Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje razlaga izvida ščitnice

razlaga izvida ščitnice

Lepo prosim za razlago izvida, ki sem ga prejela pred kratkim.
Stara sem 54 let in imam že vrsto let težave s splošnim počutjem- utrujena, razboleli sklepi, pravzaprav vse telo, težave s hrbtenico, občasno zatekanje prstov na roki ter gležnjev, kolena, zabuhlost okoli oči, pridobivanje na teži….Poleg tega imam že vrsto let hudo skoliozo in nedavno odkrito osteoporozo.

Izvid je naslednji:

TSH: 3,613 (0,35-5,5) antiTg: 236,7 (do 60)
anti TPO: 438,5 ( do 60)
Tg: 31 (do 70) recovery: 97% (70-130)

Opomba:
Izvid: Citološka analiza

V preparatu je drobno zrničast in acidofilno obarvan precipitat. V več manjših skupinah in tudi nekaj kompaktnih delcih so tirociti z enakimi, manjšimi in večinoma deformiranimi jedri. Citoplazma je deloma neostro omejena, s posameznimi vakuolami in temnejšimi zrnci, v nekaj skupinah pa tudi bazofilna, obilna. Povečano je število različno zrelih limfocitov in na par mestih poškodovani germinativni centri z retikulumskimi celicami.
Mnenje: elementi cistične tekočine, ter ščitnično tkivo deloma z onkocitnimi spremembami ter elementi limfocitnega vnetja. Celicni elementi so zaradi cistične tekočine precej poškodovani.

Je utrujena, bolijo jo kosti in sklepi. Ima skoliozo, zdravi se zaradi osteoporoze.
Je klinično in laboratorijsko evtirotična, ščitnica je palpatorno povečana do i. stopnje, nodozno spremenjena.

Na UZ je desni reženj povečan, zajema ga izo do hipoehogen, cistično degeneriran gomolj (2X1,2X2,7 cm), ki ga punktiram. Izvid citologije je priložen. Levi reženj je normalne velikosti in hipoehogene nehomogene zgradbe, s posameznimi lisami.
Na scintigramu s tehnecijem se prikažeta oba režnja, desni je večji in hipofunkcijski. Levi reženj kopiči izotop zmerno in homogeno.

Ugotavljam Hashimotov tiroiditis ter gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na normalno funkcijsko stanje zdravljenje z naše strani zaenkrat ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH pri izbranem zdravniku najprej čez 6 mesecev, nato 1X letno. Posvet s tirologom je potreben v primeru patoloških izvidov ali rasti golše.

Terapija: brez specifičnega zdravljenja
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)

Hvaležna bom za razlago in nasvet.

Spoštovani!

Lepo prosim za razlago izvida, ki sem ga nedavno prejela po pošti.
Stara sen 54 let, z dolgoletnimi bolečinami v sklepih, mišicah, sem stalno utrujena, brez energije, s hudo skoliozo in osteoporozo. Skolioza je zelo izrazita, dvojna, kar prav gotovo pripomore k mojim razbolelim sklepom.
Sem večkrat zabuhla pod očmi, imam pogosto otečene gležnje, koleno, prste na rokah…
Bolečine v hrbtenici so občasno tako hude, da moram do zdravnika. Vse, kar sem do sedaj pri zdravniku dosegla so bile inuzije ob hudih bolečinah v hrbtenici, protibolečinske tablete…
Pred ~30 leti, po porodu, sem bila na kontroli ščitnice, bilo je vse bp…
Težave so le slabše in slabše, energije imam z leti vse manj…
Pridobivam na teži, čeprav drži, da se absolutno premalo gibljem.

