Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom odmik od meje – kaj se šteje

odmik od meje – kaj se šteje

Imamo zelo ozko parcelo in hiša nam pride čisto na knap v okvir dovoljenih odmikov po LI – 4 metre od meje sosedov in ceste.

Zdaj pa me zanima nekaj – arhitekt mi je te odmike narisal od gole stene, ker se baje izolacija, omet… ne upošteva pri odmikih. Meni je to mal čudno, ker po moji kurji logiki, bi moral biti odmik 4 m ko je hiša dejansko postavljena.

Morda kdo ve, kako je s tem? Se res odmiki štejejo od tistega, kar je narisano v načrtu (le gola stena)?

v principu je tako:
1. odmiki se praviloma računajo od najbolj odmaknjene točke hiše ( napušča strehe )
2. minimalni odmik BREZ POTREBNEGA SOGLASJA; praviloma je brez soglasja 4m
3. če dobite soglasje, lahko greste bliže ( kako blizu, definira lokacijska informacija in PUP občine, kjer nameravaš gradit )
4. v vsakem primeru pa je soglasje potrebno, če projektant ugotovi, da z nameravano gradnjo in vplivom ( senčenje, požarno, hrup,.. ) segate na obomočje parcele soseda; najbolj problematično je senčenje
5. če se ugotovi, da obstaja tovrsten vpliv in sosed ne da soglasja, potem tudi 4m ni dovolj
6. minimalen odmik in od kje se le ta računa dejansko predpisuje občina ne glede na zakon o graditvi objektov; sam ima recimo 2,5m od stene objekta
do meje brez potrebnega soglasja; če ni vpliva
tako da se bo treba pozanimat- na upravni enoti in pogledat v lokacijsko informacijo

je pa tako; če projektant vpliva ne definira korektno, se lahko sosed pritoži in sam dokazuje, da vpliv obstaja, potem se zadeve zakomplicirajo, zato upam da imaš projektanta, ki ima kaj pojma in soseda, ki se da z njim kaj zmenit

veliko sreče,..

Seveda imaš ob svojem logičnem razmišljanju prav. odmik se računa ne le od gotove stene, ampak od napušča strehe, ki je še bolj pomaknjen navzven. Od zadnje točke napušča se potegne navpičnica in od te namišljene linije se je potrebno umaknici za tvojih 4 m, torej se boš morala umakniti še za cca. 1 m glede na to, kaj si dosedaj mislila.

Bi se pa pri vsem skupaj vprašal, ali res angažirati projektanta, s katerim se dogovarjaš če ne ve nekaj tako osnovnega kot so odmiki, definicija odmikov, vplivno območje,.. Isto, kot če bi želela angažirati nekoga, da ti naredi matematični izračun za jedrsko elektrarno, izkaže pa se, da ne zna poštevanke do 5.

LP

nova
Uredništvo priporoča

projektant ni nič kriv, krive so občine oz. upravne enote, ker imajo različno prakso. ko smo mi gradili, smo morali upoštevati odmik od skrajne točke – t.j. UE Šiška. Ko smo se malo zanimali okrog, pa so nekatere druge UE upoštevale steno hiše, tako da….
To je bilo sicer pred dvema letoma, kako je danes ne vem, če so se stvari poenotile.

Tudi jaz sem bila v dilemi, ko je projektant narisal 4 m od stene ( to pomeni od izolacije) zato sem poklicala kar na upravno enoto. Pri nas velja 4 m od stene- pravkar dobili gradbeno dovoljenje- Kranj.

Pritožbeni organ (MOP) zavzema stališče, da merilo za odmik od parcelne meje predstavlja zunanji zid objekta, ne pa strešni napušč (oz. najbolj izpostavljeni del objekta), slednje namreč velja le v primeru, če tako izrecno določa prostorski predpis (PUP). Navedeno stališče izhaja tudi iz pravnomočne sodbe Upravnega sodišča RS, št. U 1492/2002-13, z dne 21.10.2004.
Pravkar navedeno stališče sem zavzela tudi v nedavno obravnavanem pritožbenem postopku zoper odločbo UE o zavrnitvi izdaje gradbenega dovoljenja.

New Report

Close