Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Razbijanje srca v 7 tednu nosečnosti.

Razbijanje srca v 7 tednu nosečnosti.

Pozdravljeni !

Stara sem 30 let težka 53kg in visoka 167 cm.
Že pred tremi leti so se mi začele čudne težave z močnim razbijanjem srca (pulz v mirovanju cca 80-90) ob telesni aktivnosti se še poviša.
Že pred tremi leti sem opravila UZ srca, holter, EKG in nikjer nič posebnega sem pa prejela Bloxan, ki sem ga pila polovičko tablete zjutraj, polovičko zvečer in se mi je pulz normaliziral saj sem prej tudi težko dihala bila sem vsa zasopla, še posebno so bile te težave izrazite po večjem obroku kot je kosilo.
Zadeva se mi je umirila, pa spet pojavila in prav tako sem po potrebi jemala Bloxan.
Sedaj pa sem v sedmem tednu nosečnosti in mi je pred štirimi dnevi pulz, kar močno narasel ( v mirovanju ga imam na trenutke tudi do 94) in ker Bloxana ne smem piti ne vem kaj naj storim na koga naj se obrnem ali je to izbrani ginekolog ali osebni zdravnik, kaj naj mi preverijo, kako naj si srčni utrip čim bolj naravno umirim res to je tako nadležno, na trenutke sem brez sape in to kar ne poneha zjutraj ko ustanem pa je najhuje.
Prosila vas bi za nasvet, morda veste kako se v nosečnosti umiri srčni utrip, kako je rizično stanje po jemanju zdravil za zdravljenje srca in ali je morda lahko vzrok tudi v glukozi, ki si je sicer nisem nikoli merila ?
Torej moja težava je sledeča: močno razbijanje srca, tako da prav vidno utripa aorta na vratu in tudi zasoplost.

Že v naprej se Vam lepo zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

kot prvo težko vrednotim vaše težave pri utripu, ki formalno niti na daleč ni zvišan (normalen utrip se razume do 100/min, ob obremenitvah celo več). Sicer pa tako nizki odmerki Bloxana tudi v nosečnosti niso problematični. Če imate težave kot omenjate zasoplost, težko dihanje in občutek bitja srca, potrebujete internista in med prvimi preiskavami bi bilo verjetno smiselno preveriti delovanje ščitnice.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni !

Zahvaljujem se vam za odgovor vendar Vam bi rada povedala, da me te težave pestijo že od leta 2008 se pojavijo in izginejo in se zopet pojavijo……
Med vsem tem časom sem opravila številne preiskave:
UZ srca, EKG, Holter, UZ trebušnih organov, Gastraskopijo, RTG pljuč, RTG kontrast požiralnika, UZ ščitnice, preverjenje ščitniških hormonov, spirometrija.
Nikjer se ni pokazako nič tako posebnega, da bi bil vzrok tovrstnim mojim težavam, torej zjutraj ko ustanem mi začne srce močno razbijati in traja čez cel dan kar čutim kot zadihanost in težo v prsnem košu, po večjem obroku kot je kosilo pa se mi sproži prav en poseben proces v telesu, ne vem kako bi se pravilno izrazila oblije me nekakšna mrzlica pod kožo prav čutim kako se mi povzpne nekakšen tresljal, takrat mi začne srce še močneje razbijati.
Vem da to ni vaše področje ampak glede na to, da sem že številne preiskave opravila v letu 2008,2009 in 2010 ali mi morda lahko svetujete kje bi bil lako še vzrok, na katerega internista bi se še lahko obrnila?
Naj vam povem, da so težave zelo težko prenosljive in zoprne sedaj pa ko sem noseča mi je še veliko huje in najhuje mi je to ker ne vem kam naj grem, da bi mi kdo lahko pomagal ?

