Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek namestitev elektroinštalacije

namestitev elektroinštalacije

imamo novo hišo, sedaj smo v fazi načrtovanja elektroinštalacije. Ker mi je to tuje in kot vemo majstri ne svetujejo prav dosti, me zanima če je mogoče kakšna spletna stran z nasveti.

Na kaj je potrebno biti pozoren, česar ne smemo pozabiti?

hvala za nasvet

Ja, in ravno “majstra” pokliči za načrtovanje, se pravi človeka, ki ima dosti izkušenj s stavbno
instalacijo, skupaj si bosta ogledala prostore in on ti bo dal predloge kaj kje in kako.
Dobro bi bilo, da mu pokažeš sliko kuhinje, da bo naredil instalacijo točno za to kuhinjo, potem je še
tu stopniščna rasvetljava, kopalnica, zunanjost hiše, spomni ga na priključek za kabelsko, internet,
ti si samo oglej, kje bi kaj imela, vse drugo prepusti njemu, boš prav začudena s kakšno lahkoto
bo naredil raspored instalacije, seveda pa ne sme biti kakšen kvazi “majster”.

Saj v tem je problem, najti dobrega mojstra, ki ti bo svetoval. V hišo sva povabila že 2 in prav vidno je, da jim gre samo za denar, ostalo pa “kako vi želite” brez nasveta, samo, da je dosti štemanja in s tem zaslužek.

kolikor je meni znano, če zidaš hišo po načrtu, kar po zakonu moraš, imaš napravljen projekt tudi za električno napeljavo.

sicer pa je veš, kje boste imeli kaj (kuhinja, dnevna, računalnik itd), pa malce prijatelje vprašaš, kaj so oni zajebali in narediš, kot misliš da bo ok….seveda se potem z uporabo pokaže, da si pač tu pa tam kaj zajebal…..kakšna vtičnica preveč, premalo, kaka cev premalo itd….

Bom malo grob, prav rad bi videl, kako si ti nastopala, da je rekel “kakor vi želite”, po mojem že v osnovi nista najdla skupnega jezika, kakor je videti iz tvojih besed (brez nasveta, samo, da je dosti štemanja in s tem zaslužek), seveda je štemanja veliko, če ne celo ogromno, ampak, saj
so stroji za to, včasih se je na roke. Sedaj ima vsaka vtičnica iz razdelilne omarice svoj kabel in
svojo varovalko, včasih; ena soba tri vtičnice en kabel ena varovalka + 1x razsvetljava. Praviš
(prav vidno je, da jim gre samo za denar) ja, po čem to sklepaš, če si napisala, da je to tebi
tuje
. Zakaj se mi zdi, da ta dva ne bosta već prestopila tvojega praga pa če dvojno plačaš.

Za konec še nasvet.
V pogodbi o el. istal. navedi izris načrta in el. meritve.

ne varčuj pri vtičnicah, jih je vedno premalo, in so potem kabli in razdelilci.
Moj je bil električar, pa jih je napeljal še premalo.

Največ ti bodo lahko povedali o elektriki sami uporabniki, vprašaj, tiste, ki so zadnji čas gradili in obnavljali. Saj ko je končano ponavadi rečemo, če bi pa še enkrat gradili, bi pa še to in to….

New Report

Close