Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Zvišan krvni tlak / 24 urno merjenje

Zvišan krvni tlak / 24 urno merjenje

Pozdravljeni,

Sem drugače zdrav 20 letnik, ne pijem, ne kadim, imam premerno težo in se redno okvarjam s telesno aktivnostjo (tečem vsaj 3x tedensko), pred kratkim mi je zdravnica ugotovila, da imam zvišan krvni tlak (imel sem ga malo nad 140, spodnji je bil normalen), zato mi je naročila naj si ga izmerim 2x dnevno 14 dni in dala mi je napotnico za 24h merjenje. Ko sem si meril krvni tlak 14 dni sem imel samo 2 krat krvni tlak višji od 130, ko sem šel na kontrolo k zdravnici, sem seboj moral prinesti svoj aparat za merjenje in ga je zdravnica preverila, če deluje pravilno, kar tudi je. A tudi takrat sem imel krvni tlak rahlo povišan 139.

Moje vprašanje je če je lahko pride do napak pri 24 urnem merjenju krvnega tlaka, to preiskavo sem imel včeraj. Zanima me za to, ker nisem nikoli imel izredno visokega krvnega tlaka, tudi, ko so mi ga merili pri zdravniku (Kot sem že napisal enkrat sem imel 140), danes zjutraj pa ko je medicinski tehnik priklopil napravo pokazalo povprečni krvni tlak 160 in najvišji 190. Ko sem prišel domov sem si spet izmeril krvni tlak in sem ga imel 135. A v učerajšnji preiskavi mi ga nikoli ni pokazalo manj kot 150. Sam medicinski tehnik mi je rekel, da so te naprave točne in da verjetno moj merilnik ne kaže pravilno, a kot sem že napisal je zdravnica večkrat preverila delovanje merilnika in je bilo normalno.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Upam, da imate normalno delujoči merilec tlaka in, da obvladate tehniko pravilnega merjenja tlaka. Zato me nekoliko presenečajo vrednosti tlaka pri obremenitvenem testiranju. Nagibam se k mnenju, da niste bolnik z visokim krvnim tlakom (kar meni tudi vaša zdravnica) in, da je zelo verjetno prisoten visok krvni tlaka zaradi vpliva “bele halje” Nadaljujte z zdravim načinom življenja, občasno simerite krvni tlak in zabeležite vrednosti. Če vam je dosegljiva naša posvetovalnica se lahko zglasite osebno (01.2347.555)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Tudi mene zanima 24 urna naprava za merjenje tlaka ki ti jo nastavijo v bolnici.Ali je možno ,da se ta naprava zmoti?Sem bila presenečena nad izvidi saj so mi napisali prexanil 4 mg ,ki ga jemljem.Kaj če visokega tlaka sploh nimam?”Ali je možno,da je bil povišan samo ta dan in noč v izvidu je sicer pisalo da bistvenaga zadovoljujočega znižanja ni bilo tudi ponoči.Kakšni bi pa bili simptomi .če naprimer jem zdravila brez potrebe recimo,da telo ne potrebuje nižanje z zdravili?

Zdravnik vas je napotil na 24-urno meritev krvnega tlaka zelo verjetno zato, ker je sumil, da ste bolnica z visokim kvnim tlakom. Preiskava je potrdila prisotnost visokega krvnega tlaka (komaj prisotnega?), ki v nočnih urah med spanjem ni dovolj padel. Dvomim, da se je “naprava zmotila”. Zdravniki so dobili vtis, da bi težko dosegli normalizacijo krvnega tlaka s samim ztdravim načinom življenja. Zato so se odločili za zdravljenje tudi z zdravili. Redno si kontrolrajte tlak v enakih pogojih, po možnosti zjutraj. Če bodo daljši čas vrednosti tlaka v normalnih mejah lahko poizkusite znižati odmerke zdravila ali celo kratek čas zdravilo opustiti.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pravite,da lahko za nekaj časa opustim ali zmanjšam dozo zdravil.Ali je pametno opuščati zdravila saj velikokrat zdravniki povdarjajo ,da je ravno to narobe ,ker ljudje ob malo boljšem počutju opustijo zdravljenje in jemanje zdravil.Krvni tlak je bil najprej zabeležen na obremenitvenem testu s kolesom in sicer spodnji ne zgornji zato so me poslali na 24 urno merjenje in je bil povišan tudi zgornji.Ja res nevem kaj mi je storiti?

Morda sem nezadostno razložil ves postopek ugotavljanja ali ima bolnik povišan krvni tlak zaradi stresnih vplivov oziroma boleha za visokim krvnim tlakom. Ko smo prepričani, da bolnik ima bolezen, ki ji pravimo “visok krvni tlak” , ga moramo prepričati, da mora jemati zdravila za znižanje tlaka brez prekinitev, tudi če si izmeri normalne vrednosti tlaka. Zgodi se nemalo krat, da moramo odmerke zdravil, ki jih damo na začetku zdravljenja povečati ali zmanjšati odvisno od sproti izmerjenih vrednosti tlaka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close