Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja uvajanje goste hrane – na pomoč

uvajanje goste hrane – na pomoč

Lep pozdrav!

Naš mali mišek je star 4 mesece in pol in imamo velike probleme z uvajanjem goste hrane. Pri treh mesecih in pol smo začeli uvajati gosto hrano in sicer sadje, ki ga ima neznansko rad. Tako danes je banane, ki jih naravnost obožuje, hruške, jabolke, zraven smo mu naribali tudi malo keksa in tako smo postopoma prešli na en nemlečni obrok v obliki sadne kaše. Problem je nastal pri zelenjavi, ki smo jo začeli uvajati nekako pred 14 dnevi. Poskušali smo z zeleno, cvetačo, korenčkom, krompirjem, probali smo celo malo gresa, brez uspeha. Ko zagleda zelenjavo, začne vreščati in ni šans, da bi mu kaj spravil dol po grlu, največ tri žličke, medtem ko je pri sadju ravno obratno, tam komaj čaka, da mu zmešamo sadno kašico. Prosim pomagajte z nasveti, kako ga naj pripravimo do tega, da bo jedel tudi zelenjavo, ker bi radi postopoma prešli tudi na drugi nemlečni obrok. Kako ste mu zelenjavo pripravljali vi? Vsak nasvet bo dobrodošel!

Barda, jaz ne bi hitela… Sicer nisi napisala, ali je otroček dojen ali hranjen z umetnim mlekom, ampak sem prepričana, da je tudi v slednjem primeru še dovolj časa za to uvajanje. Prekinite z uvajanjem zelenjave za en teden npr. in morda poskusite potem spet. In ena boljših kombinacij za prve zelenjavne kašice je tudi bučka in krompir. Za pšenični zdrob je pa še kar malo zgodaj… je škoda, da bi otroček razvil alergijo na gluten.
Lep dan!

Vladka

Pri nas je bilo tako, da smo začeli z zelenjavo in nato s sadjem, oz. prvo korenček, čez dva dni jabolko… Je bilo pa to, ko je bil star 5 mesecev.

Res čudno, a ti si pa mislila, da mu boš 30 dni dajala samo sladko sadje + kekse, potem bo pa z veseljem jedel cvetačo?

Ne razumem… a si nekatere nič ne preberete oz. saj so v šoli za starše natančno razložijo, kdaj in kako z uvajanjem (btw: keksi so bili na sporedu 7 oz. 8 mesec).

nova
Uredništvo priporoča

Meni se zdi, da gre malo prehitro. Brez zamere, gosto hrano naj bi začeli praviloma dodajati po 6 mesecu, oz. po 4 bolj za preizkušanje, tako okusa kot za alergije. Pri nas smo imeli od začetka cel mesec na jedilniku (seveda 1x dnevno) sadne kašiče, pa kakšen rižolino. “Šele” pri 5,5 mesecih smo začeli z pire krompirjem in razno zelenjavo (špinača, korenje, cvetača,…)ampak tudi zelo postopoma. En okus par dni. Šele ko je znala “grizljati” smo šli na riž in zelenjavo. Aja pa sadne skutice ima najraje.
Verjetno tvoj malček še ne more tako očitno razlikovati zelenjavo, da bi mu že na oko ne bi bilo všeč. Ne vem, ampak naši zelenjavni obroki (sploh z bučkami ali cvetačo so že bolj “sladkastega”, sprejeljivega okusa). Ali kaj soliš? Naj bi čisto malo solili, kot pravi naša pediatrinja, vsak ima rad okusno hrano.
Sicer pa imata še čas. Res pa je da pride kako obdobje, koa jim nič kaj ne tekne nova hrana.
Lp

Kot so že druge rekle, čisto nič ne bi bilo narobe, če bi tvoj otrok še danes imel vse obroke mlečne. Normalno pa je tudi, da ima raje sladko sadje – celo s piškotom – halooo! – kot zelenjavo. Ne daj mu piškotov, gresa in podobnega. Preberi si kakšno knjigo o prehrani.

LP

Meni se tudi zdi da hitiš. Pa tudi če bi otrok bil starejši ne skrbi če noče zelenjave. Moja punčka tudi ni hotela pa jo nisam silila in ko sem spet kasneje poskusila je z veseljem jedla, samo počasi brez panike.Pa veliko sreče.

