Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje solidarnostna pomoč-od koga?

solidarnostna pomoč-od koga?

Če si na bolniški več kot tri mesece, ti pripada solidarnostna pomoč (za zaposlene v negospodarstvu). Zanima me, ali to podejtja dajo iz lastnega žepa ali dobijo to potem povrnjeno in od koga dobijo povrnjeno??? Od zavoda za zdravstvo, pristojnega ministrstva, države, vlade..?? Ali se katere kaj spozna na to?
Nin@

Nina,
solidarnostna pomoč o kateri pišeš je izplačana s strani sindikata in samo za zaposlene, ki so vključeni v sindikat.
Lep dan ti želim, M.

MOŽ ni sidikatu imalo pa kolektivno pogodbo podpisano za tak primir in jo je tudi dobil.

Solidarnostna pomoč ti pripada po kolektivni pogodbi za daljšo bolezen (po treh mesecih bolniškega staleža). Dobi jo vsak in je strošek delodajalca. Če pa si včlanjena še v sindikat, lahko tudi tam dobiš solidarnostno pomoč, ki pa je neodvisna od delodajalčeve.

lp

Potemtakem dobiš lahko v primeru včlanjenosti v sindikat 2x solidarnostno??
Od delodajalca in sindikata??
Hvala.

Koliko je meni znano-ja.

Joj, ne mešat zadeve…
Solidarnostna pomoč obstaja tako za tiste ki delajo v gospodarstvu kot tudi tiste ki delajo v negospodarstvu.

Za negospodarstvo jo določa KOLEKTIVNA POGODBA ZA NEGOSPODARSKE DEJAVNOSTI (Drugi osebni prejemki – 40. člen):
“4. Solidarnostne pomoči
Delavcu oziroma njegovi družini pripada solidarnostna pomoč v višini povprečne mesečne čiste plače v gospodarstvu Republike Slovenije za pretekle tri mesece, in sicer v naslednjih primerih:
– smrt delavca ali ožjega družinskega člana;
– težja invalidnost;
– daljša bolezen;
– elementarne nesreče ali požari. “
Ob navedenem je treba upoštevat še obvezno razlago, ki glasi:
“Solidarnostna pomoč – 40. člen KPnd
2. Solidarnostna pomoč po tretji alinei, 4. točke 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti pripada delavcu v primeru daljše bolezni, zaradi katere je delavec začasno nezmožen za delo, kar je potrebno v vsakem primeru izkazati s potrdilom pristojnega zdravnika oziroma zdravniške komisije. Pri tem te pravice ni mogoče dodatno pogojevati z vrsto bolezni oziroma poškodbe, zaradi katere je delavec nezmožen za delo, saj gre za izključno strokovno presojo zdravnika.
Pod daljšo bolezen štejemo bolezen, ki traja tri mesece ali več, ne glede na to, ali je delavec zaradi bolezni tri mesece ali več odsoten z dela ali pa dela po 4 ure dnevno.
3. Do solidarnostne pomoči po tretji alinei, 4. točke 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti – “daljša bolezen” – je delavec upravičen samo enkrat v koledarskem letu.”
Iz navaedenega tako sledi, da je rizična nosečnost razlog za nezmožnost za delo nosečnice. V kolikor je taka nosečnica nepretrgoma na bolniški vsaj 3 mesece – dobi pomoč.

Za gospodarstvo določa SPLOŠNA KOLEKTIVNA POGODBA ZA GOSPODARSKE DEJAVNOSTI (51. člen – Drugi osebni prejemki):
“4. Solidarnostne pomoči
(1) V primeru smrti delavca ali njegovega ožjega družinskega člana, ki ga je delavec vzdrževal, njegovim družinskih članom oziroma delavcu pripada solidarnostna pomoč. V primeru smrti delavca pripada njegovim družinskim članom 60% povprečne plače v RS za pretekle tri mesece, v primeru smrti družinskega člana pa 30% enakega poprečja. Solidarnostne pomoči v ostalih primerih se lahko določijo v kolektivnih pogodbah dejavnosti.
(2) Ožji družinski člani so zakonec, otroci (zakonski in izvenzakonski) ter posvojenci, ki jih je po zakonu dolžan preživljati.”
Tu velja še posebej poudariti to, da posamezna panožna kolektivna pogodba lahko določi še druge solidarnostne pomoči – npr. za dolgotrajno bolezen.

