Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek moti me narečje

moti me narečje

In sicer mam problem, da me moti moje štajersko narečje in se zaradi njega počutim manj vrednega v LJ. Rad bi govoril kot govorijo v Ljubljani in okolici, ampak se je težko spremenit, če si zrasel gor z nečim. Štajersko, prleško in prekmursko pa so mi enostavno odbijajoča narečja in me niti ne privlačijo punce iz tega področja, ker me jezik tako moti

Tudi mene. To mi je eno najgrših narečij in, če se le da se mu izogibam.

narečja so čist simpatična
ne se prreveč obremenjevat s postranskimi zadevami 🙂

Mene isto malo moti moje gorenjsko narečje, čeprav ne govorim tisto trdo gorenjščino ampak boj neki miks z ljubljanščino in gorenjščino. Se pa strinjam z vama zgoraj da so mi ostala narečja v Sloveniji tudi čudna in totalno neprivlačna. Še najbolj slišna se mi zdi ljubljanščina ampak ne tista popačena in fina ampak normalna.

Meni pa so narečja všeč … še posebej briško/goriško mi lepo zveni 🙂

Da pa se ne da znebiti naglasa, pa niti slučajno ni res – poglej npr. Seku Madija Conteja – voditelja na RTV SLO, rojen in prvih par let je živel v okolici Slovenj Gradca, potem pa v Mariboru, pa nima niti trohice kakega naglasa.

Ti,bobbi. Kaj,ko bi mi zaupal tvoje osebne podatke (ime in priimek bo zadosti), da bom že na daleč vedela, da hodi proti meni nek buksel oz če te kakorkoli srečam, da se ti ognem?

Mislm,kaj vse vas ne bo še motil.

Ne ga biksat. Bodi to, kar si. Narečja so kul 🙂 in v Ljubljani živi toliko ljudi, ki niso iz Ljubljane, da se eden več sploh ne pozna. Razmišljaj, kaj govoriš, ne kako, pa bo.

Narečja so del nas Slovencev, so zelo pomembna in nujno potrebna za ohranjanje slovenstva in prav vsako za sebe je lepo in posebno!

Bodimo ponosni vsaj na narečja, na njihovo raznolikost in ostale lepote ki krasijo nas -Slovence…………….če že na politiko ne moremo biti.

Narečja so bogastvo!!!!!

NE RABIM POTRDILA, DA SEM NEUMEN, IMAM POTRDILO O DRŽAVLJANSTVU!

Aja,on je buksel ,ti si pa lepa in pametna.
Kaj pa je to takšnega,če ga motijo narečja?Popolnoma nič.

Jaz sploh ne bi marala takega fanta,ki bi mi po kranjsko-gorenjsko govoril-rekva,djava.pršva.

Takoj ga odpikam in taki pri meni ne pridejo v poštev.

Spoštujem narečja,ampak vse do neke mere.

Če smo vsaj malo izobraženi,kulturni in omikani,potem se to odraža tudi v besedišču.

Ne maram polikanca,ki govori knjižno ,nenaravno slovenščino,ampak-rekva,djava in pršva je tudi zame preveč…

Men so narečja zanimiv del naše etnološke dediščine. Govorim po lublansk :), nabolj pa
mi je všeč vipavsko narečje. Da pa fanta ne bi marala, ker guči , ajej, ste počeni, res, namesto ponosa občutite sram…

domnevam, da nisi tako zabit, da se ne bi mogel priučiti splošno pogovornega jezika. saj najbrž angleško tudi ne govoriš s tistim groznim štajerskim naglasom. poznam eno štajerko, ki se ji sploh ne pozna, od kod je, torej se da. večina pa res še po 50 letih bivanja drugje ne zna govoriti lepo slovensko.
pa so mi sicer narečja čisto všeč, samo na nekem nivoju je treba včasih malo odmisliti vaško govorico.

Kwa je tu zdej….na na me zafrkavat….bom hud…..hehe………………………za vsakim hribom drugače gučajo………jaz nikogar ne razumem nič.

Provincialni kompleksi. Nič ni slabše, kot da te frustrirajo nepomembne reči. Čista provincialna miselnost. Meni, kot Ljubljančanki, je zadnja skrb, kakšno narečje ima sogovornik.

Skuliraj se.

