specializacija
lep pozdrav,
mogoce moje vprasanje ni ravno na mestu, ker se ne tice nobenega zdravstvenega problema. vidim da ste specialist pediater genetik. sem na zacetku studijske poti in malo preucujem moznosti, pa me zanima, ce je treba za tak naziv najprej narediti specialzacijo iz pediatrije, nato pa se iz genetike? ali pa ima to zvezo z drugimi oblikami podiplomskega studija? mogoce se obseg vasega dela, oziroma dela pediatrov genetikov: delate bolj pri genetskem svetovanju, mogoce bolj kot pediater?
z odgovori naj se vam ne mudi, pa vseeno najlepsa hvala zanje.
A.
Draga Aja!
Če vas zanima genetika, se pokončanem študiju na MF se boste lahko odločili za specializacijo iz klinične genetike. V šestih letih specializacije boste pridobili strokovno znanje za diagnosticiranije genetskih bolezni in vrednotenje kromosomskih in molekularno genetskih preiskav. Delo kliničnega genetika obsega klinično diagnozo genetskih bolezni pri otrocih in odraslih in genetsko svetovanje pri načrtovanju družine, to je seznanitev para s vsemi opcijami, ki so jim na voljo za razrešitev genetskega problema v družini, organizacija in evaluacija diagnostike.
Mislim, da bo v bodoče hiter razvoj genetike narekoval tudi razvoj genetskih znanj v smislu subspecializacije v nekaterih specialnostih npr. v nevrologiji, okulistiki, pediatriji itd., vendar programe še pripravljajo.
LP