Brez kritik!!!
Ko prosiš za pomoč ni nobenega ali pa se vsakemu zdi vse samoumevno. V knjigah pa tudi piše v vsaki drugače če smo že na tem kdaj naj bi začeli otroka hraniti z gosto hrano, mleko, gluten?! In tudi sol – še pediatri si niso enotni si bodo pa knjige in ljudje. Sol do enega leta obremenjuje ledvice!?

Moj nasvet: ti kar počasi in z užitkom saj ti bo otrok sproti povedal ali pokazal kaj in kako.
Lahko pa kombiniraš (zmečkan krompir + jabočno čežano z dodatkom banane) daj mu kar je z dodatkom hrane ki je ne mara (čeprav ne da jo ne mara ampak jo mora še spoznati, tako kot okuse, sladko, slano, kislo ..)

LP A

Mi imamo podoben problem. Gosto hrano smo pričeli uvajati s četrtim mesecem in naš tamalček (6,5 meseca) še sedaj noče jesti nobene zelenjave (ne doma pripravljenih kašic, ne kupljenih…), poskusila sem tudi s piščančjim meskom- zaman, prav tako ne mara rižolinota in podobnih kašic. Zelo rad pa je sadje (tudi kislo) in skuto, katero sem mu prvič ponudila kaka dva tedna nazaj. No, drugače pa je pri nas mleko še zmeraj na prvem mestu. Ko je res lačen, noče nič drugega.
Eh, jaz se tolažim s tem, da enkrat bo že začel jesti tudi meso in zelenjavo, pa mogoče ga bo po osmem mesecu premamil kak čokolino in bo jedel tudi takšne zadeve. Je pa res, da mu vsake toliko (na par dni) vseeno poskusim dati kaj od tistega, kar ne mara- pač toliko, da vidim, če si je morda premislil.
Sicer pa ima tvoj otrok vseeno še dovolj časa, da se navadi tudi na zelenjavo. Morda bi pa res vžgala kaka finta, katero je priporočila “ajiramana”. To bom še sama preizkusila, že jutri.
Lp

Punce, mene pa zanima, kaj naredite, če neke hrane otroček noče jesti. Ali mu za tisti obrok pripravite drugo, tako, ki jo je, ali pač tisti obrok odpade in se naje mleka, naslednji dan pa date kaj drugega?

Helena

Helena

Ja, dobi kaj drugega. Mleko ali pa kakšno kašico, katero je. Jaz svojega otroka hranim po potrebi. Nima prav določenih obrokov, ker včasih je tudi 10x dnevno po malem, včasih pa 4x. Včasih se zgodi, da dobi sadno kašico tudi več kot le enkrat dnevno, včasih pa cel dan je le mleko.
S stvarmi, katerih ne mara, pa ne eksperimentiram vsak dan.

Hallo!

Sem očitno spregledala tvoj post in zato ti odgovarjam šele zdaj.
Mi se ravno v teh dneh učimo papat na žlico. Hči je v petem mesecu – se pravi da smo z uvajanjem začeli, ko je dopolnila štiri mesece. Tudi meni se je zdelo, da hitimo a ima GER, ki naj bi se z uvajanjem goste hrane izboljšal pa tudi sama je začela dajat očitne signale, da je že pripravljena jesti tudi kaj drugega kot mleko.
Pa saj otroci so si različni in prav tako moramo mi to razliko dojemat in se ravnat predvsem po njih samih.
No, mi smo ravno zaradi bojazni, da ji ne bi sladek okus prišel preveč v navado, začeli uvajat najprej zelenjavo. Prvi je bil korenček, ki ima mimogrede kar sladek okus, nato sem ji ponudila krompir+ korenček, krompir+ cvetačo, samo cvetačo in danes je imela kašico iz vseh treh vrst zelenjave skupaj. Vse je zelo lepo sprejela in danes svi imeli skoraj premalo. Še vedno pa ji na koncu dam tudi mleko ( danes sem ji ga zato, ker je pojedla nekoliko več zelanjave, dala 60ml manj kot ponavadi. ) Vse kašice delam sama doma in jih nič ne solim. Zelenjavo prej dobro skuham in ji dodam pred miksanjem čisto, ampak res čisto malo masla.
V naslednjih dneh bom uvedla počasi tudi že prvo sadje.
Jaz bi ti svetovala tako. Uvajaj počasi. Glede na to, da je otroček še tako majhen, bi jaz mogoče vse skupaj za 14 dni prekinila in začela znova. Tokrat z zelenjavo. Počasi in v začetku z malimi količinami. Boš videla kako bo sprejel do takrat pa brez bojazni, z mlekom bo do takrat sigurno dobil vse kar potrebuje. Za začetek opusti jedi z glutenom ( zaradi možnih alergij ) in črtaj še za nekaj mesecev kekse ( Plazma, ki se dobijo v šparu so baje brez glutena, a bi jaz z njimi vseeno počakala še par mesecev.)
In še moj nasvet: Kupi si knjigo od Annabel Karmel ” Velika paparica za male papvčke ” . Res dobra in uporabna knjiga: Sicer pa sem o tem vsem zadnje čase že veliko pisala.
Veliko užitkov ob uvajanju in da bi malček razvil okus tudi za zelenjavo. Naj vam uspe!
Nočko! Valerija!

