Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? možganski tumor

možganski tumor

Pri sinu so ugotovili, da mu 0,5 cm velik tumor pritiska na hipofizo. Zaradi tega se mu je sprožila predčasna puberteta. Trenutno drugih težav, povezanih z tumorjev, nima oz. še niso odkrili in še niti ne vemo ali je rakav ali ne. Sedaj so mu naredili punkcijo, da ugotovijo ali tumor škoduje možganom, nato pa se bodo odločali za nadaljno zdravljenje. Ena izmed možnosti je tudi operacija skozi nosni kanal.

Zanima me kakšne posledice lahko povzroči operacija? Kako dolgo traja in kakšno je okrevanje? Kje izvajajo lasersko operacijo?

Hvala za vsakršno pomoč.

Bina

Se opravičujem, če sem preradovedna, ampak zanima me, kako ste sploh posumili nato, če ni imel nobenih težav?

Zaradi prezgodnje pubertete.
V enem letu je zrasel 20 cm, pojavila se mu je poraščenost in začel je mutirati. Njegovo vedenje pa je tudi bilo zelo podobno pubertetniku.Star pa je bil komaj 8 let. Takrat so v šoli imeli tudi sistematski pregled, vendra je zdravnica rekla, da je z njim vse v redu. Meni pa se je zdelo, da je to le veliko prezgodaj. Pa sem ga peljala še k eni pediatrinji, ki je tudi rekla, da se ji ne zdi nič posebnega. Vendar pa bolj ko sem gledala svojega sina in ga primerjala z drugimi, se mi je zdelo, da le je nekaj narobe. Pa sem ga peljala k tretjemu pediatru, ki pa je teakoj dal napotnico za endokrinologa. Na kliniki so mu začeli delati preiskave in so ugotovili, da je njegov razvoj za starost 12,5 let – on pa je bil star 9 let.
Januarja pa so mu slikali še glavo in našli tumor, ki pritiska na hipofizo.

nova
Uredništvo priporoča

Tako kot jaz tole gledam, je lahko kak dobrodelni tumor, ker tako počasi raste. Naj te ne bo preveč strah. Če bo histologija to pokazala, potem ne bo dobil nobene kemoterapije.
Pa vseeno s tem tudi ne bo ozdravljen vzrok in dispozicija.
Mogoče bi bilo dobro it dodatno še h kakmu zdravniku homeopatu.
lp
Mojca

Brina,
mislim, da boš več vedela, ko bodo znani izvidi.
Včasih se tudi benignih tumorjev onkologi lotijo s kemoterapijo.
Okrevanje po operacijah je odvisno od načina operacije, lokacije, velikosti, vrste tumorja … več ti bo znal povedati kirurg in onkolog. Ne skrbi… vse bo še ok (in pujsa – kot pravi Kristina – bodo že znali ukrotiti).
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Draga Bina!

Vaš sin ima najverjetneje benigni tumor hipofize – adenom.Ti tumorji povzročajo takšno klinično sliko, kot jo ima Vaš sin. Glede ozdravljenja pa tole:Benigni tumorji, ko so enkrat odstranjeni v zdravo, se pravi v celoti, se v glavnem ne ponavljajo, tako da je pričakovati ozdravitev.Pa še odgovor bralki petriT:večje neumnosti kot to,da se benigne tumorje zdravi s kemoterapijo, pa še ne!!!!!Kemoterapija pomeni zdravljenje s citostatiki.To so zdravila, ki direktno ubijajo rakave celice po vsem telesu, se pravi so sistemska zdravila in se uporabljajo izključno za zdravljenje raka, to pa niso benigni tumorji.Benigni tumorji so tumorji, ki NE ZASEVAJO, in ne morejo nikoli tvoriti oddaljenih zasevkov in rakavih kolonij, zato se NE zdravijo s citostatiki!Če gre za neznanje, ne zavajajte ljudi!!!!Srečno!

Medicinc,
nkar se ne jezi name :)) Tega si nisem izmislila. Osebno poznam en primer (in mogoče bi bilo pošteno, da v prejšnjem posto to tudi napišem) Priznam pa, da sem se tudi jaz čudila, saj takšno zdravljenje ni običajno za benigne tumorje.
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

To je pa tipicn medicinsk.
Ko oni odstranijo tumor, je pa zdrav. Saj to ni res. To solska medicina narobe uci. Zato pa pride do tolikih recidivov. Kdor pa jih ne dobi, pa je marsikaj spremenil med tem casom.
Medicinc, poglej ti najprej, kaj pomeni beseda dispozicija, pa bos razumel in bos mogoce enega dneva boljsi zdravnik kot so ostali.

