Najdi forum

stegenska mišica

Pozdravljeni!

Za vas imam vprašanje v moževem imenu, ki je predkratkim, po daljšem premoru, spet začel trenirati nogomet. Že na enem od prvih treningov si je poškodoval – preobremenil oz. pretegnil stegensko mišico in to v trenutku, ko je z vso močjo brcil žogo.
Pravi, da si je že kdaj “poškodoval” mišico in da se mu čudno zdi, da zdaj ta bolečina tako dolgo traja – cca. 1 mesec. Po tistem je malo umiril tempo na treningih in jih parkrat “prešprical” in se je bolečina umirila – do naslednjega treninga in včeraj ko je prišel domov po treningu je bila bolečina spet zelo močna.
Je možno da si je mišico natrgal oz. kaj bi lahko to bilo in kako naj ukrepa? Kadar ga boli, mišico zmasiramo, kaj lahko še naredimo?

Hvala za vašo pomoč in lep pozdrav!

Spoštovani,

priporočam opraviti preiskavo poškodovanega stegna z ultrazvokom, ki lahko pokaže obseg poškobe. Glede na opisano je zelo verjetno šlo za delno ali celo popolno raztrganino mišice v stegnu (le ta se je lahko pri zadnjem treningu ponovila), ki zahteva 6 do 8 tedensko zdravljenje.

V procesu zdravljenja je pomembno izgibanje obremenitvam, ki povzročajo bolečine in raztezanje poškodovanega področja večkrat dnevno do znosnih bolečin. Masaže Vam ne priporočam. Po zacelitvi priporočam POSTOPNO vrnitev na polne obremenitve. POsebno pozornost naj tedaj posveti ogrevanju pred obremenitvami ter raztezanju pred in po obremenitvah, s čemer bo zmanjšal možnost natanka podobnih poškodb v bodoče.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Star sem 20 let in se aktivno ukvarjam z nogometom. Vendar pa imam stalne probleme s poškodbami mišic ki se ponavljajo že od februarja letos. Pred 2 tednoma se mi je zgodila že 6 poškodba in to že na 6 mestu. Prva poškodba je bila ruptura stegenske mišice, vendar pa je že pozdravljena. Po tisti poškodbi pa sem se poškodoval še 5 krat. 5 krat mi je počila mišica in to na 5 različnih mestih. Nikoli se ni obnovila stara poškodba. Obiskoval sem zdravnike, ki pa mi niso vedeli odgovoriti za ta ponavljanja poškodb, razen enega, ki mi je povedal da so mogoče krivi zobje. Nato sem šel k zobozdravniku, ki pa mi je povedal da so moji zobje povsem zdravi. Vedno ko se vrnem po poškodbi, vedno se poškodujem ponovno. Rad bi da mi svetujete kaj naj naredim da se te poškodbe nebi več ponavljale, želja po igri pa je velika.

Hvala za pomoč in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

kje pa so se pojavile ostale poškodbe?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Poškodovani sem imel obe nogi in to na stegenskih mišicah. Strokovno vam ne vem opisat, lahko vam samo povem, da sem na desni nogi imel poškodovano sprednjo in zadnjo stegensko mišico in na levi isto prednjo in zadnjo stegensko. Vidne so vdolbine ko se mišica napne. Upam da mi boste lahko svetovali.

Lep pozdrav!

Spoštovani,

najpomembnejše za preprečevanje tovrstnih poškodb mišic je dosledno ogrevanje pred obremenitvami (5 minut) ter raztezanje mišic (zadržati posamezen položaj 3 x po 30 sekund) pred in po obremenitvah.

