Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Pridobivanje teže in sedenje

Pridobivanje teže in sedenje

Draga Tanč,

spet se malo “oglašam”. Se nisem že od lanskega leta :-). Danes sva imela z našim osemmesečnikom posvetovalnico in tretje cepljenje. Mene nekoliko “skrbi” pridobivanje teže našega dojenčka. Zlasti v zadnjem obdobju. Gre pa takole :-):
porodna teža,8.5.2007: 2090 gr (rojen v 34t), 45 cm
6.6.2007: 3200 gr, 51 cm
11.7.2007: 4600 gr, 56 cm
22.8.2007: 6400 gr, 60 cm
3.10.2007: 7300 gr, 65,5 cm
20.11.2007: 7900 gr, 69,5 cm
8.1.2008: 8400 gr, 73 cm

Izbran pediater ni komentiral oz. je rekel, da je pridobivanje vredu. Kako se zdi vam? Verjetno se pridobivanje kasneje upočasni?
Pa še nekaj bi vprašala. Zaradi blage hipotonosti, z dojenčkom hodim 1x tedensko na nevrofizioterapijo. Za enkrat nama gre super. Trenutno sva zaradi odsotnosti nevrofizioterapevtke na enomesečnem “dopustu”. V tem času je našemu junaku uspelo “samostojno” sedeti. Sicer se še ne usede sam iz ležečega položaja, ampak če ga posede brez problema sedi po celo uro, se igra, obrača v vse smeri, se steguje za igračkami… Zanima me, če je takšno sedenje dovoljene glede na to, da se še ne usede sam? Leže se namreč ne želi več igrati odkar je osvojil sedenje. Pa tudi če ga dam na hrbet, je v naslednji sekundi že na trebuhu in obratno.

Hvala za ponovno pomoč, uspešno in predvsem srečno 2008!

Pozdravljeni, LČinas,
prosim, če pri datumih napišete, koliko je bil otrok star, kajti datumi sploh niso pomembni, pomembna je otrokova starost in teža.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

O.k.

Rojen je bil z 2090 gr-45 cm. Pri enem mesecu je imel 3200 gr-51 cm. Pri dveh mesecih 4600 gr-56 cm, pri treh mesecih in pol 6400 gr-60 cm, pri petih mesecih 7300 gr-65,5 cm, pri šestih mesecih in pol 7900 gr-69,5 cm, pri osmih mesecih, torej danes, pa 8400 gr in 73 cm.

Hvala še enkrat

nova
Uredništvo priporoča

Živ, Linas,
fantek je primerno prehranjen, do 6,5 meseca je njegova teža na 50. percentili, torej povprečna za fantke, sedaj je na 25. percentili, kar sicer ne pomeni nič posebnega, le to, da je malce upočasnil pridobivanje teže. Sedaj je kar precej odvisno od tega, kako uživa gosto hrano, skratka, kako je ješč.
Kar se tiče sedenja, je sicer bolje takrat, ko se otrok zna sam usesti (iz položaja na trebuhu-> štirinožni položaj-> pokrči koleno in se preko pokrčenega kolena usede). Zato ni nič hudega, da se obrne na trebuh, poskusite mu pokrčiti koleno pod trebuh. Ko je zrel za plazenje ali štirinožni položaj, mu to zlahka naredimo, prej pa se kar upira. Ko bo na vseh štirih, bo nekaj časa prenašal težo (se gunca naprej-nazaj), potem pa kar kmalu pogrunta tako plazenje kot posedanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

dan po cepljenju-torej v sredo je imel naš dojenček nekoliko povišano temperaturo (ampak ne več kot 37.5). Naslednji dan je temperatura padla in se ni več dvignila. Skrbi pa me predvsem slaba ješčost, povečano polivanje in občasno bruhanje našega fantka. Precej je polival še kot čisto majčken, pri 5. mesecih so opravili Ph-metrijo, ki pa ni pokazala pomembnejšega refluksa. Ker smo imeli sum na alergijo na KML, so istočasno opravili še provokacijo, ki je bila uspešna in domov sva šla z AR formulo (in ne več Allernovo). Ob uvajanju goste hrane in pitju AR formule je polivanje skoraj izvenelo, v zadnjih dneh pa ga spet opažam. Parkrat je tudi bruhal. Klicala sem izbranega pediatra, ki je rekel, da gre najverjetneje za virozo. Predlagal je dieto. Meni se zdi, da viroza to ni, saj ni vročine, otroček je dobro razpoložen. Le jesti noče, le po par žličk, potem zapre usta in konec. Tudi pije slabo. Nekaj čaja spravim vanj le po žlički. Sicer pričakujemo zgornje enkice (spodnje so že kakšen mesec zunaj) in tudi na zadnjem pregledu je pediater rekel, da ima precej izboklinasto dlesen. Zobek se že vidi, le dlesni ni še prebil. Zanima me, če so lahko omenjene težave povezane tudi z izraščanjem zobkov? Kaj svetujete?