Jaz si ne bu upal tako na splosno nekaj trdit, kot ti to trdis.
Vcasih tudi poskusijo s kemoterapijo. Mogoce pa ves, od koliko malignih celic naprej se steje za malignega raka?
Noben ni zdrav, ce mu odstranjo tumor. Saj rak ni lokalna bolezen. Pogoji za rast so isti. Clovek se samo lazje ozdravi, ko nima vec tumorja.

Tudi jaz bi poskusil s homeopatijo kot dodatnim zdravljenjem, ker nima stranskih ucinkov.

Miha, je zelo velika razlika med benignim in malignim tumorjem in razločitev med oblikama nikakor ni na podlagi “števila malignih celic”. Benigni tumorji NISO sistemska bolezen. Obstajajo pa določeni benigni tu., ki pa se lahko spremenijo v maligne. Tudi med benignimi tu je ogromna razlika, nekateri se raje ponavljalo kot drugi in vse kar je medicinc povdaril je, da se takšen adenom običajno ne ponovi. In ja, po odstranitvi takšnega tumorja v zdravo smatraš bolnika za ozdravljenjega!

Hvala, da si mi povedala, nisem vedel, da je velika razlika med benignim in malignim tumorjem. Marsikaj izgleda da ne vem. Ne vem tudi zakaj tebe moti to, kar napišem medicincu, ki piše klicaje na napačnem mestu. Tudi jaz vem, da dajo KT pri nekaterih benignih tumorjih. Izgleda da si me popolnoma narobe razumela ali iz katirih virov ti tako trdiš, da (benigni in) tumorji nasploh niso sistemska bolezen. In kdo je sploh govoril o sistemski bolezni, jaz sem napisal dispozicija.
Vprašaj zdravnika homeopata. Me itak zanima kako bodo zdravniki zdravili s homeopatijo, če je ne razumejo.

Če si medicinka, da s takšno sigurnostjo nekaj trdiš, ponavljam moje vprašanje: Kako šolska medicina postavi diagnozo, če je v celem tumorju samo ena maligna celica ali dve? Koliko jih mora biti za diagnozo malignosti? Samo to sem vprašal in še to sem povezal z odločitvijo za kemoterapijo ali proti KT.

Ne, ni tako, da je bolnik ozdravljen, če se odstrani tumor. Samo šolska medicina govori o ozdravljenju. Zato se v zdravljenju ne pomika dosti naprej. Pogoji za ponovitev so še vedno tu. Tumor ne bi zrasel, če ne bi bili pogoji za takšno nekontrolirano rast podani, pa če je tumor dobrodelen ali pa ne. Kjer se tumor ne ponovi, so se pogoji spremenili.

Včasih ni dost, da prebereš kakšno staro študijo, ker počasi se vseeno pomikamo naprej in tiste študije iz pred leti tudi niso vedno še aktualne. Tudi pri malignem melanomu ni več povsod aktualen varnostni rob.

Miha, hvala, da si napisal svoje mnenje, da ne bo zgledalo, da si kaj namišljujem.
Je pa najbrž res, da se benigne tumorje večina zdravijo drugače kot s kemoterapijo – ampak če tudi je na svetu samo en primer uspešnega zdravljenja s kemoterapijo – mogoče zasluži, da se ga omeni.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Jaz sem pa slišala, da baje nekatere benigne tumorje tudi obsevajo….

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Saj ne rečem, da vse; je kakih osem vrst hipofiznih in še nekaj podvrst, tako da tega ne bomo rešili. Vsak benigni tumor pa lahko tudi postane maligni. Takšno informacijo imam jaz. Prav tule, ko se izražajo hormonske motnje se govori o sistemskih znakih. Lahko pa je pravtako lokalni znak, četudi ne bi bil hipofizni, pa bi pritiskal na hipofizni pecelj in s tem moti prehod hormonov…

V tem primeru bodo naredli verjetno transfenoidalno operacijo, to je še najmanj navarno (skozi nos) in najbolj pametno. Hipofizne tumorje se lahko tudi obseva, so bolj radiosenzibilni kot drugi možganski tumorji; vendar se mi zdi operacijska varianta boljša.
Če je hormonsko aktiven se bo moral zdraviti še s hormoni. Pa tudi vseeno bo moral hodit na redne kontrole, da se vidi, če bo prišo do ponovitve ali kakih drugih zapletov.
Jaz mislim, da je čezmerno izločanje STH, ker je prehitro rastel, lahko pa tudi drugih hormonov, to bodo sedaj na histologiji ugotovili. Zato se ne more nič kaj trditi, pa tudi nisem onkolog.

