Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje odstavljanje od dojenja

odstavljanje od dojenja

pozdravljena

nekaj tem nazaj sem opazila debato o odstavljanju od dojenja. Naj še jaz pristavim svoj pisrček: prvega sina sem dojila do enega leta, ko se je sam odstavil, in tudi začel takoj piti Aptamil po steklenički.
drugi sin je sedaj star 13 mesecev, in ker gre v vrtec in je tudi zelo zelo čustven tip, sem ga želela postopno odstaviti. Predvsem zato, ker so mi mamice govorile, da so imele pri uvajanju v vrtec težave z otroci, ki so dojeni in tudi zelo navezani na mame. Zaradi teh bojazni sva poskušala postopno preiti iz 6-7 podojev na 4, 3 in na koncu 2 podoja (zjutraj in zvečer). Do tu je potekalo vse vredu, to sva delala res postopno (nekje v času 2 mesecev).Ko sva prišla dop dveh podojev na dan je nastopila težava. Ko sem hotela nadomestiti katerega od teh dveh obrokov z stekleničko, da bi ukinila obrok z dojenjem, je bilo takšno kričanje in jokanje of steklenički, da ni bilo za prenesti. mama se je jokala ob otroku, očka je poskušal nahraniti s stekleničko. ampak nismo prišli nikamor. ker pa ima sinček še šum na srcu, ga nisva hotela preveč razburjati, smo po dveh groznih dnevih prenehali s tem. sedaj se zopet dojiva dvakrat na dan, stekleničke ne sme niti videti.
nekako sem pri sebi že razčistila, da bom ga pač še dojila, to mi ne predstavlja težav ali ovir in bom počakala na čas, ko se bo mogoče odstavil sam.

ker imaš veliko izkušenj, me zanima, kakšno je tvoje mnenje o tem. Ali res lahko nastanejo težave v vrtcu? Spomnim se, ko sem uvajala prvega sinka v jaslice, da je bil tam fantek, ki je prejokal cele dneve, ves čas je nekaj sitnaril, jokcal,… skratka se je videlo, da mu nekaj manjka. varuška je omenila, da so povsej verjetnosti težave zaradi tega, ker se še doji, ker navali na mamo takoj ko jo zagleda in ga mora podojiti še v vrtcu.

mimogrede naš junak že pride k meni, me prime za prsi in izjavi:to meu ali to papi!!! navihanci

zanima me tvoje mnenje o tem

hvala

Draga Natalija,
hvala za vašo izkušnjo in vaša razmišljanja.

Ni nujno, da bi se moral otrok zaradi odhoda v vrtec odstaviti. Poznam res veliko dojenih otrok, ki obiskujejo vrtec in resnično z njimi ni nobenih problemov. Poleg tega menim, da bi bile dve veliki spremembi hkrati: odhod v vrtec in odstavljanje naenkrat PREVEČ za majhnega otroka. Eno ali drugo, oboje hkrati pa ne.

Ne vem zakaj dojene otroke označujejo s (slabšalno) oznako, da so zelo navezani na mame. Seveda so povezani, fizično, saj se še dojijo. In če je normalno dojiti, dokler otrok sam ne preraste potrebe po tem, zakaj naj bi bila ta povezava potem SLABA? Meni osebno se zdi bolj prav, da se enoletni dojenec doji in dobiva tisto, za kar je narava poskrbela, da je zanj najboljše, kakor pa da mu ponujamo namesto tega umetne NADOMESTKE, STVARI – dude, stekleničke, ninice. A to, da je dve letni otrok navezan na dudo ali ninico je pa popolnoma v redu in sprejemljivo?

