Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Vmešavanje staršev v prepire otrok

Vmešavanje staršev v prepire otrok

Prosim vas za vaše mnenje o tem. V soboto se mi je zgodil en neljub dogodek, po katerem sem se počutila zelo slabo. V glavnem prišli smo na igrišče in moj sinko se je usedel na gugalnico, ki je bila prazna. Čez nekaj časa sta prišla k njemu dva fanta (približno enako stara oz. malo starejša) in sta ga podila dol z gugalnice. Nekaj časa se je še upiral (zgledalo je tako: pojdi dol, ne ne grem, pojdi dol, ne grem,…), potem pa je bilo očitno tega preveč in je prišel jokajoč k meni. Moram rečt, da smo bili pred tem na organizirani telovadbi in je bil že tam zelo prizadet, ker ni bil “gnilo jajce”. Potem se mu je zgodilo še to na igrišču in ko je prijokal k meni in rekel: “Nikamor več ne grem, samo še doma bom!” se mi je tako zasmilil, da sem šla z njim k gugalnici in tistima dvema fantkoma rekla, da se ima tudi on pravico guncat, saj je prišel na prazno gugalnico in da ko se bo on nehal, bosta lahko šla pa onadva gor.

Takoj po tem pa sem imela kar en kamen v želodcu, ker sem začela razmišljat če sem sploh prav naredila. Saj mene ne bo vedno zraven, da bi ga ščitila, po drugi strani pa on v bistvu pričakuje mojo zaščito ko sem zraven. Moram tudi povedat da je po karakterju bolj zadržan in nikoli ne sili v ospredje.

Kaj mislite ve? Kdaj je pametno se vmešati in kdaj pustiti otroke, da se sami zmenijo?

Maja, še večji kamen v želodcu in slabo vest bi imela, če se ne bi vmešala (mislim, ne prepričana sem, da bi jaz reagirala enako kot ti).

Odvisno od starosti in situacije!
Res je – ne bo te vedno zraven, ko pa si, dokler si, pa čisto vse ne more it mimo, ne?
Lp, Mateja
Ne bi se prepirala z drugimi otroki, bi jim kvečjemu na lep ali zabaven način skušala dopovedat – za tujo “kritiko” so otroci bolj dovzetni, vsaj moji!

Verjetno je še precej majhen tvoj otrok… drugače bi se že sami zmenili….

Jaz bi reagirala že prej, ko bi ga šele dol podila. In rekla tistima otrokoma, da je za gugalnico pač vsta…. torej morata počakat.

:))

Po mojem je dobro presojati stopnjo resnosti prepira. Za vsako malenkost ni treba posredovati, naj se otroci poskusijo zmeniti sami, če se le da. Po drugi strani pa verjetno tudi ne bi mirno gledala, če bi ga tadva fantka začela fajn tepsti, kajne?

Po mojem si kar prav ravnala. Tvoj sin je prijokal k tebi in prav je bilo, da si onima povedala, da nista ravnala prav. Saj to ne pomeni, da ga pretirano ščitiš. Še preveč bo situacij, ko te ne bo zraven in se bo moral nekako znajti sam.

Lp,
Katarina

Otrok je prišel k tebi po pomoč, potem je jasno, da si mu jo nudila, kajne? Med tožarjenjem in iskanjem pomoči pri staršu pa je tudi razlika…

E. Pantley je imela dober nasvet proti tožarjenju:
Mami, ta in ta, pa dela to in to!!!

Je kdo padel, koga kaj boli? (tukaj pride v poštev tudi srce, ker je otrok psihičlno prizadet)

Ne…
Potem se zmenite sami…

druga možnost:
Da – potem ukrepaš…

In enako se mi zdi, da lahko starši sami presodimo, kdaj se vmešati in kdaj ne – kadar je možnost, da je kdo poškodovan (in to ne le tvoj otrok!), se vmešaš, kadar pa se otroci samo “merijo”, pa sicer opazuješ a pustiš, da se zmenijo sami, če se le da…
T.

