Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako naredite jogurt, skuto, sir

kako naredite jogurt, skuto, sir

Malo bolj zdravo bi jedli, pa me zanima, kako naredite domač jogurt, skuto in sir iz mleka? Mleko bi kupila na mlekomatu. Se splača? Koliko mleka potrebujem za recimo 1l jogurta?

Jogurt: malo pogreješ mleko, dodaš v en liter en jogurt in daš “kisat”.
Skuto: mleko daš iz hladilnika in počakaš, da se skisa. ko je “trdo”, počasi pogreješ in ko so grudice precediš.
Sir pa bo bolj taka, ker ne vem, kje dobiti sirilo.

Za jogurt ni nujno da rata, po zgornjih navodilih. Mleko je treba prevreti oz pasterizirati da se uničijo neprave bakterije (vsaj 80 stopinj), nato ohladiti na 50 in takrat dati not en jogurt, pač kulturo, potem pa še nekaj časa/čez noč vzdrževati na temperaturi okoli 50 stopinj.
Mi to delamo zadnje čase in je super, mleko na mlekomatu za 60 centov na liter (naredimo kar 5 litrov skupaj, k ga mamo tako radi), mi vzdržujemo temp v pečici, jo segrejemo na 50 in izklopimo in potem čez noč nastane mljask jogurt.

– mleko zavrem ali ugasnem tik pred vretjem?
– poberem smetano ali pustim?
– vmešam katerikoli navaden jogurt?
– pečico samo segrejem na 50 stopinj in ugasnem in pustim čez noč?
– nisem gospodinjski tip in potrebujem dodatne podnapise

Na katerem mlekomatu imate mleko za 60 centov? Vse povsod je 1 euro!

Jaz sem si kupila avtomat za jogurt. V mercatorju severina za 33 eur. 1 teden kasneje sem enakega videla v leclercu za dobrih 15 eur! Grrr

No, kakorkol. tam zraven je 7 lončkov za dobra 2 dcl. Zavrem liter in pol mleka iz mlekomata. Potem ga odstavim in ohladim (na toplo, ne na mrzlo), dam noter žličko ali dve navadnega jogurta, dobro premešam, vlijem v lončke in dam v tisti aparat. Notri jih imam slabih 5 ur, nato jih dam v hladilnik. Jogurt mi vedno rata in je najboljši. 🙂

Preden sem to reč kupila sem jih dajala v termo torbo, pa pokrivala z brisačami, da bi dlje ostalo toplo pa je blo očitno premalo in mi ga ni ratalo naredit. Zdaj se pa zmeri naredi.

Jaz si lahko pri sestri na kmetiji kadarkoli namolzem kolikor želim mleka. Imajo krave dojilje in teličke, ki mleko pijejo, da ga ne rabijo molsti. Vedno imajo določeni vsaj dve kravi, katerima lahko odmolzeš nekaj mleka.

Mleko jaz precedim skozi gosto tkano krpo, ga prekuham – da zavre in pustim še par minut, da vre (pač ker ga molzem na roke in ne s strojem). Počakam, da se ohladi na vsaj nekje okoli 37°C, lahko tudi do hladnega. Posnamem smetano in natočim mleko v 3 dl kozarčke za vlaganje. V vsak kozarec dodam 2 žlici jogurta in dobro premešam.

Jogurt nato inkubiram vsaj 6 ur v aparatku za jogurt (notri gredo 4 kozarčki), ki ni nič drugega kot pokrit mini inkubatorček, ki ga lahko kupiš v vsaki trgovini z gospodinjskimi pripomočki. Lahko pa poskusiš tudi s pečico na 50°C.

Skuta – mleko prekuham, posnamem smetano in ga pustim pokritega s servetom na pultu. Ko se sesiri (naslednji dan ali dva), skuham skuto. Če jo nujno potrebujem, jo skuham tudi iz svežega mleka in vanj med kuhanjem vlijem limonin sok – pazi, da ga ne bo preveč, ker dobiš potem en dolg špaget. Eni delajo tudi s kisom. Taka skuta je nato malce bolj trda kot iz skisanega mleka.

Sir – v lekarni kupiš sirilo. Jaz sem ga delala samo enkrat, pa mi ni najbolje uspelo, tako da ga raje kupim 🙂

Ali je lahko tista žlica jogurta, ki jo zamešaš v mleko lahko jogurt od “prejšnje runde”, ali je potrebno kupovat trgovinski jogurt?

Samo nekaj me zanima – zakaj je to bolj zdravo, kot tisto, kar kupiš v trgovini?