In popolnoma normalno je, da se otrok, ki je bil ločen od matere (služba) prva stvar, ki si jo želi narediti – doji. S tem sta mati in otrok še posebej povezana. V nekaterih vrtcih znajo temu prisluhniti, v enem od ljubljanskih vrtcev so prav zato namenili posebno lično sobico, ki je namenjena dojenju in previjanju otroka (za tiste mamice, ki jim je težko dojiti v javnosti ali v neprimernem prostoru – garderobi). In veste kaj – sobica je kar naprej zasedena. Sobica ni namenjena temu, da se doječe matere skrivajo ampak temu, da se mati in otrok v miru, brez zunanjih motenj in opazk mimoidočih -pocrkljata.

Ker je vaš drugi sin dojen le še dvakrat dnevno, posebnih težav pri prehodu v vrtec verjetno ne boste imeli. Veliko mamic pa opazi, da otroci v času, ko se navajajo na ločitev od matere in vrtec – število podojev celo povečajo. Pri tem dojenje zagotovo nima le prehrambene funkcije, temveč predvsem čustveno, za občutek varnosti – tudi zelo pomembno funkcijo.

Pravite, da se vaš dojenček še ne želi odstaviti. Kaj pa globoko v sebi mislite vi? Ali želite z dojenjem nepreklicno končati ali VI čutite globoko v sebi, da vas vaš dojenček še potrebuje? Ali ga želite odstaviti zato, ker vam tako sugerira vaša okolica, prijateljice ali pedagoška vodja v vrtcu, ker verjamete, da drugi bolje vedo, kaj je najbolje za VAŠEGA otroka? Mnogokrat je tako, da dojenček nekako podzavestno čuti, da tudi mamica še ni pripravljena na odstavljanje. Pri materah, ki so se nepreklicno odločile in pri sebi točno razčistile, da želijo, da je dojenja nepreklicno konec – se otroci tudi prej odstavijo, ker nekako “čutijo” z materjo.

Hm, varuška je menila, da ima fantek težave zaradi tega, ker je dojen? Ali vi veste, koliko mater v vrtcu SPLOH NE POVE, da je otrok še dojen, ker se sramujejo javno povedati po dopolnjenem enem letu otrokove starosti (popolnoma nepotrebno, a tak je pač odnos do dojenja v našem kulturnem prostoru)? Odnos varuške nakazuje popolno ignoranco dojenja in nepoznavanje tega procesa. Ker jokcajo se tudi otroci, ki niso dojeni. Je pač dejstvo, da se nekateri otroci lažje in prej prilagodijo vrtcu, nekateri pa sploh nikoli (dojeni ali ne). Tudi odnosi med materjo in ne/dojenci so lahko zelo različni, posploševanje ni vedno na mestu. A najlažje je najti “krivca”, ki je najbolj pri roki – dojenje, ker sami do tega nimajo odnosa ali še sama ni dojila? Seveda, da ima triletnik dudo in stekleničko je pa družbeno popolnoma sprejeto in normalno?

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

hvala

se počutim kar nekoliko bolje. je pa res, tako kot si omenila, da otrok verjetno čuti, kakšne želje glede dojenja ima mama. sama pri sebi sem ugotovila, da se z drugim sinom nekoliko več cartljam, stiskam, ker ima tudi on več želje po tem kot prvi … in temu posledično se tudi ne bi rada poslovila od najini nežnih trenutkov dojenja. saj sem to že prej vedela, ampak sem nekako porivala v ozadje. sedaj pa sem ob temeljitem razmisleku in tvojem odgovoru prišla do zgoraj omenjenega sklepa. boma pa z odstavljanjem še počakala, ko bo to ustrezalo obema.

upam, da bo naslednji teden potekal brez večjih pretresov ob uvajanju.

lp

in hvala

Pozdravljeni,

moj skoraj 9,5 mesečni sin se še vedno zelo rad doji, sploh pred spanjem – tako dopoldne kot zvečer in ponoči.

