Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Virusna angina? – vaše mnenje

Virusna angina? – vaše mnenje

Pozdravljeni!
Prebrala sem precej vaših odgovorov na temo angine, a še vedno ne vem, kaj storiti….

Sin, ki bo junija star 3 leta, je v noči na četrtek dobil vročino čez 38 stopinj. Vročino sem zbijala s svečkami (paracetamol). Vročina je v četrtek vztrajala, vendar normalno padla po uporabi svečk. Ker je začel tožiti, da ga boli zobek in v joku zavračati celo sok, sva se napotila k pediatrinji. Diagnoza: virusna angina. Bris ni bil vzet, kri tudi ne, pljuča O.K., eno uho malo rdeče…..Ne kašlja in ne smrka, za enkrat uspevam, da popije dovolj, je pa takrat, ko svečke “primejo”. Dobila sva svečke Voltaren, da mu jih dajam izmenično: enkrat paracetamol, drugič Voltaren. Tudi danes ima še vedno vročino, vendar mu jo uspem znižati…Skoraj sem prepričana, da ima povečane bezgavke pod čeljustjo, za vrat ne morem trditi.

Moje vprašanje za vas: ali je dejansko mogoče brez brisa trditi, da je angina virusna? Iz vaših odgovorom menim, da ne! Kaj mi je torej storiti? Počakam in upam, da je diagnoza pravilna in da dejansko ne gre za step. angino? V kolikem času bi temperatura morala pasti sama od sebe?

Fantek je drugače zdrav. Njegov problem so edino bronhitisi, ki se razvijejo iz vsakega prehlada (do sedaj trije). Pri prvem bronhitisu je imel saturacijo 94 in bil vidno prizadet. Hospitaliziran ni bil. Pri dežurnem je takrat dobil injekcijo (ne vem česa) in inhalacijo, vendar saturacija po tem ni bila boljša. Je pa bila zdravnica zadovoljna, ko je poslušala pljuča. Takrat je tudi dobil Ventolin za domov. V drugem in tretjem primeru je bil kisik boljši (97) in tudi on se je počutil boljše, verjetno zato, ker sem bila pozorna na njegovo dihanje in sva šla prej do zdravnice….Zadnji bronhitis se je zaključil pred 14 dnevi (samo Ventolin za doma po shemi). Do sedaj mi še ni čisto jasno, koliko mu Ventolin dejansko pomaga…..

Težak je 14 kg in velik 95 cm (bolj med suhimi), prvi poskusi govora pri 2 letih, sedaj pove že res veliko, s plenicami smo zaključili na lanskem dopustu, izjemno aktiven (motorično spreten), od rojstva v stiku z domačim psom (nikoli nisem imela občutka, da bi mu pes delal probleme), koža čista, nekih posebnih alergij na hrano ni imel (morda kaki), v družini samo starostna astma pri babici, rad dobro je, a količinsko ne ogromno…..Čuva ga moja mama, vendar ni izoliran, saj ima še sestro (6. razred), je pa tudi v stiku z bratrancem, ki hodi v vrtec in sestrično, ki je šolarka. Že od prihoda iz porodnišnice spi celo noč, popoldan pa še 2-3 ure.

Ker je pred pojavom zadnjega prehlada, iz katerega se je spet razvil bronhitis, po 1 uri teka na prostem, 15 min. v presledkih kašljal (prej nikoli), sva napotena k pulmologu. Naslednji dan se mu je vlilo iz noska, pa seveda kihanje in solzne očke…..

Napisala sem vam vse, kar mi je padlo na pamet. Če boste imeli čas, bi vas prosila za vaš komentar…

Lep pozdrav,

M

Vnetje žrela, še posebej, če je popolnoma brez prehladnih znakov, ni mogoče razjasniti brez brisa žrela. Če bi imel otrok še vedno vročino, boste morali na ponovni pregled. Ker vročina tudi pri nezdravljeni streptokokni angini pade sama po nekaj dneh, si tudi s tem podatkom ne moremo nič pomagati. Vsekakor je sumljiv podatek, da otrok razen vročine in bolečin v ustih, nima drugih znakov.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Še enkrat pozdravljeni!