Že v naprej se Vam lepo zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

po opisu trajanja in strokovnjakov, pri katerih ste že bili v obravnavi, lahko utemeljeno domnevam, da gre najverjetneje za pretirano odzivanje na sicer normalne dražljaje, temu pa klasična medicina pogosto ni kos. Klasična medicina zdravi bolezni, torej merljive in ponovljive odklone od norme ter patologijo, zelo težko (morda znotraj psihologije in psihiatrije do določene mere) pa medicina obvlada nadnormalne odzive na normalne dražljaje. Tovrstne “simptome” bi ob odsotnosti dokazljive patologije verjetno znal pozdraviti homeopat. Morda bi se poskusili po toliko časa neuspešnem trpljenju in nemoči klasične medicine ugotoviti in/ali odpraviti težave, obrnili še na tovrstnega zdravilca, npr. tega? To tudi z nosečnostjo ni nezdružljivo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljena

tvoji znaki se mi zdijo precej podobni anksioznost, ki se jo da uravnavati tudi s pogovori (terapijo) in treningom. Če želiš kak kontakt dobre terapevtke, z veseljem delim to informacijo s teboj. Le v zasebni predal mi piši.
Če pa še smem pripomniti, da se tudi meni ne zdi tvoj utrip visok, moj je nekoč v anksioznih stanjih dosegal od minimum 120 pa v najhujših primerih do 185. Je pa ta občutek razbijanja in lovljenja sape res neprijeten.

Pozdravljeni !

Zopet se Vam oglašam in sicer, ker sem zaradi nosečnosti v 11 tednu pristala v bolnišnici sem razložila tudi moje težave, ki me spremljajo že tri leta in se stalno ponavljajo, kot sem vam jih napisala v zgornjem dopisu pod ” Razbijanje srca v 7 tednu nosečnosti”
Ščitniški hormoni in hemogram sta bila v mejah normale.
Opravili so mi Holter na katerem so mi končno in prvič nekaj ugotovili.

IZVID:
V skoraj 23 urnem EKG-ju smo zaznali 92.326 QRS kompleksov.
Srčna frekvenca se je gibala ed 48 in 158/min, v povprečju je znašala 68/min.
Med ventrikularno ektopično aktivnostjo ni bilo nobene pojavnosti.
Zabeležili pa smo paroksizme supraventikularne tahikardije s frekvenco 158/min oziroma 120/min in to okrog 8.30 ter 9 dopoldan.
Iz EKG zapisa je razbrati, da gre za sinusno tahikardijo.
Tokratna preiskava je ujela paroksizme supraventikularne tahikardije , ki so izgledali kot napadi sinusne tahikardije. Z ozirom na to, da je noseča zaenkrat antiaritmične zaščite ne svetujem kolikor pa si se težave stopnjevale bi veljajo poskusiti z verapalmilom (Lakoptinom za začetek 3X 40mg) oziroma se lahko poskuša 40mg Lekoptina ob napadu tahikardije Uz srca pa bo opravljen 24.06.2011.

Prosila vas bi za kratko obrazložitev izvida za kako resno stanje gre še posebno, ker je prisotna moja nosečnost in so bile te težave ne vem ali na srečo ali na žalost ugotovljene po tako dolgem obdobju šele sedaj. Naj vam povem, da je res da imam zjutraj največkrat ta občutek razbijanja in hitega bitja srca vendar ne bi mogla reči, da gre to za napad kateri izveni ampak me z različnimi stopnjami spremlja skozi cel dan in tako traja lahko dva meseca in potem izgine. Omenila bi, da se pojavlja tudi hiperventilacija posebno po obroku hrane kjer mi začne jemati sapo, težko diham in srčna frekvenca se mi poviša, napihne se mi trebuh ter tišči me v žlički morda pa po eni do dve uri po obroku izgine s tem, da ni nujno. Naj vam omenim, da so mi nekateri tudi omenili morebitno Hiatalno Hernijo sedaj pa me zanima za vašo pojasnitev kot specialist ginekologije ali menite, da bi bilo smisleno poskusiti zdravila ali so lahko zelo tvegana za plod in če že kdaj?
Ker je bila omenjena tudi Hiatalna Hernija, ki je sicer lahko posledica pretirane kisline ali bi lahko jemala sedaj ko sem v 13 tednu kak Rutacid ali kaj podobnega ker Vam moram priznati, da zelo težko živim in ne vem če bom tako sposobna zdržati do konca še posebno ker so težave res zelo mučne, da v določenem trenutku kot je po zaužitju obroka dejansko skoraj ne morem stati, ker me zadeva tako muči težko diham , razbija mi srce in moram skoraj uro do dve počakati da se malček umiri.
Ker vem, da ste specilist na tem področju in, da prav tako poznate veliko drugih težav , ki se znajo pridružiti nosečnosti vas prosim za pomoč.

