Najdi forum

Zelo dober mi je čaj iz komarčkovih cvetov. Kdo ve, kje bi se dalo dobiti sadiko, kako, kam in kdaj jo posaditi,..? V naši “dobro založeni” vrtnarski trgovini o tem namreč nimajo pojma.
Vnaprej hvala in lep pozdrav,
T.

**************************************************************** The old dreams were good dreams; they didn't work out, but glad I had them. (Robert Kincaid v Najinih mostovih)

Pozdravljeni,

Foeniculum vulgare, sladki janez, sladki komarceek, pa poskusite pod tem imenom na resnicno dobro zalozenih vrtnarijah, morda celo trznici, toda sedaj ni cas, spomladi.
Sejte ga nekam v ozadje, saj je tudi do metra velika rastlina z rumenimi kobuljstimi cvetovi, ne prenese pa sosedov, kot so: paradižnik, kolerabica, kumina, pelin in ne sejte ga preblizu koriandra, da se ne skrizata.

Lp

Sladki komarček, Komorač, Koprc ali sladki janež je rastlina, ki je poznana ze vec

tisoč let. Njegovo seme in korenine so kot zdravilo menda uporabljali že

stari Egipčani. Seme proizvaja semenarna Ljubljana in je lahko dostopno v vseh semenarnah. Najmanjsi pakelc naj bi dal okrog sto rastlin. Z sadiko pa zal najbrz ne bo slo.. Vsaj meni, presajanje ni se nikoli uspelo. Se celo, ce ga prevec zrahljas, lahko uvene..

Torej, velja pa dobesedno vse, kar je napisala Misa. Vzgoja je sorazmeroma preprosta. Pa vendar kljub vecletnim dobrim uspehom, bom letos imel zaradi suse bolj slab pridelek. To povem zato, ker ne bi zelel, da te morebitni prvi neuspeh sejanja razocara..

Na prosto komarcek sejemo od začetka maja do konca junija, odvisno od geografske lege. Seme kali 10 do 16 dni, vendar uspeva le v lahkih, vlaznih in pescenih tleh, ki so dobro pognojena z organskim gnojilom. Sejemo v vrste, centimeter do dva globoko in po setvi razredcimo rastline na 10 do 15 cm vsaksebi. Ko se zacnejo oblikovati gomolji, jih osujemo z zemljo in redno zalivamo. Gomolje pobiramo od avgusta do prvih mrazov. Prenese nekje do minus tri stopinje.

Nekaj casa ga lahko pozimi ohranimo tudi v kleti v peskovniku, lahko ga nekaj dni hranimo v hladilniku ali pa ga blanširanega zamrznemo. Uporaben je za marsikaj; od solat, juh, prikuh in prilog belemu mesu do narastkov, odvisno od okusa.. Kot začimba se uporablja tudi listje in seme.

In kako priti do lastnega semena? Moja izkusnja; potrebno je pustiti, dobro

ogrniti z zemljo in malo zaščititi z slamo nekaj gomoljev v zemlji. Ti dozorijo in naslednje leto cvetijo.. Vcasih kaksen primerek ze prvo leto uide v cvet. Seme se posusi in je uporabno za pecivo, čaj proti kaslju, prehladu in prebavnim motnjam, zacimba za svetle omake, predvsem k belemu mesu, ribam, rakom, juham iz skoljk, krompirju in solatam, majonezam. Podobno je z listjem.. Spet je vse odvisno od okusa in hrabrosti kuharja, hehe….

Kdor ne proba, ta ne ve.. Srečno!

Kot prehransko dopolnilo v tabletah se lahko dobi komarček pri podjetju Bodizenska.si – https://bodizenska.si/bodivitalen/artikel/langelica_prehransko_dopolnilo_komarcek_75_tablet

New Report

Close