Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Preživnina a otroka nisi videl-nikoli

Preživnina a otroka nisi videl-nikoli

Pozdravljeni, prosim vas za pomoč in sicer

Moj partner s katerim sem sedaj dobrih 5 let ima neko črno luknjo, ki jo nekako potiskamo v ozadje, ker o tem ne želi govoriti…ampak

1. Kot 20 letnik se poroči s punco, ker je bila noseča….poznala sta se zelo malo časa
v tistem času, so bili njegovi starši zelo premožni in po rojstvu je žal padla krinka z obraza -in te deklice in njenih staršev. Zahtevala je nemogoče denarje od njegove družine- prepise premoženja, ker ji tega niso dali je zahtevala ločitev.

2. Preživnina za otroka je bila določena- Kar se moje logike tiče zelo visoko, saj so oni imeli v družini dobrega odvetnika, on pa je takrat na vse pristal, samo, da je bila ta boleča stvar čim prej za njim.. Takrat je denar še bil sedaj pa je na žalost že dve leti na minimalni plači, a po sodni odločbi mu preživnino trgajo avtomatično od plače, …

3. Nastane problem, ker tega otroka nikoli ni videl, niti mu niso dovolili stikov, sedaj ko je že dve leti polnoleten (ne ve niti ali je še v šoli ali ne), ker tudi otrok, ko je že zrasel sam ni želel imeti stikov z očetom, verjetno so vplivali na njega.

4. Preživnino mora plačevat dokler se otrok šola, vendar te informacije ne dobiva.

Verjetno do tega problema ne bi prišlo, če bi se družili, otroka poznali in v bistvu sovpadali z njegovim življenjem – tako se mi pa vedno bolj zdi, da tukaj nekaj smrdi,.

5. Zanima me ali lahko kje izvemo ali otrok obiskuje šolo in ali bi se lahko preživnina spremenila glede na to, da je moj partner na minimalni plači?

Kam se obrnt na center za socialno delo, ali mogoče na kašnega dobrega odvetnika, ki ga pa roko na srce ne poznamo. Verjetno bi moral biti dobro podkovan v družinskem pravu.

Hvala vam vsem za pomoč, glede na to kako moj partner trpi, ga moram malo spodbudit vsaj s kakšnim pametnim nasvetom.

lep dan

Obrne naj se na CSD in pove to, kar si ti povedala nam. Glede na to, da je na minimalcu se tudi prezivnina zniza… Ce otroka se videl ni, ne vem, zakaj je podpisal ocetovstvo…. bolje receno, zakaj se ne odpove ocetovstvu, glede na to, da je otrok polnoleten, pa ga ne zeli niti spoznat, denar bi pa mel od njega… podn … Pa pomoje se sola, ker pri nas je bilo tako, da sem na prezivninski sklad morala vsako leto nest potrdilo o solanju, ko ga nisem prinesla, je mama z prezivnino zakljucila… ce se je v teh letih kaj spremenilo, pa ne vem 😉

K odvetniku. In to dobremu. Vsaj na posvet. Vprašaj tudi na pravnem oddelku tu na monu.

nova
Uredništvo priporoča

Očetovstvu se seveda ne more odpovedati, to ni nekaj, za kar bi se človek odločal prosto po prešernu.

Poskuša naj sporazumno znižati preživnino – verjetno lahko sestanek organizirajo tudi na CSD. Če ne gre sporazumno, je treba vložiti tožbo. Za to ne rabi odvetnika, tožbo lahko sestavi sam. Navede dejstva, bivša bo navedla protidejstva, zadnjo besedo bo imelo sodišče. Tako ali tako v vsakem primeru novo odločbo potrdijo na sodišču, tako da se mu ni mogoče izogniti v nobenem primeru.

Glede stikov pa sam ve, koliko se je potrudil in koliko si je prizadeval, ampak to je že druga tema.

Če ni skrivnost, koliko znaša ta visoka preživnina? Ker pred 18 leti … so bili zneski rahlo drugačni kot danes.