Že v naprej Vas lepo pozdravljam in se Vam zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani,

supraventrikularne tahikardije z relativno nizko /zvišano) frekvenco okrog 150/min niso pretirano nevarne, zlasti ne, če trajajo krajši čas kot pri vas, morda uro, dve. Nisem specialist kardiolog, ampak kolikor vem, je mogoče do določene mere nadzorovati hitro bitje srca pri supraventrikularnih tahikardihah s takoimenovanim Valsalvinim manevrom, to pomeni, da se čim globlje vdahne zrak v pljuča in 10 ali več sekund poskuša zadržati dih, morda celo malo pritisniti, da se tlak v pljučih poveča, s čimer se vzdraži parasimpatični del avtonomnega živčevja, ki nadzira srčno frekvenco, in to povzroči upad srčne frekvence, pogosto kar prekinitev napada hitrega bitja srca. Proti kislini, ki zateka v požiralnik, lahko uporabljate antacide vseh vrst, če to ne bi zaleglo za dalj časa, lahko dodate tudi antihistaminik, npr. Ranital in če tudi to ne bi zaleglo za dalj časa, lahko po 13. tednu uporabite tudi zaviralce protonske črpalke, kot sta npr. Ultop in Nolpaza. Tudi glede Lekoptina ne bi smelo viti večjega problema, seveda pa le, če bo internist ocenil, da je zdravljenje potrebno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
pred 3 leti se mi je pojavilo razbijanje srca in visok srčni utrip, preverili ščitnico, ledvice in očesni pritisk. vse bilo vredu. Sem šla h kardiologu, naredil UZ srca, imela aparat 24h za krvni tlak in srčni utrip. Vse vredu. Predpisal mi je concor, da ga vzamem po potrebi, ko se bo še pojavila takšna situacija.
Sedaj je pa problem, ker sem v 15.tednu nosečnosti in mi srce ponovno začelo razbijat, se ne pomiri že en teden. Srčni utrip je 100-110. je zelo moteče, ker nemorem spat kako mi razbija in ga slišim v ušesu. Concora v nosečnosti ne bi smela jemati. Ginekologinja me poslala k psihiatru, kateri mi predpisal asentra, da bi me pomirilo, vendar srce še vedno zelo moteče razbija. A obstaja še kakšna druga rešitev za moj problem, da bi mi srce malo pomirilo, Kaj podobnega kot concor, le da bi ga lahko nosečnica jemala po potrebi? Hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

Kdo pravi, da Concorja v tako nizkih odmerkih ne bi smeli jemati v nosečnosti? Mislim,da brez zadržkov lahko uporabljate 2,5 mg Concorja dnevno (pol tabletke), če bi toliko ne bilo dovolj, tudi 5 mg mg 1x dnevno, običajno zjutraj.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Ko sem ginekologinji povedala, mi ni nič rekla, da bi lahko jemala. Imama pa doma 2,5mg conor.
Ker pa tudi v navodilih concorja piše to, ga nisem upala vzeti.

Zdravilo bisoprololijev fumarat lahko škodljivo vpliva na nosečnost in/ali plod oz. novorojenčka. Zaviralci beta adrenergičnih receptorjev na splošno zmanjšajo pretok krvi skozi posteljico, kar je bilo povezano z zastojem rasti, odmrtjem plodu v maternici, splavom ali prezgodnjim porodom. Pri plodu in novorojenčku se lahko pojavijo neželeni učinki (npr. nenormalno znižana koncentracija sladkorja v krvi in počasno bitje srca).
Če ste noseči, se pogovorite s svojim zdravnikom, ker bo lahko potrebno skrbno spremljanje ploda in
novorojenčka.
Ni znano, ali bisoprololijev fumarat prehaja v materino mleko pri človeku, zato med zdravljenjem z
zdravilom Concor COR dojenje ni priporočljivo.
Posvetujte se s svojim zdravnikom ali s farmacevtom, preden vzamete katerokoli zdravilo.

Spoštovani,

odločite se, kaj bi radi. Lahko tudi prenašate hitro bitje srca, ki ima tudi svoje stranske učinke oziroma možne posledice. Nič v življenju ni brez tveganj, še ležanje v postelji ne. Concor je beta adrenergični agonist in v nizkih odmerkih (2,5 mg/dan) uspešno znižuje hitro bitje srca ob tem pa nima skoraj nobenih stranskih učinkov na nosečnost.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close