Pred pričetkom intenzivnejših sunkovitih obremenitev Vam priporočam ustrezno rehabilitacijo mišic (ponovno pridobitev moči, vzdržljivosti, napetosti in elastičnosti), kar je najbolje izvesti na osnovi prej opravljenih izokinetičnih meritev.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani

Stara sem 20 let in se rekreativno ukvarjam s tekom. Pred dobrim mesecem sem dobila poškodbe, sprva me je je bolelo v kolku,nato pa me je začelo boleti v zadnjici. Bila sem že pri lastnem zdravnku pa mi je priporočil le počitek. Mene pa zanma kaj je vzrok bolečine

Hvala za pomoč in lep pozdrav

Spoštovana,

bolečina, ki jo opisujete, je lahko posledice poškodbe tkiv na mestu, kjer so bolečine, vzrok pa je lahko tudi v ledveni hrbtenici.
Za razjasnitev stanja je potreben pregled in nato zelo verjetno še dodatna slikanja in/ali preiskave.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Imam en problem s stegenskimi mišicami. Problem se pojavi pri hoji navzdol, ko me v obeh nogah začnejo boleti stegenske mišice, občutek je tak kot bi me zagrabil krč oz., da mi mišice vleče skupaj. Npr. na Šmarno goro pridem brez problema, ko pa grem nazaj dol se mi po približno 5 min. začnejo pojavljati bolečine, ki so včasih zelo boleče. Prej nikoli nisem imel teh problemov, ko sem samo hodil (Šmarna gora vsaj 3 x na teden). Sedaj pa sem spomladi začel tudi kolesarit (približno 3 x na teden Lj Dravlje – Katarina (Sv. Jakob) – Dravlje). Res sem zadnje čase več kolesaril in ko sem šel zopet na hojo oz. tek na Šmarno goro sem začutil velike bolečine v stegenskih mišicah. Res pa se to pojavlja samo pri hoji navzdol. Ali je možno ugotoviti vzrok bolečine?

Spoštovani!

Vzrok vaših bolečin je možno ugotoviti. Svetujem pregled , verjetno bo potrebna dobra fizikalna terapija.

Lep pozdrav,

Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Stara sem 18 let in sem plesalka. Pred nekaj dnevi sem na treningu delala “špago” in me je v stegenski mišici naenkrat močno zabolelo. Ko sem vstala, je bolečina prenehala, zato sem nadaljevala s treningom. Po koncu treninga sem imela občutek, da je mišica nekoliko šibkejša vendar bolečina ni bila prisotna. Toda naslednji dan me je v stegenski mišici, zadaj nad kolenom močno bolelo. Na mišico sem si dala mrzle obkladke in si jo zmasirala z ketonal gelom in stanje se je nekoliko izboljšalo. Toda zdaj je bolečina še vedno prisotna pri hoji oz. premikanju noge. Ne vem ali je mišica le nategnjena ali natrgana. Zelo me zanima kako bi jo lahko čimprej pozdravila, oz. kako bi čimprej odpravila bolečino, saj imam čez manj kot mesec dni zelo pomembno tekmo, zato na treningih ne smem manjkati. Upam da mi boste znali svetovati.

Hvala za pomoč in lep pozdrav!

Pozdravljeni,
glede na opis težav ste si verjetno poškodovali eno izmed stegenskih
mišic. Ste delali moško ali žensko špago? Verjetno gre za nateg (ang.
strain) mišice ali rupturo (pretrganje) (delno ali popolno – malo
verjetno), ki se ugotovi z kliničnim pregledom in testi, ter UZ preiskavo.
Takrat je potem lahko zdravljenje ciljano. Nategi oz delne natrganine
mišic se lahko “zdravijo” tudi 8 do 12 tednov – saj je takšen čas potreben
za celjenje teh tkiv. Od terapije se v tem primeru izvaja prečna
frikcijska masaža, če seveda poškodovano mišično vlakno ni pregloboko,
elektroterapija z diadinamičnimi tokovi, rahlo raztezanje poškodovane
mišice in izometrične vaje – to so vaje pri katerih se mišica samo napne,
dolžina pa se ne spreminja. V vsakem primeru Vam svetujem, da najprej
opravite pregled pri zdravnik, ki se s tovrstnimi poškodbami ukvarja, da
se naredi plan usmerjenega zdravljenja. Žal kot zapisano že zgoraj te
poškodbe potrebujejo ČAS in vsako prehitevanje ponavadi stanje ali
poslabša oziroma podaljša čas popolne regeneracije.

Hvala za vprašanje!