Zadnja dva tedna imam precejšnje težave z bradavicami, saj so nekako načete, na spodnji strani suhe, kljub temu, da jih mažem z lanolinom. Zato razmišljam, da bi z dojenjem prenehala, ker je postalo zame boleče. Malček se seveda ne strinja. Kot berem, lahko čuti, da nisem 100% prepričana, če bi nehala ali ne; prenehala bi, ker me boli in ker bi rada, da bi zaspal kako drugače, ne samo na dojki – skrbi me, žal, odhod v vrtec, saj se bojim, kako bo tam.

Na srečo berem, da ni nujno, da bodo v vrtcu s spanjem problemi, kljub temu, da doma ne zaspi brez dojenja.

Prosim za nasvet, kako naj se lotim problema z bradavicami?

Odstavljanje pa naj se zgodi, ko bova oba popolnoma za, kajne?

Najlepša hvala, zlati ste!!!

Pozdravljeni, zofi!

Je z bradavicami že kaj bolje ali morda celo slabše? Včasih se v kasnejših mesecih pojavijo kakšne glivice, ekcemi… ki niso nujno povezani z otrokovim sesanjem. Dojenje boli:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979893 (več možnih razlogov, vnetje lojnic)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5841523 (5t, poškodovane bradavice, seznam vprašanj)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2577&t=2571 (glivično vnetje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5004530 (glivice po 15m dojenja)

“Kot berem, lahko čuti, da nisem 100% prepričana, če bi nehala ali ne; prenehala bi, ker me boli in ker bi rada, da bi zaspal kako drugače, ne samo na dojki – skrbi me, žal, odhod v vrtec, saj se bojim, kako bo tam.”
***Zofi, bolj gre v tej starosti verjetno za to, da otrok še ni pripravljen. Če ste vi pripravljeni in bi želeli z dojenjem prenehati, potem boste ubrali enega od načinov ljubečega ostavljanja, morda postopno, boste videli. Dojenje naj traja toliko časa, dokler sta oba za to. Otrok je sicer lahko pripravljen zgodaj ali pozno, v zgodovini so se otroci dojili tudi 3-5 let, nekateri pa so se sami odstavili že okoli enega leta, razlike so velike.

Če bi zdaj odstavljali, boste fantku nekako nadomestili potrebo po sesanju, ki bo še nekaj časa prisotna. Če se ne bo dojil, bo znal zaspati drugače, ker ga boste tega v družini naučili – načinov je več, nekateri otroci se nosijo ali sesajo dudo, stekleničko, drugi potrebujejo nekoga ob sebi, da jih drži za rokico, tretje dajo v voziček ali uporabijo metodo, ki uspeva v drugih delih dneva ali pri drugih osebah, npr. pri babici, očku, kadar mamica otroka ne uspava sama…

O vrtcu smo res že kar veliko pisali, predlagam, da preberete, morda ste že. Videli boste, da je sprememba v otrokovem življenju velika, vendar ta sama po sebi pomeni prilagoditev otroka. Enako stresno je to za otroke, ki se dojijo ali se ne dojijo. In tudi pri babici je tako ali pri varuški. Dejstvo je, da mamice ni in da mora otrok posikati stik z novo ljubečo osebo in z njo skupaj najti nov način uspavanja. Varstvo in dojen otrok:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1073&t=1073 (vrtec)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4663711,5146446#msg-5146446 (spanje v vrtcu)

Morda vas bo zanimalo tudi tole. Odstavljanje dojenčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5238903 (9m, rada bi nehala)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5304655 (11-12m, rada bi nehala)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5812469 (11m, problem nočno dojenje, naj odstavim?)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,
se bom kar navezala na to temo, ker imam podobno vprašanje glede odstavljanja.

