Najdi forum

Imam dve sadike jajčevca, ki lepo cvetijo, vendar da bi nastal plod ni nič videti. Ali ima kdo kakšne izkušnje ali je potrebno kakšen cvet odtrgati, tako kot pri bučah in kumarah ali???

Upam da niste že vsi na dopustu in bo kdo odgovoril.

Hvala.

Pri nas so sedaj že zreli. Zakaj pa trgaš cvewtove na bučkah in kumaricah? Mi jih ne pa nam vseeno ratajo.

Jaz imam osemnajst sadik jajčevcev. Cvet odpade sam in takoj za cvetom nastaja plod. Nič ni treba trgati, vse to postori narava sama. Samo potrpeti je treba in še nekaj: jajčevci potrebujejo veliko gnoja tako, da jim jaz vsake toliko časa, tudi v času rasti ploda dodam malo umetnega gnojila. S tekočim gnojilom pa dognojujem tudi paradižnike enkrat na štirinajst dni!

Veliko uspeha in veliko “pridelka”. Jajčevce imamo pri nas najraje panirane poleg krompirjeve solate, ali pa posoljene in popečene na žaru, nato pa dodam še malo olivnega olja, pomešanega s sesekljanim česnom in peteršiljem.

marija (1)

Moje sadike pa še cvetov nimajo…..sejala sem jih skupaj z kumarami…pa ne vem lče bo kaj iz tega. Ali uspevajo samo v primorju, al kako, rabijo zelo toplo podnebje? Hvala

Mi domujemo na višini več kot 600 m, je pa res, da sem vsadila tam okrog 10 velike sadike, ki sem jih kupila v vrtnarji. Tudi peteršilj kupim tako v sadikah, pa paprike in še kaj in glede na to, da so koreninice že obdane s tisto zemljo, v katero so pikirane, se mi običajno “vse prime” in raste.

marija (1)

Mariči, jaz nič , razen rož, ne dognojujem z umetnimi gnojili.. Bojim se namreč gnitja plodov, pa sloh bolj stavim na naravo.. Zato pa ob sajenju velike izkopljem luknje in vanje vsipam ajmer dobrega preperelega komposta za vsako rastlino..

Glede jajčevcev je treba rečt, da je važna zgodja setev/saditev in da rabijo zares dosti vode.. In medsebojno razdaljo vsaj pol metra!

Ce vse štima, zrastejo do enga metra visoko. Pustit je treba le tri, izjemoma širi poganjke na rastlini in na njih največ do pet plodov. Dobro je potem tudi odlomit vse vršičke, da se hranila preusmeri v plodove. Ob zorenju se lahko odstrani tudi nekaj listov ob plodu. Odpadle cvetove je treba pobirat, ker ob rednem zalivanju začnejo na tleh plesnit in lahko okužijo rastlino.. Bolezni se je tezko rešit.. Redno je treba kolobarit in tudi kaksno leto izpustiti saditev, če ne gre drugače..

Uf, prijatelj, veliko novega si mi povedal, hvala. Rada gojim jajčevce, imam res lepe pridelke te rastline, nisem pa vedele za te podrobnosti, kot jih navajaš ti. In … načeloma sem tudi sama proti umetnemu gnojeneju. Ker smo doma na deželi, nam je omogočeno gnojenje s hlevskim gnojem, kar seveda tudi postorim, kljub temu pa prav jajčevce, po nasvetu trgovca dodatno dognojujem. Nisem pa vedela tega o vršičkih in o pobiranju cvetov s tal, za kar se ti toplo zahvaljujem.

marija (1)

Pri melancanih je treba obvezno trgati stranske poganjke, tako kot pri paradajzih in NIKAKOR ne vršičke. Mislim kje ste pa to pobrali!?
trgamo jih pa zato, da so ostali plodovi bolj debeli, melancan pa MORA v višino, drugače imaš od njega bore malo.
lp,
ena prof.vrtnarka
p.s. Paziti pa se je treba tudi uši in predv. koloradskih hroščev in pa plodove pobirati, ko so še lakirani.

