Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali osebno poznate kakšnega tujca

Ali osebno poznate kakšnega tujca

Zanima me, če se osebno poznate s kakšnim tujcem, ki živi v Sloveniji. Pa tu ne mislim na ex-yu priseljence ampak na bolj eksotične narode.
Jaz se lahko “pohvalim” s Kubancem, nekaj Rusinjami/Ukrajinkami, brazilskim parom ter Tajko. Poznanstvo je na nivoju da gremo na kavo, če se srečamo ter občasni stiki.

Ja, menda da ja. A to je eksotično danes?

evo, to je tipičen primer slovenske zaplankanosti, ko je že tujec, ki živi tukaj, čudo božje in nekaj, s čimer se lahko pohvališ..
jao
pa poznanstvo na nivoju… včasih so buržuji preštevali, koliko dovolj dobrih ljudi poznajo, s katerimi si lahko hodijo na večerje… pa kako prijateljstvo… glavno da imaš cifro, s kolikimi si hodiš na kavo.

Ja, seveda, s kar precej.

Se pa strinjam z Yo – a to je kaj s čimer se hvali?

S precej tujci. Pa nobenega od njih ne dojemam kot eksota. Se pač gibam v takšnih skužbenih krogih, kjer je to povsem normalno, da imamo stike tudi s takšnimi ljudmni. Ocenjujemo se po profesionanih standardih, ne po jeziku, ki ga nekdo govori ali barvi kože. Tega niti ne opazimo.
Meni osebno bolj kot oni včasih delujejo eksotično nekateri Slovenci s svojim čudnim razmišljanjem. Kot da bi z Lune padli.

Kaj so eksotični tujci?
Kateri narodi so to?
Da se vem pohvalit, če sploh koga poznam.

Dva Angleža, enega Američana., enega Poljaka…. meni ne delujejo nič eksotično 😉

Saj res kaj sploh sprašujem tu na monu.
Zaplankana pa si ravno ti s svojo primitivnostjo.
So mi ti moji znanci in znanke že marsikaj povedali o točno takšnih kot si ti.
Zajedljivi, neprijazni, zaverovani v svoj svet in odklonilni do vsega drugačnega.
Včasih me je prav sram, ko slišim marsikaj.

Za Yo in ostale.
Mogoče sem se nerodno izrazil, toda z eksotičnostjo ne mislim nič slabega.
Skratka zanimalo me je če in koliko imate stikov z narodi izven Evrope. Posebej še z bolj drugačnimi kulturami kot so recimo Azijci ali Afričani. V Sloveniji (posebej še v Ljubljani) je predstavnikov teh narodov kar nekaj, tako da me resnično zanima koliko ste jih sprejeli. Kot sem že omenil včasih slišim tudi zelo negativne izkušnje zato sem odprl temo. Očitno pa sem zaplankan jaz, ki jih sprejemam in se družim z njimi. Meni so ti ljudje odprli dodatna obzorja, čeprav sem iz “ruzak” popotovanj spoznal marsikaj.

.

Jaz nimam slabih izkušenj. Z enim “poleksotom” celo živim, hahaha.

Končno vsaj en normalen odgovor.
A je tako težko napisat ja poznam … dela v trgovini, kjer kupujem …. je sodelavec v službi …. je mamica od sovrtičkarja našega ….

Jaz osebno poznam enega Iranca..fejst dečko je.

ki imajo zelo drugačno kulturo od naše? ne vem no, ampak meni se zdi, da imajo bosanci – oni “ta pravi”, ki so v BIH doma oziroma niso prišli sem po koncu II. svet. vojne kar konkretno drugačno kulturo od naše. pa srbi tudi, prav tako makedonci, albanci. dajat njih v nič zato, ker smo nekoč živeli v isti državi se mi zdi totalno primitino. ko človek iz teh naših bivših republik pride zdaj živet k nam nima kaj dosti z našimi “čefurji” skupnega, ker prihaja iz svojega domačega okolja, ki ni fužine ali kaj podobnega. takih poznam vsaj 200, seveda večinoma iz gradbišč, slovenijo pa dojemajo kot prehodno destinacijo dalje na sever.

drugače pa ja, poznam afričana, afroameričana, angleža. vsi živijo v sloveniji že 10+ let, pa nihče ne zna slovensko. jim ni treba znat, ker smo slovenceljni strašno veseli, ko lahko z njimi vadimo svojo angleščino. 🙂 pa spet zanimivo, mar ne. da bi kdo z veseljem vadil svojo bosanščino s kakšnim pristnim bosancem še nisem nikoli slišala.
o, poznam tudi madžara, točno. ta pa zna perfektno slovensko.

Saj res kaj sploh sprašujem tu na monu.
Zaplankana pa si ravno ti s svojo primitivnostjo.
So mi ti moji znanci in znanke že marsikaj povedali o točno takšnih kot si ti.
Zajedljivi, neprijazni, zaverovani v svoj svet in odklonilni do vsega drugačnega.
Včasih me je prav sram, ko slišim marsikaj.

