Najdi forum

Paradižnik smo letos sadili pod streho iz folije. Lani smo namreč ostali kar hitro brez njega. Pri sorodnikih pa smo videli, kako so se mastili z domačim paradižnikom še zelo pozno. Res pa je, da so začeli zoreti ti paradižniki pod streho malo bolj pozno.
Torej sem sama letos nekaj paradižnikov posadila tudi na prosto. Ampak v bližino tistega pokritega. Zdaj mi pade v glavo, kaj če se bo tista bolezen od tega na prostem preselila na onega pod streho?
Od kod sploh pride tista bolezen. Najprej postanejo listi črni, potem še paradižnik, še čisto zelen odpade.
Ne mi svetovat kakega škropljenja, ker nimamo radi kakšnih strupov. Hvala za nasvet.

Oglaša se ti sicer popolna začetnica z borima dvema letoma staža. A lani mi je zelo lepo uspevalo, med drugim sem posadila tudi 20 sadik paradižnika. Moj ponos je uspeval vse do začetka avgusta, potem pa so lepi okrogli sadeži namesto lepe rdeče barve dobili rjave madeže, listi in stebla pa črne in ves pridelek je končal na kupu gnoja
Ravno včeraj sem prebrala v eni reviji, da je to paradižnikova plesen, ki je značilna za pretirano vlažne razmere. To, da si pokrila paradižnik, je menda že prvi korak k uspehu, drugi korak je dovolj prostora med posameznimi sadikami, tretji pa odstranjevanje vršičkov (vršičkanje) in zalistkov. Zalivati je treba redno, vendar le zemljo ob vznožju stebla, čim manj pa po listih in plodovih. Če se da, nič. Če imaš bolj peščeno zemljo, pomaga zastirka iz pokošene trave ali listja, ker zadržuje oz. ohranja vlažnost zemlje.
Čim boljši pridelek ti želim!

Lepo pozdravljeni !

Tudi sama imam rastlinjak (mali) že vrsto let. V njem posadim (letos mi že lepo raste) paradižnik in mi nikoli še do sedaj ni počrnil. Morate pa paziti, da bo rastlinjak odprt, zračljiv s strani in nikoli ne zalivajte v večernih urah (če se le da ne) ampak zjutraj s postano vodo (iz soda). In seveda nikoli po listih. Vsake 14 dni zemljo dognojim (tekoče gnojilo za zelenjavo). Obiram ga tudi še v novembru.

Vsako leto pa pogledam, da ga ne vsadim na isto gredo.

Če imate paradižnik zunaj ga je potrebno kmalu škropiti proti plesni. Veliko je pa tudi odvisno od vremena.

Lep dan

Pozdravljena,

mi ga imamo tudi pokritega, seveda samo na vrhu, da dež ne pride zraven. Pazite, da bo dovolj zračno, če se dela kondenz, bo začel plesneti od zgoraj! Te nove sorte namreč niso odporne na mokroto. Zalivamo iz soda zjutraj ali zvečer, če le mogoče ne po listih. Ko malo zraste ta spodnje liste potrgamo. Proti plesni se lahko deloma borite tako, da vse rumeneče liste (ponavadi so spodaj) sproti potrgate tako je manj možnosti, da se okužijo plodovi. Žal je s tem nekaj dela, a če ne marate škropiti…..mi tako poberemo kar nekaj paradižnikov. Včasih pride kakšen stran, zato pa sadimo tudi ustrezno več sadik. Paradižnik je sicer rad na istem mestu, a če imate plesen, ga je bolje seliti. Spore plesni ostanejo v zemlji, na kolih itd, skratka brez škropljenja se je ne boste znebila, naučiti se morate živeti z njo.

lp Romy

New Report

Close