Najdi forum

Imam nekaj vprašanj, ki me oz. naju s fantom mučijo že kar nekaj časa in se misliva tega kmalu lotiti. Skupaj sva že kar nekaj časa, srečna, z veliko ljubezni in kmalu bi si rada ustvarila družino, zato se tudi želiva poročiti. Moja pa tudi njegova želja se je poročiti tudi cerkveno, vendar tu nastopi problem, saj se je on že poročil cerkveno. Poročen je bil slabi dve leti, ker ona ni vedela, kaj je to družinsko življenje in še marsikaj je bilo tu vmes, sta se tudi ločila. Zanima pa me ali se da cerkveno ločiti in na koga se je treba obrniti? Kakšne razloge je treba navesti, in ali je treba za to tudi dokaze?
V primeru, da par ni cerkveno poročen, ali lahko njuni otroci prejemajo zakramente?
Ne zdi se mi namreč fer, da jaz, ki nikoli nisem bila cerkveno poročena, da se s partnerjem ne morem cerkveno poročiti, ker se je on že.
To je najina velika želja, ker sva prepričana, da nama bo tokrat uspelo in da bomo srečna družina.
Vsak išče srečo. Ko misli, da jo je našel, je več ni. Zato si zasluži drugo priložnost, da bo srečen.

Prosim za odgovore. Upam, da me razumete.

Drugo priložnost res zasluži vsak, to imaš popolnoma prav, vendar je cerkveni zakon tak, če sta se prostovoljno odločila za zvezo, da je pač ne moreta kar tko prekiniti. Seveda se lahko ločita, vendar se potem ni več možno cerkveno poročiti. cerkvena ločitev pa je možna samo, če so bili upravičeni razlogi zato, recimo laži, prevare, bolezen itd…
Otroci lahko mirno prejemajo vse zakramente, četudi nista poročena cerkveno, samo pravega župnika morata dobiti. Ti pa se lahko poročiš cerkveno, seveda z njim, vendar pri cerkveni poroki samo eden prejema zakramente.

Tako nekako, upam, da sem ti lahko kaj pomagal.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Pozanimaj se,jaz sem nekje brala,da se lahko tudi s tehtnimi razlogi razporočiš,oziroma je na cerkvenem obredu drugi partner kot spremljevalec in je zakon sklenjen v cerkvi,velja pa samo za tistega,ki pogoje izpolnjuje.Tako se je menda poročil Jurijev sin.Prošnja se pa menda ošlje škofu,doda morebitna dokazila,pa lokalni župniki ali kaj že so ti lahko svetujejo ,pomagajo in zapišejo kak dober razlog za razporoko.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

cerkveno se ločiti ne da. Lahko pa se ugotovi neveljavnost zakona. Toda to, kar si navedla zgoraj ni razlog za ugotovitev neveljavnosti zakona. Neveljavnost zakona se lahko ugotovi takrat, ko so bile pred poroko laži, prikrivanje… Neveljavnost zakona se lahko ugotovi tudi, če je bil kdo pred oltarjem pod prisilo. Nekaj razlogov na takšni osnovi bosta morala najti.

Obrni se na Škofijo maribor g. Stanislavu Slatineku, mislim, da ti bo on lahko pomagal.

LP Evgi

Svetujem ti, da pogledaš na forume na http://www.iskreni.net in tam zastaviš vprašanje. Zagotovo ti bodo odgovorili, tam odgovarja tudi duhovnik.

Žal pa ne znam naredit aktivnega linka..
LP

Cerkvena poroka je tista,ki naj bi dva vezala do konca življenja,ne glede na to,kaj bi ju naj ločilo.Lahko je to bolezen….skratka v dobrem in slabem.Na to pristane vsak,ki se odloči za ta korak.
Potem,pa pride nekaj hudega,slabega…..bi se pa radi nekateri cerkveno ločili in razveljavili.To pa ne gre.
Jaz to razumem tako,kot če se pelješ z vlakom v Indijo Koromandijo,potem pa na koncu rečeš,da tam nikoli nisi bil.Skratka,zakon je narejen tako,da je večini pisan samo enkrat,le izjeme imajo še en “bonus”.
Žal mi je zate,ker se ti del sanj ne bo mogel uresničiti,ampak bolj važno je,da bo trajalo naprej!To šteje mnogo,mnogo več!!

