Najdi forum

Primerjava tek – kolesarjenje

Koliko teka je enakovredno (za vzdrževanje kondicije) eni uri kolesarjenja, če imamo v obeh primerih enak povprečni pulz?
Kakšne razlike so, če eno uro kolesarimo oz. če eno uro tečemo pri povprečnem pulzu recimo okrog 160?
Pri kolesarjenje imam v mislih vzpon (strm) z gorskim kolesom, pri teku pa tek malo gor malo dol (ni pa hudih vzponov, le kratki in ne prestrmi).

Neka približna ocena je taka, da je 1km teka približno 4,2 km kolesarjenja ali 30min teka približno 60 min kolesarjenja.
Na primer; približno takšno razmerje je tudi v triatlonu.

LP

Kako pa pride do tako velike razlike v času (2x), kljub temu, da imamo v obeh primerih enak povprečni pulz? Mogoče, zaradi delovanja večjega števila mišic?
Velja to razmerje tudi, če tečemo po ravnem, kolesarimo pa v zelo strm hrib?
Zanima me, ker bo verjetno slej kot prej sneg in led pa bi rada nadomestila kolesarjenje s tekom (tako, da bi bil enak učinek kar se tiče vzdrževanja kondicije).
Kaj pa primerjava kolesarjenje po ravnem in kolesarjenje v strm hrib (pri enakem povprečnem pulzu)? V katerem primeru naredimo več zase? Ali prav domnevam, da pri vzponu, ker tu deluje več mišic?

nova
Uredništvo priporoča

“V katerem primeru naredimo več zase?”
To vprašanje ni pravilmo postavljeno. Po tvoje naredimo “več zase” takrat ko naredimo težji trening, kar sploh ni res.
Nikoli noben pameten ne vozi enako dolgo v strmi klanec kot po ravnini.
Ne vem zakaj bi želela delati enako težke treninge, ko je takšen način treniranja neracionalen in nepriporočljiv. Treningi v enem tednu morajo biti različni po dolžini trajanja in intenziteti. Vsaki trening prinaša koristi, celo rahli joging na katerega pogosto pozabimo, ker večina misli da so naredili “nekaj zase” samo takrat ko so skoraj umrli na treningu.

Sem res malo nerodno postavila vprašanje. Vem, da morajo biti različni treningi, vendar ne vem kako nadomestiti kolesarjenje s tekom, da ne bi zgubila kondicije. Seveda ne bi bili vsi dnevi enaki. Nakaj daljših in nekaj krajših oz. počasnih in hitrih. Rada bi obdržala le količino (oz. kvaliteto) treninga na teden oz. mesec.

Zdej je tak del sezone, ko pripravljenost pade, pac vreme ni ravno idealno za kolesarjenje in tek. Nikakor ni treba pretiravat s treningi za vzdrzljivost. Zdaj je cas za telovadnice in treninge za moc…ki se nikomur ni skodil.

Zavedat se pac moras SAID principa…tek ni isto kot kolesarjenje…vazno je da dela kardiovaskularni sistem in da pricakas bolj prijazne vremenske razmere razmeroma v redu pripravljen.

Honda,
pri meni se ni treba bati pretiravanja. Se pa bom trudila malo s tekom in vajami za moč doma (nimam možnosti obiska fitnesa, telovadnice) tako, da ne bo spomladi preveč kriza. V bistvu sem mi zdi tek OK tudi zaradi tega, ker ni enak šport kot kolesarjenje je pa dober za vzdržljivost.
Sem pa ugotovila, dakljub temu, da mi na kolesu gre dobro, pri teku ni najbolje. Za pulz pod 160 moram teči precej počasi. Ni mi pa problem vzdržati nekaj km teka brez postanka(prej nisem nikoli tekla oz. le zelo redko – beri tek na vlak…). Upam, da se bom tudi pri teku izboljšala.

Skalca,
vaje za moc lahko z lahkoto delas doma…sklece, pocepi, pocepi na 1 nogi, razni dvigi trupa za hrbtne misice, trebusne, stoje, most. To so vse odlicne vaje. Jaz jih delam vse omenjene, zraven pa treniram se z utezmi. Se mi zdi cist neumno, da naredis 100kg bench pressa…po drugi strani, pa se treses ko se iz stoje spustis za 5 cm proti tlom.

Saj pri teku bos dobila bolj ekonomicno tehniko in ko se bo telo navadilo, se ti bo pulz znizal, pa bo. Vmes bo pa ze vreme spet primerno za kolesarjenje.

sam sem intenzivno kolesaril potem pa kar naenkrat prešel na tek. najvecji problem so bile bolecine v stegenjskih misicah, ki pa so po pol meseca zmernega teka popolnoma minile. utrip se je opazno znizal sele po nekaj mesecih treninga. ko sem zacel teci po hribih se je utrip se dodatno znizal in sedaj med tekom na krvavec in naprej lahko konstantno drzim dve uri 160-165rpm, ne ravno trimčkanja

Jaz pri teku v hrib pri 165 pulza komaj lezem. Občutek imam, da sem le malo hitrejša kot pri zelo hitri hoji. Sem pričakovala malo nižji pulz oz. višjo hitrost, ker drugače precej kolesarim pa sem ugotovila, da bo treba malo potrenirat.

Honda,
ravno takih vaj se poslužujem pa še kake homemade uteži pa je. Najprej sem imela težave s počepi in bolečim kolenom pa sem z branjem tega foruma ugotovila, da jih narobe delam. Zdaj ko imam pravo tehniko je OK. V šoli smo vedno delali napačne počepe pa nas ni nihče opozoril.

pocasneje startaj. sam postopoma ogrevam svoj sistem. prvih 10min ne grem cez 120, naslednjih toliko ne cez 135. med 30 in 35 minuto se zgodi preskok (v nasprotnem primeru se obrnem), utrip pade, dihanje postane lazje in enakomernejse, noge gredo svoj “ritem” in akcija se zacne. intervali, tek v hrib, ravninsko pranje mozganov…pripravljen sem na karkoli. stevila so le primer, ne zanasaj se na nanje. experimentiraj in poslusaj svoje telo. osnova naj bodo se vedno dolgocasne ravninske etape z nizkim pulzom. do pomladi bos ze pripravljena na tiste peklenske intervale;-)

Guinness,
bom upoštevala. Dvomim pa, da mi bo do pomladi kaj do tekaških intervalov. se jih bom raje lotila na kolesu. Povečati pa seveda hočem hitrost pri teku pri nizkem pulzu. Sicer tečem lahko hitreje, ampak pulz naraste. Na kolesu pa se moram prav truditi v kakšen hrib da pulz malo dvignem.
Si pa včasih ‘privoščim’ (zelo redko) kakšen konkreten kolesarski vzpon npr. 45 min in povprečni pulz 177. pri teku ne bi nikoli zdržala tako dolgo pri tako visokem pulzu.

New Report

Close