Najdi forum

prebujanje ponoči

Pozdravljena Karmen,

končno nekaj minut časa, da napišem tale mejl! In bom povedala kar naravnost – zadnji mesec sem čisto fuč, ker se moj štirimesečnik, ki je sicer pridno spal ponoči (od približno 9h zvečer do 5-6h zjutraj) že en mesec prebuja na 2-3 ure. To niti ni največji problem, najbolj me izčrpa to, da včasih potrebuje tudi 1 uro, da spet zaspi nazaj. Vem, da to ni nič nenavadnega in da če nekaj časa skoraj prespal noč to še ne pomeni, da bo tako tudi ostalo. Naj povem, da je tudi sicer pravi mali nespečnež, ker ga je čez dan zelo strah, da bo kaj zamudil in zato skoraj ne spi – morda zaspi 2-krat po 20 minut, če pa malo tresemo voziček mu enkrat v dnevu uspe spati kakšno uro. Tako je že vse od rojstva. Hvala bogu imamo pridnega in priročnega očka, ki zelo pomaga!

Kljub temu, da ima 4 mesece in je polno dojen, sem pomislila, da je morda čas za kakšno drugo hrano. Zdi se mi, da je kar naprej lačen, še posebej pa ponoči. Nasprotno pa čez dan ne kaže takšnega zanimanja za dojenje, ker ga zanima vse kar se dogaja okoli njega. Pravzaprav hoče jesti večkrat, ampak samo nekja minutk – potem začne gleati okoli. Ko se dojiva mora biti okoli naju mir in jaz ne smem gledati nikamor drugam kot njega, sicer takoj spusti bradavico. Na splošno opažam, da je precej bolj nemiren, tudi v spanju se neprestano nekaj premetava in obrača. Občutek imam, da sploh ne spi trdno.

Čeprav se čez poletje nismo nič tehtali sem skoraj prepričana, da dobro napreduje. Tudi lula in kaka ok in je vesel in živahen…

Slišala sem, da nekatere mamice dajejo otročkom zvečer prilagojeno mleko in da ti potem dlje spijo. Čeprav sem velika zagovornica dojenja, sem pomislila tudi na to možnost. Kakšno je sicer vaše mnenje o nadomestkih?

Je možno, to sprašujem čisto na splošno, da že štiri mesečen dojenček potrebuje gosto hrano? Čeprav seveda še ne sedi, nima zobk…

Najlepša hvala za vaše mnenje in lep pozdrav,

tina

Draga Tina!

Razumem vašo skrb in da želite svojemu dojenčku vse najboljše. In ko naš dojenček ni več zadovoljen ali ko spremeni ritem, skrbne mamice najprej pomislimo na to, da je naš dojenček morda lačen.

Res zelo zelo redki so dojenčki, ki zaradi goste hrane prespijo celo noč. Veliko dojenčkov, ki je prve mesece “pridno” prespančkalo se začne prebujati ponoči. A iz drugih, različnih razlogov… od zobkov in zobenja, prehoda na gosto hrano (ja tudi to je lahko vzrok) do podoživljanja dnevnega dogajanja v spanju… Včasih kljub vsemu razlogov za nočno prebujanje ne moremo ugotoviti, otroci so zdravi, siti, previti, zvečer pojedli celo skledo kosmičev, so v našem naročju – a glej ga zlomka – še vedno jokajo.

Znanstvene raziskave (in številne izkušnje drugih mamic) so pokazale, da tudi če so otroci zvečer dobili dodaten obrok ali celo že gosto hrano – še vedno niso spali. Ponoči se zbujajo tudi otroci, ki so zalivani. Ta povezava torej nikoli ni bila dokazana. Vedite, da ima dojenček zelo majhen želodček in se doji pogosto, ker je materino mleko lahko prebavljivo. In prav je tako, saj se s tem prepreči mnogo nevarnih črevesnih okužb in obolenj pri dojenčku. Mati narava je sama poskrbela za to. Obstajajo dojeni otroci, ki prespijo daljše intervale in obstajajo dojeni otroci, ki ne spijo. In kdo pravi, da se otroci ponoči prebujajo le zaradi LAKOTE? Štiri mesece star dojenček, ki še ni pokazal znakov zrelosti za gosto hrano zanjo še ni “zrel”. Pravimo, da z gosto hrano začnemo takrat, ko nam otrok sam pokaže, da je “zrel”. Večina otrok doseže te znake (kakšen lahko tudi manjka) po dopolnjenem 6. mesecu. Znaki so naslednji:
-otrok bo samostojno in dobro sedel
– imel razvito koordinacijo roke-usta
– izgubljal izrazit refleks izplazenja jezička, ki je potreben za sesanje
– otrokova prebavila so že dovolj zrela za sprejem druge hrane (nezrelost vidimo tako, da otrok izloča cele koščke neprebavljene hrane)
– je sposoben hrano prežvečiti in pogoltniti
– dobiva ali že ima zobe in ima veliko željo po žvečenju
– kaže izrazito zanimanje za hrano na krožnikih družinskih članov in grabi hrano z njih
– po dopolnjenem 6. mesecu nenadno povečanje števila podojev (ki nimajo vzroka v bolezni, zobenju, poskokih v rasti ali zaradi spremembe običajnega načina življenja v družini) ki traja več dni

Kako torej vemo, da dojenček dobi dovolj mleka?
– štejemo polulane plenice
– štejemo pokakane plenice
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g, povprečno pa 200g na teden. Pridobljeno težo računamo od najnižje teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od pestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se pogosto in pravilno doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Ker vašega fantička podnevi vse zanima, bi bilo morda dobro, da se nekaj dni dojita tako, da gnezdita. Sama sem se pri džumbusu starejših dveh otrok morala umakniti v spalnico, zatemniti rolete in gnezditi pod prešito odejo, da se je naš najmlajši podnevi sploh kaj dojil. Prav zaradi tega, ker ga je vse dogajanje v okolici neznasko zanimalo.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Kaj pa, če se dojenček zbuja tudi ko je že star 6 mesecev ( 2 krat na noč)?
Čez dan mu že dodajam sadne in zelenjavne kašice. Doji pa se še vedno zelo rad in intenzivno tudi čez dan.
Ali priporočate kašice – kot patronažna sestra? In če, ali lahko riževo in ostale kašice mešam s prekuhano vodo – za iztiskanje mleka mi namreč ni, navadnega mleka pa ne priporočajo.
LP Urška

Draga Urša,
naj vas potolažim – popolnoma normalno je, da se prebuja tudi 6-mesečnik. Čeprav v nekaterih “pametnih” knjigah starejšega datuma in naše mame ali tete (ki niso ponoči zraven) tudi menijo tako. Potemtakem bi moralo biti z našim dveletnikom nekaj hudo narobe, ker se ponoči še prebuja. Neeeeeeeeeeeeee, le takšen otrok je. Ko to dejstvo sprejemo sami pri sebi in se prilagodimo, je precej lažje, ker se ni smiselno bojevati z mlini na veter (ali pač?).

Seveda lahko kašice pripravljate s prekuhano vodo ali tekočino, v kateri se je zelenjava ali sadje kuhalo. Iztisnjeno mleko sploh ni pogoj. Nekatere si mleka za pripravo otrokove hrane nismo nikoli iztiskale, vsaj pri zadnjih dveh otrocih ne :). res je, navadno mleko še ni primerno za prehrano dojenčka, mlajšega od leta dni. Ker se vaš dojenček še veliko doji, verjetno dobi dovolj mleka kar pri vas. Lahko pa za pripravo kašic uporabljate tudi mlečne formule, če menite, da je tako potrebno.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close