Tudi meni oz. mojemu sinu se je zgodilo nekaj podobnega, namreč, da so ga podili iz gugalnice. Mirno sem se postavila zraven in ga vprašala, če ga še malo porinem ( mislim mojega sina na gugalnici) pa je bil potem mir.
Moje prepričanje je, da smo z otrokom zato na igrišču, da ga varujemo pred nevarnostmi in “nevarnostmi”. Seveda pa je potrebno tuje otroke in njihovo osebnost prav tako spoštovati, kot svojega otroka. Tudi tako ravnam, da ob predolgem guncanju ( ali kakšna druga aktivnost) opozorim, da je čas, da se umakne tudi čakajočim.

Jaz bi ga potolažila, ne bi pa šla urejevati zadeve z drugimi otroki. Fanta sta pač bolj podjetna in samozavestna pa sta tvojega spravila dol. V naslednji situaciji bo še bolj računal na tvoje posredovanje. Tako bo vedno bolj plašen in ga bodo drugi lahko izrinili.

Do kdaj pa naj se vmešava?
do 5 leta, 10, leta 18 leta kdaj naj neha?

Otroci naj se sami zmenijo

prav, otroci naj se sami zmenijo.

Še vedno pa trdim, da jih je treba nadzorovati, da zadeve ne uidejo iz kontrole – bila sem priča takemu pregonu z gugalnice – dva fanta sta punčko najprej prepričevala, ona je vztrajala, potem pa jo ruknila dol, da se je potolkla, in zasedla gugalnico.

A tudi takrat velja zakon močnejšega in kaj nas briga, kaj sta otroka storila punčki? Ona je pač šibkejša, onadva močna in na žalost se ni mogla sama zmeniti…

naj mi nekdo razmeji, kdaj ja in kdaj ne!
T.

Kaj pa ko tebe ne bo zraven?

Kdo se bo pa takrat vmešal.

Otroci se morajo znajti v vseh razmerah.

No, kk, ga bom k tebi poslala z razbito glavo … Mislim, da se morajo otroci znajti – znašli se bodo pa tako, da jim bomo mi pokazali in povedali, kako… vsi nimajo ubijalskega instinkta.

t.

Sicer je krasno, da imamo vsak svoje mnenje…. Ampak, da bi jaz pustila in mirno gledala kako mojega otroka (ali katerega drugega) podijo dol z gugalnice… ali pa da bi dopuščala kakšno drugo obliko nasilja….

Imam svojega otroka preveč rada…. Če bo treba komu solit pamet, pa jo bom.

:))

Saj pravim

Kaj pa ko tebe ne bo zraven?

Ko nje ne bo zraven, bo pazila pa otroka druga ODRASLA IN ODGOVORNA oseba…

:))

Jaz naredim isto, če je potrebno. Po mojem mnenju je otrok prišel k tebi po pomoč in prav je, da si mu pomagala. Ne zdi se mi, da gre za popuščanje ali odnašanje “riti” v smislu, kaj bo pa takrat, ko bo sam ?. Po moje bi imela še večji kamen v želodcu, če ne bi priskočila na pomoč.

lp Maja

Lep pozdrav !

Saj sem pričakovala, da bodo mnenja različna, sem pa vseeno vesela, da toliko mamic razmišlja podobno kot jaz (Tinkara C, Hop Cefizelj,Tin 1,..)

glede na to, da je star 4 leta – bom jaz še dolgo zraven… ali pa kdo drug, ki bo odrasel, in mu bova z možem zaupala 🙂

ne pravim – ponudi kiklo za skrivanje! pravim pa – pokaži, kako se to naredi – kako se zmeni, kako prepriča, kako “zmaga” in premaga…

T.

Ena moja kolegica je imela tako mnenje… kar pusti jih, saj se bodo sami zmenili…. Bolj sem ji razlagala, da s tem daš otroku le vedet, da je prav, ker je nasilen…. manj sem ji prišla do živega.

No, po nekaj mesecih mi je sama rekla, kako ona krasno vzgaja fanta – ne dovoli pretepanja, poskuša biti zraven, ko se začne kaj kuhati…. Skratka, ravno kontra kot je še pred nekaj časa trdila da je edino prav :))

Tako da – dete je tvoje in ti mu polagaš temelje za prihodnost in srečno otroštvo (in mladost)…..

:))

Saj ne gre za to da komu solimo pamet. Tudi ne gre za to da se vmešamo med” prepir” med otroci.

Bistvo je ali bo otrok takrat ko bo SAM znal pravilno odreagirati. Ne boš vedno ti zraven.

New Report

Close