Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje vdrte bradavice-prosim nasvet

vdrte bradavice-prosim nasvet

Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje. Pri prvem otroku sem dojila 9 mesecev, več ni šlo, ker je zmanjkovalo mleka in sva odnehala oba z otročkom brez posebnih problemov.
Imela pa sem od vsega začetka “vdrte” bradavice, tako so mi povedale v porodnišnici in že tam sem začela dojiti z nastavki. Sicer bradavica malo izstopi, vendar ne dovolj, da bi jo otroček dobil dovolj v usta. No, zdaj sem pri prijateljicah res videla, kakšna bi morala biti “prava ” bradavica, ker do zdaj te priložnosti nisem imela.
Zdaj sem 2. noseča in me zanima, ali lahko s čim pripomorem k temu, da bi mi bradavica bolj izstopila, da ne bi rabila nastavkov. Sicer je res bolje z nastavki, kot po flaški, ampak mene so ti nastavki tudi motili, pa pazit na higieno, pa odpadejo med dojenjem in so sami problemi, bog ne daj, da jih kje pozabiš, če kam greš itd….Zato bi zdaj rada naredila vse, da poskusim po naravni poti, če se le da. Kaj mi priporočate?
Hvala za vaše nasvete.

Draga 2000,
prvega otročka ste dojili devet mesecev, dokler vam ni zmanjkalo mleka. V porodnišnici so vam rekli, da imate vdrte bradavice, zato ste dojili z nastavki.

Dobro je, da se sedaj, ko ste drugič noseči, že vnaprej zanimate, kaj lahko storite, da bo dojenje kljub vdrtim bradavicam bolje steklo in da ne bi dojili z nastavki.

Če ima mati vdrte bradavice, so lahko težave. Da lahko dojenček uspešno sesa, mora bradavico povleči globoko v ustno votlino. Če so vaše bradavice ploske, utegne imeti tudi ta dojenček težave s pravilnim prisesavanjem.

S palcem in kazalcem nežno stisnite bradavico. Če ne izstopi dovolj, da bi jo prijeli, pomeni da imate ploske ali vdrte bradavice.

Če bi ploski bradavici radi pomagali, da se izboči, pritisnite s palcema na bradavični kolobar (areolo), vendar ne na robu. Močno pritisnite v dojko, obenem pa palca povlecite vsaksebi. Na ta način raztegnete bradavico in sprostite areolo. Spreminjaje lego palcev okrog bradavice vajo ponovite petkrat.

Če ugotovite, da se bradavice med izvajanjem vaje nikakor ne izbočijo, utegne biti, da imate res zelo vdrte bradavice. Vdrta bradavica se ob stisku bradavičnega kolobarja (areole) celo pogrezne.

Za vdrte bradavice velja, da jim je včasih treba pomagati, da se izbočijo, ne pa vedno. Včasih lahko dojenček, ki je PRAVILNO prisesan, tudi vdrto bradavico povleče globoko v ustno votlino.

Vdrte bradavice lahko že pred ali med nosečnostjo omilimo ali celo popravimo. Lahko si omislite posebne školjke, ki s podtlakom izvlečejo bradavice, bolj prijeten način pa je sesanje bradavic med ljubljenjem ali redno izvajanje posebnih vaj za mehčanje vezi, ki bradavici ne dovolijo izstopiti (Hoffmanove vaje, opisane zgoraj).

Bradavične školjke s podtlakom izvlečejo bradavice. Školjke dobite v bolje založenih trgovinah z otroško opremo, pri nas se dobi le školjke znamke Avent. Ne zamenjujte školjke z nastavki! Kako izgledajo, si lahko ogledate na straneh: , glejte št. 3. Breast Shells.

Če bradavice niso resnično zelo vdrte, pa jih bo največkrat izvlekel dojenček sam, ki s svojim sesanjem najmočneje vpliva na obliko bradavice.

Po porodu si lahko pomagate tudi s prsni črpalko, tako da s podtlakom povlečete bradavico ven in takoj nato pristavite dojenčka. V nekaj dnevih ali tednih, s sesanjem dojenčka ali s stimulacijo s prsno črpalko, se stanje bradavic izrazito izboljša. Mnoge mamice ki so dojile prvega otroka in imele težave z vdrtimi bradavicami tudi poročajo, da teh težav pri naslednjem otroku ali otrocih ni bilo več.

Tudi po porodu si lahko pomagate s prsnimi školjkami, ki jih nekaj dni uporabljajte tudi med posamičnimi podoji.

Mnogim mamicam z vdrtimi bradavicami je bila v pomoč posebna priprava, Avent Niplette, ki se jo lahko nosi tudi že v nosečnosti. Ker je precej draga, lahko poskusite dobiti rabljeno /na sosednjem forumu z oglasi morda?/

Izkušnje mamic, ki so dojile s ploščatimi, vdrtimi bradavicami:

Dobro je, da veste, da se dojenček ne doji samo na bradavici, dojenček ne sesa samo bradavice! Če je dojenje pravilno, dojenček dojko “molze”. Zato sama oblika in vršiček bradavice za uspešno dojenje nista tako zelo pomembna kakor to, da ima dojenček RES pravilno in globoko v ustih kar največji del bradavičnega kolobarja.

Več virov, izkušenj in slik z interneta:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

pozdravljena 2000

naj ti čisto na kratko opišem tudi svojo zgodbo “premalih” bradavic.

seveda nisem imela pojma, da je to lahko sploh problem, dokler se ni rodila mala, vlekla kot nora (očitno nepravilno, nihče pa mi ni rekel, da bi bile lahko problem bradavice) in dobila sem vnetje že drugi dan po porodu!! pa sem dobila “ščitnik”! in mala je sesala brez problema. no, ko sva prišli domov pa me je obiskala starejša gospa, babica, in mi povedala, da so dejanski problem vnetja moje bradavice. seveda se je v tem času mala navadla na ščitnik in sploh ni hotela zagrabiti brez njega. vendar sva zmagali. kot ti je omenila ga. karmen, pomembno je, da otrok zajame zraven tudi areolo, zato bradavica sama res nima odločilnega pomena. jaz sem v začetku naredila “sendvič”- stisnila bradavico in areolo in ji nastavila pred usta, da je lažje zagrabila (poleg male bradavice sem imela mleka za izvoz, torej totalno polne prsi, kar je zadevo še otežilo). ti povem, da je trajalo samo par dni in mala je obvladala. zdaj ima 5 mesecev in z dojenjem nimava nikakršnih problemov!!

morda ti kaj pomaga!!

pa vse dobro!
barbara

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!
Tudi jaz sem imela podoben problem, ne vgreznjenih, pa vendarle ploske.Dete ni moglo zagrabit, ker je imel zamaknjeno bradico po porodu in ze v porodnisnici so mi svetovali nastavek, po 48urah sem se vdala in steklo je z nastavki…Vseeno pa sem na vsake toliko casa poskusila brez, kar pa je vztrajno zavracal, potem pa kar na lepem- pri treh mesecih zagrabil. Zdaj bo 5mesecev star in dojen brez nastavkov…Ocitno je tudi on moral pridobiti na moci, ker so moje bradavice zdaj skoraj zgledne…Tako, da se da!!!

New Report

Close