Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak v grlu

rak v grlu

pozdravljeni!

mene zanima kakšni so znaki raka v grlu?ali je ozdravljiv?

hvala.

Dragi maxcar,
rak grla je v svoji zgodnji fazi ozdravljiv. Pogosto ga odkrijemo s preprostim pregledom s pomočjo zrcalc. Okroglo zrcalce je na daljšem ročaju, s katerim seže zdravnik globoko v preiskovančevo žrelo in obrne zrcalce, tako da si ogleda grlo do glasilk.

Znaki raka grla so odivsni od velikosti in mesta rasti tumorja. Večina rakov grla se začne na glasilkah. To redko povzroča bolečino, skoraj zmeraj pa hripavost in druge spremembe glasu. Tumorji, ki rastejo v področju nad glasilkami, lahko povzročajo zatrdlinice v vratu, boleče grlo ali uho. Tumorji, ki rastejo pod glasilkami, so redki in otežujejo dihanje. Dihanje lahko postane glasno. Tudi kašelj, ki ne mine, ali občutek tujka v grlu, so lahko opozorilni znaki raka grla. Z rastjo lahko začne povzročati tumor bolečino, izgubo teže, slab zadah, davljenje pri hranjenju. V nekaterih primerih tumor oteži požiranje.

Najpogostejši znaki raka v grlu so torej dolgotrajna hripavost ali kašelj. Vsak človek s temi znaki bi moral biti pregledan z zrcalci, saj je pregled preprost. Vendar s tem pregledom ne vidimo, kaj se dogaja v področju pod glasilkami, kjer je tudi možnost nastanka raka, resda redkejša.

Diagnoze raka grla vsekakor ne morete postaviti sami na podlagi znakov, saj so znaki isti ali podobni pri drugih bolezenskih stanjih. Odlašanje s pregledom pri zdravniku pa vendarle lahko povzroči, da stadij raka napreduje, s čimer postane bolezen slabše ozdravljiva.

Več o raku grla sem zapisala tukaj:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=1326&t=1317#reply_1326

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Pozdravljeni, imam vprašanje.
Oče bo letos star 60 let. Že petnajst let ne kadi (vmes je eno leto kadil pipo).
Novembra lani je začel izgubljati glas. Od takrat je njegov glas ves čas zahripan. Včasih mu glas tako pobere, da izredno težko govori. Mislil je, da je prehlajen, zato se tudi ni takoj odpravil k zdravniku. Konec marca letos je odšel k osebni zdravnici in ta ga je napotila na orl. Tam je zdravnik odkril majhen polip, pokrit s sluzjo. Rekel mu je, da je zahripan zaradi želodčne kisline, ki mu uhaja v predel grla, ko spi. Kontrolo ima šele konec maja.
Oče se je držal zdravnikovih nasvetov (zmerna prehrana, dvig postelje v zgornjem predelu telesa). Dobil je tablete Nolpaza. Jedel jih je do zacetka aprila. Takrat ga je mozganska kap in v bolnici so mu tablete Nolpaza menjali s tabletami Acipan. Pa še vedno nič. Glas je še danes isti. Pravi, da ima občutek, kot da ima nekaj v grlu, zato se ves čas poskuša izkašljati.
Zanima me, če je mogoče, da je glas povezan z možgansko kapjo (pred enim letom in pol je padel v nezavest – zdravniki so rekli, da je to TIA; to se mu je ponovilo še 3x). Ne vem več, kaj naj. Kako naj priskrbim nove preglede, da bi vedeli, zakaj nima več glasu. Upam, da mi boste lahko kaj svetovali.
Hvala za vaš čas in lep pozdrav

New Report

Close