Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Cvetna nedelja

Cvetna nedelja

Ste nesli včeraj v cerkev blagoslovit butarice? V naši cerkvi je bilo zelo veliko ljudi, seveda ogromno takih, ki celo leto pljuvajo po Cerkvi, zdaj so sedeli v prvih vrstah. Sem se spraševala, kaj jih je prineslo na tako osovražen teren.
Drugače pa je bila slovesnost res lepa in pomenljiva. Upam, da se je kaj koristnega prijelo tudi tistih, ki pridejo samo enkrat na leto…

Ne, nisem, ne hodim v cerkev in ne verujem. Kar pa ne pomeni, da nisem kupila butarce in da ne bom barvala jajčk. To so mi lepi družinski prazniki, kot božič, ampak pri meni to nima veze z odhodom v cerkev.

Mi smo seveda šli v cerkev, tako, kot vsako nedeljo. Ugotavljam pa isto, kot avtorica…. V bistvu mi je žal teh, ki samo parkrat letno pridejo v cerkev, ker ne vedo, kaj zamujajo.
Seveda mislijo, da so najbolj razgledani in pametni, da vse bolj vedo, kot tisti, ki hodimo v cerkev. Ampak tudi tretješolček misli, da zna že vso matematiko, ko je enkrat osvojil poštevanko in da se mu ni treba več učit….

Lepo da so ti prazniki všeč in jih rada praznujem in nočem zveneti nesramno ampak tole velja ne samo zate ampak tudi za vse ostale: zakaj potem praznuješ, če ne veruješ. Velika noč je največji krščanski praznik in je vezan izključno samo na verovanje v vstalega Kristusa, v naše vstajenje, večno življenje in vse kar boš počela v zvezi s tem praznikom je velik simbol vere in vse to kar naštevaš od butaric ( zelenje) pa do barvanja jajčk, vse to ima velik pomen in je najmanj smešno ko poslušaš nevernike kako bodo kupovali potico in šunko in barvali jajčka, če ne že kar patetično. Jajčk ne barvamo zato ker je to luštno ali ker bi si tako popestrili popoldan ampak vse delamo s točno določenim namenom in se zraven zavedamo kaj simbolizirajo posamezne jedi.

Se pa strinjam s tabo, to so lepi prazniki in jih kot take tudi preživite.

Lepo da so ti prazniki všeč in jih rada praznujem in nočem zveneti nesramno ampak tole velja ne samo zate ampak tudi za vse ostale: zakaj potem praznuješ, če ne veruješ. Velika noč je največji krščanski praznik in je vezan izključno samo na verovanje v vstalega Kristusa, v naše vstajenje, večno življenje in vse kar boš počela v zvezi s tem praznikom je velik simbol vere in vse to kar naštevaš od butaric ( zelenje) pa do barvanja jajčk, vse to ima velik pomen in je najmanj smešno ko poslušaš nevernike kako bodo kupovali potico in šunko in barvali jajčka, če ne že kar patetično. Jajčk ne barvamo zato ker je to luštno ali ker bi si tako popestrili popoldan ampak vse delamo s točno določenim namenom in se zraven zavedamo kaj simbolizirajo posamezne jedi.

Se pa strinjam s tabo, to so lepi prazniki in jih kot take tudi preživite.[/quote]

Mi bomo pa jajčka barvali izključno zaradi tega, ker je to luštno in ker si bomo z otroci tako popestrili popoldan. Pa tudi k žegnu bomo nesli, ne v cerkev ampak kar v gasilni dom- v našem selu ni cerkve, izključno ker je to luštna tradicija.
Kdor pa bo te praznike doživel globje in poduhovljeno…..mu privoščim.
So pa pirhi in butarce slovenska tradicija in ne ekskluzivna pravica verujočih.