Pomagali ste mi, ko je bil naš fant še 2-mesečni dojenček in smo imeli težave z dojenjem … imel je ekstenzijski vzorec in verjetno je zaradi tega pri dojenju jokal … in še cel kup drugih težav .. .skratka, dojenje nam je z vašo pomočjo potem steklo in danes pri 11,5 mesecih s tem nimamo težav 😉
Zdaj pa se moramo lotiti drugega projekta – odstavljanja. Mali se doji še ponoči, saj se kar precej zbuja, ter čez dan in zvečer pred spanjem. Kar pomeni, da je zanj dojenje res samo še metoda uspavanja, drugače se kar tako nikoli več ne doji, niti ne pokaže potrebe po tem (da bi naprimer sam nakazal).
Do nekje 7 meseca smo imeli izjemne težave z večernim jokom, z uspavanjem, jok tudi po 6 ur, no na koncu samo še pol ure … do takrat dojenje nikoli ni delovalo kot metoda uspavanja, šele po 7 mesecu, ko je bilo joka manj in se je začel izražati tudi drugače, se je nekako navadil zaspati med dojenjem.
Danes ponavadi zaspi med dojenjem, če pa ne, pa se še malo kobaca po postelji, se potem spet doji ali pa zaspi z dudo in tako, da me boža po roki ali po nosu … malo, res malo pojokca, in zaspi. Ampak, to velja res samo, če sem z njim jaz, nihče drug. V težkih trenutkih, ko se zapsan, siten … je dobra samo mami, oče nikakor ne, čeprav sta čez dan veliko skupaj. Ko je kriza, je dobra samo mami. V tem obdobju je res zelo navezan name.

Čez 2 tedna bo malega začela parkat na teden po nekaj ur paziti babica, oz. obe babici izmenjaje. Ker bo v tem času tudi spal, razmišljam, ali bi bilo bolj pametno, da ga sama v teh 2 tednih poskušam odvaditi od dnevnega dojenja, ali naj to raje prepustim babicam, saj bo tudi njihov način uspavanja čisto nov in bo mogoče tako bolje delovalo za vse njih?
Naj povem, da se mi drugače niti ne bi mudilo z odstavljanjem, saj ne rečem, včasih bi mi že pasalo biti malo neodvisna, vendar imam občutek, da mali na to še ni pripravljen. Ko smo morali biti pred par tednoma čez noč tešči zaradi preiskav, na koncu nismo bili tešči, ker je fantek 2 uri histerično zahteval podoj …skratka, mislim da še ni čas. Tudi zato se mi zdi, da bi bilo bolje, da pustim,da se babici in fantek znajdejo po svoje?

Parkrat se je že zgodilo, da je bil pri babici zaspan, in je seveda histerično jokal in potem v joku zaspal 🙁 … in spal slabe pol urce … vseeno imam občutek, da bi se počasi navadil.

Kaj vi menite?

Pozdravljeni,
ker vidim, da še niste odgovorili, bom kar zastavila še eno vprašanje, za katerega se je ustvarila potreba v zadnjih dneh. Fantek se je do sedaj zbujal po 2-3x na noč, le redko se je proti jutru začel zbujati še več … sploh če ga je matral recimo zob. Prvi del noči spi v postelji, potem pri nama.
Zadnji teden pa se je začelo dogajati – zbudi se po recimo 10x na noč. Zbuja se tudi drugače kot prej, prej je malo pojamral, zajokal, včasih tudi zakričal, kot da bi kaj sanjal in se ustrašil, ampak se je pomiril hitro, z dudo ali z dojenjem. Zdaj pa začne jokati in se zvijati, včasih dojka pomaga, drugič spet ne, včeraj sem ga morala celo nesti iz sobe, na luč – se mi je zdelo, da se ni čisto prebudil. Šele po nekaj minutah, ko se je umiril, sem ga lahko nesla nazaj in še potem je težko težko zaspal, kljub dojenju, je bil čisto vznemirjen.
Skrbi me, če bi lahko bil razlog ta tako nemiren spanec tudi zdravstvene narave? Ker res drugače joka. Vendar je čez dan popolnoma običajno razpoložen. Četrti zob bo sicer prišel kmalu, vendar vseeno mislim, da to ni to, ker se nič ne slini, ne grize …Še vedno sicer odkrivamo, zakaj bolj slabo napreduje v teži, čeprav še nobena alergija ni bila potrjena, poleg tega mu ne dajem kravjega mleka in jajc za vsak slučaj. V tem primeru bi imel te težave verjetno tudi vedno, ne samo zadnje čase.
Kolegica pravi, da morda čuti moj nemir ob bližajočem se varstvu? 🙂

Pozdravljeni, mulica!

