Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? wertheim-zaprtje-metilketoni

wertheim-zaprtje-metilketoni

Pred 4 leti sem imela operacijo Wertheim in nisem bila obsevana. Po operaciji imam težave z inkotinenco, najhuje pa je z odvajanjem blata. Pomagam si 1x tedensko z Verolaxem in 1x tedensko se klistiram. Ne jem mesa in uživam tim. zdravo hrano. Zadnje čase pa se dogaja, da mi ne tablete, ne klistir ne primejo in moram “vajo” ponavljati, do izčrpanosti. V urinu so se pojavili Metilketoni. Kaj to pomeni? Kaj lahko storim za boljšo kvaliteto življenja, ker sem strašno utrujena in ali je še katera s tako težavo in kako jo rešuje?

Draga Mika!

Žal vaših težav ne razumem dobro. Zakaj si morate pomagati z odvajali? Kdaj ste inkontinentni? Ne morete zadrževati urina ali blata (ali obojega)? Kdaj vam uide, kdaj greste normalno? Mogoče ne razumete dobro izraza inkontinenca (nezmožnost zadrževanja blata in/ali urina) in ste ga napačno uporabili?

V vsakem primeru bi moral vaše težave oceniti strokovnjak (urolog in proktolog). Ob dolgotrajnem jemanju odvajal se telo nanje navadi in se nanje ne odziva več. Zaprtje ne more biti v povezavi z operacijo, pač pa je v povezavi lahko inkontinenca, če je prišlo do poškodb ustreznih živcev, ki oživčujejo mišice zapiralke in skrbijo za njihov nadzor. Lahko gre tudi za šibkost mišic medeničnega dna.

Proti zaprtju bi se morali boriti s pravilno prehrano in z gibanjem, ohranjati bi morali tudi ustrezno telesno težo (shujšati, če je previsoka).

Metilketoni v urinu svarijo, da gre morda za diabetes. Potrebno je preveriti tudi koncentracijo sladkorja v krvi in se nato držati zdravnikovih navodil.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Najlepša hvala za odgovor ga. Irena, prav presenečena sem bila, ko sem ga našla. Dovolite mi, da vam prepišem moje diagnoze:
-ca.colli uteri, (sec.Wertheim), nevrogeni mehur, stresna inkotinenca, ostipatio chr., arthrosis def.coxae.dex., post cholecystectomiam

Bila sem pri proktologu, opravila sem EMG medeničnega dna: gre za starejšo denervacijo medničnega dna. Nefrolog: urološka patologija z retenco urina, ki je lahko posledica stenoze sečnice. Nevrofiziolog: gre za prizadetost avtonomne inervacije mehurja in zadnjega črevesa..
Čeprav menite, da zaprtje ni posledica operacije, je čudno , da sem do operacije vse fiziološke potrebe opravljala dnevno, brez, da bi sploh nanje pomislila. Sedaj pa od operacija še nisem šla sama (ne čutim pritiska, da je črevo polno, preje čutim poln želodec..)
Vem, da se na odvajala navadiš, ampak samoklistiranje je čisto zares muka. In če bi to prebavo nekako uredila, bi bila verjetno veliko bolj svoboden človek.

Po operaciji W. sem morala ostati v bolnici še 3 tedne, ker nisem mogla sama na vodo. Jemali so mi jo s katetrom. Sedaj pa moram hoditi zavestno vsake dve, tri ure, ker bi mi sicer “ušla”. .Če kihnem, stečem..se to zgodi.

Napisala sem vam cel roman, ampak, ko sem začutila, da bi mi pomagali, si nisem mogla kaj. Oprostite.
Hvala za nasvet glede možnega diabetesa. Ko bom šla k zdravniku, bom prosila za pregled sladkorja. Sicer pa mislim, da nisem pretežka. Imam 165 cm in 53 kg in se veliko gibljem.

Še enkrat hvala za posluh in lp
Mika

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani,
tudi sama ze leto dni po kemoterapiji trpim zaradi zaprtja. Zadnjih 10 dni je bolje, ker pijem čaj iz tavžentrože. Res je zelo grenak, ampak meni pomaga.Njegov namen ni pospeševati prebavo, ampak zdraviti ves prebavni sistem.