LP!!

Oj

Točno tako kot pravi Primož.
Naj dodam, da za cerkveno ločitev so potrebni dokazi. Ločitev pa naj bi odobril sam papež v Vatikanu kateremu se posredujejo vsi podatki.

LP, Dejc

Zdravo!

To kar je napisal Primož bo držalo; vendar pa za vzpodbudo ti lahko povem, da sem v prejšnji vezi imela podoben primer, tudi on je bil že cerkveno poročen pred mano… bojda se da. Najbolje, da stopita do svojega duhovnika in se z njim pogovorita, saj mora tudi on napisati priporočilo o vajinem zglednem krščanskem življenju…

Veliko sreče in potrpljenja, ker ti postopki vsi romajo v Vatikan in to vzame precej časa razen če imaš tam kakšne veze…

hej,

crkveno se lahko ločiš, vendar je prekleto težko, namreč pisati moraš v Vatikan in potem se tam odločajo o tem, ja pa podkrepit moraš prošnjo za ločitev z hudo dobrimi dokazi, moj in njegova bivša žena sta že pred letom dni pisala, vendar še nobenega odgovora, mislim, da ne bo dovolj tehtnih razlogov za ločitev.

Sicer se pa ti lahko crkveno poročiš, on se bo pa pač samo civilno…

good luck

Zaja

http://www.unikatnazaja.blog.siol.net/

No to, da se lahko z njim cerkveno poročim, vendar samo eden prejema zakramente, me je že v veliki meri potolažilo.
Hvala

“Ti pa se lahko poročiš cerkveno, seveda z njim, vendar pri cerkveni poroki samo eden prejema zakramente.”

Primož, tole ne bo držalo in žal učiš krivo vero.

Na tak način se neznana lahko poroči samo z nekom, ki NIMA nobenih zakramentov in jih tudi ne misli prejeti, torej ni kristjan – je nekrščanske vere ali pa brez vere.

Neznana se ne more poročiti s kristjanom, ki je VELJAVNO cerkveno poročen z drugo, na noben način – s stališča Cerkve se moški ne more poročiti nakdnadno še z eno žensko, ker je to pač poligamija.

Cerkvena ločitev ne obstaja in tudi enostranska poroka, kjer imata oba zakramente, ne.

Če komu to ni prav, naj se ne pritožuje meni, pač pa Cerkvi.

Neznana, ti se pa vprašaj, zakaj sliliš nekam, kjer te jasno in glasno nočejo. Tvoj partner se cerkveno ne more ločiti. Lahko sicer dokazuje, da zakon ni bil pravilno sklenjen, ampak ker proceduralne napake ne bosta našla, lahko tvoj partner samo še laže in svojo bivšo ženo kot osebo popolnoma popljuva in zabije v tla vse, kar sta imela. Tudi če sta se ločila, še ne pomeni, da ima sedaj pravico zmetat na smetišče vse, kar ju je nekoč združevalo.

Če je pa pripravljen svojo bivšo ženo na cerkvenem sodišču po krivici popolnoma oblatiti samo zato, da se bo lahko cerkveno poročil s tabo (če bo sodnik že tako naiven, da bo nasedel), pa malo premisli, kakšno življenje boš imela ob njem – kdor ne spoštuje bivših partnerjev, tudi tebe ne spoštuje. In pri tem vama cerkvena poroka ne bo prav nič pomagala.

Poročita se civilno, če že koruznika nočeta biti, pa konec komedij.

Hmmmmm…
Zelo hecno…,ker ONA ni vedela kaj je družinsko življenje.A ti in tvoj dragi pa prav gotovo vesta????Kako egoistično.Upoštevaj,da boš res vedela kaj je resnično družinsko življenje!!!!
Ti se lahko s partnerjem poročoš cerkveno,ni nujno pa ,da se on s tabo,tudi taki primeri so.On je samo poleg tebe.Tudi otrok lahko prejme zakremente.
veliko družinske sreče…..