V primeru, da ste članica sindikata in plačujete članarino pa se je potrebno obrniti tudi na sindikalnega predstavnika. Prav možno je, da vaš sindikat pravtako nudi svojim članom solidarnostno pomoč, vendar so kriteriji za dodelitev in višina odvisni samo od sindikata.

Višina solidarnostne pomoči, ki jo določa KOLEKTIVNA POGODBA ZA NEGOSPODARSKE DEJAVNOSTI je za leto 2004 znašala 119.767 SIT.

aja še to: solidarnostno iz kolektivnih pogodb daje delodajalec, refundacij ni. pomoč sindikata da sindikat iz članarin.

Mene pa zanima če si do te pomoči upravičen tudi, če delaš v javnih delih?Ali ti to delodajalec oziroma zavod za zaposlovanje izplača avtomatsko, ali moraš napisati kakšno vlogo? Prosim, napišite mi, če katera ve kaj o tem?!

Tudi jaz nisem v sindikatu pa sem solidarnostno pomoč dobila. Torej pomoč nima nobene zveze s sindikatom.

Ce prav razumem, nam solidarnostno pomoc placa delodajalec in je od njega odvisno, ali nam jo da ali ne?!?

Kam pa posljem zahtevek, ali je to kaksen obrazec.

Sem en popoln neved na tem podrocju.

delodajalec nič ne odloča ali bo dal ali ne – pomoč mora dati ker se je zavezal v kolektivni pogodbi!
obrazca ni, preprosto v dveh stavkih napišeš kaj hočeš. Jaz sem naslovila zadevo na kadrovsko, napisala sem da zaradi daljše bolezni in s tem povezanega slabšega finančnega stanja uveljavljam pravico do solidarnostne pomoči, ki mi pripada na podlagi Kolektivne pogodbe za negospodarstvo. Kot dokaz za izpolnjevanje pogojev pa sem jim poslala v prilogi kopiji odločb zdravstvene komisije o bolniški.

prosim, svetuj še meni.
Delam v šoli in ravnatelj mi je odobril pomoč. Dobim jo izplačano naslednji mesec. Kaj pa je sedaj s pomočjo od sindikata? A moram sedaj posebej še v dogovor s sindikalnim zaupnikom? Misliš, da sem upravičena tudi do te? Ne vem pa, kaj bo rekel ravnatelj, glede na to, da bom eno pomoč že dobila(res pa je bil mož lani več kot pol leta brez vseh dohodkov).

Hvala ti za nasvet.

za sindikalno pomoč se obrni na svojega sindikalnega zaupnika. Žal ne vem ali jo v šolnišlkem sindikatu imate. Za ravnatelja pa nič ne skrbi – dobila jo boš če ti pripada, za sindikalno pomoč pa se lahko zahvališ samo svojim kolegom v sindikatu – če jo imate se bo izplačala iz članarin, ki jih plačujete vsi člani sindikata.
Iz ravnateljevega žepa ne gre prav nič!

Tole sem nelje našla:
solidarnostna pomoč
– KP za negospodarske dejavnosti, KP za dejavnost vzgoje in izobraževanja, KP za dejavnost zdravstva in socialnega varstva in KP za kulturne dejavnosti 110.708 SIT
– KP za raziskovalno dejavnost 173.374 SIT

Se oproščam, tole so novo podatki:
solidarnostna pomoč:
– KP za negospodarske dejavnosti, KP za dejavnost vzgoje in izobraževanja, KP za dejavnost zdravstva in socialnega varstva in KP za kulturne dejavnosti 119.767 SIT
– KP za raziskovalno dejavnost 177.708 SIT

Pozdravljena Cicamica!
Upam, da šekaj preverjaš ta forum, saj sem ob pregledu starih sporočil ugotovila, da kar precej veš o tej pomoči.
Meni je delodajalec odobtil izplačilo solidarnostne pomoči (v bolniški sem 4 mesece), ko pa sem se obrnila na našega računovodjo, mi je rekel, da naj mu poiščem pravni temelj.
Bojim se, da spadamo samo v SKPGD, ki pa se sklicuje na druge branžne pogodbe.
Zanima me torej, ali mi res ne morejo izplačati pomoči, če nimamo sklenjene nobene druge KP?
Hvala za odgovor in vsem lep dan.

New Report

Close