Pisala sem vam že včeraj zvečer, a površno in zato sporočilo ni bilo poslano…

Najprej hvala za vaš odgovor! Ni mi dalo miru, zato sem sina včeraj proti večeru peljala do dežurnega zdravnika. Diagnoza: virusni stomatitis. Niti malo mi ni jasno, kje je to staknil, a sedaj predvsem upam, da se stanje čim prej normalizira. No, danes sem po nasvetu iz vaših odgovorov, kupila Calgel. Na srečo brez problema pije mleko in ko “prime” Voltaren, uspem vanj stlačiti še kaj drugega. Temperatura je padla, a bolečina ostaja….

Hvala za vaš čas in trud pri moderiranju tega foruma.

Lep pozdrav iz Maribora,

Maja

nova
Uredništvo priporoča

Virusno vnetje ustne sluznice vidimo pri številnih virusnih okužbah (herpesvirusnih, enterovirusnih, mononukleozi, herpangini). Pomaga samo zbijanje vročine in protibolečinski učinek teh zdravil in lokalni anestetik.

ŽABARSKI POZDRAV
[img]http://nastja.klevze.si/wp-content/uploads/2010/01/%C5%BEaba1.gif[/img]
v prelepo mesto:
[img]http://www.ro.si/slike/maribor1.jpg[/img]

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni !
Moj skoraj 5 letni sin ima že tri dni rdeče in malo zatečeno grlo.Pred dvema tednoma je prebolel škrlatinko,sedaj pa 5-ti dan po končanem jemanju to.Ne toži,da bi ga bolelo grlo,jaz sploh nebi vedela,če ga nebi slišala,kako govori,kot da imam zamašen nos,normalno je in nima vročine,je živahen.
Kaj mislite kaj bi zdaj bilo to ?

Hvala za Vaš odgovor !
lp

Še enkrat lepo pozdravljeni!

Se bom kar navezala na mojo prejšnjo temo…Torej, stomatitis je mimo, bistveno boljše je bilo že po 7 dneh. Za vas imam še dve vprašanji. Ne gori voda, bom pa vsekakor pred nadaljnimi odločitvami počakala na vaš odgovor.

1). Kot sem vam napisala že zgoraj, je sin (junija bo star 3 leta) dobil napotnico za pulmologa. Razlog: konec meseca januarja je potem, ko je več kot 1 uro tekal na prostem, po prihodu v stanovanje 15 minut v presledkih kašljal (brez dušenja). Skoraj prepričama sem, da mu je v pljučih “predlo”. Kašelj se je sam umiril, bil je normalno aktiven, no čez 2 dni pa novi bronhitis s saturacijo 97…To nedeljo se je zadeva ponovila (zaenkrat samo 15 minutni kašelj v presledkih, brez dušenja) spet po res 1 urni aktivnosti v stanovanju (zabava s plesom). Lahko sem ga slišala, kako diha in ponovno “predenje” v pljučih. Spat je še normalno, proti jutru sem mu dala 3 vpihe Ventolina preko maske (bolj preventivno), prej in kasneje nič. Včeraj je bil O.K. in danes tudi.

V MB bolnišnici naju v predpisanih treh mesecih ne morejo sprejeti in so naju napotili k Dr. Kavalarjevi, kjer bi verjetno lahko bila sprejeta v 14 dneh. Se še nisem odločila, kam naj grem…Kakšno je vaše mnenje? Je dejansko vseeno, kam se obrnem? Vem za vse omejitve pri testiranju tako majhnih otrok, bi pač rada neko optimalno obravnavo. Kaj menite vi? Pa še: ali je smiselno v primerih, kot je bil ta (kašelj po velikem naporu) dati Ventolin in po kakem režimu? Naj povem, da je otrok vsakodnevno aktiven (in tudi včeraj je bil zunaj, sem ga pa držala nazaj), izjemen tekač odkar je shodil in do tega kašlja dejansko prihaja le pri max. obremenitvah……