Izvid je naslednji:

TSH: 3,613 (0,35-5,5) antiTg: 236,7 (do 60)
anti TPO: 438,5 ( do 60)
Tg: 31 (do 70) recovery: 97% (70-130)

Opomba:
Izvid: Citološka analiza

V preparatu je drobno zrničast in acidofilno obarvan precipitat. V več manjših skupinah in tudi nekaj kompaktnih delcih so tirociti z enakimi, manjšimi in večinoma deformiranimi jedri. Citoplazma je deloma neostro omejena, s posameznimi vakuolami in temnejšimi zrnci, v nekaj skupinah pa tudi bazofilna, obilna. Povečano je število različno zrelih limfocitov in na par mestih poškodovani germinativni centri z retikulumskimi celicami.
Mnenje: elementi cistične tekočine, ter ščitnično tkivo deloma z onkocitnimi spremembami ter elementi limfocitnega vnetja. Celicni elementi so zaradi cistične tekočine precej poškodovani.

Je utrujena, bolijo jo kosti in sklepi. Ima skoliozo, zdravi se zaradi osteoporoze.
Je klinično in laboratorijsko evtirotična, ščitnica je palpatorno povečana do i. stopnje, nodozno spremenjena.

Na UZ je desni reženj povečan, zajema ga izo do hipoehogen, cistično degeneriran gomolj (2X1,2X2,7 cm), ki ga punktiram. Izvid citologije je priložen. Levi reženj je normalne velikosti in hipoehogene nehomogene zgradbe, s posameznimi lisami.
Na scintigramu s tehnecijem se prikažeta oba režnja, desni je večji in hipofunkcijski. Levi reženj kopiči izotop zmerno in homogeno.

Ugotavljam Hashimotov tiroiditis ter gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na normalno funkcijsko stanje zdravljenje z naše strani zaenkrat ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH pri izbranem zdravniku najprej čez 6 mesecev, nato 1X letno. Posvet s tirologom je potreben v primeru patoloških izvidov ali rasti golše.

Terapija: brez specifičnega zdravljenja
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)

Upam, da bom z vaše strani kmalu prejela razlago izvida in ustrezna priporočila za svoje zdravje.
Lep pozdrav,
down55

Spoštovani!

Prilagam izvid pregleda ščitnice.
Naj dodam, da sem stara 54 let, z večletnimi bolečinami v sklepih, kosteh, mišicah…z izrazito dvojno skoliozo, osteoporozo….Pogosto mi zatekajo noge, koleno, imam zabuhel obraz (včasih me vprašajo, če sem zatečena), na žalost imam tudi prekomerno težo…stalno utrujen…ipd..
Lepo prosim, če mi na podlagi poslanega izvida razložite, kaj lahko še naredim, da se bom bolje počutila.
Prilagam izvid:

TSH: 3,613 (0,35-5,5) antiTg: 236,7 (do 60)
anti TPO: 438,5 ( do 60)
Tg: 31 (do 70) recovery: 97% (70-130)

Opomba:
Izvid: Citološka analiza

V preparatu je drobno zrničast in acidofilno obarvan precipitat. V več manjših skupinah in tudi nekaj kompaktnih delcih so tirociti z enakimi, manjšimi in večinoma deformiranimi jedri. Citoplazma je deloma neostro omejena, s posameznimi vakuolami in temnejšimi zrnci, v nekaj skupinah pa tudi bazofilna, obilna. Povečano je število različno zrelih limfocitov in na par mestih poškodovani germinativni centri z retikulumskimi celicami.
Mnenje: elementi cistične tekočine, ter ščitnično tkivo deloma z onkocitnimi spremembami ter elementi limfocitnega vnetja. Celicni elementi so zaradi cistične tekočine precej poškodovani.

Je utrujena, bolijo jo kosti in sklepi. Ima skoliozo, zdravi se zaradi osteoporoze.
Je klinično in laboratorijsko evtirotična, ščitnica je palpatorno povečana do i. stopnje, nodozno spremenjena.

Na UZ je desni reženj povečan, zajema ga izo do hipoehogen, cistično degeneriran gomolj (2X1,2X2,7 cm), ki ga punktiram. Izvid citologije je priložen. Levi reženj je normalne velikosti in hipoehogene nehomogene zgradbe, s posameznimi lisami.
Na scintigramu s tehnecijem se prikažeta oba režnja, desni je večji in hipofunkcijski. Levi reženj kopiči izotop zmerno in homogeno.

