Najdi forum

Drage mačkice. Zanima me ali ga uporabljate. Kupila sem ga v trgovini Jablana, ga tudi že uporabila pri kuhanju. Moje mnenje – dobro – maščoba se sploh ne čuti.
Nekaj iz revije Viva o kokosovem maslu.

– sodobne raziskave so pokazale, da kokosove maščobe sodijo med najbolj zdrave, kar nam jih je podarila narava. Skoraj polovico maščobnih kislin predstavlja lavrinska kilsina, ki krepi imunski sitem ter deluje proti virusom, bakterijam in zajedavcem.
Edini vir lavrinske kisline, ki ga je mogoče primerjati s kokosovo maščobo, je materino mleko.
Zakaj uživati kokosovo maslo oziroma olje
– koristi pri diabetesu
– pospešuje presnovo in izgorevanje maščob v celicah ter pomaga zniževati raven holesterola v krvi
– celi rane in brazgotine
– pomaga premagovati utrujenost
– kokosove maščobe ne redijo
– odpravlja zajedalce v telesu
– kokosovo maslo je odlična krema za obraz, nego stopal in nego lasišča.

Kaj menite o tem mačkice!!

Avtor: Irena19
Datum: 10-02-06 08:37

Verjetno ste že zasledile, ko sem pisala o palminem maslu. Zanima me, če ima katera podatek, kakšna maščoba je to.
Pa, recimo, rastlinska mast od Zvijezde. Malo sem prebirala, a mi ni povsem jasno.
Pa priznam, čas obračuna je pa ful hitim tukaj v službi, ker moram tri obračune oddat že konec februarja, pa še redno delo za šolo (položnice, računi, stroški….)
Doma sem preutrujena, da bi bila dolgo pred računalnikom, že v službi je preveč.

V glavnem, precej je teh različnih maščob, jaz pa v glavnem uporabljam olivno olje, navadno, margarino, masla sedaj ne več. Sem pa tja ocvirke za zelje ali repo.

Hvala in lep dan

To je bilo moje vprašanje, na katerega nisem dobila nobenega odgovora. Poiskati sem ga hotela na internetu, pa mi ni uspelo. Le na strani vegetarijancev nekaj piše. Bi bilo dobro to malo raziskat, ker tudi palmino maslo da dober okus jedem.

Jaz imam v spominu, da ima kokosovo maslo precej tistih nezdravih mascob (nikoli si ne morem zapomniti katere so slabe – nasicene ali ne-nasicene).

Avtor: Irena19
Datum: 10-02-06 08:37

Verjetno ste že zasledile, ko sem pisala o palminem maslu. Zanima me, če ima katera podatek, kakšna maščoba je to.
Pa, recimo, rastlinska mast od Zvijezde. Malo sem prebirala, a mi ni povsem jasno.
Pa priznam, čas obračuna je pa ful hitim tukaj v službi, ker moram tri obračune oddat že konec februarja, pa še redno delo za šolo (položnice, računi, stroški….)
Doma sem preutrujena, da bi bila dolgo pred računalnikom, že v službi je preveč.

V glavnem, precej je teh različnih maščob, jaz pa v glavnem uporabljam olivno olje, navadno, margarino, masla sedaj ne več. Sem pa tja ocvirke za zelje ali repo.

Hvala in lep dan

To je bilo moje vprašanje, na katerega nisem dobila nobenega odgovora. Poiskati sem ga hotela na internetu, pa mi ni uspelo. Le na strani vegetarijancev nekaj piše. Bi bilo dobro to malo raziskat, ker tudi palmino maslo da dober okus jedem.

Gre pretežno za nasičene maščobe (si to mislila, Irena19?), ki pri segrevanju ne spremenijo svoje sestave, kot se to zgodi pri nenasičenih (tvorba škodljivih trans maščob in drzugih toskičnih substanc). Če te zanima točna vsebnost posameznih maščobnih kislin, ti lahko poiščem kakšen link (Nutrient Data Laboratory ima te podatke).

Kokosovo maslo kupujem v Metroju, pakirano je po 250 g (kot naše maslo), stane 0,95 €/kos, porabi se ga zelo malo. Uporabljam ga predvsem za peko mesa, v ponev ga dam le tanko rezino in se zelo “razvleče”, meso pa se zelo lepo hrustljavo zapeče. Imajo pa ga tudi v našem Mercatorju.

Staša, dobrodošla nazaj 🙂

O, Irina, hvala 🙂

Mimogrede, to je link, ki sem ga mislila (to je, vsaj kolikor jaz vem, najobsežnejša baza z živili in podatki o njihovi sestavi):

Ker ne morem prilepiti direktnega linka, je v SEARCH potrebno vpisati vegetable oil coconut.

Drži, da izmed cca. 85% nasičenih maščob vsebuje polovico lavrinske, o kateri sem že brala, da je menda zdrava, ampak to je bilo na nekem forumu in ne vem, od kje so bili ti podatki vzeti.

http://www.svetjelep.com/prehrana/vedska_kuhinja/recepti.php

tu sem našla omembo palminega olja, čičerikine moke in še nekaj poznanih artiklov.
Prijateljica, ki zaradi svojega zdravja uporablja sojine izdelke, tudi mleko, kozje izdelke in palmino maslo, prisega na te sestavine, da so zdrave. Tudi maščoba.

