Nasilen partner?
Pozdravljeni.
Tudi jaz se srečujem s to težavo. S partnerjem (skupaj cca 2 leti) imava noro vroče/hladno razmerje. Problem je v tem, da se vsake toliko časa prepiri končajo z njegovo izgubo kontrole. Po prepiru se vedno pogovoriva, žal mu je, razmisliva o tem, kako bi to preprečila, vendar vsake toliko je to neizogibno. Tudi jaz se trudim, da ne bi provocirala, ko se zadeve začno odvijati v to smer. ampak vedno enostavnno ne gre. Udaril me sicer ni (enkrat odrinil na posteljo), so pa leteli predmeti (nekaj stvari v stanovanju je uničil), med vožnjo v avtu, zategovanje ročne zavore itd. Moji občutki ob tem so grozni, postanem paničnna, ne morem dihat, ampak VEDNO mu uspe, da krivdo (ali del) za tak izpad preloži name. “ker nisem znala” pravočasno nehat provocirat. Rada bi ostala z njim, vendar ne za vsako ceno. Vem, da do tega v zdravi zvezi ne sme prihajati, vem tudi, da se nasilje običajno še bolj stopnjuje, pa že do sedaj so bile situacije precej nevarne (posebej na cesti). Nekako sem ga pripravila do tega, da se zaveda, da ta izguba samokontrole čez vse meje je problem in da ga je potrebno rešiti. Še vedno del krivde za to zvrača name, ampak pripravljen je o tem razmisliti. Kakšne so vaše izkušnje, je kaj upanja, da se zadeve dolgoročno normalizirajo, ali so take osebe v resnici sposobne spremeniti svoje vedenje do te mere, da do tega več ne pride? Sem zmedena in ne vem več kaj naj, v taki zvezi ne nameravam vztrajati za vsako ceno. Hvala za kakršenkoli odgovor in lepo pozdravljeni.
Spoštovana Vanja!
Žal se tudi vi srečujete z nasiljem partnerja. Dobro pa je, da ste se že sedaj lotili razreševanja tega problema in ne šele po veliko letih zakona oz. skupnega življenja. Pravite, da gre v vajini zvezi za vroče/hladno razmerje. Tovrstna dinamika je značilna za odnose, kjer je prisotno nasilje. Menjavajo se obdobja nasilnih izbruhov ter medenih tednov. Verjamem, da se trudite, da bi nasilni izbruh preprečili, vendar kakorkoli boste že prilagajali svoje vedenje, nasilja ne morete preprečiti. To, da na koncu krivi vas, je prav tako značilno za takšen odnos in tudi, da govori, kako mu je žal in da se ne bo več ponovilo. Vedite, da vi niste krivi, da prihaja v vajinem odnosu do nasilja, kriv je tisti, ki nasilje izvaja. In on bo moral prevzeti odgovornost za takšno svoje početje, to je prvi korak pri učenju drugačnega ravnanja, drugačnega načina reševanja konfliktov. Tega pa se ne more naučiti čez noč, ampak je potrebna vključitev v določen svetovalni proces. Nekaj je že to, da se o tem pogovarjata kot o problemu, ki ga je potrebno rešiti. Pomembno je tudi, da se vi odzovete z jasno mejo. Tudi, če vas (še) ne pretepa, se zavedajte, da psihično nasilje ustvari podlago za fizično, spolno ali ekonomsko nasilje. Statistični podatki npr. kažejo na pogostost primerov, ko ženska doživi prvi nasilen izbruh v času prve nosečnosti, ko je bolj odvisna od partnerja in ko jo je še bolj sram, da se to dogaja. In res je, da če ne bo poiskal svetovalne pomoči, bo nasilje uporabljal vedno pogosteje.
Glede na vse to, bi vam torej predlagala, da mu ponudite možnost, da si poišče pomoč na katerem izmed naslovov, ki vam jih bom navedla. Učenje nenasilnega sporazumevanja mu bo koristilo na vseh področjih življenja, ne le v partnerskem razmerju. In še v primeru, da bo šel na svetovalne pogovore, uspeh ni zagotovljen, če ne bo vztrajal. V nasprotnem primeru pa vam žal ne morem priporočiti skupne prihodnosti z njim, ampak da raje čimprej prekinete zvezo, dokler še ni kakšnih posledic.
Svetovanje povzročiteljem nasilja nudijo:
– DRUŠTVO ZA NENASILNO KOMUNIKACIJO
Miklošičeva 36, Ljubljana, TEL: 01 4344 822, e-mail: [email protected]
Gosposvetska 27, Maribor, TEL: 02 2501 736, e-mail: [email protected]
Opis na strani:
– FRANČIŠKANSKI DRUŽINSKI INŠTITUT
Prešernov trg 4, Ljubljana, TEL: 01 2006 760, e-mail: [email protected]
Skupina je namenjena posameznikom moškega spola, ki povzročajo nasilje v lastnih družinah, zakonih, partnerskih zvezah in na delovnem mestu ter potrebujejo individualno terapevtsko pomoč. Udeležba v skupini je brezplačna in anonimna, skupina deluje celo koledarsko leto in se sestaja dvakrat mesečno, vsak prvi in tretji petek v mesecu ob 20.uri v prostorih inštituta na Nazorjevi 1. Skupino vodi dr. Tomaž Erzar s sodelavci. Prvo srečanje skupine bo tretji petek v januarju, tj. 20.1.2006.
Gotovo vam je žal vajinega odnosa, glede na to da doživljata tudi lepe in vroče skupne trenutke. Upajmo, da vajina zveza tudi njemu pomeni toliko, da bo pripravljena storiti potrebne korake za spremembo svojega obnašanja.
lp,
se pridružujem mnjenju vseh,
ćimprej stran,
SAMO HUJE BO!
sama sem bila žrtev nasilja, na začetku slepa in odnos probala reševat in mi je psihologinja rekla, da nikomur nisem dolžna biti njegov psihoterapevt, ki ga on potrebuje,
hvala bogu sem se tega nasilja rešila, vse bo samo nas ne bo,
bodi močna in prekini zvezo