Ugotavljam Hashimotov tiroiditis ter gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na normalno funkcijsko stanje zdravljenje z naše strani zaenkrat ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH pri izbranem zdravniku najprej čez 6 mesecev, nato 1X letno. Posvet s tirologom je potreben v primeru patoloških izvidov ali rasti golše.

Terapija: brez specifičnega zdravljenja
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)

Z lepimi pozdravi in v upanju, da mi odgovorite, vas lepo pozdravljam!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Še enkrat pošiljam prošnjo za interpretacijo izvida, ki sem ga prejela.
Naj še dodam, da sem stara 54 let, imam hudo skoliozo, tudi osteoporozo, sem stalno utrujena-z redkimi boljšimi dnevi, prebolevajo me sklepi, kosti, mišice, sem pogosto zabuhla v obraz, zatekajo mi roke, noge, koleno….
Izvid pa je naslednji:

TSH: 3,613 (0,35-5,5) antiTg: 236,7 (do 60)
anti TPO: 438,5 ( do 60)
Tg: 31 (do 70) recovery: 97% (70-130)

Opomba:
Izvid: Citološka analiza

V preparatu je drobno zrničast in acidofilno obarvan precipitat. V več manjših skupinah in tudi nekaj kompaktnih delcih so tirociti z enakimi, manjšimi in večinoma deformiranimi jedri. Citoplazma je deloma neostro omejena, s posameznimi vakuolami in temnejšimi zrnci, v nekaj skupinah pa tudi bazofilna, obilna. Povečano je število različno zrelih limfocitov in na par mestih poškodovani germinativni centri z retikulumskimi celicami.
Mnenje: elementi cistične tekočine, ter ščitnično tkivo deloma z onkocitnimi spremembami ter elementi limfocitnega vnetja. Celicni elementi so zaradi cistične tekočine precej poškodovani.

Je utrujena, bolijo jo kosti in sklepi. Ima skoliozo, zdravi se zaradi osteoporoze.
Je klinično in laboratorijsko evtirotična, ščitnica je palpatorno povečana do i. stopnje, nodozno spremenjena.

Na UZ je desni reženj povečan, zajema ga izo do hipoehogen, cistično degeneriran gomolj (2X1,2X2,7 cm), ki ga punktiram. Izvid citologije je priložen. Levi reženj je normalne velikosti in hipoehogene nehomogene zgradbe, s posameznimi lisami.
Na scintigramu s tehnecijem se prikažeta oba režnja, desni je večji in hipofunkcijski. Levi reženj kopiči izotop zmerno in homogeno.

Ugotavljam Hashimotov tiroiditis ter gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na normalno funkcijsko stanje zdravljenje z naše strani zaenkrat ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH pri izbranem zdravniku najprej čez 6 mesecev, nato 1X letno. Posvet s tirologom je potreben v primeru patoloških izvidov ali rasti golše.

Terapija: brez specifičnega zdravljenja
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)
Lepo prosim za razlago in nasvet.

Lepo prosim za obrazložitev naslednjega izvida.
Stara sem 54 let, neprestqno utrujema, brez prave energije, z razbolelimi sklepi, mišicami…
Imam tudi dokaj hudo skoliozo in osteoporozo.
Izvid je naslednji:

TSH: 3,613 (0,35-5,5) antiTg: 236,7 (do 60)
anti TPO: 438,5 ( do 60)
Tg: 31 (do 70) recovery: 97% (70-130)

Opomba:
Izvid: Citološka analiza

V preparatu je drobno zrničast in acidofilno obarvan precipitat. V več manjših skupinah in tudi nekaj kompaktnih delcih so tirociti z enakimi, manjšimi in večinoma deformiranimi jedri. Citoplazma je deloma neostro omejena, s posameznimi vakuolami in temnejšimi zrnci, v nekaj skupinah pa tudi bazofilna, obilna. Povečano je število različno zrelih limfocitov in na par mestih poškodovani germinativni centri z retikulumskimi celicami.
Mnenje: elementi cistične tekočine, ter ščitnično tkivo deloma z onkocitnimi spremembami ter elementi limfocitnega vnetja. Celicni elementi so zaradi cistične tekočine precej poškodovani.