O, miška, hvala lepa za nasvete. Veš, pri nas je ta vrnina zelo “obrajtana” in bom vesela, če mi bo uspevala vsaj pol toliko kot lani, ko sem jajčevce še oddala lahko. Tega, kdaj jih je treba pobirati nisem vedele, če pa pomislim, so v trgovinah na prodaj “res vsi polakirani”. Hvala lepa.

marija (1)

Draga prof.vrtnarka,

Strinjam se s tabo, da morajo malancani v visino. Zato sem napisal, da zrastejo do enga metra visoko. So tvoji morda visji? Tudi, da je pri melancanih treba obvezno trgati stranske poganjke mi je jasno. Napisal sem, da je treba na eni rastlini le tri, izjemoma širi poganjke na in na njih največ do pet plodov. Ko imamo tako rastlino, pa je dobro (ni pa obvezno) odščipnit 3 do 5 cm dolge vršičke, da se hranila preusmeri v plodove. Ko si si enkrat izbral plodove, ti nič vec ne pomenijo novi cvetovi in novo listje na vrhu rastline, saj to raslino samo izcrpava.. Nekateri enako naredijo v jeseni tudi na paradižnikih. Zanima te, kje sem to pobral? Ja, najbrz si nisem sam izmislil.. Profijem menda vse znanje natocijo v šoli, mi amaterji, moramo vcasih tudi kaj prebrat v kaksni knjigi..

lep pozdrav,

Ma prijatelj, spet ti tvoje tolčeš. Moji melancani še niso višji od 1 metra, so pa od sebe dali že kar več kot 4-5 plodov(7), pa bodo vsaj še enkrat toliko. Kot sem že povedala velikost plodov uravnavamo s pobiranjem stranskih poganjkov in ne z odščipavanjem vršičkov, žal.
Nimam samo znanja iz knjige, tudi dolgoletno znanje in lastno vrtnarijo…

Me veseli, da si tako uspesna poklicna vrtnarka.. Ves. tisti, ki nimamo vrtnarije in vsega kar spada zraven (naprimer namakanje in tople grede) se pac znajdemo po svoje… Ma, ne mislit, da ne vem, da se da iz vsakega pridelka dobit se vec., seveda sorazmerno trudu in vlozenim sredstvom.. Pa odvisno od kraja in lege vrta.. Pa tudi od tehnologije.. V rastlinjaku, z racunalnisko upravljanim gnojenjem na steklenih vlaknih, bi najbrz malancani rodili vec kot trikrat!!!

Meni je delo na vrtu ze trideset let le hobi, ker je to nasprotje od tistega, s cimer se sicer poklicno ukvarjam. Rastline imam rad in obcudujem njihovo rast.. Nisem pa v nicemer odvisen od vrta.. Na vrtu delam, kadar to zelim in nic vec.. Ne gnojim z umetnimi gnojili in listnimi gnojili, ne skropim z nobeno kemijo od cvetenja rastlin dalje… Plevele in skodljivce skusam zatirat mehansko.. Ce rata, rata… Praviloma mi skoraj vedno rata.. Se pa tudi zgodi, da gre zaradi neugodnih vremenskih in drugih razmer pridelek k vragu…Takrat pač kupim zelenjavo na trgu, zavedajoc se nacina kako je pridelana..

Dragi prijatelj, jaz se umikam. Sem samo hotla svetovat, ko je marija rabila nasvet.
Še enkrat, k dobri rodnosti rastlin pripomore pravilna nega in ne umetna namakanja in gnojila. Naši melancani so čist bio, tako kot opisuješ sam, morda le pretirano zalivamo, gnoj dodamo enkrat letno jeseni in to je to. Ne špricamo z drugim, razen z biokilom, pa tudi se mi ne zdijo pretirano ČUDEŽNI, saj je po večini pridelek povsod tak. Povprašaj naokoli, pa boš videl. Skupaj so po 2 do trije cvetovi in do št. 7 prideš brez problema, pa še kaj več ponavadi. Pa še popravek od zadnjič, sem šla merit, smo že dosegli 96 cm, kar seveda sploh ne bo končna višina, pričakujem še vsaj 50 cm.
Melancani ne zorijo hkrati, tako kot melone in lubenice, ki jih iz tega razloga pinciramo, kot si napisal sam, da ne potratimo preveč hranil.
Melancane režeš sproti, dokler so še lakirani, drugače razvijejo preveč grenčin, največ 2 hkrati iz iste rastline, zato vrhov ni potrebno ščipati, saj si s tem zavestno zmanjšamo pridelek, saj cvetovi rastejo iz stebla.
Takole, jaz se poslavljam, vsem veliko uspeha pri rasti rastlinic.

New Report

Close