Če ti pa ne gre, potem pa si dobi inštruktorja dikcije in se boš naučil …

Če te jezik tako moti, si ga pa odsekaj. Mene najbolj motijo taki hlapčevski osebki kot si ti.
“…počutim se manjvrednega… rad bi govoril tako kot v Ljubljani…” A veš, da si usmiljenja vreden? Meni je pa daleč najgrša govorica ljubljančanov in za nič na svetu ne bi začela zavijat po njihovo. Da se pa nekdo sramuje svojega jezika, svojega narečja, če že tako hočeš, katastrofa. A, ko prideš v Avstrijo ali Italijo, se tudi sramuješ, ker ne govoriš kot oni? Eh, res si pomilovanja vreden.

No, kako smo si različni. Sem čistokrvna ljubljančanka, pa so mi narečja strašno simpatična. Edino za kakšno prekmursko, prleško rabim “podnapise”. Ne sramuj se, bodi sproščena, pa boš videla, da so to samo tvoji predsodki.

Men je pa tolk dober, ko slišim koga, ki mal zavija, pa naj bo po dolensk, gorensk, primorsk al pa korošk, No, tud štajersk je ok, prekmurce pa že ne štekam več.

Aja,on je buksel ,ti si pa lepa in pametna.
Kaj pa je to takšnega,če ga motijo narečja?Popolnoma nič. Seveda ne,odpikati človeka zaradi tega,ker ne govori čisto ljubljansko,ni prav nič narobe. Svašta koza neumna

Jaz sploh ne bi marala takega fanta,ki bi mi po kranjsko-gorenjsko govoril-rekva,djava.pršva.

Takoj ga odpikam in taki pri meni ne pridejo v poštev.

Spoštujem narečja,ampak vse do neke mere.

Če smo vsaj malo izobraženi,kulturni in omikani,potem se to odraža tudi v besedišču.

Ne maram polikanca,ki govori knjižno ,nenaravno slovenščino,ampak-rekva,djava in pršva je tudi zame preveč…[/quote]

A iz psihiatrije prej spuščajo? =D

itak da provokacija. to bo štajrc ki si želi zatajiti svoje narečje in govoriti ljubjansko to bo ja :-)))))))))))))

drugače pa sama obožujem narečja, vsa. dol padem, ko slišim koga, ki zavija to je meni tako lepo in vse bi dala da bi znala kako drugače govort kakor po ljubljansko 🙁

Ka te tij nas nikaj ne razmiš? Pa tak fajn gučijmo!¨:)))

…kolikim bi že bil simpatičen s svojim narečjem.Med drugim,tudi meni. Samozavest v roke.

Ni ga lepšega, ko zoprno ljubljanščino preseka kak štajerc, primorc, korošc, dolenjc, belokranjc al pa prekmurc. Gorenjci me pa žal preveč spominjajo na lublančane. Sploh ko primorci primorci (moški ) začnejo…Njamsi mlansi….Uf kar mehka postanem….

Narečja so super, da jih imamo. Mi gre pošteno na živce, ko v večini otroških oddaj ali filmov govorijo samo ljubljanščino.

Pa še nekaj za Sos bos mos.

Knjižnega jezika ne govori nihče. Slišiš kvečjemu splošno pogovorni jezik, ki ga morajo govorit v dnevnoinformativnih oddajah, na televiziji in radiu….

tudi mene moti, ko ljudje govorijo v narečju z mano- sem iz lj pa tudi sama ne uporabljam nekih ljubljanskih popačenk- pač govoriti moramo brez narečij.. Priporočam ti, da veliko bereš in poslušaš druge..

jaz ga slišim, pa nisem štajerka
nekako se preveč trudi govorit ozke “e”
enako matej korošec, preveč se trudi, da me že moti ta zategnjen e

sicer pa nimam težav z narečji, rada slišim kako pristno narečje!

To pa res ni noben problem, če govoriš v narečju. Vsa narečja so zanimiva. Smo imeli v službi šefico iz Prekmurja. Ko je dajala navodila..pač nisem vsega razumela, ker je govorila čist po domače. Smo se vsaj nasmejali in je bil dan lepši.

Sicer pa avtohtone ljubljančne težko najdeš. So se ljudje preseljevali v glavno mesto.

New Report

Close