Elou!

Mleko kupim v trgovini, jogurt kupim v trgovini. Ko popijemo literski jogurt (plastenka), pustim en deci noter, dolijem mleko in zaprem zamašek. Položim na radiator čez noč in zjutraj vse skupaj dam v hladilnik. Ko se ohladi, pojem:))).

Jaz sem pa čisto navdušena nad kefirjem, ki ga delam sama. Mljask.

To lahko narediš 2x, 3x, potem pa je priporočljivo, da vzameš svežo kulturo iz kupljenega jogurta.

Sem pa enkrat poskusila narediti tudi jogurt iz kupljenega mleka (enako kot delam iz domačega), pa se sploh ni strdil, tisto kar naj bi bilo jogurt so bili kupčki jogurta v ogromno sirotke oz. tiste vode, ki ostane.

Moja varianta domačega jogurta je neprimerno bolj zdrava, kot kupljena. Zakaj? Zato, ker vem od katere krave je mleko, ker vem, kako in s čim se tiste krave hrani, ker vem, kdo skrbi za zdravje te krave. Meni osebno je ta jogurt bolj okusen kot kupljen.

V mlekarni pa je mleko “z vseh vetrov”.

No, zdaj nisem čisto prepričana, ampak se mi zdi da je fora “bolj zdravega” v tem, da je mleko iz tetrapaka homogenizirano (maščobne kapljice so razbite, zato se tudi na njem ne nabira smetana). Tako je bolj trajno, a kot menijo nekateri tudi manj zdravo, ljudje ga ne prebavljajo najbolje.
Mleko iz mlekomata pa je samo pasterizirano, zato se lepo skisa, ima smetano, je bolj naravno in lažje prebavljivo. Recimo da je že samo s tem, da je pot od krave do uporabnika bistveno skrajšana narejen korak k bolj kvalitetni in naravni hrani, predelavni proces je zminimaliziran…
tako nekako no, si jaz to predstavljam.

homogenizirano mleko je lažje prebavljivo, nehomogenizirano (torej maškoba je v večjih kapljicah, ponavadi zbrana kot smetana na vrhu) pa je za večino težje prebavljiva, pri otrocih pogosto povzroča drisko.
pasterizirano pa pomeni, da je hitro segreto na visoko temperaturo, s čimer pobijejo patogene bakterije. S prekuhavanjem pobijemo vse bakterije, tudi tiste ta dobre.
Domače mleko je potrebno prekuhati. Moje babice so tudi vedno posnele smetano dol, ko se je shladilo. In iz tega mleka naprej delale mlečne proizvode. Smetano pa so uporabile za druge mlečne proizvode, če se ravno nismo zagrebli mi in pojedli :).
Meni osebno je bilo domače mleko od babice najboljše in ta smetana slastna in sama nisem imela prebavnih težav.
Sedaj nimam več te možnosti in kupujem mleko v trgovini. Kmetje so pa …. samo kmetje… ne vem, če jim zaupam!?
Moja mami dela jogurt čisto enostavno… (ponavadi vedno samo poleti), vlije mleko v posodo, doda jogurt in nasledn dan je jogurt narejen :). Brez kakega posebnega ogrevanja. Je pa res, da iz kupljenega mleka rata veliko sirotke, in je bolj voden… iz domačega mleka je pa tko, da bi ga lahko skor rezal z nožem :).

V biotehničnem centru v Naklem – prilagam link http://www.bc-naklo.si/index.php?id=215
naročnim kulture za probiotični jogurt. Kulture dobim po pošti- jih je pa za cca 500 L! jogutra in stane cca 20€. V mlekomatu kupim 6 l mleka, 1 liter najprej segrejm in ga ohladim na sobno temp., v to vmešam potem 1 kulturo probiotikov in dam v pečico na 40 st. C za par uric. To potem vlijem v posodice za delati led in jih dam zmrznit. Ko želimo jogurt, v mlekomatu kupim 5 l mleka, ga segrejem, ohladim, noti vmešam eno zmrznjeno kockico, dobro premešam, vlijem v posodice in jogurt je narejen. Doma ga imajo vsi zelo, zelo radi, zato tudi taka količina naenkrat.

Če katera rabi bolj podrobno navodilo, ji ga napišem.

Lp

“kmetje so pa samo kmetje….”
Prosim! …smo samo ljudje, ki TRDO delajo!!!!…Pa zaupajte raje vsem, ki so uspesne firme zapravili in vso sreco

New Report

Close