Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Re: angina pektoris, ishemija srca

Re: angina pektoris, ishemija srca

Spoštovani !

Star sem 45 let. Od lanske zime opažam, da se mi pri hoji navkreber ali intenzivnejšem delu, pojavlja bolečina v prsih, ki seva v rame in roke, v ustih imam občutek, kot da bi me pehalo. Takoj ko se ustavim (5 sekund), bolečina poneha. Jemljem zdravila za povišan pritisk. Splošni zdravnik me je na osnovi EKG-ja napotil na ciklometrijo, kjer pa so ugotovili sum na nemo ishemijo srca, ker se mi pri polni obremenitvi pulz ni dvignil nad 125. Na testu se bolečina ni pojavljala. Napotili so me na UZ srca, ki je bil b.p. Napoten sem k kardiologu, ki pa ga imam zaradi čakalnih vrst šele junija.
Ali se lahko obremenjujem z delom in rekreacijo (sprehod, hitra hoja)? Kaj lahko naredim sam ?

Mislim, da bolehate za stabilno angino pektoris, za katero je značilno, da pri bolniku nastopi približno stalno enaka bolečina pri srcu pri enakih obremenitvah. Pri takem stanju bolnik jemlje redno zdravila proti nastopu bolečin in po potrebi še nitroglicerinsko zdravilo, ki deluje zelo hitro in odpravi bolečino. Priporočam čim bolj zdrav način življenja (nekajenje, shujšanje, omejeno uživanje kave in alkohola, redno gibanje…), redno zdravljenje visokega krvnega tlaka. Če se pri bolniku stanje spremeni (bolj izražene bolečine ob normalnem tempu življenja) bolnika napotimo na urgentni (!) pregled na ustrezno ustanovo, da ga nujno pregledajo in ukrepajo. Če takega zapleta ni, bolnika naročimo na redno kontrolo pri kardiologu. Napisali ste, da ste naročeni na pregled šele meseca junija. Upam, da bodo nekoliko skrajšali čakalne dobe vsaj za bolnike, ki so naročeni na prvi pregled.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close