Vaš skoraj enoletni fantek se doji za uspavanje in gre v varstvo. Normalno je, da je v tej starosti najbolj navezan na vas, zahteve po očku še pridejo, ko bo malo večji.

Kako se bo znašla babica in kako bo otrok zaspal pri njej? Tako, kot bo vsaka od njiju pristopila in kakor bosta vzpostavila odnos z otrokom. Nekatere babice naredijo tako kot mamica, druge po svoje, otrok pa se spet odziva po svoje. Otrok ima pogosto težave zato, ker pogreša mamico, ne zaradi dojenja. Poglejte ka od tega za podrobnejšo razlago in izkušnje. Varstvo in dojen otrok:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1073&t=1073 (vrtec)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4663711,5146446#msg-5146446 (spanje v vrtcu)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4526963 (varuška)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4838916 (varuška)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4701442 (težave pri babici)

Ponavadi ne priporočamo, da se otroka odstavlja pred kakšno večjo spremembo, lahko ima še več težav. Je pa seveda vsaka situacija drugačna in vsaka mama najbolje ve, koliko je otrok občutljiv. Babici se bosta morali znajti v veliko situacijah, ki jih še nista naštudirali. Spanje je le ena od njih. Večina babic to zmore in otrok hitro pogrunta, kar že do zdaj gotovo tudi ve, da se bo dojil, ko pride mamica.

“Parkrat se je že zgodilo, da je bil pri babici zaspan, in je seveda histerično jokal in potem v joku zaspal 🙁 … in spal slabe pol urce … vseeno imam občutek, da bi se počasi navadil. “
***Ne le on, tui babica bo pogruntala, kako in kdaj ga uspavati, da ne bo več jokal, spodbudite jo, da ji zaupate.

Težave s spanjem, ki ste jih opisali, so lahko posledica kakšne bolečine, težkih sanj, morda otrok zboleva… Vprašali bi se, če je prehlajen, je morda padel in podoživlja, je bil cepljen, ima čudno blato, slab apetit…? Poskusite mu večkrat ponuditi hrano in dojenje čez dan.

“Kolegica pravi, da morda čuti moj nemir ob bližajočem se varstvu? 🙂 “
***Če ste vi zelo nemirni, živčni, morda, težko je reči.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Se čisto strinjam imam 2 hčerki.prva se ja sama odstavila pri 8 m,drugo pa še sedaj dojim. ima 16m le ko gre zvečer spat in če se zbudi ponoči-ker nima dude,flaške sploh videt noče-in tako najhitreje zaspi nazaj.Čeprav mi vsi govorijo od moža,kogelic,mame… itd.da jo crklam…
Zakaj bi bil to crklanje,no sej naje se res ne neki,samo če ne druzga je to še zmeri neka zaščita oz. za odpornost dobro (ni bila od rojstva še nič bolana) zato mi je všeč da sem to prebrala,ker meni se zdi crkljanje in popuščanje to da tri leta star otrok hodi okol z dudo ali pa to da je lažji dat otroka na flašo s tisto kemijo ker se nekaterim mamicam ne da dojit in da je otrok dalj časa sit.
Enkrat sva poskusla da bi zaspala brez dojenja in je bil jok 2 uri in pol!
Zakaj bi sebe in otroka spravljala pod stres,če lahko ona dobi kar hoče ,jaz pa tud-da zaspi v 5 minutah in mam mer 🙂
Moram pa povedat da še ni v vrtcu in je bila že večkrat pri babici ali moji mami v varstvu (jaz sem drugače doma)in brez problema zaspi v naročju brez dojenja.Tko da potem tudi v vrtcu ne bo problema.
Me pa zanima še vaše mnenje,če je res že prestara za dojenjein če jo res crklam…
Ta prvo sva res brez problema naučila da sama zaspi zvečer..samo kaj čmo otroci so si različni–

Bom zelo vesela odgovora..

lp,ANA

Pozdravljeni, ANA!