2. Kot sem vam napisala že v zgornjem dopisu, imamo v stanovanju psico (dolgodlaka, 16 letna koker španjelka). Ker je s svojo starostjo prebila že vse meje, je vprašanje, če bo prišla čez to poletje….In jasno, oba otroka “visita” na njej, in ker vem, da bo hudo, ko bo zaspala in ker sem pesjanar po duši, že dalj časa iščem novega pasjega mladiča. Nekaj sem našla v tujini, pa mi kar paše, ker se vse ni razpletlo tako, kot sem mislila… Vprašanje za vas: ali je mogoče, da je otrok alergičen na psa, pa to nikoli ne pokaže?! Ali drži, da negativni test na pasjo dlako ne pomeni, da otrok ni alergičen, pozitiven pa alergijo dejansko potrdi!? Njegova pediatrinja je rekla, da je v primeru astme potrebno vse “ven vrečt” (malo karikiram). Preprogo lahko vržem ven, psa težje….Kakšen nasvet! Bi bilo smiselno testiranje? Ali je v primeru “suma na astmo”, pes absolutno NE-NE, ne glede na to, da nanj morda sploh ni alergičen?

Ponoči sem brala vaše odgovore na temo astma in marsikje se vidim (kašelj po naporu, zjutraj 2-3 kihne in izcedek je gost, a prozoren – pršica ali samo čiščenje nosu?). In sem slabo spala. Ne, ni konec sveta, a trenutno nisem ravno najboljše volje. Če zadevo pričakuješ, je lažje (n.pr. astma v družini), sedaj pa res ne vem, kje smo. Pa da ne boste mislili, da sem neki butasti starš ali še bolj butasti pesjanar; zdravje otrok mi je prvo merilo, a vedno se mi je zdelo, da je to, da otrok “raste gor” z domačo živaljo, en drugi, višji standard, ki nima cene…

Pozdrav v Ljubljano iz sončnega Maribora,

M

Ocena barve in otečenosti je pogosto zelo subjektivna, vendar nosni govor lahko pomeni tudi angino. Ponovitev streptokokne okužbe je možna, vendar mora to potrditi zdravnik.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

1. Ker ima otrok zadohanost(kašelj po telesnem naporu, je potrebno izključiti astmo. Pregled je potreben. Kolikor vem, je v Mariboru organizirana pulmološka služba tudi na osnovnem novoju in deluje primerno. Če bo poterbno karkoli dodatnega, boste napoteni v bolnišđnico na pregled.
2. Alergija na pasjo dlako je možna, tudi ni čisto redka. Alergija je bolezen, ki ima znake. Brez znakov ni bolezni, četudi bi krvni test pokazal senzibilizacijo in ni nujno, da bi se morali znebiti psa. Testirati brez znakov na vse inhalatorne alergene pa nima smisla. Torej, če ni znakov, se načeloma ne testira. Dobrodejni u činki pasje družbe so pomembnejši:=)
Zaenkrat tudi sončen pozdrav iz Ljubljane v Maribor:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni !

No,naša diagnoza virusna angina,dala sva kri.
Sedaj pa me zanima,kako dolgo traja ta angina,ker je danes že en teden,pa še ima vedno zatečeno grlo,izgleda kot bi imel neke izrasteke v grlu,malo tudi še rdeče,tudi govor še ni čisto čist.
Pije čaje,žavbljev,šipkov,v grlo mu pršim z otroškim pršilom,ki vsebuje propolis,sicer pa ga nič ne boli,je vse,tudi bolj trdo hrano,nima vročine in vsaki dan gremo tudi ven,v vrtec pa sedaj ne hodi in kako dolgo naj ostane še doma ?
Prosim za vaše mnenje

Hvala in Lep pozdrav
Mateja

Običajno traja nekaj dni do enega tedna. Če je sicer otrok brez vročine in se dobro počuti, ni ovir, da ne bi šel na zrak. V vrtec pa v ponedeljek.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close