Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek pogodba o dosmrtem preživljanju

pogodba o dosmrtem preživljanju

oče je bratu s pogodbo o dosmrtnem preživljanju podaril svoje premoženje, ali lahko po njegovi smrti zahtevam nujni delež

Če se gre za pogodbo o preužitku, potem ne.

zelo zelo zelo težko. verjetno pa se jo da izpodbijat, v smislu, da je to fiktivna pogodba, da je oče imel lastna sredstva za preživljanje ipd.

Če prav vem, mora biti taka pogodba sestavljena pri notarju in jo morajo podpisati in soglašati z njo vsi dediči.
Če se motim, naj me kdo popravi.

Nekaj pa se verjetno najde še tule (nisem poslušala) http://www.seniorji.info/PRAKTICNI_NASVETI_Dosmrtno_prezivljanje_pogodba

Ena možnost je tudi, da dokazuješ, da se določila iz te pogodbe ne izpolnjujejo, npr. da brat za očeta ne skrbi. Vendar se ti lahko zgodi, da oba stopita na isto stran in je zelo zelo težko kaj dokazovati.
Tudi dokazovanje, da ima oče lastna sredstva za preživljanje, verjetno ne bo zneslo – tukaj gre bolj za skrb, kot je kuhanje, čiščenje, vožnja po opravkih, določeni dogovori.

Imeli primer, ko je babica na vnuka tako prenesla stanovanje, sama pa bi se preselila in živela v hiši. Vnuk je obveznosti poravnal (fasada na hiši, centralna kurjava, kopalnica), babica pa se ni odselila iz stanovanja. Prav tako je cel čas skrbel za njo, jo vozil po opravkih, plačeval stroške v stanovanju, čeprav je ona sama živela v njem.

In čez nekaj let je hotela izpodbijat pogodbo, kao da vnuk ne skrbi za njo, ker je stanovanje obljubila drugemu vnuku (brez denarja, službe, skratka luzer).

In ni dokazala ničesar.

Dejansko je tako, da se s podpisom in overitvijo pogodbe lastništvo na zemljiški knjigi prenese na novega lastnika, zraven je plomba, da obstaja pogodba o preužitku in da novi lastnik ne sme prodati stanovanja ali brez soglasja naseliti najemnikov. Prav tako obojega tega ne sme narediti prejšnji lastnik.

Ta plomba se izbriše s smrtjo darovalca in od takrat je novo lastništvo popolno brez omejitve.

Če prav vem, mora biti taka pogodba sestavljena pri notarju in jo morajo podpisati in soglašati z njo vsi dediči.
Če se motim, naj me kdo popravi.

Nekaj pa se verjetno najde še tule (nisem poslušala) http://www.seniorji.info/PRAKTICNI_NASVETI_Dosmrtno_prezivljanje_pogodba%5B/quote%5D
to velja za darilno pogodbo, da dediči potem ne uveljavljajo nujnega deleža.

Ne, deloma drži. Taka pogodba mora biti sestavljena in overjena pri notarju in podpisana s strani prič. Ne drži pa, da se z njo morajo strinjati vsi dediči. Dediči niti ne rabijo s tem biti seznanjeni, o tem odloča tisti, ki daruje,

To je pač zadeva med darovalcem in prejemnikom.

Hvala.
Ravno zato, ker nisem v pravnih zadevah ravno podkovana, sem napisala, naj me kdo popravi.

Mogoče pa bi bilo pametno o tem povprašat kakega notarja ali postaviti to vprašanje na kakem “pravnem” forumu.

In zakaj ne vprašaš očeta sedaj, ko je še živ,
zakaj vse dobi brat, ti pa nič?

Hvala.
Ravno zato, ker nisem v pravnih zadevah ravno podkovana, sem napisala, naj me kdo popravi.[/quote]

to je izročilna pogodba ,da vsi dediči podpišejo,po smrti izročitelja pa noben ne more zahtevat nujnega deleža ker se je že v naprej odpovedal deležem.Pri darilni pogodbi pa vsi nujno dediči dobijo svoje pri izročilni pa se že v naprej odpovejo v korist obdarovanca.

Mislim, da so to tri različne zadeve: darilna pogodba, izročilna pogodba ali pogodba o preužitku.

Če prav vem, mora biti taka pogodba sestavljena pri notarju in jo morajo podpisati in soglašati z njo vsi dediči.
Če se motim, naj me kdo popravi.

Nekaj pa se verjetno najde še tule (nisem poslušala) http://www.seniorji.info/PRAKTICNI_NASVETI_Dosmrtno_prezivljanje_pogodba%5B/quote%5D

Pogodba o dosmrtnem preživljanju -najboljša za tistega, ki mu je kaj s to pogodbo dodeljeno.
Biti mora prepisana in uradno overjena pri notarju! Jo je naredila naša sorodnica pred 20-imi leti in je obveljalo vse po njeni odločitvi.

Ostali dedici pa se nimajo kaj strinjat, sploh tisti, ki so s tako pogodbo izkljuceni iz dedovanja, ker je tudi logično, da se v večini primerov ne strinjajo s pokojnikovo odločitvijo in tako ali tako nebi podpisali.

Če zadeva priepelje do obravnave na sodišču, izključeni dediči zelo težko karkoli izpodbijajo; ker to je pač pokojnikova odločitev in želja, če nimajo tehtnih dokazov, da so npr. v nepremičnino vlagali tudi oni ( računi!), potem se lahko obrisejo pod nosom-tudi za nujne deleže. Tako je bilo v nasem primeru, ko drugi dediči niso dosegli nič.

Še dodatek: pogodba o dosmrtnem preživljanju:
…pokojnik umre brez premoženja in v tem primeru drugi nimajo kaj dedovati…

New Report

Close