No, glede odpovedi ocetovstva… ne vem kako to je iz tiste strani. Zase vem, da bi se lahko odpovedala starsem, sem bila tip pred tem, da mamo “dam iz te koze”

Moj prijatelj je imel slično situacijo plačeval in plačeval in si ta znesek vpisal v dohodninsko odločbo.
Pred dvemi leti je bil klican na DURS in so mu objasnili, da gre del preživnine ven iz olajšave v dohodnini, ker se otrok ne šola več – no tako je izvedel to kar tudi vidva ne vesta – ne od mame ampak od DURS

Jaz bi šla prvo na CSD in nato oborožena z informacijami k odvetniku

Par vprašanj, da lažje odgovorimo :
1. Poznaš njegovo zgodbo, njene ne. Resnica je nekje vmes verjetno ?
2. Kolikšna preživnina je določena ?
3. Kot pri vseh življenjskih situacijah, lahko se pustiš odgnat ali pa posežeš po vseh zakonskih sredstvih, da dosežeš svoje. Jo je kdaj prijavil na policijo , ker mu stikov ne dovoli ? Pošilja otroku čestitke za rojstni dan, novo leto ?
4. Na csd ni nikoli zahteval potrdila o šolanju ? Če niste sigruni, da se šola, je verjetno starejši od 15 let ? Ga je oče kdaj povabil na sok, kavo, pir, da se pogovorita ? Sploh ve kako izgleda ?
5. Kako vzpodbujaš partnerja pri trpljenju, če praviš, da otroka ( črno luknjo po tvoje ) potiskate v ozadje ?

Če sta bila v času rojstva otroka poročena, potem pač ni res, da otroka še videl ni nikoli. In očetovstva mu nikoli ni bilo treba priznavati, ker če je otrok bil rojen v zakonu, se ve, kdo je oče brez priznavanja očetovstva. Otroka je dolžan preživljatri neodvisno od tega, kolikokrat ga je videl.

Če bi želel stike z otrokom, bi se pač moral za stike boriti na CSD in na sodišču. Zakaj se ni, samo on ve. Verjamem pa, da vaju zdaj oba žuli denar, ki odteka, pa sploh ne vesta, če sta ga še dolžna plačevati. Strinjam se, da bo za ureditev tega finančnega problema prava pot na CS, potem pa do odvetnika in na sodišče. Dejstvo, da ne poznate nobenega dobrega odvetnika, pač ni razlog, da človek svojih pravnih zadev sploh ne ureja.

Za nobenega odvetnika ni treba metati denarja. Tvoj partner ali pa skupaj pojdita na CSD, povesta tako kot si tukaj napisala. Partner ima vso pravico zahtevati vsako leto potrdilo o šolanju od njega, on ga mora dostaviti, ker je polnoleten. Osebni stiki oče – otrok niso vezani na preživnino. Ko bo sin začel s svojo glavo misliti ali ko bo imel svojo družino, bo mislil drugače.

Je pa res vprašanje koliko je to “visoka” preživnina? Ker za tistega, ki jo mora dati, je vedno previsoka, za tistega, ki jo prejema, pa vedno premajhna. Je treba pogledati še, če je sin sposoben zaslužiti kakšen evro poleg šolanja oz., če je možnost.

Preživnina je bila določena po njegovih dohodkih in ne potem, kako premožni so njegovi. Res me zanima koliko je plačeval, zakaj ni vzdrževal stikov z otrokom, jih iskal preko CSD in še marsikaj lahko pojasniš, da bo situacija videti realna. Ne vem zakaj, a mislim, da nisi poivedala vsega iskreno, ampak tvoj pogled na to stvar.

Ja nisem povedala, vsega ker po pravici povedano niti ne vem.

Vidim samo, da je tukaj nekaj nedogovorjenega., kar ga teži, ker enostavno ne preživi več iz meseca v mesec. Zato pa želim s pravilnimi ,predvsem pa pametnimi nasveti načeti to problematiko, ne kot kakšna ujeda ampak razumna ženska.

Takrat je imel neglede na premožne starše tudi on zelo dobro službo, se je pa žal to v zadnjih dveh letih zelo spremenilo.

In ja res je zgoraj nekdo napisal, sedaj pa rabita denar. Ja res je, ni problem dat denar, če veš komu predvsem pa če na pošten način. Nismo več v zlati dobi socializma ampak v trdem kapitalizmu.

