Najdi forum

Smrekovi vršički

Pozdravljeni,

sigurno ima kdo podatek o obiranju smrekovih vršičkov in izdelavi sirupa iz tega. Kakšen je postopek,…?
Je morda kdo vlagal te vršičke tudi v žganje ali kaj podobnega?
Rabim nasvet,
hvala za odgovore

Smrečica

Hojla!

Poglej na forum prehrana. Tam smo veliko govorili o pripravi smrekovih vršičkov.

LP Mihaela

hvala,

že srfam do tam,…

Lp 🙂

V širok in globok kozarec daš po slojih enako količino smrekovih vršičkov in sladkorja. Ko prideš do vrha, zapri kozarec z navadnim celofanom in postavi na sončno okno.
Ko bo sonce raztopilo sladkor in sladkor izlužil zdravilne snovi, bodo vršički uveli in temno rjavi. Takrat precediš skozi gazo in shraniš, najbolje v hladilniku.

Še bolj učinkovit je pripravek iz dolgolistnega trpotca. Priprava je bolj zapletena. Zložiš enako, le da vse to zakoplješ kakšnega pol metra v zemljo in tam pustiš do tri mesece.
Če nimaš možnosti zakopati, postavi kozarec v temno klet z nizko temperaturo in popolno temo.

Precejanje skozi gazo je pri trpotcu težje, sirupa je manj, listi skoraj ne razpadejo, veliko sirupa in sladkorja izgubiš, če nimaš za to posebne stiskalnice. Je pa toliko bolj učinkovit.

Smrekovi vršički so se že zdavnaj nabirali, vendar za drugo leto.
Nikoli in nikdar jih ne puščajte ponoči na lunini svetlobi. Kolikor dobrega naredi sonce, toliko slabega naredi luna. Če tega ne upoštevate, imate samo sladek smrekov sirup brez zdravilnih učinkov. Vršički se morajo obdelovari vsaj 40 dni. Ko vidite, da se nabirajo drobni mehurčki, to ni neko vrenje(vsaj praviloma) ampak proizvajanje “ozona” in to je tisto kar je blagodejno za grlo

Jaz jih imam še vedno na okenski polici. Ali je to še dobro za precedit, ali je to predolgo tam?

Lahko jih precediš. Za v zganje pa mi naredimo tako:
v litrsko flašo nalijem cca.2 dcl sirupa smrekovih vršičkov do vrha pa šnops in zmešaš.

Če pretiravaš s smrekovimi vršički, postaneš alergičen, tako da še medu ne smeš več uživati. Torej ne misliti, da jih lahko zaužiješ kolikor hočeš, da boš prej zdrav!!!

Smrekove vršičke se pripravlja s sladkorjem. Ena plast vršičkov, ena sladkorja. Ko kozarce obložiš, jih pusti 3 tedne na sončni zunanji polici.
Nastali sirup precediš in dobiš zelo kvaliteten sirup za vse težave v zvezi s pljuči, dihanjem, prekomernim kajeje.

Dosti učikovitejši pa je priparvek iz trpotca, ki se naredi na enak način, shrani pa v temi ali celo v zemlji.

mollflanders napisal:

> Smrekove vršičke se pripravlja s sladkorjem. Ena plast
> vršičkov, ena sladkorja. Ko kozarce obložiš, jih pusti 3 tedne
> na sončni zunanji polici.
> Nastali sirup precediš in dobiš zelo kvaliteten sirup za vse
> težave v zvezi s pljuči, dihanjem, prekomernim kajeje.
>
> Dosti učikovitejši pa je priparvek iz trpotca, ki se naredi na
> enak način, shrani pa v temi ali celo v zemlji.

Zakaj se uporablja pripravek iz Trpotca

Pripravek iz trpotca se uporablja pri težavah z grlom, kašlju, zasluzenosti.
Čisti kri.

jaz sem trpotec zmlev v multipraktiku ter postavil na sonce kot smrekove vršičke . Zelo dober sirup nevem pa če ima kakšno koristnost.

Mene zanima, če smrekove vršičke zaužiješ kar surove, direkt utrgane in zaužite?

narediš sirup. Jaz delam po tem receptu in je super, https://znam.si/recepti-in-hrana/napitki/sirup-iz-smrekovih-vrsickov/

Smrekove vršičke za kulinariko se najbolje nabira, ko so še čisto mladi, za zdravilne namene pa so celo boljši, tisti malo večji. 

Sirup se lahko pripravi “klasično” z nalaganjem plasti smrekovih vršičkov in sladkorja (ali medu), ki se potem postavi na sonce, dokler se sladkor ne stopi. Nato se precedi. 

Lahko pa se naredi “močan čaj” iz smrekovih vršičkov in se nato doda sladkor ali med, da dobimo sirup. Močan čaj naredimo tako, da prgišče smrekovih vršičkov prelijemo s pol litra vode, segrevamo do vretja in nato na nizkem ognju kuhamo še 20-30 minut oziroma dokler se nam tekočina ne zmanjša na polovico. Pustimo pokrito še pol ure do 1 ure in nato dodamo sladkor ali med.  Segrevamo samo toliko, da se sladkor oz med raztopi (sploh pri medu pazimo, da ne segrevamo preveč). Precedimo in shranimo v sterilne stekleničke. 

Toliko kolikor imamo skodelic tekočine, toliko dodamo sladkorja ali medu – je pa to po želji. Bolj bo sladko, bolj bo obstojno,

Sirup smrekovih vršičkov je iz zdravilnega vidika precej blag (a vseeno učinkovit), ima pa krasno aromo in ga lahko dodajamo tudi v raznorazne jedi.

V alkoholu pa lahko naredimo tako, da

  – če delamo po plasteh s sladkorjem alkohol prelijemo čez (s tem ravno nimam izkušenj)

– lahko v kozarec damo smrekove vršičke + med (sladkor) in alkohol, počakamo 4-6 tednov, vmes večkrat premešamo in precedimo

Po mojih izkušnjah sami smerkovi vršički v alkoholu pridejo preveč grenki (je pa tudi odvisno tudi, koliko “stare” imamo – manjši bodo manj grenki, večji bolj)

Lahko pa se tudi posebej naredi sirup in se nato sirup zmeša z alkoholom  (za intenzivnejši okus z v alkohol namočenimi vršički) in dobimo liker – razmerja so odvisna, koliko sladko želimo.

 

Lep pozdrav,

dr. Tina Mele

https://thegreenwitch.si/

New Report

Close