Najdi forum

Bolečine v ledvenem delu hrbtenice

Pozdravljeni!

Stara sem 48 let. Že leto in pol imam težave v ledvenem delu hrbtenice. Imam bolečine v desni nogi in sicer v predelu križnice, zunanjem stranskem delu gluteusa in narastišču sprednje stegenske mišice. Bolečine se pojavljajo pri gibanju (nenehno zbadanje), noga je šibka, malce se umiri pri sedenju. Drugače sem se dosti ukvarjala s športom (sedaj lahko samo kolesarim in hodim v fitnes).

Imam izvid MRI lumbalno sakralne hrbtenice z dne 17.9.2010:
Lumbalna hrbtenica ima malo vzravnano lordozo. Signal iz skeleta ne kaže patoloških spremeb intenzitete.
Lumbalni diskus L1-2 ima ohranjeno višino in konturo; signal iz diskusa je malo T2 hipointenzivno spremenjen.
Lumbalni diskus L2-3 je malo znižan; signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu, degenerativne spremembe povzročajo blago zožitev spinalnega kanala.
Lumbalni diskus L3-4 je malo znižan; signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu,degenerativne spremembe povzročajo blago zožitev spinalnega kanala.
Lumbalni diskus L4-5 ima ohranjeno višino, signal iz diskusa je T2 hipointenzvno spremenjen. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu, kar povzroča blago zožitev spinalnega kanala.
Lumbalni diskus L5-S1 je malo znižan, signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu, fokalno več posterocentralno, kjer je videti zelo majhno supradiskalno ekstruzijo. Degenerativne spremembe povzročajo zmerno zožitev spinalnega kanala.

Prosim, če mi lahko podate razlago izvida (hipointenzivno spremenjen, supradiskalna ektruzija, diskalna kontura ?). Kaj predstavlja blaga in zmerna stenoza spinalnega kanala za gibanje ? Se to stanje stopnuje in kako to preprečiti? Mi lahko pomagate?

Lepo vas pozdravljam
Mojca

Izvid kaže na degenerativne spremembe, skoraj običajne za vašo starost, le v spodnjem delu ledvene hrbtenice so nekoliko bolj izražene.
Segment L1-L2 je v redu
Segmenta L2-L3 in L3-L4 sta rahlo prizadeta, vendar ni kritično.
Hipointenziven signal kaže na manjšo gostoto hrustanca.
supradiskalna ektruzija pomeni pomik dela ploščice navzgor proti sosednjem vretencu, neke vrste Schmorlova hernija, ki običajno ne povzroča težav.
Kontura je rob ploščice, ki je nekoliko spremenjen (izbočen).
Stenoza spinalnega kanala pomeni zožanje hrbteničnega kanala, ki pa v vašem primeru ni kritičen, saj tam ni hrbteničnega mozga, ki bi bil zaradi tega prizadet.
Zravnana lordoza kaže na znak akutnih težav ob slikanju.

Svetujem vam pregled v naši ordinaciji,[/url] da natančno vidimo, iz katerega dela hrbtenice izvirajo problemi (glede na simptome sumim na draženje korenine L5), z našo metodo vam lahko pomagamo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close