Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Hranjenje šestmesečnika

Hranjenje šestmesečnika

Zdravo Karmen, upam, da boš našla tudi zame rešitev.
Svojega pol leta starega sina sem do pred dvema tednoma polno dojila. Sedaj pa so me poklicali v službo in mali je doma pri možu ali pri babici. En obrok dobi goste hrane, se je kar hitro navadil, jaz pa si vsak dan v službi iztiskam mleko in ga v hladilni torbi prinesem domov, da bi mali imel za naslednji dan za čas od kosila pa dokler ne pridem domov. In problem? Sonči ne zna pit po flaški, ker je ni nikoli dobival. Čaj pije malo po steklenički s kljunčkom, mleka pa tudi po tej ne mara. Tudi, če mu dasta z žličko, pljune ven. Rada bi videla, da bi spil moje mleko, ki mu ga prinesem, pa vse izpljune! Ko pridem domov, pa se seveda crkljava in papa in papa, sploh se ne bi odklopil. Imaš kakšen nasvet, kako bi mu “prešvercala” tisti deciliter in pol mleka v času moje odsotnosti?

Hvala lepa in LP-res si super!
Andreja

Draga Andreja,
verjetno vam je zelo težko, ker ste morali vsakodnevno rutino tako na hitro zamnejati za popolnoma drugačno situacijo. Tudi vaš dojenček se mora na to šele počasi privaditi. Skrbi vas, ker vaš dojenček ne želi piti vašega mleka po steklenički, kozarčku ali žlički.

Rešitve bi lahko bile naslednje:

Glede na to, da se dojenček lepo hrani z gosto hrano pri možu ali babici in da se nato pogosto doji, mu vaše mleko dopoldan očitno ni tako zelo nujno potrebno, saj vse nadomesti popoldan in ponoči. Mleko, ki ga v službi iztisnete lahko porabite pri pripravi kašic za večerni obrok ali ga zamrznete (če bo slučajno potrebno na službeno pot ali bo v službi daljši sestanek).

Nekatere mamice v podobni situaciji našle naslednje rešitve:

1. Poznam mamico, ki je v podobni situaciji ugotovila, da dojenček v času njene odsotnosti prav lepo uživa obrok ali dve goste hrane. Ko se vrne domov, pa veselo na dojke!!! Ootroci hitro povežejo sistem: mama tukaj = dajmo se dojit in nasprotno: mamice ni = OK, bom pa kašico pojedel. Obdobje prehoda, nekaj dni ali nekaj tedno pa je lahko kaj stresno, za mamico, dojenčka in tistega, pri katerem je otrok v varstvu.

2. Druga mamica se je obrožila s celo ponudbo steklenilk, lončkov in podobne opreme, ki je na voljo v naših trgovinah. Ugotovila je, da otrok sprejme le točno določeno stekleničko in le kadar je mleko sobne temperature (Ne preveč pogreto).

3. Tretji mamici je varuška pripeljala dojenčka na sprehod in še mimogrede k njej v službo (k sreči je stanovala blizu) in je otroka podojila med delovnim odmorom.

4. Četrta mamica pravi, da je podojila otroka tik pred svojim odhodom, nato je bila odsotna 5 ur, v tem času je otrok dobil obrok ali dve s kašico iz njenega iztisnjenega mleka po žlički in ko se je vrnila domov, ga je takoj podojila.

5. Peta mamica je ugotovila, da njen dojenček zavrača prav vse stekleničke in cuclje. Nato je iz obupa poskusila še s stekleničko igračko, katero je imela njena starejša hčerka. Cucelj na tej steklenički je bil zelo kratek in majhen, pri ostalih večjih cucljih se je dojenček dobesedno “davil”. In je šlo 🙂

6. Ena od mamic je ugotovila, da dojenček sprejme le lateksne cuclje, silikonske zavrača, no, neka druga mamica pa prav obratno – uporabljali so lahko le silikonske cuclje.

7. Sedma mamica je našla rešitev: zelo mehko, skoraj gumijasto plastično žličko, s katere je deklica posesala vsebino. Tudi ta mamica je opazila, da hčerka rajši je, če je mleko sobne temperature, ne premrzlo ali pretoplo.

8. Osma mamica pravi, da je otrok zavračal vse oblike prehranjevanja z njenim mlekom v prvih treh tednih. Ker je vztrajala, otroka pa nikakor ni silila, le ponudila mu je čez določen čas sprejel ponujeno v skodelici.

9. Očka, ki je nadomeščal mamico na porodniškem dopustu pravi, da je otroka (to je bil resda enomesečni dojenček) z materinim mlekom nahranil lahko le tako, da ga je položil v ruto za nošenje, simuliral “položaj dojenja” in tako, da je otrok sesal njegov čist mezinček, on pa mu je s pomočjo injekcijske igle in z zelo dolgo, tanko mehko cevko na koncu, počasi kapljal mleko v usta.

10. Žal pri nas ne prodajajo posebne “napravice”, ki so namenjene hranjenju dojenčkov, imenujejo se “The HazelBaker FingerFeeder™” ali posebno skodelico “Foley Cup Feeder”. Lahko pa jo naročite in kupite preko interneta:

11. Delovna mamica z veliko izkušnjami (4 otroci) pravi:
– pri prvih poskusih hranjenja dojenčka zapustite hišo, ne le sobe, ker otrok ve in čuti, da ste doma.
– poskusite različne vrste cucljev in stekleničk. Da ne bi kupovali vsevprek, si sposodite pri prijateljicah.
– poskusite dojenčku podtakniti cucelj medtem, ko že napol spi. Morda bo začel sesati avtomatsko, preden bo pogruntal, da to ni več vaša bradavica.
– ne obupajte, poskušajte vsak dan znova.

Večina mater majhnih dojenčkov, ki so kljub službenim obveznostim obdržale dojenje pa je opazilo, da dojenček manjkajoči obrok dojenja in odsotnost matere izdatno nadomesti v popoldanskem času in ponoči, kar je lahko za mamico zelo naporno. Pomembno je, da si priskrbite ali sprejemte vso pomoč, si poskušate kar najbolj organizirati dom in gospodinjstvo, tako da se v tem prehodnem obdobju posvetite le vašemu dojenčku.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close