Vapa druge deklica je stara 16m, doji se še zvečer in ponoči. Povsem naravno je, da se otrok v drugem letu še doji in da ima potrebo po dojenju. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča dojenje vse do drugega leta starosti, lahko pa tudi dlje, če sta mati in otrok za to.

Naravno (da prerastejo potrebo po dojenju in nanj pozabijo) se otroci odstavljajo v zelo različni starosti, mnogi v drugem in tretjem letu, nekateri pa tudi kasneje. Povprečje dojenja človeških mladičkov je okoli štiri leta. V naši družbi je zaradi mnogih razlogov drugače, pa tudi pritisk na mamice je včasih zelo zoprn.

Morda vas bo zanimalo to branje. Do kdaj dojiti:
http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant_exclusive.htm (priporočilo WHO)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1829&t=1829 (kratko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5857568 (daljše)
Dolgo dojenje – dojenje malčka:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1616&t=1616 (koristi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982137 (kritike in argumenti)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4537937,4541199#msg-4541199 (antropološki pogled)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979268 (statistika o dojenju po svetu)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980777 (domači pravijo, da bo treba nehati)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=853&t=853 (»A še kar dojiš?«)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979889 (dveletnik)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

moj mišek se je dojil do polnih dveh let. bil tudi v vrtcu je vzgojitelca zagnalacel halo kako ga bo pa uspavala če je navajen na dojenje da to je treba nehat takoj pa ni blo nobenih težav. ko ni več kazal zanimanja za dojenje sem ga postopoma odstavila. in sprejel brez problema. je pa še vedno mamin sonček ki se pride zelo rad stisit.

Pozdravljene!!

potrebujem pomoč.
namreč, moja punca je stara že več kot 2 leti, pri njenih 17 mesecih sem jo nehala dojiti (to je februarja), pa se mi še vedno čez nedrček udari mleko (in pride čez majico), tako da nosim samo še podložene nedrčke.
zgodilo se mi je, da mi je nekaj kapljic udarilo čez majico pri rekreaciji, v soboto pa sem bila čisto šokirana, ko mi je mleko usekalo čez podložen modrc in majico in je nastal na majici ogroooomen flek.
se da zadevo kako ublažiti?? ustaviti??? al bom še 10 let imela mleko in pazila kakšne modrce nosim ali bom morala začet nosit blazinice za dojenje, otroci pa bojo že v osnovni šoli???

prosim za vaše izkušnje in nasvet

Petra

petra, pozdravljeni!

Čestitke za uspešno dojenje. Upam, da ste morda že našli te podobne odgovore.

Dojke po koncu dojenja:
http://med.over.net/forum5/read.php?19,4114584 (kapljice mleka več mesecev kasneje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982071 (pojavljanje mleka po koncu dojenja)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981650 (pojavljanje mleka po koncu dojenja)

Če prav razumem, mleka niste iztiskali že od februarja, torej skoraj že eno leto. Ali obstajajo kakšne druge vrste stimulacije, npr. intenziven tek ali drug šport, ki lahko sprošča oksitocin (mimogrede, enak učinek ima lahko orgazem, kjer se tudi sprošča oksitocin). Premislite, kako pogosto pa se vam to dogaja in ali morda jemljete kakšne hormonske tabletke, zdravila, ki vplivajo na hormonski sistem, prehranske dodatke s tovrstnimi učinki…

