Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Težave

Težave

Stara sem 21 let im imam eno vprašanje, na katerega ne najdem odgovora.Na ginekološkem oddelku so mi vzeli bris in ugotovili da imam abnormno ploščate celice.Nato so mi vzeli še en bris,za katerega pa še čakam na rezultate. Na oddelku mi niso ničesar pojasnili kaj pomenijo te ploščate celice, ampak so mi samo povedali da je to lahko nevarno. Zdaj bi vas pa lepo prosila za odgovor kaj pomenijo te ploščate celice in kako se bi dalo to popraviti.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor. Lep pozdrav

Draga biser,

verjetno prestajate prav bridke trenutke. Težko si predstavljam, da nekdo brez nadaljnih pojasnil pošlje domov mlado žensko, ki ji za slovo še navrže, da je nekaj “lahko nevarno”! Zelo mi je žal, da ste se znašli v tem položaju.

Maternični vrat je tisti del maternice, ki se širi v vagino. Maternični vrat obdajata dve različni vrsti celic, ene prekrivajo zunanji del vratu (porcijo) in druge prekrivajo notranji del vratu (endocerivks). Med tema dvema tipoma celic je značilna meja (območje transformacije ali prehoda, prehajanja). Pap bris (presejalni test za odkrivanje nepravilnosti celic, pri katerem s palčko odvzamemo celice z materničnega vratu) se odvzame s tega področja, ker se tukaj najpogosteje celice spremenijo v predrakave in tudi rak najpogosteje vznikne tukaj.

Dve pogosti celični spremembi sta metaplazija in displazija.

Metaplazija je nenevarna, nerakava celična rast ali celično popravljanje. Ta proces se običajno odvija pri nerojenih otrocih, med odraščanjem in ob prvi nosečnosti. Metaplazija je pri več kot polovici žensk prisotna enkrat med njihovim razvojem.

Displazija pomeni povečano število celic, ki ne dozorevajo kot se pričakuje. To spremeni notranjost celic. Višja kot je stopnja displazije, ki jo najdemo na materničnem vratu, večja je verjetnost, da bo napredovala v raka. Zato imamo displazijo za predrakavo stanje.

Displazije so skoraj 100 odstotno ozdravljive, če jih ustrezno in pravočasno zdravimo. Manjši del blagih displazij se bo popravil celo brez zdravljenja. Ni pa mogoče ločiti med displastičnimi področji materničnega vratu, ki se bodo vrnila v normalne in tistimi, ki bodo napredovala in na koncu postala rak, zato so potrebne dodatne preiskave, spremljanje ali odločitve za zdravljenje.

Odvzet vam je bil pap bris. Ta je pokazal nepravilnosti. To samo po sebi ni nič neobičajnega, saj ima blago spremenjen pap izvid zelo veliko žensk (večina vsaj enkrat v življenju). K temu lahko pristavimo “lahko je nekaj nevarnega”, običajno pa to ni nič nevarnega, gre za posledico vnetnih sprememb, in blago spremenjen izvid (stara oznaka pap II) lahko samo opazujemo. Tudi pap III se lahko še sam pozdravi, kot piše dr. Pušenjak tukaj:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=19&i=8846&t=8843

Nepravilnosti brisa pap se lahko ponavljajo:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=19&i=8956&t=8956

Izvide pap razvrstimo v razrede od I do V. Po drugih, novejših razvrstitvah – Bethesda – pa naj bi jih samo opredelili kot: normalen; benigen ali nenevaren; abnormalen.

Stara razvrstitev:
Pap I – ni nepravilnih celic, II – prisotnost atipičnih celic, III – sum na predrakavo spremembo, IV – atipične celice s sumom na karcinom (rak), ki niso povsem prepričljive, V – atipične celice, ki jasno kažejo na karcinom.

Ta stara razvrstitev je imela pogosto napake zaradi prekomerno raztegljivih pojmov in prehajanja med razredi. Novejši Bethesda sistem vsebuje informacije tudi o kvaliteti vzorca (ali je primeren, ali je v njem dovolj celic).

Če ni nepravilnosti celic (ob dovolj velikem odvzetem vzorcu), so rezultati normalni.

Lahko so tudi atipične celice (ASCUS), ki terjajo dodatno preiskavo ali ponovni odvzem vzorca, saj je njihov izvor težko določljiv.

Dve kategoriji pomenita predrakave spremembe: 1. nizko stopnjo Skvamozne Intraepitelijske Lezije, kratica SIL (ploščate ali skvamozne celice znotraj sloja epitelijskih ali površinskih cleic materničnega vratu, CIN I), ki nastane lahko z okužbo s HPV virusi oz. ob blagi displaziji (spremembi celic) in 2. visoka stopnja ploščate intraepitelijske lezije (zmerna displazija – CIN II, težka displazija – CIN III, karcinom in situ – CIS, torej sam začetek rakave spremembe).

