Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Visok krvni tlak

Visok krvni tlak

Pozdravljene!

Moj partner ima že nekaj časa povišan krvni tlak – zgornji okoli 160, tudi 170; včasih pa manj (pod 150 redko).
Bil je že pri zdravniku, imel je tudi napravo, ki ti 24 ur meri – ampak so rekli, da je še mlad in ne priporočajo tablet. Star je malo pod 30 let.
Tudi njegovi starši imajo težave s tem, tako da je najbrž nekaj dedno. Kaj lahko storiš sam, razen to, da paziš na prehrano (ne ješ slano -kar itak ne ipd.) in se rekreiraš?

Naj dodam, da se sicer ne počuti slabo.

Mogoče nasvet koga, ki ima oz. je imel podobne težave in kako jih rešujete?

Hvala!

Sem na istem, zdaj čakam na rezultate 24 urnega merjenja. Noče mi dat tablet, ker sem premlada (35).

Kako pa je s težo? Stres?

Dednost pri visokem pritisku igra manjšo vlogo, večjo vlogo ima “podedovan” način življenja.

Ukrepi proti visokem tlaku so predvsem:

– povečanje gibanja – telesna aktivnost (ne običajno fizično delo, ampak predvsem namenska telesna aktivnost, hitra hoja, tek, kolesarjenje) …takšna aktivnost naj bi bila vsaj nekajkrat tedensko za kakšno uro…
– prehrana – nič ali zelo malo konzervirane hrane, zmerno slana hrana, nič ali zelo malo živalskih maščob, predvsem veliko surovega sadja in zelenjave… kava in alkohol minimalno – morda prehod na presno hrano (precej zahtevno, a večinoma zelo uspešno)
– zmanjšanje telesne teže, če je previsoka (vsak minusni kilogram prispeva)
– uravnavanje stresa … to je še najtežje a se z voljo da veliko narediti.

Pri starosti pred 40 letom zelo neradi dajejo zdravila za zniževanje visokega tlaka… ker jih je treba jemati doživljenjsko. Delujejo pa tako, da v bistvu “paralizirajo” stene krvnih žil… na nek način razbremenijo srce a na dolgi rok to lahko povzroči druge resne zaplete…
Zato se je VREDNO potruditi, da se vsaj za nekaj let odloži jemanje zdravil.

Zgoraj sem pozabila omeniti čaj bele omele ali tinktura bele omele tudi vpliva na zniževanje tlaka, najbolj učinkovito skupaj z gornjimi ukrepi.

Čudno, odvisno res od zdravnika. Jaz sem imela pritisk rahlo povečan pri svojih 32 letih, mi je dal dr. najprej en teden za vodit dnevnik, potem pa sem prišla nazaj k njemu in ko je videl, da je bil rahlo povečan (recimo 140/90..do 100) mi je takoj predpisal tablete Tritace in je rekel, da se s tem ni za hecat, da tud mladi umirajo in da jih lahko zadene kap glih zaradi nezdravljenega pritiska. Jaz sem sicer pol opustila hormonsko kontracepcijo in se je pritisk znormaliziral, tako da sem v roku pol leta opustila terapijo…

Čudno, odvisno res od zdravnika. Jaz sem imela pritisk rahlo povečan pri svojih 32 letih, mi je dal dr. najprej en teden za vodit dnevnik, potem pa sem prišla nazaj k njemu in ko je videl, da je bil rahlo povečan (recimo 140/90..do 100) mi je takoj predpisal tablete Tritace in je rekel, da se s tem ni za hecat, da tud mladi umirajo in da jih lahko zadene kap glih zaradi nezdravljenega pritiska. Jaz sem sicer pol opustila hormonsko kontracepcijo in se je pritisk znormaliziral, tako da sem v roku pol leta opustila terapijo…[/quote]

Zato nočejo dati zdravil mlajšim, ker hočejo da se prej z vsemi drugimi ukrepi poizkuša znižati krvni tlak (vsak “pameten” zdravnik bi tako ravnal).
Ti si torej tipičen primer, ko si našla vzrok za težavo in ga odpravila. Hormonski tableti niso tako nedolžni kot jih množično predpisujejo brez problema.

Vedno je najprej treba ODPRAVITI VZROK, če hočemo učinkovito rešitev problema.

Najlepša hvala vsem za odgovore!

Teža ne bi smela biti glavni vzrok, mogoče je kakšen kg preveč, ne pa recimo 10kg. Lani je shujšal cca. 5 kg, pa je še vedno ostal visok pritisk.

Kave sploh ne pije, alkohola tudi ne, slanega sploh ne mara, poje dosti sadja…najbrž hrana ni problem.
Ja, telesna aktivnost – to bi bilo potrebno povečati. Sedaj so le sprehodi nekajkrat tedensko.
Očitno si bo treba z rekreacijo pomagati do nižjega pritiska.

Hvala za vaše izkušnje in pomoč!

Pa lep dan!

New Report

Close