Meni se pa to čudno zdi, da se tisti “tapametni”, ki ne verujete, delata norca iz verujočih, zdaj imate pa dolg nos, če vam kdo reče, da imajo butarice, pirhi…, verski pomen. Zdaj pa takoj, HALO, tudi jaz imam pravico do tega!
Saj ne rečem, da je nimate, zaradi mene delajte pirhe, ampak čudni pa ste…

Lepo da so ti prazniki všeč in jih rada praznujem in nočem zveneti nesramno ampak tole velja ne samo zate ampak tudi za vse ostale: zakaj potem praznuješ, če ne veruješ. Velika noč je največji krščanski praznik in je vezan izključno samo na verovanje v vstalega Kristusa, v naše vstajenje, večno življenje in vse kar boš počela v zvezi s tem praznikom je velik simbol vere in vse to kar naštevaš od butaric ( zelenje) pa do barvanja jajčk, vse to ima velik pomen in je najmanj smešno ko poslušaš nevernike kako bodo kupovali potico in šunko in barvali jajčka, če ne že kar patetično. Jajčk ne barvamo zato ker je to luštno ali ker bi si tako popestrili popoldan ampak vse delamo s točno določenim namenom in se zraven zavedamo kaj simbolizirajo posamezne jedi.

Se pa strinjam s tabo, to so lepi prazniki in jih kot take tudi preživite.[/quote]

daj razkrij še ta pomen, če že govoriš o njem

Vsak ima pravico živeti natančno tako kot si želi in dela po svoji vesti.
In avtorca, glede na tvoje verovanje, se čudim, da si sploh v svoji blaženosti imela željo gledat kdo noter sedi, pa da zdaj o tem razglabljaš po svoje, imaš pa res veliko energije in časa.
Tudi jaz hodim k maši, pa mi na kraj pameti ne pade, da delam analize prisotnih v cerkvi.
Eni ste pa res no….tole se mi res ne zdi krščansko in je samo pokazatelj več kakšni ljudje sedite notri.

Če ima vsak pravico živeti natančno tako, kot si želi, potem ima tudi vsak pravico delati analize. A? Sicer pa to ni nobena analiza. Je preprosta ugotovitev. Zakaj te je pa zabolela?
Eni ste pa res no….

Smo nekateri res takšni, ki ne hodimo v cerkev, ampak to še ne pomeni da ne verujemo. Nekje v nas je vera, ki jo čutimo sami in nam takšni prazniki polepšajo dan z družino, ne pa v cerkvi.
A ni po vašem,(tisti cerkveni) cerkev božji hram, ki je vsak dobrodošel vi pa vsakega opazite kdo je prišel danes kdo ni, kako je oblečen eden in kako drugi, oni je dal za ofer oni ne….Mi pa doma z družino uživamo v pripravi jedi in se imamo lepo, tudi brez župnikove pridige o družini, ki je on nima (marsikateri pa jo ima). Kaj moraš v cerkev, da si veren? Bog je vedno z nami pa če je to Jezus ali kateri drugi če sami tako hočemo in ne rabimo nobenega župnika.

Meni je pa žal tistih, ki nedeljska jutra in dopoldneve preživljajo v cerkvi, namesto da bi šli na izlet, kolesarit ali teč. Ali uživali v poznem nedeljskem zajtrku.

Tudi meni je prišlo na misel, zakaj vsa ta množica v cerkvi, če noben v nič ne verjame…. Pa če vsi “farji” samo kradejo, celo Jezus, sem prebrala spodaj pri eni temi. Pa če smo vsi verujoči, take ovce? Pa če smo vsi kristjani tako zanič….
Vidim, da so vas samo besede. Vas je vseeno vleklo v našo družbo, kaj?
Smo veseli priznanja, da ste se motili!

Lepo da so ti prazniki všeč in jih rada praznujem in nočem zveneti nesramno ampak tole velja ne samo zate ampak tudi za vse ostale: zakaj potem praznuješ, če ne veruješ. Velika noč je največji krščanski praznik in je vezan izključno samo na verovanje v vstalega Kristusa, v naše vstajenje, večno življenje in vse kar boš počela v zvezi s tem praznikom je velik simbol vere in vse to kar naštevaš od butaric ( zelenje) pa do barvanja jajčk, vse to ima velik pomen in je najmanj smešno ko poslušaš nevernike kako bodo kupovali potico in šunko in barvali jajčka, če ne že kar patetično. Jajčk ne barvamo zato ker je to luštno ali ker bi si tako popestrili popoldan ampak vse delamo s točno določenim namenom in se zraven zavedamo kaj simbolizirajo posamezne jedi.

Se pa strinjam s tabo, to so lepi prazniki in jih kot take tudi preživite.[/quote]
Pa a res moramo imeti to debato vsake tri mesece? Božič, velika noč, kres, in jesenski praznik (približno martinovanje) so stari predkrščanski prazniki. Krščanstvo se je prišlepalo na praznik, ne obratno. Tisti, ki niso kristjani, pač praznujejo ta stare praznike tako kot jih ljudje že tisočletja. Kristjani pa zraven praznujejo še svoje verske praznike.