Zadnja kategorija pa so rakave celice v brisu.

O sistemu CIN sem pisala tukaj:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=1380&t=1377#reply_1380

Možno je torej, da gre pri vas za ASCUS (atipične celice), da vzorec ni bil dovolj velik in da se ni dalo dovolj dobro določiti ploščatih celic in njihovega pomena. Sledil je torej ponovni odvzem brisa za bolj določen izvid.

Vnetje najpogosteje rahlo spremeni pap bris. Zato je lahko bris odčitan kot CIN I, ASCUS po Bethesdi ali spremembe, ki so ustrezne okužbi s HPV virusom. Nekateri pogosti vzroki vnetja so: virusi, zlasti herpes in kondilomi (bradavice), glivice, trihomonas, nosečnost, splav, zdravila, hormonske spremembe. Ko se vnetje zdravi in se pozdravi, se popravljanje dogaja preko metaplazije. V nekaj mesecih je pap test najpogosteje spet normalen.

Nepravilni pap brisi terjajo nadaljno oceno. Če je nepravilnost blaga (t.j. vnetje, HPV spremembe), se lahko ponovi pap test v nekaj mesecih. Če nepravilnosti vztrajajo ali se slabšajo, je potrebna kolposkopija. Kolposkopija omogoči zdravniku bolj točno diagnozo. Kolposkop je svetlobni mikroskop, ki poveča tkivo materničnega vratu med pregledom. S kolposkopom zdravnik pregleda nepravilna področja materničnega vratu in vagine, ki so premajhna, da bi jih videli s prostim očesom. Potreben je pregled celotnega področja transformacije celic (prehoda med obema tipoma celic). Pregled ni boleč in traja 5 do 10 minut. Med pregledom lahko zdravnik ciljano odvzema vzorčke tkiva (odščip tkiva). Drugi specialist, patolog, tkivne vzorčke pregleda (ugotavlja, kakšne celice so v njem in do kam sežejo). To so diagnostične biopsije, ki narekujejo nadaljno obravnavo, če je potrebna – npr. zdravljenje z elektrokoagulacijo, lasersko ali z zamrzovanjem.

Povsem nesprejemljivo je, da vam ne razložijo pomena brisa ali kaj za vas pomenijo izvidi. Žal je ob prezaposlenosti zdravnikov pogosto tako, da morate sami aktivno postavljati vprašanja kljub temu, da si želite čimprej pobegniti s pregleda domov. Možno je (čeprav ne opravičljivo), da so vas s komentarjem želeli dodatno prestrašiti, da bi se vrnili na pregled. Mnoge ženske namreč ne prihajajo na preglede niti, kadar so vabljene ali ob nepravilnejših izvidih.

Vedeti morate še, da rak materničnega vratu raste zelo počasi, leta, da je v vaši starosti prav izjemno redek ter da so, v primeru, da se izkaže, da bi šlo res za raka, na voljo različna učinkovita zdravljenja, po katerih lahko tudi še rodite. Pap bris ima visoko stopnjo nepravilnih odčitanj izvida (lažno pozitivni rezultati) in sam po sebi ne pomeni diagnoze. Ta bris je dragocen pri odkrivanju nepravilnosti materničnega vratu, zato ga s pridom uporabljamo. Za zdaj je pri vas torej samo potrebna ponovna ocena brisa.

Številnim kraticam v mojem odgovoru se nikar ne pustite prestrašiti in nič hudega, če si vseh ne zapomnite.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

bom podala bolj laicen odgovor za prvo silo, pa se bo mogoce pridruzil se kdo, ki ve natancneje.
ginekolog pri pregledu vzame bris maternicnega vratu. v tem brisu so normalno prisotne celice, torej ploscate celice, ki se od tam odluscijo. te celice se potem pregledajo in ce so nenormalne, to bi bilo ce jih je prevec, ce niso primernih oblik ali kaj v tem stilu, te razvrstijo v skupino glede na pap test (pap1, 2, 3…do 5 ali pa celo do 8?). visja kot je stevilka, vec je neobicajnih celic. gre za vecjo moznost razvoja malignih celic oz za “dokaz” da se na maternicnem vratu nekaj dogaja, zato so pregledi pogostejsi. ne vem tocno kako to gre, ampak dokler si v 1. skupini ti vzamejo bris ko pac prides h ginekologu, pri 2 te na pregled klicejo vsako leto, pri 3 se pogosteje itd. (ne vem ce so casovni intervali taki kot sem napisala). ce si v teh prvih treh ali pa vsaj v prvih dveh skupinah navadno ni nic posebnega.

lp
A.

New Report

Close