Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina muc – rumenskasti zobje

muc – rumenskasti zobje

Živjo,

naš muc je star 2 leti. Opažamo, da ima precej rumenskaste zobe. Ko je bil mlajši, je imel z njimi kar težave, dva sta mu pri igri kar izpadla… Potem se je to uredilo. Zanima me, kako naj odpravim te rumene zobe, ker je imel včasih tako lepe bele. Dajem mu tiste denatbits priboljške whiskas in podobno, pa se mi zdi kot, da od tega dobiva take zobe. Razen, če je kaj narobe, če dobi tu in tam več kosov priboljškov kot je to dovoljeno??

Hvala za odg. in prijazen mijav:-)

Možno, da so zobje rumeni zaradi oblog (in ne gre za obarvanost), ki se pri mačkih nabirajo različno hitro, predvsem pa nabiranje pospešijo določene vrste hrane – nekvalitetne konzerve, na primer.

S čim hranite mačka?

Hranimo ga pretežno z whiskas hrano (govedino, supreme, občasno z juniorjem, ker je pri hrani zelo izbirčen). Zraven je še te priboljške, za zobe in dlako – tudi whiskas. Pa kake mesne palčke, ki se jih kupi v dm ali mullerju, in občasno s kakim domačim kuhanim piščancem.

nova
Uredništvo priporoča

Whiskas hrana je zelo nizkokvalitetna hrana (v njej je majhen odsotek mesa, veliko žitaric in emulgatorjev ter soli – mačke pa so karnivori), ki po mojih izkušnjah z mački, ki so bili do prihoda k meni hranjeni z Wiskasom, pušča tudi precejšnje obloge na zobeh (pri mačkih je prisoten tudi zadah, nabira se zobni kamen, ki ga je potrebno čistiti pod narkozo itd.).

Priporočala bi, da preidete na kvalitetne brikete, ki jih kombinirate s konzervami, ki so sestavljene iz čistega mesa v omaki/juhi ali kuhanim piščancem, Whiskas konzerve in paštete pa omejite, kolikor pač gre (zaradi aditivov in soli je W. mačkam zelo ljub po okusu, tako da boste verjetno mačka morali na novo hrano privajati postopoma).

Priporočam, da stopite do trgovine, specializirane za živali, in zaprosite za nekaj različnih testerjev za brikete, da ugotovite, kateri bi mačku ustrezali. Večina mačk ima zelo rada Royal Canine, vendar ni nujno, da bodo tudi vašemu ustrezali.

Če so zobje rumeni, pomeni, da so se začele nabirati trde zobne obloge in to, razen s profesionalnim čiščenjem, ne gre več stran – z ustrezno hrano lahko upočasnite nadaljnje nalaganje, belih zob pa (brez stomatološkega posega) ne bo imel. Najslabše za nastajanje so mehke konzerve, boljše je surovo meso (nekaj, kar mora dobro grizti) in briketi ter seveda redno ščetkanje. Tudi če mu očistijo obloge, je treba takoj začeti z ustreznim režimom zobne higiene, ker se obloge začnejo seveda nabirati takoj.

Pozabila sem omeniti še, da je seveda tudi suhe brikate, menjavamo pa med Whiskasom in Purina One (različni okusi).

kakšna je cenovno Royal canine? Ne sprašujem, ker bi mi bilo karkoli preveč, samo informativno. Za našega mačkota bi itak naredili vse:-))

Mi lahko priporočate še katere?

Ok, se pravi, moj muc ne bo imel nikoli več belih zob. dajemo mu kuhano meso. Kolikor sem brala, se surovo meso zaradi raznih bakterij ipd. odsvetuje.

Hvala!

Bele zobe bi imel spet, če se mu očisti obloge. Zdaj, moje osebno mnenje je, da je nesmiselno dajati mačka pod narkozo samo zaradi čiščenja, če obloge še niso problematične in mu ne povzročajo resnih problemov. Lahko pa vodijo zobne obloge v hude probleme z zobmi, zato bi bilo dobro, če ob naslednjem pregledu veterinar pogleda zobe in oceni, če bi bilo čiščenje zob nujno.

Vreča briketov Royal Canine (2 kg), če vzamem za primer RC, ki zadostuje za ves mesec, stane okoli 15 – 18 evrov, različno od tipa briketov, ki jih izberete (za sterilizirane, za izbirčne, oral care itd.).

Sicer pa je izbira kvalitetnejših briketov kar pestra: Felidae, Hill’s, Almo Nature, Schesir, itd.

Hvala!

