Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Prenehanje izplačevanja nadomestila preživnine

Prenehanje izplačevanja nadomestila preživnine

Za tiste, katere otroci so dobivali nadomestilo preživnine iz preživninskega sklada.
Zanima me, kako ste urejali zadeve po otrokovem 18. letu, ko ta pravica preneha, otrok pa se še vedno šola. Ste šli na sodišče?

Naša gre sedaj v 4. letnik, pa tudi študirala bo, torej je še vedno upravičena do preživnine. Do sedaj jo je dobivala iz preživninskega sklada. Zanima me, kakšen je naslednji korak.

Dolžnost plačevanja preživnine je na staršu ne na državi. Kako Vam to ni jasno?

Seveda mi je to jasno.

Lahko pa bi dal kakšen konkreten nasvet, kako ukrepati sedaj, ko tega ne počne več preživninski sklad.

nova
Uredništvo priporoča

Izvršba. Izvršilni naslov imate oz. hčerka ima, izpolniš obrazec za izvršbo in vložiš. Itak je moral gospod oče tudi preživninskemu skladu povrniti celotno nadomestilo z obrestmi vred, tako da je že vajen 🙂 Ti pa tudi, saj si tudi ti nekoč morala vložiti izvršbo, mar ne?

Izvržbo sem vložila 13 let nazaj. Zdaj pa je ne morem več, ker je hčerka stara 18 let. Jo bo morala vložiti kar sama, jaz pač ne smem. Tudi pojma nimam, kje on živi, oziroma, če je sploh še živ, ker v teh 13. letih ni bilo niti glasu od njega. Kje ga naj sploh iščem?

Pokliči na preživninski sklad – oni so ga sigurno že iskali.

Lahko ob izvršbi zaprosite sodišče za poizvedbo o bivališču, zaposlitvi,…

Pojdite v knjižnjico, na internetu imate ogromno literature. To, da ste vložila izvršbo samo 1x, ste naredila škodo svojemu otroku. To pomeni, da ste se zadovoljla z nadomestilom preživnine, za ostalo razliko preživnine pa vam je vseeno.
Otrok naj vloži izvršbo. Prijavite ga na policijo (194.člen).

Če se boste malo potrudila boste ugotovila, da imamo kar nekaj društev, ki se s to problematiko ukvarja. Na tej strani boste našla vse kar vas zanima, le če ste se pripravljena izobraziti. Imate vse obrazce, izvršbe, poizvedbe, prošnje na enem mestu. Samo klikniti in prebrati je treba.

Nič se nisem odpovedala preostali preživnini, ker je bila 13 let nazaj določena 5000 sit, kar je do danes naraslo do 33 evrov. Torej nismo nič naredili narobe.

Meni ne gre toliko za denar kot za to, da pomagam hčerki in pri njeni odločitvi, kako naprej. Ni pa prijetno vse skupaj, ker je on nazadnje imel željo, da bi jo videl, ko je bila stara 3 mesece in pol. Potem pa se je potuhnil. Po tistem sem ga videla samo še enkrat, ko je bilo treba urediti preživnino in se jim je na CSD tako smilil, da so mu naračunali takšen znesek. Po tistem je spet poniknil.

Ker imam rada mir, sem se pač odločila, da ga ne bom preganjala okrog in silila v nekaj, kar pač on noče. Zato sem tudi pustila tale znesek takšen kot je.

Najbrž tudi hčerka ne bo vložila izvržbe in bo pustila vse skupaj, ker ni vredno in je preveč boleče. Ne gre tu za to, da se jaz ali hčerka ne bi bili pripravljeni izobraziti ali da se nama ne da. Gre za to, da je čustven davek previsok, dosegle pa tako ali tako ne bi ničesar. Malo sem poizvedovala danes okrog in tip nima nič, tudi službe ne, nepremičnine, nič. Bova že, tako kot sva doslej teh 18 let.

Torej bi bil vaš naslednji korak na CSD in se pozanimati kaj in kako je s štipendijo. Ker kolikor jaz vem, je veljalo, če ni preživnina urejena, pa če tudi zgolj na papirju, nisi upravičen do ničesar. In če to še vedno velja, morata dati na sodišče tožbo za določitev višine preživnine (vi v imenu otroka, ali otrok sam). Še vedno velja, da je otrok upravičen do preživnine, do 26. leta starosti, če se šola. In če je gospod ne bo plačeval, ter znesek vpliva na višino ostalih transferjev, izvržbo, da bo volk sit in koza sita.

Daš izvršbo, da lahko dokazuješ, da preživnine ne prejemate. Priložiš kopijo pri vlogi za subvencijo malice in pri štipendiji.

