Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek izbira srednje šole in kometar sošolke

izbira srednje šole in kometar sošolke

Hči je imela 9 let v OŠ eno vredu prijateljico, ki sta se dobro razumeli. Ko se je odločalo kje bo katera nadaljevala šolanje, sta se seveda ločili, kar je bilo normalno, ker ima vsaka svoja pričakovanja. Hči se je tako odločila za srednjo prometno šolo v Mariboru, prijateljica( bivša sošolka) pa za 3 gimnazijo Maribor ( predšolska vzgoja) Do sem vse lepo in prav.

Ampak, ker je hči dobila nove sošolke, kakor tudi bivša sošolka in nima več toliko časa za njo, ji je začela naprej metat, da po prometni šoli tako nisi nič,( nimaš poklica) da je to neka brez+vezna šola itd…. da pa ona po 3 gimnaziji ima poklic, da bo vzgojiteljica po 4 letih šolanja itd.

Ne vem ali se naj smejim ali jočem, ker očitno, se nova gimnazijka ne počiti očitno tako dobro v razredu, nekako ni navezala stikov z novimi sošolci, vse ji je težko( snov predvsem), čeprav so komaj začeli dobro oboji.

Ne poveličujem ne prometne šole, še manj omalovažujem 3 gimnazije, ker sta šoli in način dela popolnoma drugačna vsaj jaz tako mislim.

A je res samo to še danes pomembno, da se gre na gimnazijo in da imaš tam oklic po 4 letih ali kako???

Od kdaj pa imaš po gimnaziji poklic?

no, ne vem, kaj bo punca po 4 letih, vsekako ne bo po poklicu vzgojiteljica, ker ji za to manjka še 3 leta faksa.

drugače pa…. če se hčerka z njo ne počuti dobro, pa naj se manj družita, pa bo.

in tebe žre blebetanje ene zmedene 15-letnica? od odrasle zrele ženske res tega ne bi pričakovala.

pomembno je, da imaš rad to, kar počneš, da se maksimalno trudiš, učiš, da si zadovoljen in poskušaš biti najboljši. edino to šteje. to povej hčerki. in smešno je, da ti tega pri svojih letih ne veš.

berem tale mon in vidim, s koliko malenkostmi in neumnostmi se imate čas in voljo ukvarjat… kot najstniki v najbolj občutljivih letih, ki so užaljeni za vsako malenkost… ko bi vsaj ves ta silni čas in energijo namenjali temu, da sami postanete boljši.

seveda, po gimnaziji si avtomatsko opravil vse poklicne in srednje šole, ker je to “nekaj več”. če verjameš v palčke. ko končaš gimnazijo si nič. imaš le splošno maturo in se lahko vpišeš naprej, če nočeš ostati nič. po končani vzgojiteljski pa si pomočnica vzgojiteljice, če dobiš službo. po prometni šoli si prometni tehnik, ki pa jih dobi zaposlitev 4 od 1000 v vsej sloveniji. moja svakinja ima končano to šolo in že 7 let neuspešno išče zaposlitev kot prometni tehnik. enkrat ji je preko vez (pazi to celo to ni pomagalo!!), in to kar močne veze, skoraj uspelo dobiti službo in jo tudi 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} bi, če bi bila moškega spola. ženske niso hoteli zaposliti. toliko o tem “poklicu”. zame je to brezkoristna šola isto kot študij politologije ali kakšne druge neumnosti na FDV.

Te bom vprašala čez nekaj let koliko jih bo še v gimnaziji, koliko jih bo padlo in koliko jih po gimnaziji ne bo šlo naprej:)))!