Ampak nekaj mi še vedno ni jasno. Kako to, da je whiskas tako slabe kvalitete? Kje ste to izvedeli?

Namreč, kako je lahko whiskas tako slabe kvaltiete, kaj pa preostali – Tačka od Tuša, Darling, Hobby Program, Purina, Molly od Špara, Mercatorjeva znamka, Sheba, itd.? A ti so še slabši ali kako??

To me pa res zanima, hvala za informacijo!

Michellina, kakšne kvalitete je neka hrana, je najlažje izvedeti, če bereš deklaracije (na škatlah in konzervah, ne v letakih, kjer se npr.W. reklamira kot najboljše za vsako mačko).

Hrana, v kateri je par procentov mesa in stranskih mesnih proizvodov, kup barvil, konzervansov, pepel itd., ni kvalitetna hrana. Mačke so karnivori in ne morejo živeti predvsem od ogljikovih hidratov (koruze), ki v večini tvori nizkokvalitetne brikete.

Problem Whiskasa (in podobnih hran – v bistvu vseh zgoraj naštetih, Purina pa ima več linij hrane, nekaj popolnoma nekvalitetnih, npr. Felix, in nekaj kvalitetnejših) je tudi, da vsebujejo veliko soli in ojačevalcev okusa, zaradi česar jih imajo sicer mačke rade. Sol je za mačke zelo škodljiva, večje količine v prehrani pospešijo težave z ledvicami itd.

Kvalitetni briketi ne vsebujejo malega deleža mesa, stranskih mesnih proizvodov in kupa nekih Ejev. Na deklaraciji kvalitetnih briketov boš brala, da vsebujejo dehidrirano piščančje meso itd. Briketi ne bodo barvni.

Tudi kvalitetne konzerve in vrečke bodo vsebovale čisto meso in tekočino (juho, v kateri je bil file kuhan), ko vrečko odpreš že na daleč vidiš, da gre za meso točno te vrste, ki je napisana na ovojnici (npr. piščanca, tuno) in ne pašteto nerazločljive barve in sestave ali kock mletega mesa.
Te paštete so v bistvu najbolj problematične za zobe, ker povzročajo močne obloge, mački imajo zaradi tega tudi močan zadah iz gobčka, obloge se pričnejo spreminjati v zobni kamen itd.

O, ti si pa res polna informacij:-) Se pravi, tudi za domače, mešane, mačke je najbolje kupovati hrano pri veterinarju? Nekvalitetna je tudi Purina gold, tiste zlate mini konzerve?

Mačka je mačka in dobro jo je hraniti s čim kvalitetnejšo hrano 🙂 Se med drugim kvalitetna hrana tudi hitro pozna na dlaki, obloge na zobeh se ne nabirajo tako hitro, mačkam se uredi prebava, hrana je manj obremujoča za ledvice itd. Tudi za denarnico se mi osebno kvalitetna hrana ne zdi nek resen udarec (ker je mačke pojedo količinsko manj kot nekvalitetne, npr. nobena mačka ne potrebuje treh kvalitetnih mesnih vrečk, vem pa, da Wiskasa brez problemov pojedo tudi toliko dnevno), sploh na dolgi rok ne (manj obiskov pri veterinarju zaradi zobnega kamna itd.).

Kvalitetno hrano lahko kupiš pri veterinarju ali pa v specializiranih trgovinah za živali, kjer imajo večinoma večjo ponudbo različnih proizvajalcev.

Morda je za začetek dobro, da kupiš manjše pakiranje birketov (400 g) in vidiš, če tvoji mačji ta hrana (in okus – piščanec, jagnjetina, riba itd.) ustreza (če je mačka zunanja, potem obstajajo pri nekaterih briketih tudi outdoor različice, za sterilizirane imaš posebno hrano, za izključno notranje tudi itd.). Pametno je vzeti tudi par testerjev drugih proizvajalcev, v večini trgovin jih imajo, če vprašaš zanje. In pa seveda dozirni lonček.

Kasneje je pametno kupovati večja pakiranja (npr. 2 kg in več), ki zadostujejo pri eni mački za več kot mesec dni in stanejo tam 15-18 evrov, pač glede na to katere brikete izbereš. Sama se sicer držim tega, da mačk ne hranim izključno z briketi, tako da obrok briketov na par dni zamenjam s konzervo/mesom. Nekateri pa jih hranijo tudi izključno s kvalitetnimi briketi.

