Najdi forum

ZLATE RIBICE

Hčerkica je za roj. dan dobila v mali stekleni krobli 2 zlati ribici.
A nam da kdo kakšna življenska praktična navodila kako pogosto menjati vodo, s čim in kako pogosti jih hraniti? Vsak nasvet dobrodošel.
Saj ribici sta res “zlati” vendar še tisti, ki jih je prinesel, nam o njihovem “vzdrževanju” ni vedel povedati nič.

Najprej kupite vsaj(!) 40l akvarij in filter. Na dno nasujte akvarijski pesek. Zlate ribice so prave “packe” in nujno potrebujejo filter, drugače boste morali menjati vodo vsak dan, to pa spet ni dobro, ker vodovodna voda ni najbolj primerna za življenje ribic. Kupite hrano, namenjeno prav za zlate ribice – se dobi v skoraj vsaki trgovini. Priporočam v obliki zrnc ali briketkov, ker manj onesnažuje vodo kot lističi. Hranite 2-3x na dan; zelo malo – nekaj zrnc, toliko da sproti pojedo. Zlate ribice rade brskajo po tleh – zrnata hrana se potopi in to jih zaposli za nekaj časa, saj morajo brskati po pesku.

To so čisto osnovna navodila, sem pa prepričana, da boste dobili dodatne napotke in pa kritike na temo “ribe v bučki” ;-))

jana, v iskalnik vtipkajte zlate ribice, o tem smo ogromno govorili. Življenjski prostor je popolnoma neprimeren, nujno potrebujete veeeeeelik akvarij, močno filtracijo, itd.
Pojdite na in boste našli vse napotke.

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Mi imamo dve zlati ribici v okrogli sedem literski posodi že pet let! Na dno jim pri vsaki menjavi vode nasipamo pesek, ki ga kupimo v trgovini. Vodo menjava sin na 14 dni. Takrat je res že malo motna ampak bolj pogosto menjavanje ni potrebno, ker jim dajemo toliko hrane kot je pojesta. Ko smo ribice dobili sem mislila, da živijo nekaj mesecev pa bo konec. Sedaj sta stari pet let, sta zelo lepe barve (brez kakšnih pigmentnih madežev) in sta zelo živahni. Po moje teorija, da okrogla posoda ni primerna za ribice ne drži. Če boš dala ribice v velik akvarj bosta zrasli precej večji kot, če sta v manjši posodi.

Draga piška, stiskanje rib v majhnih posodah je navadno mucenje zivali. Tvoje ribice zivotarijo ze zadnjih pet let! Preberi si prosim, kaj zlate ribice potrebujejo in jim to omogoci, drugace jih raje podari komu, ki jim bo namenil dovolj velik zivljenjski prostor in pravilno nego. Tam bodo docakale se nadaljnih 10 let, ne pa nekaj mesecev kot si jim prerokovala ti! lp

ja piška imaš prav!!zlatim ribicam ni reba prepogosto menjati vodo ker imajo rajši malo umazano!!!hraniš jih lahko tudi samo enkrat-dvakrat na dan!jest jih imam 4leta in so zdrave in vesele!!akvarij imam 8literski in je to čisto dovolj!!!na dnu imajo pesek,pa umetni drevešček ker se zelo radi podita okrog!!iimam pa še tropske ribice,te pa imam v 120liretskem akvariju,seveda pa te potrebujejo čisto drugačno vzdrževanje!!
veliko veselja!!!

…nekoč sem našla muco, oglas sem dala tudi na ta forum. Bila sem prepričana, da je mladič, tako majhna je bila. Menila sem, da ima 3-4 mesece. Ob obisku veterinarja pa je dobila ime Palčica. Zakaj? Zaradi življenja ob minimalni količini hrane ni nikoli zrasla do prave velikosti, glede na razvitost mišic, je bila verjetno ves čas zaprta v zelo majhnem prostoru, kjer se ni mogla gibati…
Takrat so bili vsi, ki jih poznam, pa tudi forumovci tukaj, zgroženi. Veterinarju se je smilila v dno duše. Vsi so se strinjali, da gre za mučenje živali…
Zakaj ribe tretirate drugače? Ker vas ne morejo ugrizniti, ker vam ne morejo pobegniti, ker ne govorijo, ker…
Da, tudi to je mučenje. Ribe v tako majhnem prostoru, da se nikoli ne razvijejo do konca, zaustavite jim rast…
Zakaj ne kupite manjših rib, če so za vas zlate prevelike?

