Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija ponovni izliv kolka?

ponovni izliv kolka?

Lepo pozdravljeni,
moj 4,5-letni sin je imel maja izliv kolka (zdravljen je bil pri spec. ortopedu), ki je pri njem trajal skoraj 20 dni. V končnem pregledu je bilo ugotovljeno, da hodi brez težav in da nima nobenih omejitev. V tej starosti naj bi to bil relativno pogost pojav.
Pred izlivom kolka je sin pogosto tožil, da ga bolijo noge in da ga celo bolijo rebra (najbrž ni znal opisati bolečin v kolku). Sicer ni najbolj navdušen nad “hojo” kot tako, rad pa se giblje na igralih, igra nogomet ipd.
Povedali so mi, da se izliv kolka praviloma naj ne bi ponavljal, čeprav je to tudi mogoče. V zadnjih 14-ih dnevih ponovno pogosteje toži, da ga bolijo noge in rebra. Iz vrtca prihaja kar utrujen, čeprav je novost pri njem tudi ta, da v vrtcu več ne počiva. Ali je mogoče, da se mu v kolku ponovno nabira tekočina? Kljub številnim vprašanjem iz njega ne moremo “izvleči”, kaj in kako ga boli. Sicer je sin zjemno pogosto bolan: imel je že preko 30 vnetij srednjega ušesa (kljub operaciji žrelnice), kar nekaj angin in bronhitisev; rota virus, salmonelo, klopa, razne alergične izpuščaje po obrazcu, sum na otroško revmo (ovržen pri revmatologu), obravavo pri logopedu, zaradi vnetij ušesa nekoliko slabše sliši, pogosto moramo obiskati zobozdravnika in še bi lahko naštevali. Ali naj ga ponovno peljemo na pregled k ortopedu, da bomo mirni?
Ali lahko tako pogosto jemanje zdravil (antibiotikov, protibolečinskih sredstev) vpliva na takšne izlive, kot je bil pri njem izliv kolka?

Pozdravljeni, Alenka 1973,
možno je, da bi bil izliv ponovno pri prebolevanju kakšnega infekta. Lahko je tudi kaj drugega vzrok. Ker toži za bolečinami tudi drugod po kosteh, bi bilo dobro pregledati kri na kazalce vnetja (levkociti, sedimentacija, CRP) in potem ukrepati dalje. Vsekakor bi bil pregled najprej pri vašem pediatru potreben.
REs je prebolel že kar ogromno bolezni. Verjetno ste že kar preutrujeni od tega, on pa tudi.
Ne vem, kako ste mislili, da bi antibiotiki in antirevmatiki vplivali na izliv v kolku. A ste mislili, da bi povzročili ali poslabšali izliv, ali kako?

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Še enkrat pozdravljeni,

tudi ko je imel 10mm izliv ni imel CRP nad 8; število levkocitov pa ima v vsakem primeru povišano (tudi brez prehlada – okoli 12).

“Modre mame” so mi povedale, da naj bi bil izliv kolka pogostejši pri osebah, ki se pogosto zdravijo z antibiotiki. Seveda ob vseh boleznih ne dvomim v – danes popularno – vprašanje učinkovitosti zdravljenja z antibiotiki. Saj tudi homepatija ni pomagala…

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni, Alenka,
no vsaj bakterijski izliv ni bil oz. ni bilo bakterijsko vnetje vzrok izlivu. Zelo pogosto vidimo izlive v kolku po virusnih infektih, pa tudi po salmonelozi vidimo reaktivne artritise. Kazalci vnetja bi nam kazali tudi na revmatsko ozadje, ki je tudi manj verjetno po krvnih izvidih, pa še pri revmatologu pediatru ste že bili, tam bi sigurno izvrtali, če bi bilo to kaj takega.

Ne vem, kje so mame pobrale to zvezo z jemanjem antibiotikov in izlivi v sklep, predvsem otroški kolk, mislim, no. Česa vsega ne bodo ti antibiotiki zdaj krivi! Bom grdo rekla, ampak, ali bi bilo potrebnih nekaj smrti, ki bi jih seveda lahko preprečili z antibiotiki, da bi se pomirile te nerazumne in popolnoma skregane trditve? Se strinjam, da so antibiotiki mnogokrat predpisani brez potrebe, ampak tole …
Tele mamice bi jaz dala za en mesec na infekcijsko kliniko, na intenzivno terapijo, kjer se bojujejo z bakterijskimi infekti z vsem orožjem in mnogokrat mnogokrat zmagajo. Te mamice pa mislijo, da bakterije povzročajo samo vnetje ušes in angino, čeprav so tudi zaradi vnetja ušes otroci v preteklosti umirali (z meningitisom ali mastoiditisom kot zapletom) ali pa imeli trajne okvare sklepov, ledvic in srca zaradi nezdravljenih angin.

No, pa to ni bilo namenjeno vam, sem se kar razkurila.

Rekla bi, da se pojdita pokazat, sploh če šepa in ga boli. Seveda je lahko ponovno izliv, sploh, če preboleva ali je pravkar prebolel kakšen virusni infekt. Lahko pa so tudi drugi vzroki utrujenosti in bolečin v nogah, tudi to, kar pravite (nespanje), pa slabokrvnost, kaj drugega seveda tudi.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moj štiriletnik je to preboleval lani pozimi. Manj časa kot tvoj, Alenka, pa tudi bolezni ni dal toliko skozi – joj, me je kar mrazilo, ko sem brala :(((( So mi pa na ortopedski povedali, da pride do tega običajno zaradi kakšnega respiratornega infekta in da se lahko ponovi, lahko pa tudi ne. Menda ni pravila. Tam mi niso znali povedati niti bolj natančnega vzroka za to. Samo malo za pomiritev sem tole napisala- verjetno tam bolje vedo kot “kar ene mame”.

New Report

Close