Zakaj nekristjani rinejo v krščanske cerkve, pa meni tudi ni jasno. Ampak verjetno zaradi kakšnih spominov na otroštvo, pa da vidijo butarice od sosedov, pa prečekirajo, kdo drug je še v cerkvi, pa da se po živcih sprehajajo svojim kavzi krščanskim sosedom, ki na praznike v cerkvi gledajo samo to, kdo od neobičajnih je tam, da jim lahko potem najedajo.

Pustite no ljudi, da praznujejo spreminjanje letnih časo, kakor jim paše.

Lepo da so ti prazniki všeč in jih rada praznujem in nočem zveneti nesramno ampak tole velja ne samo zate ampak tudi za vse ostale: zakaj potem praznuješ, če ne veruješ. Velika noč je največji krščanski praznik in je vezan izključno samo na verovanje v vstalega Kristusa, v naše vstajenje, večno življenje in vse kar boš počela v zvezi s tem praznikom je velik simbol vere in vse to kar naštevaš od butaric ( zelenje) pa do barvanja jajčk, vse to ima velik pomen in je najmanj smešno ko poslušaš nevernike kako bodo kupovali potico in šunko in barvali jajčka, če ne že kar patetično. Jajčk ne barvamo zato ker je to luštno ali ker bi si tako popestrili popoldan ampak vse delamo s točno določenim namenom in se zraven zavedamo kaj simbolizirajo posamezne jedi.

Se pa strinjam s tabo, to so lepi prazniki in jih kot take tudi preživite.[/quote]

A bejž. 🙂

Kakšna je povezava med jajci in Jezusom?
Ali celo med Jezusom in šunko?!?! Stavim namreč, pri čemer koli hočeš, da Jezus nikoli ni in tudi danes v nobenem primeru ne bi jedel šunje. Zakaj, pa lahko sama ugotoviš. 🙂

Lepo da so ti prazniki všeč in jih rada praznujem in nočem zveneti nesramno ampak tole velja ne samo zate ampak tudi za vse ostale: zakaj potem praznuješ, če ne veruješ. Velika noč je največji krščanski praznik in je vezan izključno samo na verovanje v vstalega Kristusa, v naše vstajenje, večno življenje in vse kar boš počela v zvezi s tem praznikom je velik simbol vere in vse to kar naštevaš od butaric ( zelenje) pa do barvanja jajčk, vse to ima velik pomen in je najmanj smešno ko poslušaš nevernike kako bodo kupovali potico in šunko in barvali jajčka, če ne že kar patetično. Jajčk ne barvamo zato ker je to luštno ali ker bi si tako popestrili popoldan ampak vse delamo s točno določenim namenom in se zraven zavedamo kaj simbolizirajo posamezne jedi.

Se pa strinjam s tabo, to so lepi prazniki in jih kot take tudi preživite.[/quote]

A bejž. 🙂

Kakšna je povezava med jajci in Jezusom?
Ali celo med Jezusom in šunko?!?! Stavim namreč, pri čemer koli hočeš, da Jezus nikoli ni in tudi danes v nobenem primeru ne bi jedel šunje. Zakaj, pa lahko sama ugotoviš. :)[/quote]

Tudi tretješolček se čudi, kakšna je povezava med 5×6 in med 30. Dokler se ne nauči poštevanke sploh ne verjame, da je to možno!

Zato smo pa eni tudi lepo sončno jutro cvetne nedelje preživeli v hribih 🙂

Ne vem, zakaj bi bilo za te tradicionalno slovenske predkrščanske praznike treba preživet v cerkvi.

Meni se tudi ta nedoslednost zdi smešna. Cerkev je nateg, župniki so glupi, ampak k polnočnici gredo pa ljudje še vedno. In njihova pobarvana poganska jajčka, ki simbolizirajo prihod pomladi, nesejo žegnat k trapastemu župniku.
Zakaj pa nimate enega svojega poganskega žegna doma na vrtu za hišo, če se greste pogansko veliko noč?