Lp, Yo

p.s. Zdi se vam čudno, da zlata ribica živi 5 let? Mož jo je imel 14 let, eno samcato – v bazenu.

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

piška napisal:

> Če boš dala ribice v velik akvarj bosta zrasli precej večji kot, če sta v manjši
> posodi.

Ja, trditev pa drži. Sem nedolgo nazaj gledala po televiziji eno oddajo o ribicah in so povedali, da lahko zlata ribica zraste tudi do dolžine 30 cm in da ima prav posebno lastnost, ker lahko raste tudi, ko je že odrasla. Če imaš ribico v majnem akvariju, potem bo zrasla toliko, kot ji prostor (akvarij) omogoča.Če bi jo po treh ali več letih preselili v večji akvarij, potem bi spet zrasla. In če ima na voljo resnično veliko prostora, potem zraste do 30 cm, kar je pa v primerjavi z vašo zlato ribico v bučki zeloooooooooooo velilko.

In upam, da bo vsaj nekdo upošteval nasvet Tanje! in Yo.

vse pa spet ni res!!!moja kolegica je imela dve zlati ribici v malem akvariju!!ribici sta zelo hitro rasli in postali preveliki za ta skvari,zato jima je kupila skoraj dvakrat večjega!!
no vidite da lahko rastejo čeprav so v malem akvariju!!

Rada bi dodala še mojo izkušnjo iz pred nekaj let.
Moja takrat še osnovnošolska hči ja domov prinesla 2 ribici, tako imenovani pajčolanki. Prinesla jih je v 5 litrski stekleni bučki. Dobila jih je od sošolke, ki ji starši niso pustili obdržati ribic. Jaz sem bila seveda proti, ker o ribah nisem imela pojma, ampak saj veste, tisti proseči pogled in moledovanje, kako bo sama skrbela za ribici, kako si je celo življenje želela prav taki ribici, kako bo kupovala hrano za njih s svojo žepnino itd…
Ribici sta bili čez tri mesece mrtvi, saj smo jim menjavali vodo kar naprej, hranili preveč, pa še kaj bi se našlo, da o premajhni stekleni buči raje ne govorim.
Jaz takrat nisem nikogar poznala, ki bi mi znal svetovat, jana ti pa imaš to srečo, da lahko vprašaš Bojana.

S prijaznimi pozdravi!

Teorija, da bucka ni primerna za ribe sploh ni teorija, temvec dejstvo. To, da sta tvoji zlatki stari 5 let, ne pove nicesar. Zakaj? Ker je zivljenjska doba zlatih rib okrog 30-40 let, se pravi je 5 let komajda
1/6-1/8 njihove dobe. Drugace povedano-to je priblizno tako, kot ce bi za psa, katerega zivljenjska doba je recimo 16 let, rekla, da je star ZE 2 leti.

Ribe zrastejo toliko, kolikor jim narekujejo geni oz. poginejo, ce jim zmanja prostora. Po anglesko se rece takim ribam “stunted”.

Japajade, zakaj pa naj bi imele zlate ribice rade umazano vodo? Mar ti rada zivis v svinjariji? Poleg tega, da umazana voda skrajsuje zivljenjsko dobo, je umazana bucka/akvarij izredno grda na pogled in mece “krasno” luc na skrbnika. Ce te ze zdravje svojih zivali ne skrbi, naj te skrbi vsaj za svoj imidz…

8L akvarij pa ni primeren za nobeno ribo, zlatka potrebuje min. 40 oz. 60L in mocno filtracijo.