Vsak mora preživeti na svoj način, mogoče tudi kakšen polnoletni otrok. Nima samo pravic ampak tudi dolžnosti.

Sem navajena celo življenje delat in nikoli mi nihče kar nekaj ni podarjal brez, da bi jaz izpolnila svoj del obveznosti.

hehe, kaj šele bo, če si kaj ustvarita s tvojim, pa on recimo škripne, boš še krepko izplačevala njegovega otroka. Jebatga , bi pa mislil, preden ji je otroka delal…

ojoj – hej avtorica- tole je pa črn humor in kruta realnost:)

hvala vsem za pametne nasvete in potrditev, da se kljub vsemu da nekaj urediti.

Ce bi pa mogoče kdo poznal kaskšnega dobrega odvetnika ( kot včeraj v filmu -Ime mi je Sam),
bi bila pa tudi zelo vesela.

Lep sončen dan vam želim

Ok, v to, zakaj z otrokom ni imel stikov, se raje ne spuščam … ker samo reči, mu niso dovolili, ni dovolj. On kot oče je imel pravico do stikov (te mu lahko odrečejo le, če bi otroka hudo zlorabljal ali kaj podobnega, sicer ne), zakaj se zanje ni potrudil, ve sam. Preživnina je bila določena, ja, vendar le ta ni zabetonirana in je logično, da se tekom življenja spreminja … sploh, če se prihodki očeta drastično znižajo, pa če bi imel še en kup otrok tudi, pa … vse se prilagaja, le avtomatizma ni. Bi moral več aktivnosti pokazat. Kar se pa tiče najbolj v oči bodečega je pa to, da je otrok polnoleten – no, s polnoletnostjo gre preživnina direkt otroku in nič več materi (če se seveda REDNO šola). Že to, da se mu avtomatično trga, mi je sumljivo. To naj ustavi (prvi korak je sevada CSD, če ne gre pa odvetnik) in nato, če se otrok šola, plačuje neposredno njemu. Ker zdaj če komu kaj ne bi bilo prav, bi preživnino zahteval otrok, nič več mati.

Glede odpovedi starševstva je pa tako. Absolutno se lahko odpoveš otroku, vendar to pomeni le to, da se mu odpoveš kot človekui, odpoveš se stikom, nikakor pa se s tem ne ukine dolžnost plačevanja preživnine.

Od polnoletnega otroka lahko oče vsako novo šolsko leto zahteva potrdilo o rednem šolanju. Če ga otrok ne dostavi, lahko oče preneha s plačevanjem preživnine. Za to ne potrebuje odvetnika.

Tole kar pišeš je vse skupaj bolj na majavih nogah, fajn bi bilo slišat še drugo stran.
Bi rekla, da stikov sploh ni iskal, zdaj bi mogoče rad popravil, pa vidi, da ga je sin odpikal (jasno).
Tako da je vprašanje preživnine verjetno izgovor, problem je globje.

Glede stikov z otrokom: najbrž jih oče ni niti iskal ali pa se kaj trudil, da bi jih imel, tako da si je zaradi odtujenosti od otroka čisto sam kriv. Otrok sam ni mogel vzdrževati stikov z očetom, lahko pa bi jih oče.

Glede preživnine: do otrokovega 18. leta je moral oče plačevati preživnino za otroka svoji bivši ženi oz. otrokovi mami (skrbnici). Če sem prav razumela, so mu jo trgali direkt s TRR-ja in jo nakazovali mami. Ko je otrok dopolnil 18 let, bi moral to, da ni več dolžen plačevati preživnine otrokovi mami, javiti na sodišče oz. tja, kjer so izdali odločbo o trganju zneskov z njegovega TRR-ja. Odločba o preživnini je z otrokovim 18. rojstnim dnem prenehala veljati, in otrok bi moral ponovno zahtevati preživnino od očeta, ta pa bi jo odslej moral nakazovati na otrokov TRR – seveda v primeru in dokler se otrok še šola. Oče pa lahko od otroka vsako leto zahteva potrdilo o šolanju kot dokazilo o upravičenosti do preživnine.

res najlepša hvala vsem.

lep dan

Še vedno pa ne vemo kakšna je ta visoka preživnina?

New Report

Close