Tudi moj sin ne bo šel na gimnazijo, čeprav je odličnjak, in ta njegova odločitev mi je zelo všeč!!!
Po štirih letih bo šel lahko v službo, če pa mu bo v interesu bo šel lahko naprej.
Gimnazija je popolna izguba časa!


tvoj sine se je torej vpisal na eno od bolj strokovnih šol? kaj pa če po 4 letih ugotovi, da je popolnoma zgrešil to, kar ga zanima? izbiro naprej bo imel zelo omejeno.
pa ne se preveč tolažit s tem, da bo imel poklic… dela za 18letnike, ki so zaključili srednje šole itak ni. zato gre 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v vsakem primeru študirat naprej.

Precej neumna, tale sošolka. 🙂

Vedi, da je gimnazija najslabša izbira. Ko pa vidim, kako tričetrt dijakov iz gimnazij nadaljuje šolanje na FDV-ju, me pa itak srat prtisne. In potem se čudijo, zakaj toliko brezposelnih. Sem se pred parimi meseci pogovarjal z direktorjem na našem ZRSZ-ju in se je samo za glavo držal. Družboslovcev je kot listja in trave in so popolnoma neuporabni. Vsi bi samo nekaj filozofirali, od tega pa nima nihče nič, družbeno povsem nekoristni. Da ne omenjamo tega, da jih ogromno študija sploh ne zaključi in na koncu ostanejo z gimnazijsko izobrazbo, ki ni vredna popolnoma nič. Eh, škoda besed.


oprosti, še vedno je bilo tako, da ti je gimnazija dala najboljše izhodišče za študij naravoslovja, tehnike, medicine……

če hočeš v to smer, pa res nimaš druge izbire, kot iti na gimnazijo. da se jih ogromno odloči za družboslovje, ni posledica tega, da se vpisujejo na gimnazijo, ampak da za naravoslovje niso sposobni. ker, roko na srce, je le težje naredit strojni faks, kot pa doštudirat angleščino ali politologijo.


tvoj sine se je torej vpisal na eno od bolj strokovnih šol? kaj pa če po 4 letih ugotovi, da je popolnoma zgrešil to, kar ga zanima? izbiro naprej bo imel zelo omejeno.
pa ne se preveč tolažit s tem, da bo imel poklic… dela za 18letnike, ki so zaključili srednje šole itak ni. zato gre 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v vsakem primeru študirat naprej.[/quote]

bo pa ta njen sine šel na maturitetni tečaj in “zgubil” eno leto. kaj je to proti celemu življenju v napačnem poklicu? bi rekla da nič. in če greste s takšno logiko posiljevat otroke, da je gimnazija edini pravi izbor pa se malo zamislite nad sabo in svojo zaostalo miselnostjo. isto kot pravijo pojdi študirat da ti nebo treba delat. ja seveda, diplomiranemu pravniku pa ponujajo 700€ bruto plače (videno na spletni strani zavoda, da nebo pripomb!!). v drugih vodah ni nič boljše. toliko o miselnosti ki spada 100 let pred leseno žlico ne pa v današnji čas!!

Pa še tole, poznam jih kar nekaj, ki so odšli iz gimnazije študirat gradbeništvo in odleteli kot knofi iz gat. Tisti, ki so prišli iz srednje gradbene šole so imeli ogromno podlage in to znanje samo še nadgrajevali, gimnazijci niso vedeli NIČ. Povsem izgubljeni. Kot bi jih pobral iz devetletke.

Sama si odličen primer neumnosti in ozkoglednosti. Prav šablonski primer.

Ni problem v gimnaziji, temveč v nesamozavestni in negotovi punci, ki se je očitno malce uštela v ocenjevanju svojih sposobnosti, pa bi si rada napolnila ego na račun nekoga drugega….

Ignore, pa je.

Sama si odličen primer neumnosti in ozkoglednosti. Prav šablonski primer.[/quote]
ja in verjetno je tvoj nasvet, če hoče otrok na medicino, da naj gre v srednjo zdravstveno, kajne.