Za Yo in ostale.
Mogoče sem se nerodno izrazil, toda z eksotičnostjo ne mislim nič slabega.
Skratka zanimalo me je če in koliko imate stikov z narodi izven Evrope. Posebej še z bolj drugačnimi kulturami kot so recimo Azijci ali Afričani. V Sloveniji (posebej še v Ljubljani) je predstavnikov teh narodov kar nekaj, tako da me resnično zanima koliko ste jih sprejeli. Kot sem že omenil včasih slišim tudi zelo negativne izkušnje zato sem odprl temo. Očitno pa sem zaplankan jaz, ki jih sprejemam in se družim z njimi. Meni so ti ljudje odprli dodatna obzorja, čeprav sem iz “ruzak” popotovanj spoznal marsikaj.

.[/quote]

Če imaš dobre namene, se izogibaj besede eksotka v tem kontekstu. 🙂

Da bo zadovoljiv odgovor: kar nekaj Poljakov, precej Američanov, 1 Litvanka, 3 Nizozemci, 1 Nigerijc, 2 iz Burkine Faso, 3 Rusi, nekaj dobrih prijateljev Italijanov, 1 Nemec, 4 Angleži, 1 Irec, 1 Iranec, 3 Argentinci, 1 Brazilka, 1 Mehičan, 1 Japonec, 2 Šveda, 1 Francoz.
Mogoče še kdo, ampak te bolj redno srečujem. Z enimi smo bolj družinsi prijatleji, z drugimi, bolj služebeni, s tretjimi se pozdravimo, počvekamo, gremo občasno na kakšen drink.
“Enkratnih” stikov s tujci imam pa ogromno, doma in v tujini.

Haha, večina tistih, ki tu naštevate tujce, ki jih kao da ful poznate, se vam sanja, mislim, a osebno poznate vse tujce, ki živijo v Sloveniji ali kaj? Daj nehaj, tujcev je v Sloveniji zelo malo, in večinoma imajo s Slovenceljni probleme, ker smo vase zaprti, nedostopni in imamo čudne fore. Poleg tega zelo malo Slovenceljnov govori angleško, tako da je tujcem težko sploh komunicirat s tukajšnjimi domorodci. Včeraj je bil na monu en ki je spraševal, kako se reče moje sožalje po angleško, pa pejte odgovore gledat, da crkneš od smeha.

Vprašanje je torej na mestu. Odgovori so po mojem izmišljeni.

Če poznate kakšnega soseda iz Bosne, evo, to vam je vaš tujec. Pa on se je verjetno že rodil v Sloveniji.

Pa kar vsi tukaj imate službene stike z njimi. A res? Kakšne službe so to? Če je to blagajničarka v Sparu, mislim, to se ne kvalificira pod službene stike s tujci, OK? Tudi ne obisk nočnega bara, kjer Ukrajinke plešejo, sorči.

Jaz sem mislila, da ste vsi brezposelni, depresivni in na socialo čakate. Mislim, resno vam pravim, saj se samo o tem pogovarjate tukaj.

Saj res kaj sploh sprašujem tu na monu.
Zaplankana pa si ravno ti s svojo primitivnostjo.
So mi ti moji znanci in znanke že marsikaj povedali o točno takšnih kot si ti.
Zajedljivi, neprijazni, zaverovani v svoj svet in odklonilni do vsega drugačnega.
Včasih me je prav sram, ko slišim marsikaj.

Za Yo in ostale.
Mogoče sem se nerodno izrazil, toda z eksotičnostjo ne mislim nič slabega.
Skratka zanimalo me je če in koliko imate stikov z narodi izven Evrope. Posebej še z bolj drugačnimi kulturami kot so recimo Azijci ali Afričani. V Sloveniji (posebej še v Ljubljani) je predstavnikov teh narodov kar nekaj, tako da me resnično zanima koliko ste jih sprejeli. Kot sem že omenil včasih slišim tudi zelo negativne izkušnje zato sem odprl temo. Očitno pa sem zaplankan jaz, ki jih sprejemam in se družim z njimi. Meni so ti ljudje odprli dodatna obzorja, čeprav sem iz “ruzak” popotovanj spoznal marsikaj.

.[/quote]
že to, da deliš svojo družbo na slovence/evropejce/neeksote, pa na tiste izven evrope je zaplankano po mojem mnenju. jaz imam za prijatelje in znance ljudi. nima veze, od kod so.

Ti šele si zaplankano bitje :p Malo tujcev je v Sloveniji? Ja, od kod pa si ti?

Ti šele si zaplankano bitje :p Malo tujcev je v Sloveniji? Ja, od kod pa si ti?[/quote]

Iz Slovenije, centra sveta. Mi smo taglavni, itak. Pa pametni.

Ja, in malo tujcev je pri nas? A si resna?

Jaz imam svojo firmo. In delam na različnih projektih z nekaj drugimi slovenskimi firmami. Smo mednarodno orientirani. Veliko stikov imam s tujino. Tudi tujci prihajajo sem za daljše obdobje in podobno. Ne bi ti zdja detajle razlagal, gre pa bolj za področje komunikacij, medijev, računalništva itd.
Je pa res, da živim v Ljubljani, ne pa v kakšnih rovtah bogu za hrbtom. Nekaj časa sem tudi študiral v tujini in pred leti tudi veliko potoval.

