Najdi forum

Božična zvezda

Ali mi lahko prosim kdo pove, kakšna temperatura je najbolj primerna za božično zvezdo? V petek sem si kupila čudovito božično zvezdo in do danes ji je sigurno odpadlo že 10 listov, pa jo imam v kuhinji, kjer sploh ni radiatorja in tudi vroče ni (imam jo na mizi poleg okna, tako da ima tudi dovolj svetlobe). Naj pa še povem, da sem imela pred to že božično zvezdo, ki mi je zdržala 2 leti, zato domnevam, da ji je v kuhinji ugajalo. Zalila sem jo enkrat, ker je imela čisto suho zemljo, drugače pa jo bom zalivala po potrebi, ko bo zemlja spet suha.
Kaj bi torej še lahko bilo narobe, da so ji tako začeli odpadati listi? Če bo šlo tako naprej, do božiča od te prelepe rožice ne bo nič ostalo… :(((

Hoj!
Meni je se nikoli, ampak res nikoli ni uspelo obdrzati in vzdrzevati naprej…
Sem se ze sprijaznila z dejstvom, da je za tak tip roze pri meni “zakleto okolje”… Ko sem nekoc vprasala o tem problemu neko cvetlicarko, kako jo je sploh mogoce gledati se dalj kakor do odpadanja listov in cveta, me je poucila, da je ta roza zelo, zelo obcutljiva na temperaturne spremembe ob transportu trgovina- dom. Da se rada “prehladi”, namrec…LP!

Petra, tukaj ti kopiram iz naslednje strani Upam da ti bo kaj pomagalo

lp, Kira

CVET BOŽIČNEGA VEČERA

Piše: Andreja Tomšič

Legenda

Maria, revna mehiška deklica, je jokala na poti v cerkev. Bil je božični večer, ona pa ni imela darila, ki bi ga položila na oltar device Marije z Jezusom. Skozi solze je zagledala angela, ki ji je svetoval, naj nabere plevel ob poti. Bilo ji je nerodno, vendar so bile te prašne rastline edino darilo, ki ga je lahko položila na oltar. Nenadoma pa se je šopek plevela razvil v žareče rdeče cvetje in vse, ki so bili poleg prepričal, da se je pred njihovimi očmi zgodil božični čudež.

Legenda o rojstvu božične zvezde je stara že skoraj toliko, kot rastlina sama, ki res izvira iz Mehike. Od tam jo je leta 1828 v Ameriko prinesel Joel Poinsett, kmalu zatem pa je osvojila tudi Evropo. V začetku so jo gojili kot grm, ki je uspeval le v toplejših območjih. V želji vzgojiti rastlino, ki bo ljudi razveseljevala tudi na njihovih domovih, pa so nastale odpornejše sorte, nižje grmičaste rasti.

Lepota

Lepota božične zvezde izhaja iz obarvanih ovršnih listov, ki obkrožajo neznatne rumenkaste cvetove. Najdlje in tudi najbolj poznana je rdeča božična zvezda, danes pa imamo na voljo še paleto drugih barv: roza, bele, rumene, belkaste z rožnatim središčem, v tujini pa so na voljo tudi rumene z roza lisami, roza z rdečimi lisami itd.

Ko kupimo božično zvezdo

Večina nas božično zvezdo kupi v lončku, pripravljeno, da jo postavimo na najprimernejše mesto v stanovanju. Vendar moramo že pri nakupu paziti, da pravi cvetovi niso odprti in da rastlina ne stoji zunaj ali v mrzli trgovini, saj bomo drugače njeno lepoto uživali le kratek čas.

Doma postavimo rastlino v prostor, kjer je najmanj 15° C, na svetlo okensko polico (ne na direktno sonce) in jo redno ter temeljito zalivajmo. Ne pozabimo tudi na pršenje listov. Po zalivanju odlijmo vodo iz podstavka, da preprečimo koreninsko gnilobo. Gnojiti začnemo šele februarja, ko odpadejo listi in odrežemo poganjke, po spomladanski otoplitvi, v začetku maja, pa rastlino presadimo v večji lonček s svežo prstjo.

Kaj pa če gre kaj narobe?

Listi rumenijo, venejo in odpadajo: v sobi je previsoka temperatura in presuh zrak.. Rastline potrebujejo več pršenja. Listi odpadajo brez venenja: rastlina je bila izpostavljena prepihu ali pa je v prostoru prenizka temperatura. Nenadno odpadanje je lahko tudi posledica preslabe osvetlitve. Še zeleni listi venejo in odpadajo: vzrok je lahko premočno zalivanje (površina prsti mora biti pred ponovnim zalivanjem suha) ali pa pomanjkanje vode, kar povzroča sušenje prsti okrog korenin. Na listih so ožganine: rastline so na direktnem soncu, ki je ožgalo liste. Škodljivci in bolezni: najraje jo napadajo pršice in volnate uši, od bolezni pa pepelasta plesen, botritis in koreninska gniloba. Proti vsem ustrezno škropimo, v kmetijski apoteki pa nam bodo svetovali s čim in kako.

Proti koncu zime lahko odpadejo vsi zeleni listi: to je naraven pojav, ovršni listi pa lahko ostanejo na rastlini vse do junija.

Ohranimo rastlino do naslednjega božiča

Maja, ko smo rastlino presadili, jo prenesemo ven, pod streho v polsenco. Redno jo zalivamo in gnojimo ter po potrebi ohranjamo število poganjkov na 4 do 5. Oktobra začnemo s prekrivanjem od zgodnjega popoldneva do naslednjega jutra (skupaj 14 ur), s čimer simuliramo kratek zimski dan. To počnemo redno do začetka decembra (8 tednov). Po tem času bodo ovršni listi že obarvani in rastlino lahko postavimo kamor želimo, seveda brez pokrivala.

no, jaz sem pa včeraj dobila to lepo rastlino in sem jo postavila v dnevno, kjer je zelo toplo. zemlja v lončku je zelo mokra – napita, pa me zanima, naj sedaj počakam, da postane zemlja suha in šele takrat dobro zalijem (da bo zemlja napita ALI KOLIKO) ali že prej? glede na to, da je centralna v stanovanju in zelo toplo. naj rosim? hvala za vsak nasvet

Enkrat mi je uspelo obdržati zvezdo skoraj do velike noči. Skoraj sem se je že naveličala, saj so mi najlepše v božičnem času. No, potem pa nekaj let nič. Samo pogledala sem jo, pa so ji odpadali listi. Iskala in iskala sem vzroke, pa nič. Mislim pa, da je eden izmed prvih vzrokov čas nakupa, oz. temperaturna sprememba. Rože jim rastejo v rastlinjaku, potem jih selijo v cvetličarne in mi nato domov. Vmes pa toplota, pa recimo mraz, pa spet toplota,…uboga roža…

Če zvezdi začno listi odpadati tako hitro, je bila škoda povzročena že preden ste jo vi kupili. Najbrž je bila izpostavljena prenizki temperaturi med prevozom ali pa v cvetličarni ni bilo vse tako kot je treba. Na žalost je večina zvezd, ki jih lahko kupimo v naših cvetličarnah takšnih, torej že vnaprej obsojenih na propad. Poskusite sedaj tako skrbeti zanjo kot vam pravi Kira. Morda se bo pa še dala rešiti za naslednje leto.

Lep pozdrav
Andreja

New Report

Close