Kaj se ima pa ena mama za mešat v relacije hčere in njenih prijateljic?
Bodo že same zrihtale, ne?
Ko grejo otroc na srednjo šolo, je pa res že čas, da jih pustite mal odraščat. Če ni že prepozno …

Hm, poznam odraslo osebo, ki ji je ‘prijateljica’ vrgla naprej, da njena šola, za katero se muči ob delu, ni popolnoma nič vredna. Žal, imela je popolnoma prav. Šlo je za študij za poslovno sekretarko.
Poznam diplomanta višje prometne šole v Mariboru, ki trenutno dela v proizvodnji za minimalca. Tako da se pa le malo vprašajte, kakšne plane ima hčerka po šoli.
Sama sem gimnazijka, ki so ji bili po maturi na široko odprta vsa vrata, poznam pa kalvarije ljudi, ki so kiksnili s specializiranimi srednjimi šoli in potem z lupo iskali fakultete, ki so jih hotele. Ker včasih ne gre za nadaljevanje iste smeri, ampak za popolnoma kontra smer.

Je pa res, da v naših časih še ni bilo maturitetnega tečaja in so bili diferencialni edina možnost. Zdaj je preusmeritev verjetno lažja.
Če potegnem črto – če gre otrok na specializirano srednjo šolo, mora biti prekleto prepričan, da je to tisto, pri čemer bo vztrajal in kar ga bo veselilo. Čeprav je po drugi strani ironija, da ljudje naredijo srednjo, potem pa faks čisto druge smeri, na koncu pa se lažje zaposlijo s srednješolsko izobrazbo. Največja bedarija pa je rinit tja, kamor rinejo vsi.

Torej, takole je v reali. Če je otrok nadarjen in/ali zelo deloven in bi rad študiral medicino, pravo, farmacijo, strojništvo, računalništvo, elektro ali kateri naravoslovni faks, naj gre na gimnazijo. V vseh ostalih primerih naj se vpiše na kakšno od strokovnih srednjih šol, jih je malo morje, po njih se tudi študira in se lahko postane strokovnjak v svoji branži.

Ker reala je trenutno taka, da družboslovcev ne rabijo, ekonomistov in pravnikov ne rabijo, torej če ravno nimaš zagotovoljene službe, ki te čaka, ko končaš študij, raje ne hodi na te fakse.

Reala je, da ogromno gimnazijcev, ki se vleče skozi gimnazijo z dvojkami in trojkami, na koncu pristane na nekih BZ faksih, po katerih imajo samo diplomo in nič drugega, službo iščejo lahko desetletje, pa je ne bodo našli. Na strojništvo, matematiko, fiziko, kemijo, elektro sicer pridejo tudi brez hudih točk in brez odličnega uspeha na gimnaziji, ampak z dvojkami in trojkami iz gimnazije ni šans da sploh prigurajo do 2. letnika, kaj šele da končajo študij. Reala!

Dragi starši, usmerjajte svoje otroke, ki niso ravno blesteči in nadpovprečni, raje v srednje strokovne šole, po katerih bodo dobili zaposlitev oz. bodo lahko tudi študirali dalje in potem zagotovo dobili zaposlitev. Ker tisto – naj pride do poklica, ki ga veseli – je že zdavnaj zastarelo. Kaj naj s poklicem, ki ga veseli, če ne more v njem dobiti službe? Razmišljajte o tem vnaprej, vam ne bo žal. Dobro vem, o čem govorim.

Jaz imam prometno šolo in prometni faks. Ta šola je na novoju ostalih tehniških šol

Faks v mariboru je na fakulteti za gradbeništvo in so ma fi in meh isto zahtevna kot na čistem gradbeništvu.