Proti blagajničarkam v Sparu pa nimam nič. Vedno znova me impresionirajo, kako hitre so. 🙂

Mislim pa, da ti mogoče preveč visiš na Monu. Mon ni odraz relanega stanja v Sloveniji. Če bi bl, bi se jaz že zdavnaj izselil.
Glede angleščine se pa absolutno motiš. Vsak tujec ti bo lahko hitro povedal, kako neverjetno se mu zdi, da v Sloveniji praktično skoraj vsak na ulici govori angleško. Moji ameriški kolegi se recimo pritožujejo, da se ravno zaradi tega ne morejo naučit slovensko, ker nimajo dosti priložnosti govorit slovensko, saj vsi z njimi govorijo v angleščini.

Predpostavljam pa, da v nekaterih slovenskih krajih res ni toliko tujcev. In v končni fazi se to potem pozna tudi na mentaliteti ljudi iz tistih krajev. Že Bosanc je za njih hud eksot, ki ga je po možnosti treba čim prej nagnat od koder je prišel. Da niti ne govorimo o kakšnem odnosu do Hanne Mancini. Čista eksotika. 🙂


Ne vem, kaj je za tebe Slovenija. Tvoj kraj, tvoja ulica ali tvoja soba? Ker že v naši in sosednji ulici je kar nekaj “eksotov”, pa nismo ravno neko velemesto.


To je sicer res, ampak, zanimivo, do “eksotičnih” tujcev smo pa ponavadi zelo prijazni in se potrudimo pomagati. Tako da tisti, ki nas poznajo bolj na kratko in površno, zelo pohvalijo te lastnosti :-))) Zaplankanost in faušijo znamo očitno kar dobro prikriti; vsaj začasno.


Velja isto kot zgoraj. Ko v nekom zaznamo “eksota”, vsi potegnemo iz pet neko pozabljeno srednješolsko angleščino… In “eksoti” pravijo, kako je kul v Sloveniji, ker vsi znajo angleško in se lahko vse zmeniš. 🙂

Ne vem prav točno, kaj je za vas veliko tujcev? Živim pa v Ljubljani, s tujcem sem tudi poročena, kaj jaz vem, če je eksot?:) veliko tujcev v Ljubljani poznam. Sem pa živela tudi v tujini.

Zato se mi zdi, da lahko ocenim, da je v Sloveniji malo tujcev. Poznam njihova občutja do Slovencev, znanja angleščine, do narave in do našega značaja zelo dobro.So pozitivna in negativna. Veliko je negativnih. Slovenci pa smo zelo zadovoljni sami s sabo ni ne prenesemo kritike, še posebej samokritike res ne poznamo.

Ne visim na monu kar naprej, zelo redko.


Velja isto kot zgoraj. Ko v nekom zaznamo “eksota”, vsi potegnemo iz pet neko pozabljeno srednješolsko angleščino… In “eksoti” pravijo, kako je kul v Sloveniji, ker vsi znajo angleško in se lahko vse zmeniš. :-)[/quote]

Ma daj, v primerjavi s kakšnimi Italijani, smo Slovenci pravi poligloti. 🙂
Itak pa tudi vsi tujci ne govorijo perfektne angleščine. Zato se vse odlično zmenijo. 🙂

Itak vsi tujci niti ne govorijo (samo) angleško, tako da…

Sama sem tujka (no, po očetu sem pol Avstrijka, pol Slovenka (tako da imam poleg tujega imena, ki se ne konča z a, še slovenski priimek :-))) ), po mamini strani pa imam avstralske, nemške in švicarske korenine) in sem odraščala v Nemčiji in živela v Nemčiji ter v Avstraliji. Trenutno živim v Sloveniji, toda grem naslednje leto nazaj v Avstralijo. Tako da po izkušnjah vem, da ste Slovenci izredno zaprti, depresiven in shy narod in zato imam tudi težave s komuniciranjem, ker sem izredno komunikativna oz. po domače povedano gobčna. 🙂 V Avstraliji in Nemčiji ter tudi drugod sploh nimam težav s komuniciranjem, medtem ko se tu Slovenci dobesedno umaknete. Tako da imam med prijatelji kar precej tujcev iz USA, Filipinov, Francije, Madžarske in zelo malo Slovencev (no, pa še ti so povezani s tujino 🙂 ). Res pa je, da veliko Slovencev obvladajo angleščino in se tudi radi afnajo, češ da tudi jaz govorim po angleško, čeprav se trudim govoriti po slovensko (priznam, da imam težave pri izgovarjavi) in se že na daleč opazi, da zaradi naglasa nisem od tu. 🙂
Tako da, dragi moji, bodite bolj odprti, bolj komunikativni in svet bo veliko lepši. 😉

Lp od eksote 🙂

ja, naš župan

New Report

Close