Je utrujena, bolijo jo kosti in sklepi. Ima skoliozo, zdravi se zaradi osteoporoze.
Je klinično in laboratorijsko evtirotična, ščitnica je palpatorno povečana do i. stopnje, nodozno spremenjena.

Na UZ je desni reženj povečan, zajema ga izo do hipoehogen, cistično degeneriran gomolj (2X1,2X2,7 cm), ki ga punktiram. Izvid citologije je priložen. Levi reženj je normalne velikosti in hipoehogene nehomogene zgradbe, s posameznimi lisami.
Na scintigramu s tehnecijem se prikažeta oba režnja, desni je večji in hipofunkcijski. Levi reženj kopiči izotop zmerno in homogeno.

Ugotavljam Hashimotov tiroiditis ter gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na normalno funkcijsko stanje zdravljenje z naše strani zaenkrat ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH pri izbranem zdravniku najprej čez 6 mesecev, nato 1X letno. Posvet s tirologom je potreben v primeru patoloških izvidov ali rasti golše.

Terapija: brez specifičnega zdravljenja
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)

Upam na odgovor in pomoč

Spoštovani!

Glede na to, da ste petkrat zastavili isto vprašenje verjemem, da ste zelo zaskrbljeni. Glede na navedeno gre pri vas za kronični avtoimunski tiroiditis Hashimoto (avtoimunsko vnetje šitnice), ki deluje normalno in manjši, cistično spremenjen gomolj v levem režnju ščitnice z nesuspektno citološko sliko. Zdravljenje ščitnice ni potrebno, prioročam pa spremljanje stanja. Vzrok za težave, ki stejih navedli: utrujenost, bolečine po sklepih in mišicah, osteoporozo je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Prosim za mnenje o potrebnosti punkcije večjega nodusa glede na naslednje izvide:
UZ: ščitnica je normalne oblike in velikosti, izrazito nehomogena, v desnem režnju je nehomogen, delno kalciniran nodus premera 1,3 cm, v istmusu je hipoehogen nodus premera 2,1 cm, nakazano nehomogene strukture in dobro prekrvavljen, v levem režnju je več manjših hipoehogenih nodusov, največji 0,9 cm, paranodalno tkivo je normalno prekrvavljeno.
Lab.izvid: TSH 2,45 mlU/L, Tg 27,4 ng/ml, rec 99,0
Scintigram: gomolj hladen
Če je punkcija nujna, jo na polikliniki naredijo tisti dan, ko prideš tja z napotnico?

Lindi

Spoštovani,

scintigrafsko hladen gomolj je načeloma potrebno punktirati. Punkcijo naj bi opravil tirolog, ki je opravil pregled in indiciral preiskavo, zato načeloma samo punkcije na polikliniki ni moč opraviti. Po opravljenem pregledu pa jo tirolog največkrat opravi še isti dan, če smatra, daje potrebna.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Lepo prosim za razlago izvida (ščitnica) dne 29. 6. 2010

ORIENTACIJSKE VREDNOSTI ZA ODRASLE
S- TSH 3,65 (0.27 – 4.20)
S-T4 Prosti 12.41 (12.00 – 22.00)
S – T3 Prosti 4.91 (3.95 – 6.80)

Stara sem 22 let!

Hvala

Spoštovani,

izvid ščitničnih hormonov je popvsem normalen.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani

Prosim vas za odgovor na vprašanja kot pojasnilo k izvidom in diagnozi ščitnice.

