Kako na novo začeti pri petdesetih?
Moja mama je po dolgih letih očetovega pijančevanja le zbrala pogum in ga zapustila. Vsa ta leta takega življenja so naredila iz nje pravo razvalino, brez poguma, nesamozavestno, brez kakšnih koli interesov in seveda brez družbe. Občutek imam, da če ji ne bom pomagala, bo še naprej samo delala in se utapljala v svojih spominih, kaj ji je oče slabega naredil, kaj je rekel, kaj vse je morala pustiti, ko je odšla… V glavnem samo premleva in premleva ene in iste stvari, in se ne pusti dopovedati, da mora začeti razmišljati o sebi in kako si bo zdaj uredila življenje.
Ko sem po netu iskala kakšne variante pomoči, sem naletela tudi na Al anon, kjer se zbirajo svojci alkoholikov, in pomislila, da bi bilo to mogoče primerno zanjo. Mogoče bi lažje sprejela, da mora zdaj kaj narediti še s sabo, če ji še kdo drug to pove? Mi lahko kdo, ki je (bil) vključen v tako skupino napiše kaj več o temu? Kako potekajo srečanja? Kako poteka sprejem v tako skupino?
In hvaležna bi vam bila, če mi lahko svetujete še kakšno obliko strokovne pomoči, ki bi lahko pomagala mami, da se postavi na noge.
Draga Klementinca!
Vaši mami je dolgoletno življenje ob alkoholiku pustilo posledice. Razhod po dolgih letih skupnega življenja ni lahek – ostajajo skupni spomini, stvari, morda tudi čustva. Potrebno je veliko volje in motivacije, da človek zmore prebroditi tudi to krizo. Gotovo je lažje, če ima ob sebi družino in prijatelje, ki mu stojijo ob strani.
Program društva Al-anon mislim, da bi lahko bil primerna oblika pomoči za vašo mamo. Program v Al-anonu je brezplačen, anonimen in neprofesionalen. Člani si delijo izkušnje, mnenja, govorijo o svojih problemih ter si medsebojno vlivajo moč in upanje. Srečanja so organizirana v različnih krajih po Sloveniji. Več informacij lahko poiščete na spletni strani društva:
Strokovno pomoč pa mama lahko poišče v Svetovalnici za ljudi v stiski zaradi zlorabe alkohola, ki deluje na Inštitutu Antona Trstenjaka v Ljubljani. Svetovanje nudijo brezplačno. Oglejte si spletno stran:
Za vašo mamo bi bilo dobro, če bi se vključila tudi v kakšne interesne dejavnosti, ki morda potekajo v vašem kraju. Na primer: Društvo upokojencev, Joga ali telovadba za starejše, pevski zbor itd. Nekaj pač, kar jo veseli. Tam bi gotovo našla družbo in zapolnila svoj prosti čas.
Tudi prostovoljno delo v kateri izmed humanitarnih organizacij in društev bi morda pomagalo mami, da bi spet našla smisel ter se počutila koristno.
Spodbudite jo k aktivnosti!
Srečno!
Draga Klementinca!
Tudi jaz sen enakih let kot tvoja mama. Po sedemindvajsetih letih zakona sem se ločila. Še zdaleč ni lahko. Jaz veliko hodim v naravo na sprehode, veliko berem, šivam gobeline. Počnem veliko stvari, ki me veselijo in si nikoli nisem vzela časa in korakam pogumno naprej.
Lep pozdrav.
Kako pa si uredila stanovanjski problem. Mislim da je to najtežje sploh , če imaš samo začasno zaposlitev.
Mi lahko kdo svetuje . Živiva v hiši katera je last vsakega polovica. Poročena sva 27 let. Smem sploh zapustiti hišo in iti v najem stanovanja , ter od tam potem izterjevati svoj del premoženja ? Ali pač moram ostati kjer sem.
Draga Kia!
Seveda smete oditi. Če je hiša last obeh, boste po mojem mnenju lahko izterjali svoj del premoženja, ne glede na to, kje boste v prihodnje živeli.
Lahko pa se obrnete na kakšnega pravnega strokovnjaka v zvezi s tem vprašanjem.
Srečno!
Pozdravljena!
Delitev premoženja me še čaka. Res je to najtežji del. Najboljše je, če se z bivšim možem lahko sporazumno dogovorita za delitev. Napišeta pogodbo, jo overita pri notarju in je stvar rešena. V kolikor se ne moreta sporazumno dogovoriti, je najboljše, da si poiščeš odvetnika. Če nimaš finančnih sredstev obstaja brezplačna pravna pomoč. Napišeš vlogo na pristojno sodišče oddelek bpp in sodišče, v kolikor si upravičena ti brezplačno dodeli odvetnika.
Glede tega ali ostati v hiši ali se izseliti pa so mnenja različna. Kolegica, ki je imela podoben primer mi je svetovala, da je bolje , če ostanem v hiši. V primeru odhoda dejansko prepustiš možu vse in si potem ti tista, ki mora zahtevati preko sodišča svojo polovico premoženja, ki ti pripada.
Svetujem pa ti, v kolikor je stanje nevzdržno, je bolje, da si poiščeš stanovanje (boš vsaj živela v miru), delitev premoženja bo itak morala potekati preko sodišča, na pobudo tebe ali bivšega moža, če nista sporazumna glede delitve. Stvar pa je vsekakor dolgotrajna.
Veliko uspeha in čim manj sekiranja ti želim.