Na skodelico čaja vzamemo polovico čajne žličke čaja, ki jo prelijemo z mrzlo vodo in pustimo stati 8 ur.Ko ga odcedimo, ga segrejemo, da postane dobro piten. Na dan pripravimo 2 skodelici čaja, pijemo po požirkih, vedno pred jedjo, nikdar tik po jedi.

Lep pozdrav, Branka Irena je pisal/pisala:
>
> Draga Mika!
>
> Žal vaših težav ne razumem dobro. Zakaj si morate pomagati z
> odvajali? Kdaj ste inkontinentni? Ne morete zadrževati urina
> ali blata (ali obojega)? Kdaj vam uide, kdaj greste normalno?
> Mogoče ne razumete dobro izraza inkontinenca (nezmožnost
> zadrževanja blata in/ali urina) in ste ga napačno uporabili?
>
> V vsakem primeru bi moral vaše težave oceniti strokovnjak
> (urolog in proktolog). Ob dolgotrajnem jemanju odvajal se
> telo nanje navadi in se nanje ne odziva več. Zaprtje ne more
> biti v povezavi z operacijo, pač pa je v povezavi lahko
> inkontinenca, če je prišlo do poškodb ustreznih živcev, ki
> oživčujejo mišice zapiralke in skrbijo za njihov nadzor.
> Lahko gre tudi za šibkost mišic medeničnega dna.
>
> Proti zaprtju bi se morali boriti s pravilno prehrano in z
> gibanjem, ohranjati bi morali tudi ustrezno telesno težo
> (shujšati, če je previsoka).
>
> Metilketoni v urinu svarijo, da gre morda za diabetes.
> Potrebno je preveriti tudi koncentracijo sladkorja v krvi in
> se nato držati zdravnikovih navodil.
>
> Lepo vas pozdravljam,
>
> Irena

Najlepša hvala ga.Branka za nasvet, poiskusim, saj mi ne more škodovati, pravijo.
Še enkrat hvala in upam, da bo obema uspelo!
lp
Mika

Draga Mika!

Vaše težave očitno izhajajo iz oslabelosti živčevja, ki oživčuje debelo črevo ter mehur in sečnico. Trajno se takšnega stanja ne da pozdraviti, lahko pa se še posvetujete, kakšni ukrepi bi lahko prinesli nekaj izboljšanja. Opažam sicer, da ste se na vodo “preventivno” navadili hoditi in vas bolj moti zaprtost. Pa vendar lahko z nekaterimi milejšimi kirurškimi posegi dosežemo izboljšanje (učvrstitev tkiva okoli sečnice npr. s kolagenom). Pri vas obstaja obratno – sum na stenozo sečnice, to pomeni, da je sečnica slabo prehodna, zaradi česar zastaja urin v mehurju, v njem pa narašča pritisk, kar stanje še poslabša. Obstaja tudi možnost razširitve ali dilatacije sečnice, toda o možnosti kakršnihkoli posegov, ki bi stanje izboljšali, bi morali govoriti z urologom. Za zaprtjem črevesa trpi ogromno ljudi in dejstvo je, da tega ne znamo učinkovito zdraviti, samo lajšamo znake z odvajali npr. Teh pa se črevo navadi.

Vaša telesna teža je kvečjemu nizka, kar verjetno veste sami. Zelo pomembne so pri zadrževanju urina tudi mišice medeničnega dna, ki jih lahko krepite s Keglovimi vajami, oslabele pa so lahko tudi zaradi prenizke teže in starosti, številnih porodov itd.

Za reševanje težav pri odvajanju blata vam bolj kot različna odvajala in tudi odvajalne napitke, ki ste jih že dodobra navajeni in brez njih ne morete več odvajati, zelo priporočam gibanje in primerno prehrano z veliko vlakninami (solata, surova zelenjava, polnozrnati kruh ipd.)! Ker pravite, da se veliko gibljete, vsekakor s tem nadaljujte, posvetujte pa se tudi s svojim zdravnikom, ki vam bo (tudi starosti primerno) priporočil ustrezno aktivnost.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

New Report

Close