In v bistvu je žaljivo do vernikov, da rinete zraven, hkrati pa poudarjate, da to sploh ni krščanski praznik. Praznujte kar hočete in po svoje, vsekakor. Ampak, zakaj potem hodite v cerkev, praznujte kje drugje, če to po vaše sploh ni krščanski praznik.

A bejž. 🙂

Kakšna je povezava med jajci in Jezusom?
Ali celo med Jezusom in šunko?!?! Stavim namreč, pri čemer koli hočeš, da Jezus nikoli ni in tudi danes v nobenem primeru ne bi jedel šunje. Zakaj, pa lahko sama ugotoviš. :)[/quote]

Tudi tretješolček se čudi, kakšna je povezava med 5×6 in med 30. Dokler se ne nauči poštevanke sploh ne verjame, da je to možno![/quote]

Če si ti to ugotovila šele v tretjem razredu, mi je žal zate.
A mi lahko razložiš ta misterij? 🙂

Dolgčas je največji sovražnik človekove psihe!

Jaz pa verujem v Boga Očeta, v Jezusa, ki je vstal od mrtvih, v Svetega Duha. In takšno vero privoščim tudi vam!

Menda normalno inteligenten človek ve, verskih razlag ne gre jemati dobesedno, ampak da za lažje razumevanje v vsaki veri obstajajo “verski simboli”.

Spodaj navajam citat iz članka o verskih simbolih velike noči v Mladini:

“To je spomin na Kristusovo krono. On trnovo krono, mi sladko pogačo,” je Fran Saleški Finžgar v svojem velikonočnem razmišljanju zapisal o kolaču, hren pa pospremil z besedami: “To so strašni žeblji, s katerimi so pripeli zveličarja na križ.” Za časa Finžgarja kakopak še ni bilo hipermarketov in hladilnih skrinj z akcijskimi šunkami, zato je bil pogled na mesnine še posebej presunljiv: “Tudi meso bo blagoslovljeno, kar pomeni jagenjčka, samega Jezusa, ki je bil za nas zaklan.” In pirhi, ta univerzalni simbol velike noči? “To so petere bridke rane Jezusove. Pet kapelj njegove svete krvi.”

Ma babe,če ve niste klofnjene!

A zakaj smo v cerkvi, zakaj nam to nekaj pomeni? Ker imamo izkušnjo Boga. Niti besede tukaj ni za dodat. Miljonbkrat smože rekli, ne hodimo v cerkev zaradi župnikov aličesa drugega. AMpak zaradi samega Boga. In ja, lahko ga molimo kjerkoli in to tudi delamo, ampak pomembno nam je tudi to, da smo z njemu “iz oči v oči” v cerkvi. TO, kar dobim jaz med mašo mi nihče in nič nikjer ne more dati. Zato “žrtvujem” tisto eno uro in grem v cerkev.

In dajte si že enkrat dopovedat, da je resnično skrajno dvolično, če pljuvate po vernih, po Cerkvi, po duhovnikih, a hkrati pa rinete na žegenj in za praznike v cerkev. Po mkožnosti zato, dačez pol ure že pisarite okrog, kako smo verni bedaki. Ej,če sem bedak ok,sam potem mi ne hodi blizu! Saj veste uno pesem od Smolarja:Jaz sem psihopat… z mano se ne smeš igrat, ..ker te stisnil bom za vrat!
In če že s polnimi usti žalite nas verne, potem barvajte pirhe kak teden prej ali slej.Kerčesmo mi tolk glupi, ker smo pokorni Cerkvi, ste tudi vi,ker lih na te dni, ko Cerkev reče, barvite, vi barvate! Jaz bi že iz principa, da ja ne bom taka kot idiotski katoličani, to delal kdaj drugič.
Sicer mi dol visi kaj delate, ampak vedite, da če se sami držite praznikov, ste lih tolk, oz. še bolj neumni, kot jaz.