Purinine Gourmet konzerve pa se mi zdijo osebno mnogo predrage, glede na dejansko sestavo (glede na to, da je v konzervi, ki naj bi bila “Govedina in piščanec”, kakor piše na konvervi, glede na deklaracijo samo 4% govedine in 4% piščanca).

Michellina, poskusiš lahko tudi z briketi, ki so namenjeni prav za zobe – jaz vem za dvoje, in sicer Hills in RC, moja mucka imata raje RC.

res ste pravi leksikoni, neverjetno. Tasmanski vrag, si ti veterinrka ali kako to, da se tako spoznaš na vse to?

Takole, nabavila sem od Royal Canin brikete za notranje mačke z dolgo dlako (naš je angora), 400g, in pa od Hillsa brikete za zobe, 250 g. Dobila sem še en tester, ki sem ga že dala za jest mačkonu in – je absolutno navdušen!! Kar vrtel se je okoli vrečke, kdaj mu bom še dala kakšen briketek:-)

Sicer pa ga pri nas hranimo tako, da je ves čas na voljo ta suha hrana (do zdaj torej whiskas in purina v modri embalaži), potem pa vsak dan dobi še (tekom dneva porazdeljeno) eno vrečko whiskasa. Je tako ok? Zdaj bi pa dajali pač te brikete in isto eno vrečko. Pri veterinarju so imeli vrečke Miamor, kjer je tud naš muc naslikan. Je ta hrana ok? Kaj drugega nisem zasledila od teh “mokrih” vrečk. Kaj mi priporočate?

Koliko date vi suhe hrane v posodo? Namreč, meni se zdi, da se potem ta okus in vonj hitro “prezračita”, ko je kak teden tam. Tako, da potem menjamo oz. po malem dopoljnjujemo. Tako ni prav?

Michellina, glede razdišanja briketov: najboljša možnost je, da imaš kar dovolj veliko plastično/stekleno škatlo oz. posodo s pokrovom, v katero presuješ vse brikete, da se ti pred uporabo ne razdišijo ali navlažijo. Če pa potem kupuješ večje količine (npr. po 2 kg) ima pa večina teh vreč sistem za zapiranje, tako da ostanejo v vrečki briketi sveži.

Predlagam da, glede na način hranjenja, vsak dan v posodo odmeriš priporočeno dnevno količino. Če bo malo briketov ostalo, potem naslednje jutro dosuješ nove, tako bo najmanj briketov vrženih stran, ker se bodo navlažili/radišali. Prevelika količina briketov v posodi se ti bo namreč res prezračila/navlažila, kot predvidevaš, in mačku ne bodo šli več tako v slast.

Če ima vaš maček rad kuhano meso, potem mu lahko dajete namesto Whiskasa meso, cenovno ne bo nobene razlike, tudi če mu kupujete zanj čisti piščančji file 🙂 Samo malo več priprave bo.

Sicer pa preizkusite morda za začetek vrečke/kozerve Almo Nature, Schesir, kvalitetno konzervirano hrano proizvaja tudi Animonda. Konzerve s fileji ima tudi Gimpet, pakirane so po dve skupaj.

Najboljši način je, če preučite deklaracijo. Nobenih stranskih mesnih proizvodov (kar so kože, kosti itd.) in večiniski delež mesa naj bosta vodilo. Konzerva mora, ko jo odprete, vidno izgledati kot kuhano meso in ne kot pašteta ali nekaj nerazločljivega s koščki v omaki.

Miamor ima tudi linijo hrane v vrečkah, ki vsebuje večinski del mesa, vendar je pri nas mogoče dobiti skoraj samo konzerve s koščki, ki so spet problematične za zobe, saj ne vsebujejo čistega mesa ampak mesno-žitno mešanico v koščkih. Ali pa majhne konzerve s pašteto, vendar te zaradi zob še posebej odsvetujem.

P.s.: Ne, sicer pa nisem veterinarka 🙂

Ko bom odprla tole vrečko Miamor, sporočim, kakšna je. Vzela sem tisto s piščancem (piše, da je noter vsaj 60 % piščanca), ter dve bolj ekskluzivni (ena s piščancem in tuno, drugo pa s tuno in lignji). Zdaj naš mačkon spi, ker se je najedel briketov:-)
pri našem veterinarju imajo predvsem Royal Canin in Hills hrano za mačke (briketi), od teh vrečk z mokro hrano pa samo Miamor in pa še eno, cenejšo, s piščance, ki pa je taka zelena vrečka s tigrasto mucko gor (ne spomnim se imena). Drugih ni. Glede na to, da ima naš maček rad to mokro hrano, bom očitno morala kupovati Miamor (upam, da bo hotel jest, sicer bo kregan:-)), ob priliki pa bom še kje v drugih krajih pogledala za druge hrane.