Če se zadeva tudi po letu dni ne bi začela umirjati in ne najdete nobenega posebnega razloga, bi bilo smiselno ugotoviti, ali ne gre za prekomerno delovanje prolaktina. Več informacij npr. tukaj. http://kellymom.com/bf/got-milk/supply-worries/galactorrhea/

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pred točno enim tednom sem pričela z jemanjem tablet Bromergon za zaustavitev laktacije. Danes sem opazila, da mi iz leve dojke še vedno kaplja nekaj mleka, ker sem ga opazila na zaščitni blazinici, ko pa sem dojko prijela v roke, je iztekla kapljica. To je bilo samo na levi dojki, ki je bila že v času dojenja precej bolj polna kot desna. Dojki nista nabrekli. Bradavici sta na dotik še vedno precej občutljivi.
Zanima me, če je to normalno in kako dolgo še lahko pričakujem takšno iztekanje?
Bi žajbljev čaj pomagal?

Pozdravljeni!

Ustavljanje laktacije pri vas poteka še prekratek čas, da bi se mleko popolnoma razgradilo nazaj v telo in ne bi več iztekalo. Ta proces lahko traja več tednov ali tudi nekaj mesecev. Ne iztiskajte niti kapljice, saj se bo sicer malo mleka ves čas tvorilo. Nič drugače ni s tabletki kot pri ustavljanju laktacije brez njih. Pomembno je, da pridete do stanja, ko sta dojki nenapeti, mehki, nato pa morate pustiti vašemu telesu čas, da proces samodejno ustavlja nadaljni vsaj kakšen mesec. V tem času so kakšna izcejanja še povsem pričakovana. Lahko pijete tudi žajbljev čaj, ni pa nujno, če sta dojki mehki in napetosti zaradi tvorbe mleka nič več ne nastajajo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Lep pozdrav. Prosila bi vas za pomoč, da ne bom sama kaj narobe naredila. Nehujem z dojenjem, ker je malček star že 10 mesecev, pa tudi sama bom vsak čas dobila službo, mojim prsim pa kar ni, pa ni jasno, da otrok ne cuza več…še vedno proizvajajo dovolj mleka za 1 obrok. Malo sem že brala forume kako končati, poskusila sem tako, da zvečer ne dojim več, potem je zjutraj posledično več mleka (zvečer sem si pod tušem čisto malo ročno izbrizgala)…danes zjutrah pa mu sedaj po ta novem tudi nisem dala več cuzat (in sem si zjutraj tudi malo izbrizgala). Sedaj pa me že cel dan vse tišči, je trdo in malo že boli. Bojim se, da ne bi fasala mastitisa ali kaj podobnega in niti ne vem kako to izgleda. Kaj naj storim? Prosim svetujte mi.

Pozdravljeni,

V tej starosti otroka je tvorba mleka pogosto lahko še precej intenzivna, pričakujete lahko, da se bodo vaše dojke prilagodile na novo situacijo v tednu ali največ dveh, v kolikor ne boste dojili in boste iztiskali le toliko, da vam odleže. Iztisnite tedaj, ko čutite, da mleko tišči, ni dobro, da pride do grudastih in bolečih dojk. Včasih mamo prej in malo več, potem pa postopoma manj.

Pomagate si lahko tudi tako, da pijete denimo tri skodelice žajbljevega čaja na dan, ki zavira izločanje telesnih tekočin, tudi tvorbo materinega mleka.

Poglejte prosim tudi tukaj za podrobnejše informacije.
Ustavljanje laktacije in nenadno odstavljanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1976952,1976952#msg-1976952 (po splavu)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5703016 (9d, po zelo težkem porodu in mastitisu)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,8292876 (18m, konec dojenja zaradi zdravil)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6065009 (5m, ponavljajoč mastitis)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981639 (5m in 2m, opuščanje črpanja)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1985953,1985956#msg-1985956 (zaradi mastitisov)

.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close