?
1. Omislite si pomoč v gospodinjstvu (mame, tete, tašče,itd…) ins e posvetite le dojenčku in dojenju za nekaj dni ali tednov.
2. Če dojenček preslabo napreduje pri teži se posvetujte z otrokovim zdravnikom.
3. Več kot se otrok doji – več bo mleka. Poleg povečanega števila podojev je zelo pomembno tudi, da je dojenje PRAVILNO. Mleko se v dojkah tvori sproti in neprenehoma in bolj pogostejše dojenje ter efektivnejše sesanje sproži »naročilo«, da naj materino mleko proizvaja še več mleka za potrebe njenega otroka. Poskusite lahko tudi tako, da dojenčku namesto stekleničke ponovno ponudite prvo in nato še drugo dojko. Temu pravimo izmenično dojenje. šele nato ponudite stekleničko.
4. Dojite pogosto in pravilno, ne glejte na uro.
5. Pustite dojenčku, da naj se doji tako dolgo, kolikor on želi. Na prvi strani naj se doji tako dolgo, dokler aktivno sesa in požira. Ko se upočasni, zamenjajte strani. In nato ponovno na prvo in ponovno…
6. Pri dojenju ponudite OBE dojki. Prvo stran naj aktivno sesa dovolj dolgo (najmanj 15 minut). Pri naslednjem hranjenju začnite na tisti strani kjer ste prej končali.
7. Prepričajte se, da dojenček res molze dojko in požira mleko. Če se le »dudlja«, morate to prekiniti in ponovno ponuditi dojko. Vse otrokovo sesanje naj bo le pri prsih.
8. Pazite, da bo dojenček v usteca zajel kar največji del kolobarja in da bo bradavica globoko v njegovih ustecih. Pazite tudi na pravilnost položaja. Dojenček naj bo gleda z obrazom direktno v prsi (trebuh na trebuh) in ne sme imeti obrnjene glavice proti ramenom. Če dojenčke prežvekuje ali sesa le bradavico (lahko zaradi sesalne zmede zaradi dude ali cucljev) – je potrebno položaj ustec popraviti ali začasno prekiniti s podojem.
9. Dojite pogosto, tudi če ni še »čas« za dojenje. Namesto dude ponudite svoje prsi in se za nekaj dni dobesedno ugnezdita v kakšen prijeten kotiček in se samo dojita.
10. Če dojenček slabo napreduje pri teži in ima daljše intervale spanca, ga je potrebno nekaj časa prebujati, vsaj na tri ure.
11. Po dojenju si mleko še dodatno iztiskajte s črpalko ali ročno (dodatna stimulacija). če dojenček prespi daljši interval tudi iztisnite mleko. Nič hudega,če se takoj za tem zbudi. Ponudite mu prsi (mleko se tvori sproti) in bo stimulacija še dodatna. Če bo še lačen, mu ponudite še pravkar iztisnjeno mleko (ga niti ne bo potrebno segrevati).
12. Dojenček naj dobiva le materino mleko.
13. Postopoma zamenjujte obroke po stekleničke z obroki po žlički ali iz lončka (zaradi sesalne zmede). če uporabljate stekleničko, naj bo ta Aventova, z najmanjšo luknjico.
14. In zadnje – a zelo pomembno: POČITEK MAMICE, pravilna in raznovrstna prehrana, dovolj tekočine (po žeji, a ne pretiravajte) in pozitivna samospodbuda med dojenjem (ko dojite, si predstavljajte kako mleko teče po potokih, rekah, se valijo valovi…).