Hvala za ponovno pomoč in lep večer

Pozdravljeni, Linas,
malo še počakajte, v tem času bo hranjenje malo bolj počasno in slabše. Lahko gre za zobek, lahko gre za “boj” telesa, ki mora po cepljenju aktivirati imunski sistem in tvoriti protitelesa.
Če se bo pokazal še kakšen znak, pa napišite.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Tudi mene je malo zaskrbelo pridobivanje teže. Do sedaj se nisem nikoli vznemirjala, saj je hčerka videti zdrava, je aktivna, po mojem mnenju napreduje. Sem jo pa danes, tako iz “firbca” postavila na domačo tehtnico in se malo prestrašila. Zdi se mi, da je pred dvema tednoma kazala 7.6, zdaj pa le 7,2 kg. Seveda se zavedam, da tehtnica najbrž ni 100% natančna, ampak vseeno. Predno odhitim v zdravstven dom, bi vas prosila za okvirne vrednosti, koliko naj bi otrok sploh tehtal.
Njena teža je šla do sedaj takole:
porodna – 3281g
1 mesec – 3800g
2 meseca – 4700g
3 meseci – 5440g
4,5 m – 6560g
6 mesecev – 7000g
Zdaj je stara 7,5 mes (26. 1. bo 8 mes), gosto hrano uživa mesec in pol, zdaj tri obroke, vmes jo dojim cca 4x na dan, (pri podoju poje okoli 100ml). Hrane ji dam toliko, kot je zahteva in je ne silim, če ne poje vsega.
povedati moram, da je ta teden dobila prvi zobek, da imam na sumu še kakšnega, ker se oblizuje, stiska ustnice in je malo “sitna”, ter da je prav tako ta teden do dobra osvojila plazenje in se že dviguje ob vsako stvar, ki ji pride na pot in poskuša ob opori delati prve korake. Ali lahko zaradi povečane dejavnosti izgubi na teži? Ali me mora skrbeti? Ali moram k pediatru? Naj še enkrat povem, da ne izgleda prav nič slabotna ali brez energije ali celo apatična.
Upam, da sem dala vse potrebne podatke, že vnaprej hvala za odgovor.
Lep pozdrav, Katjuša

Pozdravljeni, Katjuša,
po telesni teži otrok napreduje odlično in teža 7 kg je na 50. percentili (200 g manj) percentili.
Če se deklica sama vzdiguje in stopica, pri tem pa se zna plaziti in se iz štirinožnega položaja tudi sama usesti ter vstati, potem je vse v redu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Iz štirinožnega položaja se zna sama usesti, vstaja pa tako, da si poišče oporo. Stopica ob tej opori, jo pa kar malo ustavljam pri tem, saj se še ne zna nazaj usesti oz. spustiti na tla. Se nikamor ne mudi.
Hvala za odgovor, bom res malo lažje zaspala.
Lp, K

Pozdravljeni,

ponovno se oglašam. Pred dnevi sem vam pisala o cepljenju, neješčosti, bruhanju in povečanem polivanju našega 8 mesečnika (korigirano je star 6 mesecev in pol). Bruhanje je povsem izginilo, ješč še vedno ni pretirano, ampak nekaj pa le poje. Občasno še vedno opažam povečano polivanje, zlasti po vnosu tekočin (mleko, sok, čaj, voda). Skrbi me predvsem to, ker je okoli 6. meseca polivanje povsem izzvenelo (z uvedbo GH in AR formulo). Sicer takrat otroček še ni bil tako aktiven. Zdaj ga imam veliko na tleh, da se obrača in hrbta na trebuh in nazaj. Veliko je na trebuhu, opira se na rokice in dviguje, le v položaj za plazenje mu nikakor ne uspe. Naj ob težavi polivanja še omenim, da sva pred tremi meseci opravila Ph-metrijo, ki ni pokazala pomembnega refluksa in provokacijo zaradi suma za alergijo na KML. Tudi ta je bila uspešna in se od takrat hraniva z Aptamilom (ne več Allernovo-takrat je polival tudi to). Sicer tudi ne opažam nobenih drugih znakov kakšnih alergij. Krčev ni, odvaja lepo (od 1x-3x na dan, odvisno kaj od sadja jeva in koliko), blato je večinoma trše konsistence (ob odvajanju ni težav in bolečin), kožnih sprememb ne opažam. Kaj menite, da bi lahko bilo?
Pa še nekaj bi vprašala. Glede plazenja. Sicer sva vodena v RA, 1x na teden imava nevrofizioterapijo. Nikakor pa nama ne uspe priti v položaj na vse štiri. 2x mu je uspelo, ko je bil povsem gol in mu ni drselo, ampak je takoj “puhnil” z glavo naprej. Obrača se lepo, iz hrbta na trebuh in nazaj, včasih drsi po trebuhu ali pa na trebuhu dela kroge in na ta način pobira igračke. Sedi brez vsake opore in se lepo igra. Osvojil je že tudi vstavljanje žogic v zato namenjeno odprtino. Če mu ponudim roke, se želi postaviti na nogice, ampak mu tudi to še ne uspe najbolje. Aha, naj še omenim, da je najina diagnoza zmerna hipotonost.

Hvala za pomoč in lep dan

Pozdravljeni, Linas,
polivanje je najverjetneje še vedno, le da je ob gosti hrani mnogo manjše oz. ga skoraj ni, po zaužitju tekočin pa je še vedno vidno, še posebej pri gibanju in napenjanju trebušnih mišic.
Obračanje in postavljanje v štirinožni položaj je kar zahtevna naloga in potrebna je vaja in vaja. Delajte tako, kot vam pokažejo pri nevrofth, da okrepi trebušne mišice (te so sedaj njegova težava), pa se bo tudi počasi posatvljal in plazil. Ni mogoče prehiteti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close