Preživnina je uradno urejena, torej ni ovire za pridobitev OD oziroma štipendije. Glede na “astronomski” znesek čisto vseeno, če jo upoštevajo. No, razen če nista ravno na meji razreda.

Mislim kako Vam ni jasno, da je to otrokova pravica. Oprostite, ste pač neodgovorna, ker tako nonšalantno zamahujete z rokami. Kakšne čustven davek? Prijava na policijo Vas zaenkrat nič ne košta, prav tako, mora otrok vložiti tožbo na zvišanje, zaradi spremenjenih okoliščin. Če nima službe, se pač mora prijaviti v evidenco aktivnih iskalcev zapolsitve. Tožilka pač tukaj ne popušča.

Zaradi 33 evrov na mesec sem pa res jaz neodgovorna!!!! Res sem blazno neodgovorna!!!!!!!!!!!!!!!

Poslušaj, ti jezus, a se ne bi spravil-a na koga drugega s takšnimi izjavami?
Otroka sem sama preživljala in ga še bom, potem pa sem jaz neodgovorna? Zaradi kur..vih 33 evrov.
Ne bi rekla, če bi šlo za en konkreten znesek preživnine, ki bi dejansko kaj pripomogel pri hčerkinem šolanju in življenju.

Svašta se vlači po tem svetu, res!

Sicer pa me je država odvezala vsakršne odgovornosti glede hčerine preživnine po njenem 18. letu. Torej, jezus, sploh nikakor ne morem biti neodgovorna niti odgovorna.

Oprostiite, kot starš svojega še takrat mladoletnega otroka, ste bila odgovorna izrabiti vsa pravna sredstva še v času prejemanja nadomestila. Ste jih izkoristila? Niste. Ker ste se odločila, da boste njega pustila pri miru (iz ne vem katerega razloga), ste se obesila na državni proračun in se zadovoljila z nadomestilom.

V kolikor ste vedela da 33 eur ne zadosti potreb vašega otroka, ste bila dolžna kot starš vložiti tožbo na zvišanje preživnine. Ste to storila? Niste.

Napako še zmeraj lahko popravite, verjetno se je lažje repenčiti kot pa iti v akcijo.

Ampak zakaj ne greste? Zaradi “duševnega miru”. Oh, kako prikladen izgovor.

jezus kako se gnili moškeci na vse možne in nemožne manipulativne načine izogibajo plačevanju preživnin. Pojma nimaš niti koliko je gnila slovenska država, njene institucije in predvsem sodstvo pri izvedbi zakonsko predvidenih postopkov, da bi takim moškim barabam stopili na prste. Pojma nimaš niti koliko je vreden dušni mir – neprecenljivo, ne znese na tisoče evrov :))) Brez težav sama preživljam otroka (kot očitno tudi Astrid), samo da se mi ni treba s psihopatom ali barabo ukvarjat..problem pa nastane v državi, ki pa nekaj tupi izven realnega stanja…

PS: četudi je foter še takos lab, hčerke nikoli nočejo vložit tožbe – sem videla iz par primerov v okolici..npr. punca pridno študira, pač nekaj jezikoslovnega, pa to fotru ni všeč, ker meni,da bi morala iz ekonomske srednje na ekonomski faks in postat totalno podpovprečna ekonomistka pa ji je nehal plačevat preživnino pa še nabija ji,d a itak ne bo nareila prvega letnika … a si morš mislit???? (no nekaj mqaha, da bo plačal za celo leto, če bo naredila..khmmm..malo morgen?) Pa je upravičena, pa bi ga lahko ovadila, pa tožila pa,..NOČE, čeprav ji je mama predočila njene možnosti…je rajši brez denarja??? Kot pa da bi od fotra karkoli zahtevala??? Se dogaja..taki fotri v dolgih letih “naučijo” svoje otroke, da jim ne dajo nič in otroci so “naučeni” da ne dobijo nič (pa gre za precej premožne ljudi, da ne bo pomote…sam je pa res, da gospod uradno živi na račun nove žene, nekaj “praska” po borzi, ni več zaposlen (ker on za jurja in pol neto pa že nau hodil v službo?), hodi pa vsako leto na nakajtedenska eksotična potovanja…no vsekakor vedno brez otrok iz prvega zakona, ker je to predrago…saj včasih še tatretjega otroka pustita pri babici, da ni predrago pa da ni v napoto…). No največji manipulatorji, lenobe in male barabice med otroci pa so tisti, ki cuzajo preživnine na račun stalnega prepisovanja s faksa na faks…zato pa imamo tolk fiktivnih faksov…palica ma dve strani in stvari niso enoznačne…žal.

New Report

Close