Lahko jaz vprašam samo kako je v primeru hemagiomom (upam, da sem prav napisala)… oz. kakor so meni rekli “žilni tumor” tudi ta lahko postane rakav?
Hvala za informacijo!

Kolikor vem, se najdejo hemangiomi tudi med hipofiznimi tumorji, vendar izvirajo iz drugih tkiv, to bi pomenilo, da s svojim ožiljem ali pritiskom na hipofizo vplivajo na hormonsko situacijo.
Tumor je izraz raka, pa naj si bo benigni ali maligni. To pomeni, da tudi benigni rak škodi, predvsem v možganih, ker vodi do motenj, ki so lahko pravtako hude. Žal ti ne morem odgovoriti na zadnje vprašanje, ker nisem onkolog; verjetno tudi on ne. Predlagal pa sem ti, da se naj bi dodatno zdravila sinova dispozicija pri homeopatu, to pa nima veze z malignostjo.

oprosti Tin2, nisem gledal na imena; sem mislil, da odgovarjam Bini.

Hemangiom je lahko tudi več vrst. Je svetlo rdeč, preplet kapilar ali deformacija žil. Ga zdravijo z lazerjem. Je sicer bolj redko, ampak lahko so tudi maligni žilni tumorji.
Če rastejo jih je potrebno takoj odstraniti.

Zdi se mi, da mešaš pojme rak, benigni in maligni tumor. Rak je skupno ime za ogromno različnih malignih bolezni (ne benignih).

Diagnoza malignosti ne temelji na številu malignih celic ampak na vrsti celic v tu. Imamo npr. popolnoma normalne na eni strani in maligne na drugi. Vmes pa celo paleto atipij, ki pa ne pomenijo malignosti.

Glede KT pri benignih tu. Petrinega primera ne bi komentirala, ker so to vse informacije iz tretje roke, za katere pa nihče od nas ne ve, kaj je bilo. Me pa zanima katero KT se uporablja pri katerih benignih tu. (Praviš, da veš) in kje.

Nekatere benigne tu. se obseva, vendar pa je obsevanje lokalno zdravljenje (tudi kirurgija), KT pa sistemsko.

Pogoji za rast tu. pač vedno so, pa si zato ne damo odstraniti vseh 50 materinih znamenj za vsak slučaj.

LP

Anja,

informacija iz tretje, četrte ali pete roke? A je to pomembno? Nisem pa nikogar zavajala, če to misliš.
Res natančno ne vem, za kakšen benigen tumor je šlo, vem le da ga operativno ni šlo odstraniti, obsevanje pa tudi ni prišlo v poštev.

To ni osamljen primer. Da kot pravi Miha, včasih poskusijo- zdravijo tudi pri benignih tomorjih s kemoterapijo, obsevanji. To informacijo lahko najdeš tudi tujih spletnih portalih o raku. Torej je to praksa ” tu” pri nas in v tujini.

In se strinjam z Miho, da je važna dispozicija in določeni pogoji, da do tumorja sploh pride. In da na vse zadnje včasih sploh ni važno, kakšen je tumor – maligen ali benigen – temveč kakšna je njegova lega.

Na zadnje ali misliš, da se citostatiki uporabljajo samo pri rakavih obolenjih?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Uf, Petra, nikakor nisem mislila, da kogarkoli zavajaš, no:))) Povedala si le to, kar si slišala. Hotela sem le reči, da tega ne bom komentirala, ker v resnici ne vem, za kaj gre. In iz katere roke je informacija je pomembno, ker se tako pomembne podrobnosti rade izgubijo ali celo spremenijo.

Bina, držim pesti za vašega fantka!

Brina,
kako sta s sinkom? Je znano kaj novega? Mislim na vaju in vama pošiljam kup toplih mislih.

Malce smo o dilemah med benignimi/ malignimi tomorji “zameglili” tvojo temo, pa brez zamere. Tudi “stari mački” se vsak dan naučimo kaj novega.
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close