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik, dipl. fth.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Pred kratkim me je na treningu plesa zabolelo na notranjem delu stegna (stegenska mišica, najverjetneje). Še enkrat sem se na hitro raztegnila in me ni več bolelo. Naslednji dan sem se zbudila in ko vstanem (težo se dala bolj na levo nogo, tisto v kateri se je bolečina pojavila) in me je ‘zadela’ rahla bolečina. Ko hodim bolečina ni prisotna in tudi ko plešem je prisotna le pri gibih kot so leva ženska ‘špaga’. Sedaj sem enkrat tudi ponesreči nekako trznila in se je bolečina spet pojavila. Bolečina ni prevelika, da ne bi mogla trenirati kljub temu pa je moteča. Ali se da to pozdraviti z ‘domačo lekarno’ ali samo z ledom in obkladki? Res ne želim izostati pri treningih zaradi bolečine.

Hvala in lep pozdrav!

Priporočam opraviti ultrazvočni pregled poškodovanega področja, s katerim se da oceniti obsežnost poškodbe. Od tega so odvisne priporočene omejitve.

Sicer pa odsvetujem VSE obremenitve, ki povzročajo bolečino.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Moja hči je stara 9 let. Trenira tekmovalni ples hip-hop, 2 x tedensko (hip-hop), 1 x jazz. Pri jezzu imajo zelo zahtevnega trenerja, ki jih nasilno razteguje. Veliko deklet, seveda ne more narediti špage, zato se jim usede na hrbet, ali jih potiska proti tlom, ali pa jim med izvajanjem špage, zasuka nogo nazaj. Pred približno 2. meseci, je hčerko začelo boleti v predelu dimelj-kolkov. Ne more teči in trenirati. Kasneje pa se ji je pojavila bolečina goleni, kar smo z 14.dnevnim počitkom odpravili.Zdravnica pravi, da je šlo verjetno za vnetje goleni, ali preforsiranje mišic.Bolečina v dimljah-kolkov pa je ostela. Sedaj tudi že težko hodi; v primeru daljše hoje. Tudi med hojo jo boli. Zdravnica predlaga 2-3 meseca brez treningov in športnih aktivnosti. Pravi še, da gre verjetno za prenategnjene mišice, pri katerih pride s preforsiranjem pri športnih aktivnostih. Trener jazza, s katerim sem se o tem pogovarjala, trdi, da se to ni zgodilo zaradi treninga in, da ne ti zneki ne kažejo na poškodbo mišic, ampak more biti nekaj drugega. Prosim, da mi vi podate svoje mnenje in kakšno terapijo lahko izvajamo, da bo čimprej okrevala. Ali je to kar počne trener – nasilno raztegovanje sploh normalno oziroma, ali ni res, da lahko na ta način poškoduje dolločene dele telesa?
Hvala za odgovor.
Lp, Kristina

Po opisu težav sklepam, da gre najverjetneje za poškodbo v področju kolčnih sklepov (raztrganina vezivne ustnice čašice medenice?).

Priporočam, da se obrnete na dr. Stražarja na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana, ki se ukvarja z obolenji in poškodbami kolčnih sklepov.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Mene pa nekaj zanima. Mene boli pod zadnjico in malo nižje (ko hodim) na desni nogi.
Zanima me ali je to kakšna poškodba.

Lep pozdrav in zahvaljujem se za odgovor

Pogost vzrok takšnim bolečinam je draženje živčnih korenin pri izstopu iz ledvene hrbtenice. Priporočam pregled!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Včeraj zvečer, ko sem igral nogomet, sem zelo hitro stekel proti žogi in mišica mi je zaštekala. Sedaj leve noge ne morem dvigniti, ko ležim. Pri vsaki hitrejši obremenitvi mišice pa me močno zaboli.Tudi po stopnicah ne morem hoditi tako kot prej-me boli. Kaj naj naredim in kako nadaljujem za vadbo nogometa’ Pri zdravniku še nisem bil!

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Priporočam obisk zdravnika in oceno obsega poškodbe z ultrazvokom.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close