Po končanem faksu pa res nisi nič :-))) Osebno sicer imam službo, par mojih prijateljic oz sošolk tudi, veliko pa jih je na faksu obupalo in jih šlo na Predšolsko vzgojo, kar so izdelale brez problema (se pravi da je ta šola lažja kot prometna)

Ampak koliko je npr brezposelnih ekonomistov, pa pravnikov…

Ha ha ha .. zdaj se vsi pametnjakoviči ukvarjajo z odnosi med dvema 15 letnicama, le katera se je bolj pametno odločila. Nima veze, na katero šolo hodita … sam da se bosta v življenju znašli.


tvoj sine se je torej vpisal na eno od bolj strokovnih šol? kaj pa če po 4 letih ugotovi, da je popolnoma zgrešil to, kar ga zanima? izbiro naprej bo imel zelo omejeno.
pa ne se preveč tolažit s tem, da bo imel poklic… dela za 18letnike, ki so zaključili srednje šole itak ni. zato gre 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v vsakem primeru študirat naprej.[/quote]

To se ne bo zgodilo, ker moj sin že dolgo ve kaj hoče in vem da bo to tudi dosegel!

Vsi se pač ne iščejo, veliko jih ve kaj bi radi delali v življenju!

Njena prijateljica ne hodi na gimnazijo, ampak vzgojiteljsko, katere program se izvaja v prostorih III. gimnazije.

Bolj verjetno bo tale prijateljica slabo končala. O III. gimnaziji se namreč ne govori nič dobrega…

Ah, daj. Fant, ki ga poznam jaz, je bil v srednji zadosten, prometno v Mariboru je pa naredil kot keks. Ne precenjujte se, prosim. Ta šola je na izi. Zato vas pa nihče noče zaposlit.

Tako je. Tretja gimnazija, še posebej predšolska vzgoja, je daleč najslabša izbira srednje šole.
Ne vem, kakšna je tale punca po karakterju, ampak resnično, na tej šoli se ji ne piše nič dobrega.
Tako vodstvo šole, kot socialna služba in učiteljski zbor, so na psu. Žal, ampak resnično, popolnoma brezbrižni, brezčutni, brezsrčni, brez kančka slabe vesti otroku uničijo življenje.
Ja, marsikaj slabega se govori o tretji gimnaziji in žal, temelji na resničnih dogodkih.
Tako da, draga “ne vem kaj naj si mislim”, naj te potolažim. Tvoja hčerka je izbrala dosti boljšo šolo. Prometne šole sicer izrecno ne poznam, vendar sem trdno prepričana, da tako pokvarjenega kadra kot je na tretji gimnaziji, ne najdeš na nobeni šoli.

Drugače pa, za tiste, ki trdite, da po končani tretji gimnaziji ne bo punca nič, se motite.
Imela bo poklic z nazivom: vzgojitelj predšolskih otrok in tudi ni res, da hodi na vzgojiteljsko šolo. Te šole v Mariboru ni. Hodi na tretjo gimnazijo, s tem, da obiskuje oddelek: predšolska vzgoja.
Pravim, imela bo poklic, če ji bo seveda šolo uspelo končati. Ne zaradi tega, ker bi bila šola kot taka težka, ampak zato, ker je na njej preveč težkih profesorjev. Ampak to je že druga zgodba…

Hmmm, jaz sem pa končala III.gimnazijo in sem na maturi dosegla kr zajetno število točk, vpisala PF, končala in uspešno opravljam svoj poklic. To kar ti pišeš je zelo zanimivo, ker vsaj 31 ljudi, ki so hodili z mano v moj razred in kr nekaj ljudi s paralelke, bi debelo gledali, vključno z mano. Težko je vse, če ne delaš, še profesroji znajo bit težki in če ti lahko gimnazijski profesor “uniči” življenje, pol taki nimajo na resnih faksih kaj za iskat. Aja, se spomnim tudi kakšnega primerka, ki so mu profesorji uničili mladost in seveda življenje, samo je zanimivo, ko zgodbo pogledaš malo globlje, ja.
In ne, vzogjiteljice nimajo z gimnazijo čisto nič skupnega, kot samo oddelek na III. gimnaziji. Lahko pa se odločijo za klasično maturo.

Pa lep pozdrav

New Report

Close