Pa ja, šunka in podobno res nimajo nič z Jezusom. To je navada v Sloveniji – velikonočni zajtrk. AMpak vseeno,navada vernih, ne nevernih!

daj no, oladi. če hočem jest šunko in potico, pa še kako jajco naslednji vikend, mi prav dol visi, če se boste verni zaradi tega zgražali. to je običaj, ki nima več nobene prave veze z vero.

a samo verni lahko jeste potico?
prav smešni ste, no

Če ima vsak pravico živeti natančno tako, kot si želi, potem ima tudi vsak pravico delati analize. A? Sicer pa to ni nobena analiza. Je preprosta ugotovitev. Zakaj te je pa zabolela?
Eni ste pa res no….[/quote]
Seveda ni analiza, je ugotovitev kot praviš. Ampak tudi jaz se sprašujem kaj sploh imaš za razmišljat kdo sedi v prvi vrsti. In eni smo vseeno marsikaj razbrali iz tvojega komentarja (pa to ni vera oprosti).
Zanimivo je, da nisi dobila božjega odgovora. Čudno se ti ne zdi. Veš tudi tisti, ki vsako nedeljo in ob vsaki priliki sedijo v cerkvi (v prvi ali zadnji vrsti) niso nujno pravi verniki. A tega se pa nisi vprašala.
Jaz imam svoje poglede (v vero ) in svoja prepričanja. In če grem parkrat na leto v cerkev ali pa cele dneve sedim pri mašah- kje pa ti tu najdeš merilo kaj je prav in kaj ne.

Vera med drugim uči kakšna bi naj bila družina. In kot lepo pravi 255nepr….marsikdo nedeljo izkoristi za izlet, sprehod, uživanje v naravi…..ker med tednom ni časa…če je to v družinskem krogu kaj hočeš več. Ni dovolj. Morda je celo več kot obisk nedeljske maše. Kot vernica bi to morala razumeti in ne obsojati.

Če ima vsak pravico živeti natančno tako, kot si želi, potem ima tudi vsak pravico delati analize. A? Sicer pa to ni nobena analiza. Je preprosta ugotovitev. Zakaj te je pa zabolela?
Eni ste pa res no….[/quote]
Seveda ni analiza, je ugotovitev kot praviš. Ampak tudi jaz se sprašujem kaj sploh imaš za razmišljat kdo sedi v prvi vrsti. In eni smo vseeno marsikaj razbrali iz tvojega komentarja (pa to ni vera oprosti).
Zanimivo je, da nisi dobila božjega odgovora. Čudno se ti ne zdi. Veš tudi tisti, ki vsako nedeljo in ob vsaki priliki sedijo v cerkvi (v prvi ali zadnji vrsti) niso nujno pravi verniki. A tega se pa nisi vprašala.
Jaz imam svoje poglede (v vero ) in svoja prepričanja. In če grem parkrat na leto v cerkev ali pa cele dneve sedim pri mašah- kje pa ti tu najdeš merilo kaj je prav in kaj ne.

Vera med drugim uči kakšna bi naj bila družina. In kot lepo pravi 255nepr….marsikdo nedeljo izkoristi za izlet, sprehod, uživanje v naravi…..ker med tednom ni časa…če je to v družinskem krogu kaj hočeš več. Ni dovolj. Morda je celo več kot obisk nedeljske maše. Kot vernica bi to morala razumeti in ne obsojati.[/quote]

A daj? Tistih nevernikov včeraj v cerkvi ni bilo težko opaziti… Kot enega hribovca, ki po 30 letih pride v mesto.
Ti dam pa zelo prav, ko praviš, da tudi tisti, ki pridejo vsako nedeljo k maši, niso vsi verni. O tem ni dvoma. Ampak, a te se pa lahko obsoja? Samo tiste, ki pridete parkrat na leto, se ne sme?
Svojo vero in svoje prepričanje imam pa tudi jaz, zato bodi strpna, če to zahtevaš od drugih. Lepo prosim.
Pa še tale namig: Tudi v cerkev lahko prideš v družinskem krogu.

daj no, oladi. če hočem jest šunko in potico, pa še kako jajco naslednji vikend, mi prav dol visi, če se boste verni zaradi tega zgražali. to je običaj, ki nima več nobene prave veze z vero.

a samo verni lahko jeste potico?
prav smešni ste, no[/quote]

Ne,seveda jo lahko ješ. Tud šunko, vse. Samo vprašaj se,kako dvolična si,če po eni strani pljuvaš po vernih in Cerkvi, ampak hkrati se držiš katoliške tradicije, da se za veliko noč ima velikonočni zajtrk.
In če potem rečemo, da je Slovenija katoliška država spet žugate s prstom,da toni res. Ja,kako ne,če pa večina za veliko noč je šunko itd., čist po katoliško. Ne rečem, to je daleč od prave vere,ampak mal “katoliš” ste pa s tem početjem vseeno. 😀

New Report

Close