Kot si ni enotna stroka, si tudi knjige ne morejo biti enotne. Razen tega pa tudi čas prinaša spremembe. Pred enajstimi leti, ko sem rodila svojega prvega otroka, se je uvajanje hrane tudi pri polnem dojenju začelo pri štirih mesecih. Kravje mleko še ni bilo črtano s seznama do prvega leta starosti.
Sedaj pri polnem dojenju trde hrane ni potrebno uvajati do šestega meseca starosti. V večini knjig pa še vedno piše, da se uvajanje hrane začne med četrtim in šestim mesecem.

Zakaj je Barda začela že pri treh mesecih in pol, ne vem. Tudi sama menim, da ne glede na to, da so si otroci različni, je to res zgodaj. Res ne razumem, zakaj naj bi se tako mudilo.

Barda pozdravljena!

Ne vem zakaj tako hitiš z uvajanjem goste hrane. Tudi mi imamo 4 mesečnico, vendar jo bom dojila do 6 meseca, če bom le lahko. Kako to da si se odločila za uvajanje goste hrane pri 4 mesecih, saj pediatri svetujejo uvajanje goste hrane šele pri 6 mesecih. Ali dojiš ali hraniš z umatnim mlekom?
Kakorkoli jaz se na tvojem mestu ne bi dosti sekirala, ker imaš še dovolj časa, da bo otrok jedel tudi drugo hrano, ki jo sedaj še ne mara.

Lp

Laura, ni res, da vsi pediatri svetujejo uvajanje goste hrane šele pri šestih mesecih! Moj sin je bil pri štirih in pol mesecih nekaj dni hospitaliziran, pa me je en pediater skoraj okregal, da kaj tako počasi uvajam gosto hrano (sin je takrat še samo kakšne sokce pil, pa kdaj pa kdaj sem mu zgostila mleko z rižolinom itd.) in da bi lahko že prej začela.
Prav tako je prijateljici, katere hčerkica ima sedaj dobre tri mesece, pediatrinja na pregledu že svetovala, da naj ne zavlačuje z uvajanjem goste hrane in tekom naslednjih dveh tednov poskusi dati otroku najprej sok, nato pri štirih mesecih pa kašice.
Ma, pediatri si definitivno niso enotni glede uvajanje goste hrane.

Z žličko bi bilo vseeno dobro če bi poskusila malo preje vsaj sadne sokce, ker kasneje se zna zgoditi da se ne bo hotela navajati na nove stvari (hranjenje po žlički ali skodelici) in okuse.
Jaz sem svojega pri 4 mesecih začela navajati na žličko in skodelico (par kapljic sveže stisnjenega soka vsak dan) pa sedaj je kot profesor pri 6 mesecih – kolegica ki pa samo doji pa je začela pri 5 mesecih z žličko pa ji še sedaj pri 6 mesecih ne spravi v usta niti žličke ničesar!!!

To je samo moje mnenje in izkušnja!!

LP A

New Report

Close