Iskala sem tudi drugje, vendar brez uspeha. Na tujejezične strani ne grem, ker si ne morem vzeti toliko časa za prevajanje. Ne briljiram ravno v angleščini oz.strokovnih izrazih.
Kaj čem!
No, bom pa še pobrskala, ko bom imela čas.

Nekaj primerjav o vsebnosti omega 3 in omega 6 v priponki.

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

Ja, kokosove maščobe ne vsebujejo veliko nenasičenih maščob, sploh esencialnih ne.

Irena19, bom malo pobrskala naslednji teden (čez vikend sem v svetu brez neta ;)).

Hvala Staša,

Lp

PRETEŽNO, TRANS, VEČKRAT, … NASIČENE MAŠČOBE SO “SLABE”.

samo v vednost link, kjer je napisanega več:

to pa je povzetek samo za maščobe:

Maščobe

Poznamo rastlinske maščobe, mesne in ribje, mlečne in umetno pridobljene. Glavne značilnosti maščobnih živil so velika vsebnost maščob in v maščobi topnih vitaminov, zelo malo beljakovin in ogljikovih hidratov ter nič mineralov in vlaknin. Imajo zmerno ali veliko količino holestrola. Njihova energijska vrednost se zelo razlikuje zaradi različne vsebnosti maščob.

Maščobe so vedno mešanice različnih maščobnih kislin. Od vrste in količine maščobnih kislin v posamezni maščobi je odvisno, ali je trda, mazava ali tekoča, pa tudi kakšne prehranske kakovosti je: koliko nasičenih, enkrat in večkrat nenasičenih maščobnih kislin, koliko cis- in trans- oblik teh kislin in koliko esencialnih, telesu nujno potrebnih maščobnih kislin vsebuje.

Pretežno nasičene maščobne kisline vsebujejo goveji loj, kokosova mast, palmina mast, margarina za kuhanje, margarina z manj maščobe, rastlinska mast, svinjska mast, surovo maslo, sladka in kisla smetana, topljeno maslo, pa tudi mastna živila, kot so jetrna pašteta, ocvirki, prekajena slanina in mastni sirni namazi. Poleg maščobnih kislin se v maslu in drugih mlečnih maščobah nahajata tudi v maščobah topna vitamina A in D. Podobne količine vitaminov, kot so v maslu, dodajajo tudi margarini.

Pretežno enkrat nenasičene maščobne kisline vsebujejo arašidno, olivno in repično olje, gosja mast ter mastna živila, kot so arašidi, avokado, lešniki, mandlji in olive. Ta živila imajo v zdravi prehrani poseben pomen, predvsem za preprečevanje kroničnih bolezni srca in ožilja. V olivnem olju se verjetno skriva skrivnost zdrave sredozemske prehrane.

Pretežno večkrat nenasičene maščobe vsebujejo bučno, koruzno, mešano, jedilno, sojino in sončnično olje, majoneza in tatarska omaka ter mastna živila, kot so bučne golice, mak, orehova jedrca, sezamovo seme in sončnične pečke. Olja iz te skupine imajo tudi veliko vitamina E, ki je naravni antioksidant in preprečuje hitro oksidacijo (kvarjenje) zelo občutljivih večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Olja s pretežno večkrat nenasičenimi maščobnimi kislinami so pretežni vir esencialnih (telesu nujno potrebnih) maščobnih kislin, ki jih moramo vnašati s hrano.

Maščobe uporabljamo za pripravo hrane (priporočljiva so predvsem olja z večjim deležem enkrat nenasičenih maščobnih kislin), pa tudi za namaze. Največ uporabljana maščobna namaza sta surovo maslo, ki je naraven izdelek, pridobljen z netenjem mlečne maščobe, in margarina, nadomestek surovega masla, narejen iz rastlinskih olj, vode, mleka, dodatkov, ki zagotavljajo konzistenco, barvo in okus surovega masla, in vitaminov.

Surovo maslo in margarina vsebujeta enako količino maščobe (prek 80 %), razlikujeta pa se po sestavi maščobnih kislin in po tem, da margarina ne vsebuje holesterola (tabela 4).

Kemični postopek spreminjanja rastlinskih olj v trdno fazo pri margarinah tako spremeni nenasičene maščobne kisline, da so ravno tako aterogene kot nasičene maščobne kisline v surovem maslu. “im trša je margarina, tem bolj je po kakovosti maščob podobna surovemu maslu. Le zelo redke margarine (ki so zato tudi zelo drage) so izdelane tako, da so nenasičene maščobne kisline med predelavo posebej zaščitene.

Namaze z zmanjšano količino ali z malo maščobami pridobivajo tako, da surovemu maslu ali margarini dodajo vodo. Ti namazi vsebujejo le 40 do 60 % maščob enake sestave kot so v običajnem surovem maslu ali margarini.

glede dovoljene najvišje temperature maščob:

No, pa bodi pameten.!!! Toliko različnih razlag. Lep vikend !

New Report

Close