Vidno spremenjeno ščitnico sem opazila leta 2011. V letu 2012 sem se obrnila na tirologa.
Tirolog je postavil diagnozo: multinodozna evtirotična golša
(vrat meri 36cm, lobusa sta povečana za 3cm, imata več cist različnih velikosti, te so tudi v istmusu)

Laboratorijski izvidi pa so sledeči:
Tsh: 4.7 (0.27-4.2)
T4 prosti : 3.8 (12-22)
T3 prosti: 6 (3.95-6.8)

Tsh: 2.6
T4 prosti : 3.1
T3 prosti: 5.7
Ant tg: 20 (0-40)
Anti TP0: 10 (0-35)

Tsh: 3.5 (0.27-4.2)
T4 prosti : 2.7 (12-22)
T3 prosti: 7.5 (3.95-6.8)
Tiroglobulin: 1399 (1.7-56)
Tg recovery test: 129 (povišan)

1. Zanima me ali je to avtoimunska bolezen oz zakaj se nenadoma pojavi? Pred tem namreč nisem
nikoli imela nobenih težav s ščitnico.

2. Glede na to, da je v stalnem odstopanju samo prenizek T4, me zanima ali je to torej omenjana
hipofunkcija ščitnice, da deluje premalo (hipotiroidizem). Zakaj je moja postavljena diagnoza samo
golša brez da deluje premalo ali preveč, ko ves čas nimam dovolj T4?

3. Prosim za pojasnilo, kako imam lahko normalen T3 (na zgornji meji) in nizek T4 obenem, če T3
nastaja ravno iz T4. Meni kot laiku to izgleda protislovno in bi rada razumela iz kje pa torej T3
nastane, če celo presega svojo zgornjo mejo (3. izvid)

4. Za 2 izvid tudi tirolog zapiše, da je protisloven, saj so tsh in protitelesa normalna, t4 pa nizek.
Protitelesa so bila merjena samo 1x in niso bila povečana. Ali sklepam pravilno, da moji izvidi
izključujejo Hašimoto in Bazedovko-Gravesovo bolezen, kar literatura najpogosteje omenja pri
boleznih ščitnice? Kje je torej razlog za nizek T4?

5. Pri zadnjem merjenju je bil povečan tiroglobulin. Kaj to pomeni? Opravljen je bil tudi TG recovery test
pri katerem ni referenčnih vrednosti. Tirolog je zapisal, da gre za normalen TSH in povečan TG.
Prosim za pojasnilo kaj pomeni ta TG in njegova povišana vrednost. Koliko je sploh referenčna
vrednost?

6. Zanima me še ali se lahko opravljajo kake meritve za pomankanje joda in posledično kalcija.

Osebni tirolog mi je predlagal scintigrafijo, ki sem jo odklonila, ter operacijsko odstranitev ščitnice in jemanje nadomestnih hormonov. Sama se v odstranitev ščitnice zagotovo ne bom spuščala, saj s ščitnico nimam nekih težav, čeprav nimam dovolj hormona. Kot sem prebrala pa se odstranitev izvede, če golša povzroča težave pri dihanju in požiranju. Teh težav nimam.

Kakšno je vaše mnenje glede potrebnosti odstranitve ščitnice?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Monika

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za povečano ščitnico (nodozno golšo) in normalno delovanje ščitnice. Znižane ravni pT4 so verjetno posledica laboratorijske metode, lahko pa gre za genetsko varianto nizkega pT4. Vsekakor glede delovanja ščitnice ni potrebna zaskrbljenost, vrednosti TSH in pT3 so v mejah normale.Glede povečane ščitnice in gomoljev v njej pa morda dejansko prihaja v poštev kirurška odtsranitev ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zahvaljujem se za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.

Monika

Pozdravljeni

sem mati 9 mesecnem otroku. Zaradi slabega pocutja sem sla kontolirat kri, glede na to da sem se pred 7 leti zdravila za hipertirozo,ravno tako po porodu. Sedaj so izvidi taki.
TSH 0,009
T3 13,29
T4 33,62
Vprasanje je sledece, ali gre za blago hipertirozo ali kaj vec in ali se ob ponovitvi obicajno odlocijo za ponovno zdravljenje s tabletami ali kaj drugega.

v naprej hvala za odgovor.

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za hipertirozo v sklopu poporodnega tiroiditisa ali bazedovke. Potreben je pregled pri tirologu. Hipertiroza po poporodnem tiroiditisu pogosto izzveni sama po sebi, bazedovko pa je potrebno zdraviti s tirostatiki.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close