Res upam, da bo jedel. Namreč, najprej smo mu kupovali Junior whiskas, ko je bil še majhen, potem pa smo šli na te Adult hrane. S tem, da je bil pri adultu res strašansko izbirčen. En čas je jedel samo govedino, potem se je spomnil, da mu ni všeč in je hotel samo piščanca oz. purana. Potem nič od tega, je hotel samo Junior, čeprav mu po starosti ni ustrezal, potem supreme ribo, pa navadno govedino in pa supreme govedino. Zdaj je je jedel samo še supreme piščanca ali pa junior. Skratka, non stop moramo menjavati in, ker pri tem Miamor ni kaj dost vrst, ne vem, kako bomo to izpeljali.

Je!!!:-) dala sem mu cca. pol vrečke in je skoraj vse pojedel. Je pa po drugi strani res, da na začetku vedno vse poje, potem pa si premisli in noče, pa je treba drugo hrano kupit…
Hrana noter je taka v koščkih, paštetastih. Ampak ima precej bolj naraven vonj, tak okusen, po pečenki:-). Res ni primerjave z Whiskasom. Pa še nekaj sem ravno zdaj ugotovila – te vrečke Miamor so po 100g, Whiskas po 85g. Cenovno so pa na istem.

Hvala za vse odlične predloge!!!

PS: imam pa še eno vpr. V kolikor bi želela na daljavo posvojit kakšno muco kje oz. mesečno simbolično malo prispevat, kje bi to lahko v LJ naredila (tam sem občasno)? Ali, če kdo ve, se kakemu društvo lahko prinese kaj hrane za mačke/pse – in sicer, če bi jim prinesla whiskas, ki mi še ostal, bi sprejeli ali ne?

Michellina, vidim, da imaš (ti tudi) eno izbirčnost mačjo doma 😉

Sama naredim tako (če ti kaj od tega koristi): če mački pričnejo puščati mokro hrano, potem jo ukinem za kakšen dan ali dva in vmes jedo samo brikete. Pa režim prehranjevanja je takšen, da čez noč brikete umaknem (od polnoči do jutra ni hrane), zjutraj pa dobijo najprej moker obrok, šele nato brikete.

Na daljavo lahko izbrano živali posvojiš kar preko interneta in potem nakazuješ željeni znesek, dokler ne gredo v nov dom 🙂 (oz. do preklica posvojitve) Denar, ki je nakazan (lahko je par evrov, vsak pride prav, vsote niso v naprej določene), se porabi za oskrbo živali, za veterinarja, prehrano, pesek, igrače itd.

To lahko npr. narediš:
– v Mačji hiši:

– v zavetišču Horjul:

(Verjetno še kje, napisala sem za dve opciji, ki ju poznam).

Glede hrane je vedno dobro vprašati, s čim hranijo. Večinoma kupujejo prostovoljci in zavetišča kvalitetno hrano, ker gre za živali, ki prihajajo v slabem zdravstvenem stanju, je namreč še posebej pomembno, da dobijo najkvalitetnejšo možno hrano.

Moj predlog je, da kontaktiraš Mačjelovke, če potrebujejo Whiskas, saj na to hrano velikokrat lovijo mačke za sterilizacije/kastracije:

Mi se hrane kar ne upamo odmakniti. Naš muc večino dneva prespi, ponoči je aktiven (kot vse mačke). Žal ima eno zelo zoprno navado, da se ponoči mijavka in nas zbudi. Saj smo tudi sami krivi, namreč, ker ni in ni nehal mijavkat, smo mu sredi noči dali hrano. In zdaj se je na to navadil, točno ob uri moramo vstati in mu dati vrečko. Jo zahteva in ni mira dokler ne vstanemo.

Bom se pa držala tvojih predlogov. Brikete bom odmaknila stare in dala le malo novih RC. To je tudi odlična ideja, da mu ne bi dali mokre hrane. Samo to ne vem, če bi pri nas šlo skoz. Morda, da jo nadomestimo s kuhanim piščancem in tisti dan ne druge hrane (razen suhe). Ampak, ta mačkon tudi tega piščanca noče jesti – in običajno večino vržemo stran. če imamo srečo, poje vse, ponoči.

Super, hvala tudi za linke in informacije glede posvojitve ter hrane. Se bom pozanimala.

lahko prispevaš v mačjo hišo tam imajo hudo pomanjkanje sredstev lp

New Report

Close