Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj bi se zgodilo, če…zanosim?!

Kaj bi se zgodilo, če…zanosim?!

Ojla, čvekice!

Upam, da mi bo kdo lahko pomagal pri moji situaciji.

Zaposlena sem za določen čas, do 31.12.2005. Podaljšujejo mi že tri leta, vprašanje, če me bodo sploh kdaj vzeli za stalno. Stara sem 28 let, mamica 3 letne deklice in bi radi še enega dojenčka. A če jaz zdaj zanosim, me lahko odpustijo? To mi je jasno, da mi podaljšali prav gotovo ne bodo več. Kako pa je s porodniško? Recimo da zanosim nekje na zimo in rodim konec leta, mi pripada porodniška? A grem takoj na zavod?

Toliko enih vprašanj in zmede!!! Če mi lahko da kdo kak pameten nasvet in odgovor bm zelooooooo vesela.

pa lep dan!

prevri an forumu delovno pravo…
lp
Nika

Ker sem bila v podobni situaciji ti lahko svetujem. Porodniška ti pripada normalno, tudi če ti pogodbo med porodniško ne podaljšajo, tudi na višino porodniške to nič ne upliva. LE da boš potem naslednje leto(leto 2006), ko boš na porodniški, brez regresa in dopusta.

LPT

Če graš v začetku nosečnosti na bolniško ti nič ne morejo. V bistvu si samo 30 dni njihov strošek.

Pri meni je vžgalo, da sem si poiskala drugo službo oz. sem rekla, da imam veliko možnosti za redno zaposlitev pri drugi firmi in da bom po vsej verjetnosti odšla (vozila bi se 20 km, kar pa mi je precej smrdelo, a bil je argument). V enem dnevu sem imela odločbo za nedoločen čas in višjo plačo.

p.s.

Tudi meni so več kot tri leta podaljševali pogodbo za določen čas.

Ja imaš porodniško. Tudi če vmes pristaneš na zavodu, ti pripada, samo višina se ti prilagodi na nadomestilo, če razumeš kaj ti želim povedat. Jaz sem zanosila v oktobru 2003, rok sem imela 28.6.2004. S 3.3.2004 bi morala na zavod, pa so mi v službi podaljšali za 2 meseca. Torej 4.5.2004 sem pristala na zavodu, bila 13 dni na zavodu z nadomestilom in nato 17.5.2004 nastopila 42 dni prej porodniško. Za porodniško sem oddajala dohodek od maja2003 do aprila 2004. Imela sem 12 plač tako, da imam zdaj polno porodniško. V primeru bolniške bi imela pač toliko manjšo. V kolikor pa podaljšanja ne bi dobila bi se mi štela plača maj2003 do marec2004 in višina enega denarnega nadomestila april2004. Vse govorim o izplačilnih mesecih. Po koncu porodniške lahko nadaljujem z denarnim nadomestilom. Delovna doba pa ne teče.
Jaz bi na tvojem mestu poskušala kar takoj zanositi oz. fino bi bilo vsaj v roku 5mesecev, potem bi še imela polno porodniško, sicer pa ti bo vsak kasnejši mesec znižal porodniško za razliko plača-denarno nadomestilo.
Samo nevem nekaj, pri meni ker sem že bila na zavodu prijavljena kot nezaposlena (tistih 13 dni) delovna doba ne teče, nevem pa kaj se zgodi z del. dobo, če ti recimo nastopiš porodniško konec novembra, ali ti potem teče še en mesec do zaključka del. razmerja ali pa ves čas porodniške?

Piki Miki, super si mi odgovorila.
Torej če sem te razumela-če želim, da dobim dobro porodniško, moram oditi na porodniški dopust še v času zaposlitve. A je tako? V končni fazi lahko rodim tudi januarja, saj moram 28 dni pred rokom na porodniško. In potem je porodniška kakšna? Koliko procentov plače?

hvala in lep dan

Na porodniško greš lahko 28 ali 42 dni prej (tvoja izbira). Najmanj komplikacij boš imela, če boš na dan nastopa porodniške še zaposlena. Drugače pa bi bila porodniška nekaj takega kot plača (če bi imela povprečje 12 plač). Papirje za porodniško pa oddajaš nekje 60 dni pred rokom, to pomeni, da če bi imela rok februarja, nastopila pa porodniško januarja, bi oddajala papirje decembra, kar pomeni polna porodniška (če nisi nič na bolniški). Tudi če bi imela rok marca, oddajaš papirje januarja, torej se ti šteje zraven še plača izplačana v januarju, ki pa je za december.
Moj nasvet pa je, da začnete delat na dojenčku takoj, pri nas je ratalo šele v 4 poizkusu(kar je še vedno hitro, pa vseeno) in sem bila vedno bolj živčna, ker me je čas preganjal. Saj veš, dostikrat se ne izteče tako kot načrtuješ. Zato mi je tudi zmanjkalo tiste 2 meseca, ki pa sem jih dobila potem noter.

New Report

Close