Najdi forum

Katere začimbnice kaj gojite doma, če jih (npr. tiste v ločnkih, na okenskih policah, ali kar zunaj, kot grmiče itd.) in kje jih uporabljate (konkretno)?
Lp, Maja

Stalno imam na vrtu origano, timijan, žajbelj, drobnjak, pehtran, pelin in sivko. V lončku pa gojim lovor in rožmarin, ki ju imam pozimi notri, spomladi pa postavim na balkon. To so vse trajnice. Bazilike sem pa letos kupila toliko sadik, da jih imam sedaj na vrtu in v lončku na balkonu.

lp

Na mojem balkonu (terasi) je v lončkih:
drobnjak, peteršilj, majaron, bazilika, timijan, lovorov list, luštrek, melisa, žajbelj, šetraj.
Vse uspeva, kot rečeno v lončkih – terasa je celo na sončni strani; potrebno je pač redno zalivanje.

Vsak dan nasekljam večino zgoraj naštetih začimb in si jih po želji – okusu potrosimo na razne jedi: juhe, testenine, rižote; tudi na pečen krompir …

Na balkonu imam baziliko, presejan rožmarin in žajbelj.
Na vrtu pa timijan, šetraj, drobnjak, luštrek, majaron, peteršilj, zeleno, pehtran, poprovo meto, pelin, meliso.
Za omake, juhe, dišavni kis, solate; pehtran tudi za potico, rožmarin za pečenko.

S timijanom začinjamo vse vrste mesa: svinjsko, jagnječje, divjačino, nadeve za perutnino, jajčevce in bučke. Ne sme se uporabljati skupaj z majaronom. Timijan pomaga prebavljati maščobo, blaži krče in zdravi kašelj.

Drobnjak pospešuje prebavo, zbuja tek in vpliva celo na tvorbo krvi. Vsebuje nekatere vitamine.

Šetraj je predvsem začimba za fižolove jedi. Lahko pa z njim začinimo še marsikaj drugega npr. krompir, pripravljen na vse načine, juhe, omake, solate in mesne jedi. Občutljivi na želodcu ga lahko uporabljajo namesto popra.

Luštrek moramo uporabljati zelo previdno in po malem. Oplemeniti zelenjavne jedi, enolončnice, pečenkine omake in pastete. In sicer tako izbrano, da se res sprašujemo, kdo ga je mogel užaliti z nazivom “magijeva zel”. Vsekakor nekdo, ki je od kuharske umetnosti tako daleč kot zemlja od lune.

Majaron ima močno aromo in ga dajejo predvsem v klobase. Vendar je primeren tudi za druge, predvsem mastne jedi iz svinjskega mesa, pa tudi iz stročnic. In ne pozabimo italijanskih specialitet, kjer vlada divji majaron origano.

Peteršilj – človek bi skoraj rekel, da brez njega ni mogoče kuhati. S svojim sladkim začinjenim okusom je nesporno začimba št. 1. Vsaki jedi, naj bo kuhana ali mrzla, pritisne pičico na i.
Vsebuje veliko C vitamina, pospešuje prebavo in vzbuja tek.

Zelena – gomoljna in listna zelena. Ta koren sladkastega, peteršiljevemu podobnega okusa se prilega k vsej jušni zelenjavi ali zeliščem. Z zeleno začinjamo enolončnice, juhe, omake.

Z aromatičnim pehtranom oplemenitimo fine omake, ribje omake, juhe, perutnino, jajčne jedi, raguje in solate. Pehtran je osnovni dodatek za zeliščno maslo. In ne pozabimo – kot dodatek dobremu kisu. Pa za nadev pri pehtranovi potici.

Rožmarin – sredozemsko zelišče s pikantnim in grenkljatim okusom je odlična začimbnica za divjačino, jagnjetino, svinjino, za meso na žaru pa tudi za zelenjavo (jajčevce, paradižnik, bučke) in omake. Piščanec z rožmarinom je tudi odličen.

Žajbelj ima značilno, močno aromo sredozemskega zelišča; je nenadomestljiv
pri mnogih jedeh npr. pri nekaterih jetrnih specialitetah, ribah, mesu, prikuhah in testeninah. Žajbljev čaj pa pomaga pri prehladnih boleznih.

Poprova meta z značilno aromo ni uporabna samo za pripravo okusnega čaja. Previdno in po malem ga dodajamo k jagnjetini, teletini, ribam pa tudi h grahu, solatam in mnogim omakam.

Pelin pomaga prebaviti mastne jedi. Pospešuje prebavo zato je tudi sestavina mnogih grenčic.

Melisa, zelišče z okusom po limoni da posebno noto sadnim solatam, zeliščnemu maslu, skuti in majonezi ter kisu in osvežilnim poletnim pijačam. Drobno sesekljanih lističev ne smemo nikoli kuhati, v jed, na primer v toplo omako jih zamešamo šele proti koncu. Melisa sprošča krče, spodbuja pa tudi pomirja pri prebavnih težavah in nespečnosti.

Sama imam zelo, zelo rada baziliko. Skoraj najrajši. To zelišče, značilno za sredozemsko kuhinjo, daje s svojo nekoliko sladkasto, poprasto aromo vsaki jedi čisto posebno noto. Kaj bi bile jedi iz paradižnika, testenine ali pizze brez bazilike? Ali pa perutnina, teletina, omake? Prav gotovo ne tak užitek, kakršen so z baziliko.

Torej – kakšna zelišča bomo posadili, je povsem odvisno od našega okusa. Veliko užitkov ob gojenju zelišč in dišavnic!

Joj, Mitka, ti si se pa res potrudila, hvala, super! (in tudi ostalim, seveda) 🙂

mi imamo vse na vrtu
luštrek, drobnjak, vse tri vrste bazilike, timijan, majoron, meto, meliso,rožmarin, koper… Rožmarin čez zimo pokrijemo
Uporabljamo pa dejansko samo baziliko, rožmarin in drobnjak, občasno luštrek

New Report

Close