Zrasla bo toliko, kolikor ji prostor dopusca, potem pa umrla zaradi odpovedi organov. Geni narekujejo velikost, zato je tudi neprimerno imeti npr. bengalske some v akvarijih (dosezejo 0,5m, lahko vec), vendar tako velike v akvarijih vidimo le redko. Zakaj? Ker so umrli zaradi pomanjkanja prostora.

ti pa si pametna!dve ribi v 40. akvariju!!ja a se ti ne zdi da mal pretiravaš?????verjem da zlate ribe ne marajo kristalno čisto vodo!vpraši kjer koli!!vodo naj bi jim menjali na vsake 2 tedna in ne vsak dan!!!to se nisem jest zmislila!ljudje in ribe smo si popolnoma različni zato ne govori če imam jest rada svinjarijo!!a sebe primerjaš z prašiči,ker se radi valjajo v blatu??smo si podobni a ne?

Lumpa, mene pa zanima, kje si dobila informacije? Pri prodajalcu ali pri izkušenem akvaristu?

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

pri prodajalcu in izkušenemu akvaristu
govorim pa tudi iz izkušenj!
imela 2ribici v 20l akvariju!imela pesek,rastline,filter,voda je bila vedno čista,hranila 3x na dan-umrle po 3tednih!!
imela spet dve ribici,isti postopek-umrle po 1mesecu
imela spet dve ribice v 8l akvatiju,brez čistilca,vodo menjam vsak drug teden,notr je pesek,rastlina,htanim jih enkrat dvakrat na dan.ribice pa živijo že 4leta!!!Ja pa poznam kaj nekaj ljudi ki to povedo!delala sem že v trgovini za male živali in veliko ljudi mi je pripovedovalo svoje izkušnje!

Ljudje, pa kaj vam je???!!!!???? Vsi skupaj ste napadli žensko, ki ŽELI svojim zlatim ribicam omogočit dobro in lepo življenje, saj celo tisti, ki ju je podaril, ni vedel NIČESAR.
In vi, prijazni, dobri forumovci ste jo NAPADLI, kot da bi trdila da ju bo zaprla v kozarec za vložene kumarice, namesto da bi ji v dobronamernem tonu svetovali z ugodnimi nakupi primerne opreme in hrane….
Sram vas bodi…..
Kaj ni forum nekakšna posvetovalnica? In kam naj se ljudje, ki preberejo post od Jane in vaše, obrnejo po pomoč? Vaš pristop jih sigurno odbija…..

Lep dan

Preberi kaksno kvalitetno akvaristicno knjigo, pobrskaj po internetu, vprasaj na kvalitetnih tujih forumih…dam roko v ogenj, da ti tapravi akvaristi tudi slucajno ne bodo priporocali zlate ribice v 8L akvariju. In ce ze sprasujes, vedi, da je 8L=2 galoni.

A sploh ves, kaj je cista voda? Si seznanjena z nitrati, nitriti in amoniakom? Ne? Potem pa hitro v knjiznico in na akvazin.

In ne, ne dve zlati ribi v 40L ampak eno v 40L, za dve rabis po moje 80L in vec. Ce zelis imeti vec rib v 40L, bo treba pa pac izbrati drugo vrsto.

Pa si akvarij zagnala, preden si dala ribe notri (ce ne ves, kaj je to zagon akvarija, poglej na akvazin)? Mimogrede, 20L je premalo, nic cudnega, da so dosle.

Uau, ZE 4 leta…kaj je to, 1/10 njihove zivlj. dobe? To je tako, kot da si blazno navdusen, ce je to pes, ki je predstavnik pasme, ki zivi npr. 10 let, star 1 leto in je to ze fuuuul velik.

In ce ti ljudje pravijo, da je zlata riba za v 8L, potem pa nimajo pojma. To, da si delala v trgovini, ne pove prav nicesar. Glede na tvoje komentarje, sklepam, da nimas pojma o akvaristiki, taki pa res ponavadi delajo v stacunah, ja.

New Report

Close