Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje pik čebele

pik čebele

Spoštovani!
V nedeljo me je pičila čebela na nogi na prstu. Odstranila sem želo in gor položila led, da je minila bolečina. Mi je pa prst otekel, je trd in rdeč in tudi okoli prsta je precej zatečeno. Mažem si s kamagelom in vmes z eteričnim oljem čajevca. Pa tudi flonidan sem vzela že dva dni, ker me je grozno srbelo, ker je bila verjetno alergijska reakcija.
Je to dovolj ali…?
Hvala za vaše mnenje!
Majdka

Pozdravljeni
Pravilno ste ravnala. Flonidan jemljite še naprej 1 tableto zjutraj. Tudi z mazilom in oljem si lahko še naprej mažete oteklino.Lahko si dajate tudi obkladke s fiziološko raztopino. Oteklina bi morala v nekaj dneh splahneti. Če se stanje ne izboljša ali se celo poslabšalo pa morate obiskati zdravnika. V bodoče morate biti previdna če vas piči čebela in bi vam pričelo otekati grlo. V tem primeru je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč.

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Pozdravljeni!
Se kar navezujem na to temo. Moža je zadnjič pičila osa v grlo. Ker smo bili na Komni, mu je oskrbnica dala čebulo in jo je grizel. Grlo je v momentu zelo zateklo in imel je srečo, da je lahko dihal. Čebula mu je pomagala, ampak dobro je bilo šele naslednji dan. Doma je vzel še Claritin. Ali obstaja kakšno zdravilo, katero bi lahko imel pri sebi za take primere? Mož je namreč alergičen na pike. Nekoč ga je pičil sršen v nogo in so mu zatekle vse bezgavke in tudi dihanje je bilo oteženo in sva šla na urgenco. Kaj narediti v takem slučaju? Vem za traheotomijo, ampak ne vem, kako bi se jo naučila, saj v takem primeru bi mi prišlo zelo prav.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Za močnejšo alergijo na pik čebele ali ose so na vojo zdravila na recept, ki jih predpiše zdravnik. Vam in vašemu možu predlagam, da se oglasita pri njegovem osebnem zdravniku in se z njim pogovorita o ukrepih v primeru ponovnega pika. Močnejše zdravilo pri alergiji je MEDROL (metilprednizolon), pri težki alergiji (anafilaktični šok) pa je potrebno zdravljenje z injekcijo adrenalina. Glede trahetomije pa je to področje v domeni zdravnika.

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Pozdravljeni!

Kako pa je z Medrolom pri otrocih? Moja petletna hči je namreč danes dobila neke izpuščaje in ji je P predpisala 16 mg Medrol tablete: eno danes, nato dva dni po pol. Ali je to premočno?

Hvala.

Pozdravljeni!
Uporaba Medrola pri otrocih je nujna v primerih, ko zdravnik oceni, da je to potrebno. Odmerek zdravila je ustrezen in ni premočen. Dnevni odmerek zdravila Medrol pri otrocih je do 1,6 mg/kg telesne teže. Tako da ste lahko brez skrbi. Se vam pa opravičujem za tako pozen odgovor, ker sem bil odsoten.

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Pozdravljeni,
pred 4 dnevi me je na dlan pičila čenela. Pojavila se je zatrdlina in oteklina, ki je srbela. Čez 2 dni sem po celem telesu dobila rdeče lise , ki so zelo srbeli. Prav ta damn sem jedla tudi pred pripravljene panirane ribje palčke ki jih sicer nikoli ne jem. Zdravnik mi je včeraj dal injekcijo Tavergil in Tablete Letizen. a se je čez noč še poslabšalo zato sem danes zjutraj ponovno dobila Tavergil in Medrol. Zvečer moran ponovno vzeti še Letizen. Mislite da je posledica čebelji pik ali sem alegična na ribe (ki jih v poletnih mesecih skupaj z drugimi morskimi sadeži pojem veliko) ali je povezano z pikom čebele?

Za vaše mnenje se vam zahvaljujem

BP

Pozdravljeni!
Zelo težko je to presoditi. Lahko bil bila tudi alrgija na katerokoli sestavino ribjih palčk.Zato vam v prihodnosti svetujem previdnost če bi vas pičila čebela oziroma pri uživanju ribjih palčk.

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

mene je pičila čebela in nastala je oteklina in rdečica, ki se je naslednji dan še povečala. zvečer ko sem prišel domov, sem si na del otekline dal čebulo in domači kis namočen v vato. vse skupaj sem si povil z povojem. na tem delu kjer je bila čebula in kis mi je oteklina čez noč skoraj izginila (ne pa popolnoma). na delu na katerega teh oblkadkov ni bilo, pa je ostala oteklina enaka kakor prejšnji dan. tako da lahko garantiram da čebula ali kis deluje, ne vem pa katero od teh dveh, saj sem naredil mešan obkladek.
zdravilom in tabletam bi se izogibal razen v primeru alergije

Pred časom sem pri zdravniku dobila kremo Elcom za alergijsko reakco+ijo na koži po piku neznanega insekta. Zanima me ali je ta krema primerna za po piku ose ali čebele? Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!

Krema Elocom je močan kortikosteroid, ki ga zdravniki po presoji predpišejo pri hudih alergijskih reakcijah, katere lahko povzroči tudi pik čebele ali ose.

lep pozdrav,
Tina Ghori, mag. farm.

New Report

Close