Prav ima Evgen, ki govori o tem, da cerkena ločitev ne obstaja. Možno je le ugotoviti neveljavnost zakona. Slišala sem, da je enim to uspelo v primeru, če je bila ona v času poroke noseča. V tem primeru se par sklicuje na to, da sta se poročila samo zaradi otroka in da se sicer ne bi poročila. Hecno, da taki vzroki delujejo, a ne? Skratka, treba je najti neke dokaze, iz katerih je razvidno, da v času poroke nekdo ni imel resne namere. Vse, kar se je dogajalo kasneje v zakonu, nima nobene veze in na podlagi tega ti ne bodo razveljavili zakona (skupaj v dobrem in slabem, kot je povedala Kiara). Razloge in dokaze je treba torej iskati v obdobju pred poroko.

Prav ima tudi Janis, ki pravi, da v vajinem primeru enostranska poroka ni možna.

Otroci pa lahko prejmejo zakramente, saj je vsakdo božji otrok, a ne, ne glede na to, v kakšnih razmerah se rodi.

Jaz tudi predlagam, da se osredotočiš na vajino ljubezen in na skrb za vajino skupno prihodnost. Sama ceremonija ni tako pomembna. Tudi tistemu, ki sedi v nebesih, nič ne pomeni neka ceremonija, ki so si jo izmislili Zemljani, ampak mu je važno, kaj nosiš v srcu.

Srečno!
B.

Včasih so rešitve čisto preproste.

Zakaj pa ne prestopita v kakšno drugo vero in se poročita v njihovi cerkvi?
Ker zgledna kristjana tako nista, drugače se zdaj ne bi tega spraševali, pa tudi drugače dvomim, da se držita vseh njihovih pravil, ker pa hočeta cerkveno poroko zaradi ozadja na slikah je res najbolje, da jo gresta iskat k drugi religiji, izbire je na pretek.

Oj

Ne vem ali ste tisti, ki trdite, da se cerkveno ločiti ne da župniki, da ste tako trdno prepričani?

Naj podkrepim razlago, da je to vendarle mogoče. Pred 10 leti se je stric ločil od svoje žene, ker ga je varala vsepovprek.
Ko se je moj stric ločeval je to zvedel župnik, ki mu je tudi sam rekel, če želi mu lahko pomaga pri cerkveni ločitvi, ker pač ve kako zadeve stojijo, vendar bo to dolgotrajen in zahteven postopek za katerega so potrebni dokazi, ki ga na koncu odobri sam papež v Vatikanu.
Župniki pa vendar naj ne bi lagali?

Stric se za to na koncu ni odločil, ker je s svojo bivšo ženo želel čim preje opraviti.

LP, Dejc

Še enkrat vsem:

cerkvena poroka z nekom, ki je že cerkveno poročen, NI MOŽNA NA NOBEN NAČIN, TUDI ENOSTRANSKO NE!

Dajte se že enkrat pozanimat.

Groza, groza kakšne stvari eni navajate. Le kako naj bi se ena sama oseba poročila cerkveno – s kom pa, sama s sabo? Zakrament svetega zakona je sklenitev zakonske zveze DVEH oseb, moškega in ženske, ki postaneta eno. Po varianti nekaterih bi se potem lahko vsak posameznik prikazal v cerkvi in prejel zakrament sv. zakona kar sam s sabo. Najbolj prav je odgovoril Janis. Malo logike pri tem ne bi škodilo. Neznana, vama pa svetujem posvet pri župniku.

Aneja, tukaj logika nima nič s tem. Samo en partner se lahko poroči cerkveno in prejme zakramente, drugemu ni terba, je pa prisoten na poroki. To ni logika, to je dejstvo, večkrat preverjeno. Bil tudi osebno prisoten na takšni poroki.

Primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Zelo, zelo me je zmotil tvoj stavek: “poročen je bil slabi dve leti, ker ona ni vedela, kaj je to družinsko življenje in še marsikaj je bilo tu vmes, sta se tudi ločila”. Ne veš, kaj bi bilo med njima, ker nisi slišala njene zgodbe! Zato ne piši neumnosti! Za razpad zakona sta namreč potrebna dva!

Seveda je možno enostranska———————————————–dokaz—————–JAZ…poročena sem cerkveno in civilno z možem,on pa z mano samo civilno,ker cerkveno je že bil.
nebi pisala,če nebi vedela…..
P.S. bil pa je poleg mene v cerkvi

New Report

Close